Honda Sw t600 inceleme (silverwing)

Motorum 50.000 km de 2011 model
SW t-600

Motor heybetli,

Makinesi üstten çift ekzantrikli
paralel çift silindir. Krankta 50 hp gibi bir gücü var. Bunu 7000 devir/dakika
da veriyor.

Görüntüsü keskin, rüzgarı deler geçer dedirtiyor.
Motor yakışıklı, ama arkadan görüntüsü önüne kıyasla daha modern çizgili; arkadan burgman 450-600 lara nazaran daha güzel. Motor çok geniş değil, iş bu nedenle araçlar arasında çok zorlanmıyor (kendi sınıfındakilere kıyasla) , egzoz u olmasa dahada kıvrak olabilirdi.

Duruşu muhteşem. ABS si de mevcut. Frenlerin dozajlaması harika, ama ayarlı manet yok mesala. Arka freni sıkınca önde de belli oranda fren mukavemeti oluşuyor. 

Neden önce duruşundan bahsettim, çünkü duruşu gidişinden iyi. (nıssın kaliperler mevcut, önde 3 piston arkada 2, cbf 600 le arka diskin ortak olduğunu biliyorum). 270 kg ıslak ağırlığı ve 2 de yolcuyu götürmek de durdurmak da zordur. (bu arada fren balataları kolay bulunuyor, birçok modelle uyumlu, mesela bunun arka balatasını, xmax ön balata olarak kullanıyor. İstersen Honda VFR 1200 X in sinterli balatasını bile takabilirsin öne, hayal gücünle sınırlı yani, tümü birbiriyle uyumlu ve fevkalade frenlere sahip olursun, sadece 70 TL yerin e 220 TL yi gözden çıkarmana bakar. Sanırım ben SFAC serisi balatada karar kıldım, önde SFAC388 , arkada SFAC196 kullanıyor.)

Marşa her bastığınızda yüzünüzde bir tebessüm oluşuyor, makina çift silindirli olduğunu hatırlatıyor, bu arada motor ilanlarında görürsünüz (kronik marş rublesi sorunu çözülmüştür filan), bu motorlada yok öyle bişey, marş rublesi saat gibi. 0-40 km arası bi hantallık mevcut, 40-140 arası daha iyi. Ya aslında bana sorarsanız içine 8 kişi binmiş mercedes e200 gibi; öyle aman aman kafa kaldırayım, delirdim bi durum yok. 0-100 ü muhtemelen 6,5 saniye civarında. Yumuşak ve rahat bir sürüşü var, forumlarda bahsedilen yüksek süratlerde tek silindirli makinelerdeki titreşim, bu motorda yok.

Son süratinin 175 km lere kadar çıkabilmesi muhtemel,  ama rüzgarsorun.

Amortisör ve sele konforu
muazzam.

Göstergeler muhteşem. Karşılaması var, okunurluğu çok iyi, herşeyin yeri iyi anlık değil ama ortalama tüketim verisi mevcut, litre başına km de var. ama bir dış sıcaklık ölçer yok mesela. Ayrıca Benzin ışığı da yok; benzin ibresi kırmızı “zone” un altındayken yaklaşık 11,66 litre benzin alıyor (buradan da kırmızının dibindeyken bile en azından 3 litre benzinin sistemde olduğu anlaşılıyor ki 50 km daha gider demektir ama zorlamaya lüzum yok ), 11,66 litre benzinle de 200 km menzili geçiyor. Birde depoyu fulleyince bikere ilk 50 km ibre yerinden kımıldamıyor. Max. devir saati 10.000 d/dk ama herhalde 8500 filan çevirebiliyor. 5500 devir civarında 100 km/h hızla seyir mümkün. Rölantisi 1200 devir civarında.

Göstergeler muhteşem. Karşılaması var, okunurluğu çok iyi, herşeyin yeri iyi anlık değil ama ortalama tüketim verisi mevcut, litre başına km de var. ama bir dış sıcaklık ölçer yok, eksiklik. Ayrıca Benzin ışığı da yok; benzin ibresi kırmızı zone un altındayken yaklaşık 11,5 litre benzin alıyor (buradan da kırmızının dibindeyken bile en azından 3 litre benzinin sistemde olduğu anlaşılıyor ki 50 km daha gider demektir ama zorlamaya lüzum yok ), onun la da 225 km menzili geçiyor(sıcak motor, uzun yol). Birde depoyu fulleyince bikere ilk 40 km ibre yerinden kımıldamıyor. Max. devir saati 10.000 d/dk ama herhalde 8500 filan çevirebiliyor. 5500 devir civarında 100 km/h hızla seyir mümkün. Rölantisi 1200 devir civarında.

Trip A , trip B mevcut. Hold ışığı var(kayış), ayarlı km lerde yanıyor. Söndürmek için kontak kapalıyken 30 saniye trip A ve B ye basılı tutup bırakmadan kontağı açıyorsunuz, ışığın kesik kesik yandığını görüp trip A ve B yi bırakıyorsunuz ( sizi en az 50 TL den kurtardım)

Selektör düğmesi olması gereken yerde. Kornası filan ergonomik. (dörtlüsü yok mesela). Selektör demişken; kısanın da uzunun da aydınlığı orjinal ampullerle tatminkar. Kısa da sadece sol far yanıyor, uzun da sağ far; bu durum önden sanki bir far patlakmış izlenimi veriyor, simetrisi bozulmuş.

Artçı konforu üst seviyede. ama binerken dikkat, ayaklığa bastığı gibi cart kendinizi yerde bulursunuz mazallah, binmeden mutlaka konuşun.

Benzin kapağı ayak ortasında, üstünde plastik kapak var. Depo kapağı, anahtara takılı halde elinizde kalıyor, ama kapağın en azından sele altında olmaması iyi, keza bu çok daha kötü bir durum. Bu arada motorun el freni de var.

Ön cam Rüzgarlığı, surata gelen  rüzgarı tam kesemiyor ( boyum 1,73) yani kafamı üstten sıyırıyor diyemem, ön camın sağ ve solundan seken rüzgar tam bedenimde türbülansa sebep oluyor, hemde öyle bir türbülans ki; 110 km hızla tişörtle yolculuk yaparsanız, tişört koltuk altınıza kadar çıkıyor, hiç şaka yapmıyorum . Ayaklarıma da (özellikle ayak bileklerime) 100 km den sonra çok rüzgar alıyorum. Bu rüzgar olayı sıkıntı. Böyle anlarda iyi ki bu motor ağır diyorsunuz, yoksa bu rüzgarla yerden yükselirdim. Sözün özü yanal rüzgarı fazla alıyor.
120 km/h ile sabit bile gitsen; fabrika rüzgarlığıyla rüzgarın dayağını yersin bence. Ben bu sorunu üst tarafa bir rüzgar deflektörü, el koruma rüzgarlığıyla biraz hafiflettim, daha kabul edilebilir rüzgar alıyorum.

Benim önceki motorlarım vespaydı, grenajlı motorları hiç sevmem, çatır çutur sesleri, grenajdaki zırıltılar, hızlı çukurlarda çanta takılıymışcasına gelen tangırtılar, gıcırtılar bu  motor da da mevcut (elini grenaja bastırınca geçen tipte), yanlardaki o siyah bölümlerin plastiği çok sert ve tam olarak bu tip sesleri çıkaracak materyallere örnek gösterilir mamül.

Dönüş  açısı; büyüklüğünden ötürü süper değil, ancak baya ufak motor gibi manevra kabiliyeti var (durmadığın sürece). yani gidon sağ dip, sol dip sürekli 8 çizersin olduğun yerde. Makine çok dengeli, ayakları yere basabilmek için yan arkalara doğru oluşturulan girintiler iyi düşünülmüş. Sele yüksekliği 75 cm, birçok motordan daha alçak.

Gelelim, tüketime; tüm  forumlarda hep bu konuşuluyor . “ arkadaş 600 cc çift silindir, ıslak ağırlığı 280 kg olan bir motordan bahsediyoruz” kaç yaksın 3,5 litre mi?  . sıcak motor Ortalama 5,5 litre. Savurgan mı? Kesinlikle değil. Motoru ısıtamadan gideceğiniz yere varıyorsanız muhtemelen yakıt tüketimi 5,8-5,9 litre civarında olacaktır. (az daha zorlasa benim araba kadar yakacak :))
150 kilo 250 lik vespa 3,5 litre yakıyordu. Bu motor 5,5 litre de yaksın artık yaa.

