2015 Makyaj Modası

Doğal makyaj trendi bu yaz son hız devam ediyor… Ayrıca 2015 yazında en çok tercih edilen makyaj trendlerinde punk esintileri ile yoğun bir şekilde..

Solgun renklerin ön planda olduğu makyajınızı, iddialı renklerdeki rujlarla patlatabilirsiniz. Eyeliner ise yine vazgeçilmezlerinizden olacak. Özellikle kuyruklu şekilde çekilen eyeliner, göz makyajında öne çıkan modellerden…

Eyeliner bu sene koyu ve kalın olarak kullanılacak. Kahverengi tonlarda eyelinerlar öne çıkacak. Gözler uzatılıp ,irileştirilecek.

Smokey eyes yine trend.Özellikle parlak  mavi farlar çok kullanılacak.Mor ,yeşil ve kahverengi bu yılın tonları… Kaşlara kadar sürülen far sürme tekniği uygulanacak.Göz altlarında ise hardal rengi kullanılacak.

Kırmızı rujlarla ,belirginleştirilmiş kaşların kullanılacağı bir yıl olacak. Mercan ve pembe renk rujlara da çok sık rastlayacağız.

Düşük at kuyruğu ,doğal formlu ve hafif ıslak görünümlü saçlar moda olacak. Maşayla yapılan bukleler de havalı bir görünüm kazandıracak 2015 yılında. Örgü bu sene de çok kullanılacak. Kızıl ve tonları bu senenin modası…

Doğalığın ön planda olacağı 70 lerin ve 60 ların esintisinin de hissedileceği bir yıl olacak

Yılbaşı Gece Elbise Ve Abiye Modelleri (2014 – 2015)

2014 2015 Yılbaşı Elbise Modelleri
Parti stilinde en etkili parçalar hangileri merak mı ediyorsunuz.. ‘Yılbaşı gecesi ne giyeceğim’ paniğine son vermek için en güzel yılbaşı elbiselerini siz bayanlar için sıraladık.
Siz de yılbaşı gecesinin en gösterişli kadını olmak mı istiyorsanız yılbaşında gecesi ne giymeli önerilerimize kulak verin.

 

Dekoltenizi iyi ayarlayın ve bulunduğunuz ortama göre rahat edebileceğiniz elbiseler seçin…

Kutlama yaptığınız yer bir davet salonu ya da çok şık bir kokteyl ise uzun elbise giyebilirsiniz..

Bölgesel fazlalıkları olmayanlar için saten elbise de kesimi iyi olduğu sürece çok şık ve geceyi kurtarıcı bir parçadır.

 

Gebelik Hamilelik Haftası Hesaplama

Anne adayı bayanların bir çogu hamilelik haftasını hesapladıgı veya doktorunun gebelik haftasını söyledigi halde yinede kaç haftalık gebe olduklarını merak etmektedir.Ne kadarlık hamileyim, kaç ay oldu, kaçıncı ay gibi, kaçıncı aya girdim gibi sorular akıllarında beliriyor.

Hamile bayanların çoğu gebelik haftasını hesapladığı halde veya doktoru haftasını söylediği halde “kaç aylık” olduğunu merak etmektedir. Kaç aylık gebeyim? Kaç ay bitti? Kaç aya girdim? Aslında bu haftalar ve aylar arasındaki uyumsuzluk ve karışıklık 1 ayın tam 4 hafta olmamasından kaynaklanıyor. 1 ay 4 hafta 3 gün sürüyor yaklaşık. Önemli olan ay hesabı değil hafta hesabıdır. Gebelik süreci 40 haftadır. Bu konuda kafa karışıklığına meydan vermemek için doktorların yaklaşık olarak kabul ettiği ay ve haftalar şöyledir:
4-5 haftalık gebeliklere 1 aylık denilir
8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir

36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir. (Doğum 9 ay değil 10 ay gibi oluyor bu durumda)

40 hafta bittiğinde : 9 ay 10 gün denilen yani toplam 280 gün tamamlanmıştır bu da 40 hafta eder.

İlgili Kelimeler : Gebelik Haftası Hesaplama,Hamilelik  Haftası Hesaplama,Gebelik Hesaplama,Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kuyruklu Eyeliner Nasıl Çekilir?