Debriyaj; bence honda debriyajları çok güzel . Debriyajla ilgili tek söyleyebileceğim olumsuz şey; gaz kesip durmayı beklediğiniz sırada 10-15 km hızlara indiğinizde kayışın yerine oturmasından kaynaklı bir silkeleme (arkadan tekmeleme, yolcuyu yerinden hoplatan) hissettim. Ön varyatör sabit yanağında bir aşınma olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu arada benim motorun 50.000 km de ve kayışı ve arka debriyajı yeni.

Bagajı 2 kask alır gibi (büyük önde, küçük arkada kuralına uyarsan arkadaki kaskın üstüne 2 çift eldiven de sığar, eğer 2 kask da büyükse başkada bişe sığmaz arkadaş).

Bagajın amortisörü var (bu amortisörü servis 370 TL fiyat çekti, onu da sipariş ederim ne zaman gelirse dedi, sanayiden 70 TL ye aldım, amortisörü 200 newton güce düşürdüler, iş görüyor) , bagaj altında önde de bir kilit dili var, o takılıyor sürücü oturağınının sırtlığını tokatlamak gerekiyor açılması için . Sele altında bir lamba mevcut, elle açıp kapatıyorsunuz tuşundan. Seleyi açmak için anahtarı kontaktan çıkarıp, seleye takmak nedir ya 90 lar geride kaldı biri bunu honda ya söylemeli, sele altı ndan birşey alıcam, motoru durdur, anahtarı kontaktan çıkar, ooo. Ayrıca sele altında bir kanca var, kask filan dışarıya doğru sarkıtmak için. Ön tarafta yer alan 2 torpido gözünden biri anahtarlı, ikisinde de çakmak gözü yada usb filan yok; ufak şeyler konulabilir. (soldakine eldiven yasa 330 ml su şişesi, sağdakine bez, kağıt mendil filan)

Aynaları eh işte, bu motora göre ufak ve kısa; hani büyük omuzlu biri değilim ondan arkamı görüyorum. ön camı çıkarmadan aynaları yerinden sökebilmek mümkün değil. Aynalar şişik yapılmış; Öne doğru aerodinamik sağlamak için hacim kazandırılmış ama olmasa da olurmuş, yine aynalardaki titreşim yüksek süratlerde arkayı görmeyi güçleştiriyor.

Bujisi kolay değişiyor (ngk cr8eh-9 yada alternatifi denso U24Fer9; 16mm buji lokması), hava ve yağ filtresi de öyle (2,6 litre yağ alıyor), bana sorarsanız kayış ve debriyaj bakımı da pcx den daha kompleks değil.

Uzun yolu seviyor, hızını alınca kaymak gibi, mercedes gibi, aks mesafesinin uzunluğunun da buna katkısı büyük. Virajları oldukça iyi, kendi klasmanına göre iyi tabi, çıkayım sürekli viraj yapayım zevk için durumu değil. İyi frenler, iyi yol tutuş, yatabilme kabiliyeti (
Bence bu motorda en iyi viraj dönüşü; ayakları uzatıp, arkana yaslanıp dirsekleri dik açıyla tutup vücut yatırarak yapılmakta. ), bunlar birleşince yol canavarı oluyor.

Honda markası güven veren bir imaja sahip, en azından servisi çok, italyan markalar gibi alternatifsiz değil servisleri, ama bu kadar çok olunca da “bende müşteri çok” deyip 1 tanesini kaybetmeyi çok rahat göze alabiliyor. Servis yoğun oluyor, seni sallıyor, geçiştiriyor, bende böyle bir intiba oluşturdu. Bunun arası yok belli ki; ya tek serviste önemli kişi olacaksın, ya çok servisi çok müşterisi olan yerde denizde kum misali kaybolacaksın.

Aslında, scooter ın doğasına ters; 2 tane poşeti asacak yeri yok mesela (kendim yapışkanlı 4 kg çeken kancalar ihdas ettim, sorunu böyle çözdüm).   Şehir içi için forza daha uygun bir seçenek gibi gözüktü bana.  Zaten bu motorun sıfırı NC750, onun durduğu yer  bambaşka, fiyatı da 75.000 TL olmuş ki, artık alınabilirliği de kalmamış.

Sözün özü, güvenilir ve problemsiz sürüşe sahip bir scooter. Yüksek tur yeteneğine sahip (daha yüksek ve düze yakın bir gidonla daha iyi olabilirdi) bir yol makinası. Fiyat/ performans oranı yüksek, tamir bakım maliyetinden ziyade devirdiğinizde oluşacak masraf; nisbeten yüksek bir motor. Ha dengesinden ve iyi frenlerinden ötürü kaza riski bence çok yüksek de değil onu da belirteyim.

Çift silindirli, dört silindirli motorların durduğu benzin istasyonuna girdiğinde saygı görmek isteyen, selam almak isteyen adam bu makinaya biner.

Seyahat ederken arkadaki arabanın; niye gitmiyorsun diye sıkıştıramayacağı motor bu işte.

Elinin altında güç olmasından, çift silindir sesinden hoşlanan , virajlarda motosikletlerin çok gerisinde kalmak istemeyen, uzun yola bayılan, bir scooterda otomobil konforu arayan, artçılı gezen adam; zevkten 4 köşe olur bu motoru sürerken.

Az yakan, rüzgarda güven vermeyen, yağmurda kullanamam dediğin bir motora binmektense, çok yakan; abs li, bastığında duracağından emin olduğun, rüzgardan etkilenmeyen, yağmurda binmekten korkmayacağım bu motorda olmayı tercih ederim. Ayrıca bu makinanın düz viteslilerinin bile 100 bini çok rahat devirdiğini düşünürsek otomatik vitesli bu makinanın ömrünü tüketmek oldukça zor olur diye düşünüyorum.General information
Model: Honda SW-T600
Year: 2011
Category: Scooter
Lastik basıncı önde 29 PSI arkada 34 PSI
Buji Tipi (Spark):
CR8EH-9 (NGK)
Displacement: 582,20 ccm (35,53 cubic inches)
Engine type: Twin, four-stroke
Power: 50,56 HP (36.9 kW)) @ 7500 RPM
Torque: 55,00 Nm (5.6 kgf-m or 40.6 ft.lbs) @ 6000 RPM
Compression: 10.2:1
Bore x stroke: 72.0 x 71.5 mm (2.8 x 2.8 inches)
Valves per cylinder: 4
Fuel system: Injection. PGM-FI electronic fuel injection
Fuel control: Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC)
Ignition: Computer-controlled digital transistorised with electronic advance
Cooling system: Liquid
Gearbox: Automatic
Transmission type,
final drive:
Belt
Clutch: Automatic; centrifugal
Driveline: V-Belt
Fuel consumption: 5,00 litres/100 km (average)
Greenhouse gases: 109.5 CO2 g/km. (CO2 – Carbon dioxide emission)
Chassis, suspension, brakes and wheels
Frame type: Centre bone; steel tube
Trail: 105 mm (4.1 inches)
Front suspension: 41 mm telescopic fork, 105 mm axle travel
Rear suspension: Dual conventional dampers with 5-step spring preload adjustment, 115 mm axle travel
Front tyre: 120/80-14
Rear tyre: 150/70-13
Front brakes: Single disc.
Frontbrakesdiameter 276 mm
Rear brakes: Single disc. (ABS)
Rearbrakesdiameter: 240 mm
Physical measures
and capacities
Weight 250 kg ( incl.oil,gas,etc ) ABS
maksimum taşıma kapasitesi 170 kg
Seat height: 755 mm If adjustable, lowest setting.
Overall height: 1,430 mm
Overall length: 2,285 mm
Overall width: 770 mm
Ground clearance (yerden yükseklik): 135 mm
Wheelbase: 1,600 mm
Fuel capacity: 16,00 litres
Oil capacity: 2,60 litres

ATIL UZUN

Yaşlılık maaşı ne kadar oldu? 2018

65 yaş ve üstü 581 bin kişiye verilen yaşlılık maaşına zam geldi.

Çıkarılan torba yasa ile maaşlar 797 liradan 1500 TL’ye yükseldi. 3 ayda bir yatan yaşlılık maaşına zam geldi. İşte yaşlılık maaşına yapılan zamla ilgili tüm ayrıntılar…

Aylığın tutarı Haziran’da 265,79 liradan 500 liraya çıktı. 3’er aylık dönemler halinde yaşlılara ödenecek tutar da 797,28 liradan bin 500 liraya ulaştı. 65 yaş aylığına bir zam da bu ay olacak.
Memur maaşlarındaki yükselişle, 65 yaş aylığı yine artacak. İlk 6 aylık enflasyona göre memur zammı yüzde 8.67 olarak açıklandı. Buna göre yaşlılık aylığı 543 lira 35 kuruşa yükselecek.

EYLÜL’DE ZAMLI ALACAKLAR

3 ayda bir verilen yaşlılık aylığında Eylül ayı itibariyle ödeme sistemi de değişecek.

Bu maaş normalde 3’er aylık dönemler halinde, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık’ta ödeniyor. Eylül itibariyle bu maaş aylık olarak ödenecek.
Yani muhtaç yaşlılar her ay 543 lira 35 kuruş alacak, maaş için 3 ay beklemeyecek. 65 yaşını dolduran, hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan ve gelir şartına uyan kişiler, bu aylıktan yararlanabiliyor. Gelir şartında kişinin kendisi ile eşine bakılıyor. Bu yıl itibariyle kişi başına düşen aylık gelir 483,63 liranın altındaysa aylık bağlanıyor. Aylığı almaya hak kazanan kişilere sağlık da ücretsiz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru gerekiyor. Temmuz zammı yaşlılık aylığına da yansıtılacak. Torba yasa ile 500 liraya çıkarılan 65 yaş aylığı, 543 liraya yükselecek.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson: Türkiye bizi yanlış anladı

Türkiye’nin Afrin Operasyonu öncesi gelen ve ABD nin Suriyenin kuzeyinde ve Türkiye Sınırında PYD/PKK/SDG li teröristlerden oluşan 30 bin kişilik bir sınır ordusu kurulacağına dair habaerlere ilişkin ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson bazı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamaya göre;

Türkiye ile Çalışacağız

“Türkiye’nin PKK teröristleri hakkındaki kaygılarını göz önünde bulunduracağız. Suriye’de DEAŞ tamamen bitinceye kadar askeri varlığımızı sürdüreceğiz. 2011’de Irak’taki hatayı tekrar etmeyeceğiz.”

Sınır Birliği Kurmuyoruz

“Türkiye’ye bir açıklama borcumuz var. Bu, tamamen yanlış resmedilmiş ve yanlış tanımlanmış bir durum ve bazı kişiler yanlış konuşmuş. Herhangi bir sınır güvenlik gücü kurmuyoruz. Suriye ve komşularının geleceği ve istikrarı için Türkiye’nin yakın işbirliğine ihtiyaç var, Türkiye gerek insani gerekse askeri açıdan büyük fedakarlıklar gösterdi. ABD’nin çekilmesi Esad’ın işine yarar.”

Siyaset Uzmanları ne diyor? ABD neden şimdi böyle bir açıklama yaptı?

Tillerson tarafından yapılan açıklamalar Afrin Operasyonunu etkiler mi? ABD nin tavrında bir değişiklik olacak mı? ABD nin bu bölgede politikalarının herhangi bir değişikliğe uğramadığı sadece söylemlerin değişebileceği düşünülüyor. ABD ve Rusya Bölgede (Suriye) güç oluşturabilecek aktörleri yanına çekmeye çalışıyor. Sonuç olarak ABD nihai hedefini gerçekleştirmek için yoluna devam edecektir. Afrinde Rusya nın desteği önemli ancak Rusya nın desteği ise Esed li bir Suriyeyi desteklemekten geçtiği düşünülüyor. Bu sebeplerden Türkiyenin dış siyasette çıkmazlar içersinde kaldığı, masada sıkı bir satranç tahtasının olduğu ve doğru hamleler yapmanın önemine değiniliyor.

İstanbul- İzmir arası 3,5 saat

Karayolları Genel Müdürlüğü ile Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil) Otoyolu yap-işlet-devret projesi kapsamındaki çalışmaların büyük kısmı bitti.

İŞLETMEYE AÇILDI

İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil 384 kilometresi otoyol, 49 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometre uzunluğundaki projenin tamamında yaklaşık 98 kilometre otoyol, 16 kilometre de bağlantı yolu işletmeye açıldı.

DİĞER BÖLÜMLERDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Altınova-Gemlik arasındaki 40, Gebze-Altınova bölümünde (Osmangazi Köprüsü dahil) 12,6, Kemalpaşa ayrımı-İzmir arasındaki 20, Gemlik-Bursa kısmında 25 kilometrelik otoyol kesimi tamamlanarak hizmete alınırken, diğer bölümlerde çalışmalara devam ediliyor.

YÜZDE 88’İ TAMAMLANDI

Gebze-Bursa ile Kemalpaşa ayrımı-İzmir arasındaki 98 kilometrelik otoyolla 16 kilometrelik bağlantı yolunun tamamlanarak işletmeye açıldığı, 80 kilometrelik kesimde ise BSK (Binder) çalışmalarının tamamlandığı projenin tamamında yüzde 88 fiziksel gerçekleşme sağlandı.

ÜÇ TÜNEL AÇILDI

Türkiye’deki otoyollar üzerinde “en uzun tünel” unvanına sahip olan Bursa-Yalova arasındaki 3 bin 590 metrelik 3 şeritli 2 tüplü Orhangazi Tüneli, 21 Nisan 2016’da trafiğe açıldı. Kemalpaşa ayrımı-İzmir arasındaki otoyol kesimi içinde yer alan 3 bin 210 metrelik çift tüplü Belkahve Tüneli geçen yıl 8 Mart’ta, Gemlik-Bursa otoyolunda bulunan 2 bin 500 metrelik çift tüplü Selçukgazi Tüneli de geçen yıl 12 Mart’ta tamamlanarak hizmete alındı.

6 DAKİKADA KARŞIYA GEÇME İMKANI

Projenin en büyük ayağını oluşturan, 252 metre kule yüksekliği, 35,93 metre tabliye genişliğine sahip, bin 550 metre orta açıklığı ve toplam 2 bin 682 metre boyuyla dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4’üncü sırada yer alan Osmangazi Köprüsü ise 2016’da trafiğe açılarak sürücülere körfezi geçmek için 1,5 saatte dolaşmak yerine 6 dakikada karşıya geçme imkanı sunuyor.

YILDA 650 MİLYON DOLAR TASARRUF

36 viyadük, 3 tünel, 20 gişe alanı, 25 kavşak, 6 otoyol bakım ve işletme merkezi, 3 tünel bakım ve işletme merkezinin olacağı otoyol, hizmete girdiğinde, mevcut devlet yoluna göre mesafeyi 95 kilometre kısaltarak ortalama 8-10 saatlik ulaşım süresini 3-3,5 saate indirmesi bekleniyor. Bu sayede de yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor.

Fox TV – Yaparsın Aşkım (Yeni 2018)

2014 yılında Ben Bilmem Eşim Bilir yarışma programı adı ile Kanal D de yayınlanan İlker Ayrık’ın sunduğu yarışma programı; aynı formatta Yaparsın Aşkım adı ile İlker Ayrık’ın sunuculuğunda 1 Ocak 2018 itibari ile tekrar yayınlanıyor.

Fox Tv Yaparsın aşkım yarışmasına katılmak? başvuru yapmak? nasıl başvururum?

Başvuru yapmak için aşağıdaki linke tıklayın. Açılan başvuru formu hem erkek hemde kadın için aynı anda doldurulmalıdır. Başvuru formunu doldurmadan önce iletişim izni koşullarını okumayı unutmayın.

Yaparsın Aşkım Başvuru Formu

 

Yaparsın Aşkım yarışma formatı nedir?

Yarışmaya 4 çift ile başlanıyor ve başlangıçta iki aşamadan oluşuyor. İlk aşamada kadınlar tahminleri yapıyor. Erkekler ise oyunlarda eşlerinin tahminlerini başarmaya çalışıyor. İkinci aşamada ise erkekler tahmin yaparken kadınlar yarışıyor ve eşlerin oyun tahminlerini tutturmaya çalışıyor. Oyunlarda önemli olan tahmini tutturabilmek ve en iddialı tahmini yapabilmek olarak düşünülebilir. Bu iki aşama bittikten sonra iki çift finalist oluyor. Final oyununu kazanan çift yarışmayı ve yarışmanın ödülünü kazanıyor.