Flörtöz gözler makyaj dünyasına hızlı bir dönüş yaptı. Neden mi eyelinerdan vazgeçemiyoruz? Çünkü doğru uygulandığında, kuyruklu eyeliner saniyeler içinde daha kalın ve uzun kirpikler, daha büyük gözler elde etmemizi sağlıyor.

Kuyruklu bir kedi gözü makyajı  için likit veya jel eyeliner  kullanmanı öneriyoruz. Unutma: Seçeceğin ürünün fırçası, ne kadar küçük ve ince olursa, uygulama da o kadar kontrollü olacak.

Gözünü mükemmele dik

Eyelinerını uygularken bakışlarını karşıya dik ki, iki göz kapağına da eşit ve düzgün bir uygulama olsun.

Uygulama zamanı:

Kuyruklu eyeliner stilini  elde etmek için, eyelinerını ince ve düzgün bir şekilde göz kapaklarının üzerlerine uygula. Ardından kuyruğunu hafifçe şakaklarına doğru uzat.

 

Kalıcı Makyaj Nasıl Yapılır?

Kalıcı makyaj daima güzel ve bakımlı olmak isteyenler kadınlar için kusursuz bir fırsat sunuyor.

KALICI MAKYAJ NASIL YAPILIR?
Kalıcı makyaj uygulamasında doğal ve mineral renkler deri yüzeyinin hemen altına tek seferlik iğnelerle empoze ediliyor. Uygulama öncesi renk pigmentleri kişinin saç, deri ve göz rengine uygun olacak şekilde belirleniyor. Pigmentasyon ömrü kişinin cilt yapısına, kullanılan renge ve uygulanan bölgeye göre 3 – 6 yıl arasında değişiyor. Uygulamanın sürekli canlılığını korunması için ise 2 yılda bir tek rötuş yapılması tavsiye ediliyor.

18 YAŞINDAKİ HERKES YAPABİLİR
Son zamanlardaki en yaygın kalıcı makyaj işlemlerinin kaş kaldırtma, kirpik çizgileri, dudak çizgileri, göğüs simülasyonu ve yara kamuflajı işlemleri olduğunu belirten Bocan, uygulamanın 18 yaşın üstündeki herkese yapılabileceğini de söylüyor. 

Aynı zamanda uygulama öncesinde uygun renklerle yapılan alerji testi de geçici alerjik reaksiyonları dahi ortadan kaldırıyor. 

2014 Anneler Günü Ne Zaman ?

2014 Anneler Günü Ne Zamani2014 Anneler Günü Ne Zaman Kutlanaçak,2014 Anneler Günü Ne Zaman Tarihi,2014 Anneler Günü..

2014 Anneler Günü Ne Zaman? 11 Mayıs 2014 Anneler Günü 

Tüm annelerimizin anneler günü kutlu olsun. “Muhabbetim.com Ailesi”

Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı.

Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü’dür. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca anne bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.

2014-2015 Mezuniyet Elbisesi Modelleri

Mezuniyet elbisesi kaç yaşında olursanız olun şık ve alımlı olmalıdır. Mezuniyetler unutmayın çok özel gecelerdir. Bu gecenin en şıkı olabilmek için öncelikle sezonun trend abiye elbise modelleri hakkında fikir sahibi olmanızda fayda vardır.

ipekyol-yeni-trend-abiye-elbise-modelleri1

Mezuniyet ,hayatımızın en önemli günlerinden biri olduğu için o gün şık olmayı ve tüm gözlerin üzerimizde olmasını isteriz. Mezuniyet gecesinin stil sahibi ve şık kızlarından olmak için önerilerimiz var. 2014 yılında dantelli mezuniyet elbiseleri ile oldukça feminen görünebileceksiniz. Beyaz kumaş üzerine siyah dantelli elbiseler ,kısa ve uzun dantelli elbiseler çok moda. Genç kızlara en çok yakışan renkler yani pastel renkler ön planda olacak. Pastel pembe , mavi ,mint renkler ve pudra renkli elbiseler o gün giymeniz için sizi bekliyor.

ÖRNEK MEZUNİYET KONUŞMALARI İÇİN TIKLAYINIZ..