Yaparsın Aşkım oyununda oynanan oyunlar nelerdir?

  • Eşiniz İpe ıslak çorap atmak sureti ile 7 adet çorabı kaç sn de çamaşır ipine asabilir?
  • Eşiniz poligonda duran bardaklardan kaç adetini boya atan silah ile vurabilir.?
  • Eşiniz topa vurmak sureti ile 2 dk içerisinde kaç adet topu belirtilen kaleye atablir?
  • Eşiniz ile beraber bir ipin ve kendi üzerinizden geçirmek sureti ile ve 2 dk içerisinde kaç adet hulohupu bir direkten diğerine geçirebilirsiniz?
  • Eşini en çok öpen 100 puan alır
  • Eşiniz kaç adet acı biber yiyebilir?
  • Eğimli tahta sonunda bulunan düz alana 3 det kaydırmak sureti ile aynı alanda düşürmeden 3 bardak durdurmak (final oyunu)
  • Penaltı atışı (final oyunu)

Oyunlar oynandıkça yenilerini eklemeye çalışacağız. Eklemediğimiz oyunları yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Fox Tv Yaparsın Aşkım yarışma programı hangi günler ve saatlerde yayınlanıyor?

Yarışma Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi saat 20:00 de başlıyor.

 

 

Devlet Su İşlerine 74 Büro Memuru Alınacak

Devlet Su İşlerine 74 büro memuru alınacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünde (DSİ) personel eksikliğinden dolayı farklı bölgelerde 74 personel alımı yapılacaktır.

DSİ’nin 15 Eylül’ de yaptığı duyuruya göre 74  büro personeli en az lise mezunu ve Kamu Personel Seçme Sınavından ( KPSS) en az 70 puan almaları gerekmektedir. Adaylara yazılı ve sözlü sınav yapılmayacaktır.

Kimler başvuru yapabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, en az lise mezunu olmak şartı ile Önlisans ya da Lisans mezunu olmak, 2016 yılında yapılan KPSS sınavından en az 70 puan almış olmak, Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde görev yapmasına engel bir durum olmaması, ceza hükümlülüğü bulunmaması gerekmektedir.

Başvurular ne zaman başlayacak?

Devlet Su İşleri Müdürlüğünün (DSİ)  yapacağı 74 kişilik personel alımı başvuruları 29 Eylül 2017 saat 09:00 da başlayacak olup 08 Ekim 2017 saat 24:00’e kadar devam edecektir.

Başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

Devlet Su İşleri Müdürlüğünün yapmış olduğu personel alımına başvuran adayların başvuru sonuçları 20 Ekim 2017 tarihinde açıklanacaktır.

 

 

Diyanete göre Kurban Bayramı 2017 ne zaman başlıyor?

2017 Kurban Bayramı tatili kaç gün ?

30 Ağustos 2017 Çarşamba günü Zafer Bayramı olduğu için resmi tatil ve 31 Ağustos 2017 Perşembe günü Kurban Bayramı arafe günü ancak yarım gün resmi tatil ve 1 Eylül cuma günü ise Kurban Bayramının 1.günü resmi tatil olduğundan 31 Ağustos Perşembe arefe gününün (birleştirilerek) tam gün resmi tatil olmasına kesin gözü ile bakılıyor. Bu durumda ise 2017 Kurban Bayramı tatilinin 6 gün olması bekleniyor. Öte yandan Turizmciler ve bir kısım vatandaşlar 5-8 Eylül tarihlerinin de tatil ilan edilmesini ve 2017 Kurban Bayramının 10 gün olarak belirlenmesini istiyor. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Resmi açıklama yapıldığı anda buradan duyurulacağını hatırlatalım.

Kurban Bayramı 2017 yılında ne zaman? hangi gün? hangi tarihte başlıyor?

30 Ağustos 2017 Çarşamba *** Zafer Bayramı (tam gün resmi tatil)
31 Ağustos 2017 Perşembe *** Kurban Bayramı Arefesi (yarım gün resmi tatil)
1 Eylül 2017 Cuma *** Kurban Bayramı 1. gün (tam gün resmi tatil)
2 Eylül 2017 Cumartesi *** Kurban Bayramı 2. gün (tam gün resmi tatil)
3 Eylül 2017 Pazar *** Kurban Bayramı 3. gün (tam gün resmi tatil)
4 Eylül 2017 Pazartesi *** Kurban Bayramı 4. Gün (tam gün resmi tatil)

İslam’a Göre Kurban Nasıl Kesilir? veya Kurbanlık hayvanlar kesilirken nelere dikkat edilmelidir?

1-) Kurbana eziyet edilmemeli ve acı çektirilmemelidir.
2-) Kurban kesimi öncesi ve sonrası temizlik hazırlıkları yapılmalı ve temizliğe özen gösterilmelidir.
3-) Kurbanların yaşlarını doldurmuş ve kesime hazır olmaları gerekmektedir.
4-) Kurbanların yüzü kıbleye çevrilmeli, ayakları Kıbleye çevrilmeli ve sola doğru yatırılmalıdır.
5-) Kıbleye karsi durularak tekbir ve tehlil getiril melidir.
6-) Tekbir ve tehlil’in ardından Bismillahi Allahu Ekber denilerek hayvanın boğazına keskin bıçak vurulmalı ve herhangi bir şekilde eziyet etmeden hayvan kesilmelidir.
7-) Hayvan tamamen ölmeden kafa veya ayaklarını koparmak, derisini yüzmeye kalkmak ya da hayvana eziyet etmek mekruhtur.

Kurban Bayramı Hakkında!

Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine ‘Eyyâm-ı nahr’ (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

2017 Kurbanlık Fiyatları ne kadar?

2017 yılı Kurban Fiyatları Küçükbaş Hayvan Fiyatları 1000 TL nin üzerinde olması bekleniyor.

2017 yılı Kurban Fiyatları Büyükbaş Hayvan Fiyatları ise 18000 TL civarına kadar çıkabileceği bekleniyor. 10000 TL – 15000 TL civarında ise bulunabileceği tahmin ediliyor.

Ancak piyasa açılmadan fiyatların ne seviyede olacağı kesin olarak bilinemiyor.

Büyükşehirde yaşayanlar için ise imkanı olanlara memleketlerinde kurban kesmeleri öneriliyor.

Gayrimenkulde Yeni Dönem Gayrimenkul Sertifikaları

7 Mart 2017 tarih, 30000 Sayılı Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği (Vıı-128.2)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yürürlüğe girmiştir. Gayrimenkul sertifikası nedir?
Gayrimenkul Sertifikası ile konut projeleri artık paylar halinde satılabilecek…
Yeni yürürlüğe giren yasayla yapılan haberlerde metrekare satış yapılacağı bilgileri dolaşmakta iken aslında pay olarak satış yapılacağı beyan edilmiştir.
Söz konusu finansman modelinde inşaat firmalarının faiz yükü azaltılırken, orta ve düşük gelir grubundaki insanlarında 1. Sınıf projelerden taşınmaz sahibi olmaları sağlanacak. Sadece konut için değil iş yeri içinde aynı finansman modelinden yararlanabilecek.
Peki her firma gayrimenkul sertifikası alabilecek mi?
Projeleri için gerekli tüm yasal izinleri alan inşaat firmalarının projelerini SPK(Sermaye Piyasası Kurulu)’ya sunması ve bu projenin maliyetini karşılayacak tutara kadar sertifika ihraç edebilecekler. Borsa İstanbul’da işlem görecek senetler için alım yapılabilecek.

İlk gayrimenkul sertifikası…
TOKİ güvencesiyle ilk proje Başakşehir de 29-31 Mart 2017 tarihlerinde 42,50 TL’den pay satışı yapılacaktır. Proje içerisinde 9 blokta 723 adet 49 m2 ile 231 m2 alanlı olarak pazarlanan daireler bulunmakta olup, bunlardan 218 adet daire gayrimenkul sertifikası kapsamında işlem görecek. Bu da 3 milyon 370 bin adet pay ve hasılat toplamı 143 milyon 239 bin 280 Türk Lirasına karşılık gelmekte. Proje genelinden en düşük satış m2 birim fiyatların 4200.-TL olduğu beyan edilmiştir. Projedeki pay sahipleri, inşaatın yapım süresinde 36 ay sonunda projeden istedikleri dairenin pay miktarı kadar senedi toplayarak daire satın alabilecek. Satış vaadi sözleşmesi ile birlikte daire borsa işlemlerinden çıkarılacak, proje tamamlandığında daire satın almak istemeyenler ise 36 ay boyunca diledikleri zaman pay senetlerini başka yatırımcılara devredebilecek. Ayrıca proje tamamlandığında inşa edilen gayrimenkuller açık artırma ile satılıp elde edilen gelir pay sahiplerine payları oranında dağıtılabilecek
Söz konusu finansman modelinde müşteri açısından en önemli nokta projelerin satış m2 birim değerlerinin gerçeğe aykırı olarak yüksek beyan edilmesidir. Bunun için inşaat firmaların daha önceki inşaatları, bölge rayiçleri, emsal projelerdeki satış bedelleri, projelerin artı ve eksi yönleri incelenmelidir. Projelerin çoğalmasıyla sistemin daha iyi anlayacağımız muhakkaktır.

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliği düştü.

Terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin Eş Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında yargıdan önemli bir karar çıktı.

MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞTÜ

Yüksekdağ’ın milletvekilliği düşürülürken, sözkonusu karar TBMM Genel Kurulu’nda okundu.

SÜREÇ BÖYLE İŞLEDİ

Yüksekdağ, milletvekilliğine engel bir suçtan hüküm giydi. Bu hüküm de Yargıtay tarafından onandı. Karar TBMM Genel Kurulu’nda da okundu ve prosedüre göre Yüksekdağ’ın milletvekilliği otomatik olarak düşmüş oldu.

Fetö nün suikast takımı yargılandı

15 Temmuz Darbe girişiminin en önemli basamaklarından birisi olan ve Muğla’nın Marmaris ilçesinde Cumhurbaşkanı’na suikast girişiminde bulunan 44’ü tutuklu üçü firar 47 sanıklı davanın duruşması Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı.

Davanın bir numaralı sanığı FETÖ lideri Fetullah Gülen olurken, bir numaralı müşteki de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

“İdam isteriz”

Duruşmanın yapılacağı Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Salonu çevresinde de polis kuş uçurtmadı. Bu arada sanılar da suikast girişiminde sonra ilkkez görüntülendi. Vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları taşıdı. “Game over (oyun bitti) Fetö” ve “İdam isteriz” yazılı pankartlar açan vatandaşlar, darbeci askerler içeri alınırken “İdam isteriz”, “Fetö gelecek hesap verecek” diye slogan attı.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın toplantı salonunda başlayan davanın sanıkları arasında olası darbe sonrası MİT Müsteşarlığı içi adı geçen Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, Cumhurbaşkanına suikast ve helikopterlere yatık ikmali emrini verdiği ileri sürülen Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı yeri suikast timine bildiren Cumhurbaşkanı Başyaveri Ali Yazıcı da bulunuyor.

Şüpheliler hakkındaki kamu davasına konu edilen suçlar; Cumhurbaşkanına suikast, Anayasayı ihlal, yasama organına karşı suç, Hükümete karşı suç, silâhlı terör örgütü yöneticisi olma, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs etme, kasten öldürmeye teşebbüs, zincirleme şekilde cebir ve tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama, zincirleme şekilde silahla tehdit, Cumhurbaşkanına hakaret, zincirleme şekilde kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaret, kamu malına zarar verme, mala zarar verme, nitelikli olarak konut dokunulmazlığının ihlali ve nitelikli yağma. Bu suçlar her bir şüphelinin kasıt ve eylemleri dikkate alınarak ayrı ayrı değerlendirilirken, 44’ü şüpheli, 73’ü mağdur/müşteki ve 86’sı tanık olmak üzere toplam 203 kişinin ifadesine başvuruldu.

2 BİN 390 İNCELEME İŞLEMİ YAPILDI

Şüphelilerden, olaya karışan helikopterlerden, olay yerinden ve yaptırılan adli arama işlemlerine konu olan diğer yerlerden temin edilen materyaller üzerinde parmak izi, biyolojik ve balistik konularında çok sayıda kriminal rapor alındı. Bu kapsamda toplam 2 bin 390 adet inceleme işlemi yaptırılırken, yine olay yeri ve civarını gösterdiği tespit edilen güvenlik kameralarının bağlı olduğu 14 ayrı DVR cihazı incelendi ve bu inceleme sonuçlarına ilişkin raporlar dosyaya dahil edildi.

SORUŞTURMA 4 AYDA TAMAMLANDI

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY soruşturma dosyası 15 Temmuz tarihinden itibaren başlanarak 4 ayda hazırlandı. 211 sayfalık iddianame Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesine 15 Kasım 2016 tarihinde sunularak kabul edildi.

YARGILANACAK İSİMLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik 15 Temmuz Darbe girişiminde adı geçen o günün rütbeli askerleri arasında 2 Tuğgeneral, bir Tuğamiral, 6 Albay, 4 Yarbay, 2 Binbaşı, 11 Yüzbaşı, 6 Üsteğmen, 2 Teğmen ve 13 Astsubay rütbesinde asker bulunuyordu. 47 sanıklı davanın bir numaralı sanığı Fetullah Gülen, Yüzbaşı Burkay Karatepe ve Yarbay Özcan Karacan halen firarda.

CUMHURBAŞKANININ TARAF OLDUĞU TEK DAVA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında kendisine suikast düzenlemeye çalışanlardan şikayetçi olduğuna ilişkin dilekçeyi avukatı Hüseyin Aydın aracılığıyla Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın taraf olduğu tek dava olduğunu açıklayan Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı da, soruşturmanın ardından iddianameyi tamamladı. Sanıkların her biri için 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianame, mahkeme tarafından kabul edildi.

GAME OVER FETÖ PANKARTI

Muğla Adliyesi’nin fiziki koşullarından dolayı, yargılamanın Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Salonu’nda yapılmasına karar verildi. Salon duruşma için yeniden dizayn edildi. Bugün başlayan yargılamadan gönler öncesinde polis, duruşma salonunun bulunduğu bölgeyi bariyerlerle kapattı. Polis helikopteri de havadan kontrollerde bulundu. Duruşma solunana mahkemenin belirlediği isimler haricinde kimsenin girmesine izin verilmedi. Polis özel harekat timlerinin yanısıra jandarma komando timleri de önlem aldı. Darbeci askerleri taşıyan araçlara üzerinde ‘Şehit Kazım Çağlar’ yazılı zırhlı arça en önde eşlik etti. Bu arada duruşmanın yapılacağı yere gelen vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları taşıdı. “Game over (oyun bitti) Fetö” ve “İdam isteriz” yazılı pankartlar açan vatandaşlar, darbeci askerler içeri alınırken “İdam isteriz”, “Fetö gelecek hesap verecek” diye slogan attı.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanına suikast girişiminde bulunan FETÖ terör örgütünün suikast timi sanıkların duruşmasının yapılacağı Muğla’nın Menteşe ilçesinde Muğla Emniyet Müdürlüğü ekiplerince geniş güvenlik önlemi alındı. Duruşmanın yapılacağı Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ile Muğla Adliyesi çevresinde birçok ulaşım alanı trafiğe kapatıldı.

600 POLİS VE HELİKOPTER GÖREV YAPIYOR

Fetullahçı Terör Örgütünün suikast timinin duruşmasının yapılacağı Menteşe ilçesinde duruşma boyunca Muğla’da resmi 400 olmak üzere yaklaşık 600 polisin görev alması bekleniyor. Görev alacak polislerden Özel Hareket timlerinden bir bölümü Aydın ve Denizli illerinden takviye olarak Muğla’ya geldi. Duruşma saatlerinde ise Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait bir helikopter de havadan sürekli olarak denetimini sürdürecek.

BARONUN ATADIĞI AVUKATLAR DAVADAN ÇEKİLDİ

FETÖ’nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, 44 tutuklu sanık ilk kez hakim karşısına çıkarıldı. Baronun atadığı sanık avukatları davadan çekildi. Davadan çekilen bazı sanık avukatlarının yerine yenilerinin tayin edileceği öğrenildi.

“Emri Semih Terzi verdi”

Muğla’da görülen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast girişimi davasında ifadesi alınmaya başlanan sanıklardan Gökhan Şahin Sönmezateş, ‘Ben emri Semih Terzi’den aldım’ dedi.