Asimetri trendi mezuniyet elbiselerinde de görülüyor , önü kısa arkası uzun modeller çok revaçta olacak. Uzun gece elbiselerinde derin yırtmaçlar oldukça dikkat çekici. Mini eteği olan elbiselerin etek kısmına uzun transparan tüller kullanıldığı görülüyor. Mavi tonları , kobalt mavi , okyanus renkleri ve lacivert ,pastel maviler mezuniyet elbiselerinde çok sık rastlanan renkler olacak. 2014 yılında altın , gümüş metalik renkleri çok popüler.Çiçek desenli , puantiyeli ve geometrik desenleri elbiselerde göreceğiz

2014 Gelinlik Modelleri Yeni Trendleri

Düğün hazırlıklarının yoğunlaştığı yılın ikinci çeyreğine girilirken, gelinlikte yeni trendler de şekillenmeye başladı.

Gelinlikler deki modeller, renkten dekolteye, kullanılan dantel ve taşlardan çiçeğine kadar baştan aşağı değişti.

Bu yılın trend gelinliklerinin de renk olarak krem tonlarının ön planda…

2014 yılının trend gelinlik modellerinde  dantel kol boyları ve olabildiğince açık sırt dekoltelerinin tercih edildiği tasarımların da gelin adaylarının beğenisine sunulacak…

Geçen yıl göğüs dekolteli gelinlikler ön plandaydı. 2014’te ise göğüs dekoltesinden ziyade kimi zaman bele kadar inen ince tül üzerine işlenerek yapılmış sırt dekolteleri tercih ediliyor. Yaz sezonu için hazırlanan gelinlik kreasyonlarda  kısa gelinliklerden sırt dekolteli gelinliklere kadar trend olan her tür özgün tasarım yer almakta. Sırt dekolteleri çoğu zaman kordone ve lace dantellerle ten renk tül üzerine dizayn edilerek oluşturuluyor.

 

Hamilellikte okunması gereken dualar,sureler

Hamilelerin okuyacağı dualar sureler ağrısız doğum için dualar doğumu kolaylaştırmak için dualar sureler ayetler ve doğumla ilgili diğer bilgiler sayfamızda..

Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, Önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:

“İnne rabbekümüllahüllezı halekas semavati vel erda fı sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasısev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemın.”

Meali :

Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah’tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, güneşe, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O’nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir. (A’arf suresi, 54)

Resul-i Ekrem Efendimiz kızı Fâtıma validemizin doğumunda bu duayı okutmuştur.

BİR DİĞER DUA..

RABBiM

Sevginin ışığı çocuğumun üzerinde parlasın.
Bütün hastalıklardan ve zararlardan koru onu..
Küçük ruhunda gülücükler yeşert ve rahmetinle onu rahatlat ki huzurlu uyusun..
O,benimle konuşmak için çok küçük,isteklerini ve cilvelerini insan sözlerine çevirmek çok zor.
Ama senin için,onun küçük sesleri birer duadır biliyorum.
Ağlamasıyla senden yardım istiyor ve merhametin için ağlıyor.
Küçük bir çocuk olmasına rağmen senin yollarını öğrenmesini sağla.
Büyüdüğünde senin sevgin yolunda,senin sözünün rehberliğinde yürüsün.
Ona hayırlı bir ömür nasip et.
Ve yaşlılık çağına geldiğinde sonsuz sevgi ve merhametinin bilincinde,emin bir sevinçle ölsün.
Senden onun zengin veya ünlü olmasını istemiyorum.
Ama seni severek,gerçek tevazu ile insanlara hizmet ederek,dua ile yaşamasını senden istiyorum
Onu sev Rabbim..Ona gülümse…

Hamile bayanlar, ellerini bebeğin üzerine koyarak el-Musavvir (cc) zikrine devam ederlerse inşallah-ü teala doğacak çocuk da bu esma-i ilahi ile güzel ve sağlıklı olur.