Yüreklerini Halep için birleştirdiler

Manisa’da Şehit Ömer Halisdemir Ortaokulu öğrencileri, Halepli çocuklar için yardım kampanyası başlattı. Kendileri sıcak yataklarında yatarken Halepli kardeşlerinin durumuna kayıtsız kalamayacaklarını belirten öğrenciler, Halepli çocukların da barınmaya, giyinmeye ve sıcak bir yuvaya ihtiyaçları olduğunu söyledi.
Manisa’nın Yunusemre ilçesindeki Şehit Ömer Halisdemir Ortaokulu örnek bir kampanyaya imza attı. Okulun 5/C sınıfı tarafından, Din Kültürü Dersinde ‘İyilik yapmak’ konusu işlenirken alınan yardım kararı ‘Duyarlı olun, Halep için El ele’ Kampanyasına dönüştü. Televizyonda gördükleri Halepli çocukların durumundan etkilenen öğrenciler kampanyalarına destek istedi.
Okulun 5/C sınıfı öğrencilerinden Mustafa Kaya kampanyanın çıkış sürecini şöyle anlattı: “Kampanyayı başlattığımızda Din Kültürü Dersindeydik. Konuşurken Suriye’den Gaziantep’e göç etmek zorunda kalan kardeşlerimiz için böyle bir kampanya başlattık. Elbise, mont, kıyafet, ayakkabı topluyoruz. Onları televizyonda görürken içim içime sığmıyor. Çok üzülüyorum onlara keşke bizim gibi olsalardı diyorum.”

“BİZ GÜZEL BİR ŞEKİLDE YAŞARKEN ONLAR ÜŞÜYOR”
Halepli çocukların dramını televizyondan izlediğini anlatan Tuana Algan, “Halep için yaptığımız yardım kampanyasında topladıklarımızı oradaki yetim çocuklara, hasta çocuklara ve ihtiyaç sahiplerine vereceğiz. Biz elimizden geldiğince yardım yapmaya çalıştık. Başka illerden de yardım yapabilirler. Onları televizyon izlediğimde içim bir kötü oluyor. Biz böylesine güzel bir durumda yaşarken onlar orada açlar, üşüyorlar. Garip hissediyorum.” dedi.

“BİZ SICACIK YATAĞIMIZDAYKEN ONLAR SAVAŞ İÇİNDE”
Halep’te insanların çok zorlu şartlar altında yaşadığını dile getiren Zeynep Naz Ramazan isimli öğrenci de duygularını şöyle dile getirdi:
“Halep’te insanlar çok zorlu günler geçiriyor. Biz burada sıcacık yatağımızda yatarken onlar savaş içinde zor günler geçiriyor. Güzel bir kampanya yapmayı planladık. Onların da bizim gibi sıcak bir yuvada yaşamaya hakkı var, karınlarını doyurmaya, su içmeye, beslenmeye ve barınmaya ihtiyaçları var. Topladığımız eşyaları ihtiyaç sahiplerine vereceğiz. Umarım diğer iller de bizden örnek alarak böyle bir çalışma yaparlar diye düşünüyorum.”

“YARDIMLAR İHH ARACILIĞIYLA ULAŞTIRILACAK”
Toplanan yardımların İHH aracılığıyla Haleplilere ulaştırılacağını anlatan okulun Din Kültürü Öğretmeni Hatice Erdoğan, “Dersimiz Din Kültürü, konumuz da iyilik yapmak olunca biz de nasıl bir kampanya başlatalım ve bir iyilik yapalım diye düşündük ve böyle bir kampanya başlatalım dedik. Hem oradaki çocukları daha iyi anlamış oluruz şeklinde bir kampanya başlattık. Hatta bu kullanmadığımız kıyafetlerin yanı sıra çocuk bezi, çocuk kıyafetleri, kadınların özel ihtiyaçlarını da okulda duyurduk. Öğretmen arkadaşlarımız da, velilerimiz de destek veriyor. Parasal olarak destek verenler de var. Bu topladığımız yardımları İHH aracılığıyla 15 Ocak’a kadar devam ettiriyoruz. Onların aracılığıyla da göndereceğiz inşallah.” şeklinde konuştu. Damla Çelik isimli öğrenci de duygularını şöyle ifade etti:
“Halepliler için bir kampanya başlattık. Giymediğimiz kıyafetleri Halep’te savaş yüzünden evsiz kalan çocuklara, insanlara vermeyi düşündük ve yaptık. Topladığımız kıyafetleri Halep’e göndermeyi düşünüyoruz. Onlar savaşlardan dolayı evlerini kaybettiler, yalnız kaldılar. Biz de onlara kıyafet göndererek yardım etmeye çalışıyoruz. Diğer insanlar da bizi örnek olarak Haleplilere yardım edebilirler.”
Şehit Ömer Halisdemir Ortaokulu’nda 23 Aralık tarihinde başlatılan ‘Duyarlı olun, Halep için el ele’ kampanyasının 15 Ocak tarihine kadar süreceği ve toplanan yardım malzemelerinin Şehzadeler ve Yunusemre Belediyeleri ile İHH tarafından başlatılan yardım kampanyasına dahil edileceği öğrenildi.
(Sadık Cangel / İHA)

Elektrik saldırıları siber savunmayla önlendi

Elektrik dağıtım firmalarının internet sitelerine düzenlenen saldırılar, Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumuna bağlı olarak görev yapan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi ekipleri tarafından önlendi.
Saldırı önleme tedbirleri ’acil’ koduyla devreye girerken Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan, elektrik dağıtım firmalarının özel ağdan iletişime geçirilmesini istedi. USOM ile birlikte savunmaya geçen operatör firmaları sundukları DDOS atak önleme hizmeti ile dağıtım firmalarının internet trafiklerine hackerler tarafından yönlendirilen saldırıları internet ağlarına ulaşmadan etkisiz hale getirdi.
(İHA)

Köpeği aç kalmasın diye zaman ayarlı makine yaptı

Eskişehir’de yaşayan Enes Can Yıldız isimli genç, köyde beklemek zorunda kaldığı ve uzun süre ayrı kaldığı köpeğini beslemek için zaman ayarlı yemleme makinesi yaptı.
Babasından sürekli bir köpek isteyen Enes Can isimli hayvansever gencin bu isteği, besleyecek bir yer bulunmadığı için reddedildi. Hevesinin yarım kalmaması için uğraşan genç, köpeği köyde besleme fikrini sundu. Köydeki komşulara zahmet vermek istemeyen baba Süleyman Yaldız, kış şartlarından köpeğin de olumsuz etkileneceğini belirtti. Bunun üzerine genç adam bir yemleme makinesi yapacağını söyleyince baba Yaldız, makinenin yapımına maddi olarak destek vereceğini ve tamamlandığı zaman oğlunun istediği köpeği beslemesine müsaade edeceğini dile getirdi. Bunun üzerine çalışmalarını sıklaştıran Enes Can, 50 liraya mal ettiği yemleme makinesi ile babasının karşısına çıktı. Baba Süleyman Yaldız sözünde durup köpeği alırken, haftada bir kez makineye yem koymak için oğluyla birlikte köye gidiyor. Köpeğinin daha iyi şartlarda yaşaması için makineyi daha da geliştireceğini belirten Enes Can, aynı zamanda lise 2. sınıf öğrencisi olarak derslerine devam ediyor.

“BELEDİYELERDEN VE TÜBİTAK’DAN DESTEK BEKLİYORUM”
Makineyi yapma fikrinin nereden doğduğunu anlatan Enes Can Yaldız, kışın köpeğin önüne koyduğu suyun donmaması için de projesini geliştireceğini söyledi. Belediyelerden ve TÜBİTAK’dan makinesini daha fazla geliştirmek için destek beklediğini ifade eden Yaldız, “Babamdan bir köpek istedim. Köpeği köye bırakmamız gerekiyordu. Köye bıraktığımız zaman da yemlemesi çok sıkıntı olacaktı. Sonuçta köyde kimse durmuyor. Benim de aklıma, biz olmadığımız zaman köpeği yemlemesi için bir makine yapmak geldi. Gerekli malzemeleri aldım, sonra bir akrabamdan dolap yapmasını istedim. Motosiklet aküsü de kullanarak, bir makine ortaya çıkardım. Köpeğim makineyi çok garipsemedi. Ses gelince yemini yemeye koşuyor. Makineyi daha çok geliştirmeyi düşünüyorum. Ayrıca kışın yanına su da koymam gerekiyor. Suyun donmaması için, ısıtıcı bir sistem de yapmayı düşünüyorum. Ayrıca aküye enerji sağlamak için rüzgar ve güneşten faydalanmak istiyorum. Köyümüz yüksek rakımlı bir yerde, rüzgar bol olduğu için rüzgar enerjisinden daha çok yararlanırım diye düşünüyorum. Belediyelerden ve TÜBİTAK’dan destek bekliyorum” dedi.

“MAKİNE 12 SAATTE BİR, BELİRLENEN KADAR MAMAYI DÖKÜYOR”
Oğlunun yaptığı icadın sadece 50 liraya mal olduğunu açıklayan baba Süleyman Yaldız, hayvan sevgisi taşıyan vatandaşların fikri kullanabileceğini söyledi. Fikrin ardından bütün malzemeleri almak için söz verdiğini anlatan Süleyman Yaldız, “Ne istiyorsan alalım dedim. Baktım istediği malzemeler de çok para tutmadı. Dediği gibi iki tane kart aldı, 50 lira tuttu. Evdeki eski mobilyaları kullanarak, makinenin dolabını da akrabamıza kestirdik. Makine içerisinde yemleri toplu olarak tutmak için de olan evdeki bir damacanaya oldu. Makineyi yaparken devamlı kendisini takip ettim. Sonuç olarak makineyi ortaya çıkarttı. İlk yaptığı zamanlarda bir takım aksaklıklar oldu. Zaman ayarlaması biraz sıkıntı oldu ama onu da yapmayı başardı. Makine 12 saatte bir onun belirlediği kadar mamayı döküyor. Bir haftalık mamayı bu şekilde damacanaya koyuyor. Biz bunu ilk hafta bir denedik. Tabi denerken hayvan mağdur duruma düşmesin diye, köydeki akrabalarımızdan takip etmelerini istedik. Yaptığı projenin bir işe yaradığını gördük açıkçası. Böyle olunca bende inat etmedim ve köpeği aldım. Şu anda her şey yolunda ilerliyor. Köpek sevgisi olan insanlar da bu projeden yararlansın diye düşündük” diye konuştu.
(Burak Tekin – Mehmet Sıddık Yeşilırmak / İHA)

Ardahan buz kesti

Sibirya soğuklarının etkili olduğu Ardahan adeta buz tuttu. Ardahan’ın Göle ilçesinde hava sıcaklığı sıfırın altında 34 dereceye kadar düştü.
Ardahan’da kar yağışı yerini dondurucu soğuklara bıraktı. Dondurucu hava hayatı olumsuz etkilerken bölgede birçok ev, araçların camları buz tuttu. Çatılarda oluşan buz sarkıtları da vatandaşlar için tehlike oluşturmaya devam ediyor. Yetkililer, buzlanma ve don olayına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Soğuklar nedeniyle doğal bir afetle karşı karşıya olduklarını söyleyen Zafer Çiftçi, “Nefesimizden de belli olduğu gibi eksi 40’lara varan soğuklarla karşı karşıyayız. Ardahan zaten kırsal bir kesim ve köylünün, çiftçinin hali berbat. İnsanlar evlerinden dışarı çıkamaz oldular. Hareket halindeki araçlar donuyor. Soğuklarda ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bu da bir doğal afettir” şeklinde konuştu.
Meteoroloji’den alınan bilgilere göre, gece en düşük hava sıcaklığı eksi 34 derece ile Göle ilçesinde ölçülürken, Ardahan’da eksi 27, Çıldır’da eksi 24, Damal’da eksi 19,6 ve Posof’ta eksi 15 derece olarak ölçüldü.
(Olgun Yıldız / İHA)

SSCB’nin 70 yıllık madalya ve rozetleri bu koleksiyonda

Ordu’da iş adamı Erhan Eribol, yaklaşık 45 yıl süren soğuk savaşın Doğu Bloku’nu temsil eden ve dünyaca ünlü Kızılordu’suyla bilinen 70 yıllık Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) tüm kurum, kuruluş ve askeri madalya ve rozetlerinden oluşan koleksiyonu ile dikkat çekiyor. 
Hobileri arasında dünyanın değişik ülkelerine ait sembollerinin bulunduğu tabak, onbinlerce parçalık puzzle koleksiyonu da bulunan iş adamı Erhan Eribol, SSCB döneminin tüm cesaret, kahramanlık madalyalarının yanı sıra tüm SSCB kurumlarının ve askeri rütbelerin rozetlerini işyerinde sergiliyor.
Koleksiyonda 1917 Ekim devrimini simgeleyen rozetler, MİR Uzay Üssü’nde görevli astronotlara verilen madalya ve rozetler, 1979 yılı Afganistan’ı işgaline katılan askerlere verilen rozet ve madalyalar ile değişik sahalarda görevli askeri denizaltı subaylarına verilen rozetler ile Kızılordu’ya ait tüm rozetler bulunuyor. Koleksiyonda ayrıca Sovyet Rusya devlet liderleri Lenin ve Stalin resimlerinden de oluşan madalyalar ile 1. ve 2. Dünya Savaşı sırasında askeri başarı madalyaları da yer alıyor.
Söz konusu koleksiyonu 1990 yılında Trabzon’da Rus Pazarı’nda Ermeni bir kadından satın aldığını anlatan Erhan Eribol, “İş yerimde sergilediğim madalya ve rozetler 700 adet. Bir bu kadarı daha evde var ancak sergileme fırsatı bulamadım. Bu madalya ve rozetler yakın döneme damgasını vuran soğuk savaşın en önemli simgeleri arasında yer alıyor” dedi.

70 YIL DÜNYAYA KORKU SALDI
1922’de kurulmuş olan ve yaklaşık 70 yıl boyunca ABD ile beraber dünyayı yöneten iki ülkeden birisi olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, dünyanın en güçlü askeri kuruluşu olan Kızıl Ordu’ya sahipti. 1985 yılında başa gelen Mihail Gorbaçov’un özellikle Glasnost ve Perestroyka reform çalışmalarıyla günden güne güç kaybeden SSCB, bu reform çalışmalarına rağmen bir daha toparlanamadı. 1990 yılında SSCB’ye bağlı Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya bağımsızlıklarını ilan ederek SSCB’den ayrıldılar. 1 sene sonra, 8 Aralık 1991’de Rusya SSC, Belarus SSC ve Ukrayna SSC de üçlü bir antlaşma imzalayarak SSCB’den ayrıldılar. 21 Aralık 1991’de ise Gürcistan SSC hariç diğer tüm Sovyet ülkeleri SSCB’den ayrılma kararı aldı. Sadece Gürcistan üzerinde söz hakkı kalan SSCB Lideri Mihail Gorbaçov ise bu durum üzerine 25 Aralık 1991’de SSCB’yi feshetti ve böylece Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği tarihe gömüldü. Gorbaçov’un SSCB’yi dağıtmasından dakikalar sonra ise dünya üzerinde dalgalanan son SSCB Bayrağı olan Moskova’daki Başkanlık Sarayı’nın çatısındaki Kızıl Bayrak indirildi. Böylece SSCB, dünya üzerinden tamamen silinmiş oldu.
(Metin Akyürek / İHA)

Bakanlar Kurulu’nun gündeminde terör vardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde saat 15.24’te başlayan 2017 yılının ilk Bakanlar Kurulu toplantısı, saat 22.05’te sona. Yaklaşık 7 saat süren toplantıda ana gündem maddesi yurt içi ve yurt dışında yürütülen terörle mücadele çalışmaları oldu.
(Derya Yetim /İHA)

Bakanlık Somali ve Irak’taki terör saldırılarını kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Somali’de Mogadişu Havalimanı’nın girişindeki kontrol noktasına bomba yüklü iki araçla düzenlenen saldırıyla Irak’ın başkenti Bağdat’ın çeşitli bölgelerinde düzenlenen bombalı terör eylemlerini kınadı.
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Somali’de Mogadişu Havalimanı’nın girişindeki kontrol noktasına bugün (2 Ocak 2017) öğle saatlerinde bomba yüklü iki araçla düzenlenen saldırıda 10’un üzerinde kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda yaralı olduğu üzüntüyle öğrenilmiştir. Somali’de barış ve istikrarın tesisi yönünde önemli adımların atılmakta olduğu bir dönemde gerçekleştirilen bu menfur terör saldırısını şiddetle lanetliyoruz. Saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da terörizmle mücadelede dost ve kardeş Somali halkına ve hükümetine desteğini kararlılıkla sürdürecektir” denildi.

BAKANLIK BAĞDAT’TAKİ BOMBALI TERÖR EYLEMLERİNİ KINADI
Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın başkenti Bağdat’ın çeşitli bölgelerinde düzenlenen bombalı terör eylemlerini kınadı.
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Irak’ın başkenti Bağdat’ın çeşitli bölgelerinde bugün (2 Ocak) düzenlenen bombalı terör eylemlerinde ilk belirlemelere göre 50 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı öğrenilmiştir. Sözkonusu terör saldırılarını en kuvvetli ifadelerle lanetliyor, hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz. Terör örgütlerinin hedefinde yer alan ve masum vatandaşlarını bu tür menfur saldırılara kurban veren Türkiye, Irak halkının acısını en iyi anlayan ülkelerin başında yer almaktadır. Böyle alçakça eylemlerin Irak hükümetini ve halkını yıldırmayacağından eminiz. Türkiye ve Irak’ın terörle mücadelede işbirliği içinde hareket etme azim ve kararlılığı güçlenerek devam edecektir” ifadelerine yer verildi.
(Musa Erdoğan /İHA)

Annesinin doğum tarihi büyük ikramiyeden etti

Denizli’nin Bekilli ilçesinde yaşayan Mustafa Orhan, yılbaşı özel çekilişinde 10 milyon liralık büyük ödülü kıl payı kaçırdığını açıkladı.
Önce ikramiye isabet eden sonu 21 ile biten bileti aldığını belirten Orhan, daha sonra annesinin 1975 doğumlu olması nedeniyle 21 numaralı bileti yerine koyup 75 ile biten bileti aldığını söyledi.
31 Aralık 2016’da yılbaşı özel çekilişinde büyük ikramiye 60 milyon liranın yanı sıra 10 milyon lira, 5 milyon lira, 2 milyon lira, 1 milyon lira ve 500 bin liralık ikramiye verildi. 10 Milyon lira ’0550921’ nolu bilete isabet etti. Denizli’nin Bekilli İlçesinde ikamet eden Mustafa Orhan, 10 milyon lirayı ‘0550975’ numaralı rakamla kıl payı kaçırdı. Pamukkale Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği Bölümünden mezun olan 23 yaşındaki Mustafa Orhan, 10 milyon liralık bileti kıl payı kaybettiğini şu açıklamalarla ifade etti:
“Yılbaşı gecesi çekiliş saati geldiğinde çekilişi izledim. Büyük ikramiye çıkmayınca televizyonu kapattım. Sonrasında yılbaşı çekilişi için bilet sorgulamanın tam listesi açıklanınca, 10 milyon lira olan kısmına sırasıyla bakmaya başladım. 10 milyon liralık biletin sayılarına baktığımda ’05’ tamam dedim, ’50’, sonra 4. rakama gelmişti, ’9’ rakamı da gelince kesin bana çıktı dedim. 5’te 5 gidiyordum ümitlendim, ama son rakamlara baktığımda benim biletimin numarasının sonunun 75 olduğunu gördüm. 10 milyon lira isabet eden biletin son rakamları ise 21 idi. Halbuki 10 milyon liralık bileti ‘05500921’ biletçide elime almıştım. O sırada yanımda bulunan annem geldi, 75 doğumlu olduğundan diğer bileti ’0550975’ seçtim. Büyük ihtimalle o bilet Denizli’de birisine çıktı, şans başkasının yüzüne güldü. Yani 10 milyon liralık bilet Denizli’de bir adamda ama beni teğet geçti” dedi.
(Zekican Şenkaya/İHA)

Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan konuştu

Ortaköy’de silahlı terör saldırısında hayatını kaybeden Güvenlik Amiri Fatih Çakmak’ın cenaze törenine katılan saldırının düzenlendiği Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan, saldırıdan önce istihbarat aldığına dair haberlerle ilgili, “İstihbarat değil, açık istihbarat” dedi. 
Ortaköy’de bulunan Reina isimli gece kulübüne düzenlenen silahlı terör saldırısında hayatını kaybeden Güvenlik Amiri Fatih Çakmak için Bağcılar Yavuz Selim Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan da katıldı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Koçarslan, geçtiğimiz gün basında çıkan saldırı öncesinde istihbarat aldığına dair haberlerle ilgili, “İstihbarat değil, açık istihbarat. 20- 25 gün önce medyada önüme çıkan şeyleri ifade ettim. Benim medya takipten okuduğum şeylerdi. Emniyetten bir bilgi yok. Emniyetin almış olduğu 17 Aralık’tan beri, o bölgede Bebek-Ortaköy arası almış olduğu bugüne kadar hayatımda görmüş olmadığım olağanüstü tedbirler vardı” şeklinde konuştu.

“KAPIDA GÖREVLİLERDE SİLAH YOKTU AMA OLMASI GEREKİR”
Güvenlik görevlilerinin silahsız olmasıyla ilgili soruya ise Koçarslan, “Güvenlik görevlilerinde içeride doğrudur silah bulunmaması ama dışarıda mutlaka düzenleme yapılması lazım. Kapıda görevlilerde silah yoktu ama olması gerekir. Bütün açık istihbarata rağmen bu kadar olağanüstü güvenlik tedbirlerine rağmen buraya bu yaratık nasıl ulaştı bilemiyorum” cevabını verdi. 
Koçarslan, daha önce keşif yapıldığına dair çıkan haberlerle ilgili olarak ise, “Muhtemeldir bilmiyorum, keşif yapılmış olabilir” dedi.
(İHA)

Günün özeti

Günün tüm önemli gelişmelerini sizin için derledik.

Ortaköy saldırısını DEAŞ üstlendi
İstanbul – Ortaköy’de gerçekleştiarilen hain saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi.

22 DEAŞ’lı terörist daha öldürüldü
Ankara – Fırat Kalkanı Harekatının 132’nci gününde havadan ve karadan tam 113 DEAŞ hedefi vuruldu, 22 DEAŞ’lı terörist öldürüldü.

Darbecilerin valilik işgaliyle ilgili iddianame kabul edildi
İstanbul- Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında İstanbul Valiliğini işgal eden askerlerle ilgili hazırlanan iddianame kabul edildi.

Terör örgütlerine darbe üstüne darbe !
Ankara – İçişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK’ya yönelik 26 Aralık-2 Ocak haftasında havadan ve karadan 274 operasyon gerçekleştirildiğini açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri personel sayısını açıkladı
Ankara – Türk Silahlı Kuvvetleri personel sayısını açıkladı. Açıklamada, askeri personel toplamı 359 bin 273 olarak belirtildi. Bu mevcudun 203’ü general ve amiral olmak üzere 26 bin 278’inin subay, 64 bin 999’unun ise astsubay olduğu kaydedildi.

BM’nin yeni Genel Sekreteri göreve başladı
Washington – BM Genel Sekreterliği görevini Ban Ki Moon’dan devralan Portekizli Antonio Guterres, yayınladığı ilk mesajında, önceliğinin barışın temin edilmesi olduğunu dile getirdi.

İşte Babel’in alacağı ücret
İstanbul – Beşiktaş Hollandalı oyuncu Ryan Babel’in transferi için 2,5 yıllık anlaşma sağlandığını açıkladı.

Süresiz kadro dışı bırakıldı
İstanbul – Galatasaray’da Yasin Öztekin süresiz kadro dışı bırakıldı.
(İHA)

El Bab’a askeri sevkiyat

Fırat Kalkanı Harekatı’nın 132’nci gününde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), El Bab bölgesindeki birliklere topçu bataryası sevk etti.
Fırat Kalkanı Harekatının yönetildiği Kilis’in Elbeyli ilçesi sınır hattı ile Suriye tarafında hareketlilik yaşanırken, batı illerinden geçen 10’dan fazla askeri personeli ve askeri malzemeleri ile bataryaları taşıyan araçlar Elbeyli üzerinden El Bab bölgesine sevk edildi.
(Mehmet Ali Dağ/İHA)