İnşirah Suresi 

1.Biz, senin göğsünü yarıp-genişletmedik mi?
2.Ve yükünü indirip-atmadık mı?
3.Ki o, senin belini bükmüştü;
4.Senin zikrini (şanını) yüceltmedik mi?
5.Demek ki, gerçekten zorlukla beraber kolaylık vardır.
6.Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır.
7.Şu halde boş kaldığın zaman, durmaksızın (dua ve ibadetle) yorulmaya-devam et.
8.Ve yalnızca Rabbine rağbet et.

“YA BEDİ’U”(c.c) ismi celilini “Ya Bedi’us-semavati” şeklinde 70 kere okuyanların bütün zor işleri kolaylaşır.
“YA RAKİBU” (c.c.) ismi celilini kere okumak da doğumun zahmetsiz geçmesini sağlar inşallah.

Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle,

Önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur.
Bunlardan sonra da şu âyet okunur:

“İnne rabbekümüllahüllezı halekas semavati vel erda fı sitteti
eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu
hasısev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih
ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemın.

kolay_dogum

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Efendimiz şöyle tavsiye buyurmuştur:

Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, Önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:

İnne rabbekümüllahüllezi halekas semavati vel erda fi sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasisev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemin. (Araf 54)

Resul-i Ekrem Efendimiz kızı Fâtıma validemizin doğumunda bu duayı okutmuş, netice sevindirici şekilde huzurlu ve sıhhatli bir doğum olarak tecelli etmiştir, Mübarek nesil Hazret-i Hasan ve Hüseyin Efendilerimiz böyle dualarla dünyaya gelmişlerdir. Sıhhatli bir doğum haberini alınca Allah’a şükretmek, konu komşuda bulunan yoksullara yardım etmek, münasip olan bîr cömertliktir.

Not 1: Hamile bayanlar, ellerini bebeğin üzerine koyarak el-Musavvir (cc) zikrine devam ederlerse inşallah-ü teala doğacak çocuk da bu esma-i ilahi ile güzel ve sağlıklı olur.

Not 2: Kolay doğum yapmanın (ve diğer işleri de kolaylaştırmanın) bir güzel yolu da İnşikak Sûresini çok okumaktır.

Doğuma Girmeden Okunacaklar

1. Meryem Suresi
2. Fatiha-Yasin-Tebareke-Amme
3. Ashâb-ı Kehf
Yemlîhâ, Mekselînâ, Mislînâ, Mernûş, Debernûş, Şâzenûş, Kefeştatayyûş ve köpekleri Kıtmîr’dir.(üstünde de taşınabilir)
4. Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, Önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:

“İnne rabbekümüllahüllezı halekas semavati vel erda fı sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasısev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemın” A’raf suresi/54.

Doğum Anında Tekrarlanacaklar / ( Doğum yapan ve onu bekleyenler tarafından)

1. Lailahe illa ente kuntuminezzalimin
2. İnşirah suresi
3. Rabbiyesir duası
Rabbiyesir vela tuasır Rabb, temim Bil hayr.
4. İnşikak suresi ilk üç ayet:
5. Abese suresi 20. Ayet:
Sümmmessebile yesserah (özellikle doğum ve sancı anında tekrarlanmalı)
Anlamı: Sonra ona (doğmasında, hayır ve şerri seçmesinde) yolu kolaylaştırdı

Hamilelikte okunacak kitaplar, kitap tavsiyeleri

Hamilelik öncesi ve sonrası okuyabileceğimiz kitaplar, Hamilelikte ve Doğuma Hazırlanırken ayrıca Bebek Bakımı hakkında Okuyabileceğiniz Kitaplar…

Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakımı….Ayşe ÖNER
Hypnobirthing Mongan Yöntemi………Marie F. MONGAN
İçgüdüsel Doğum….Pam ENGLAND
Hamilelik, Doğum Ve Bebek…Penny SİMKİN
Doğal Doğuma Doğru …Şebnem Susam SARAJEVA
Sezerayan….Micheal ODENT
Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler ?….Heidi Murkoff
Hamilelik Rehberi 9 ay 10 gün….Kaan Kocatepe..
Doğmamış Bebeğin Gizli Yaşamı….Dr.Tahomas Verny
Filozof Bebek…Alison GOPNİK
Nefes Alma Sanatı…Mustafa KARTAL
Emzirme Sanatı…La Leche League
Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler…..Heidi E.MURKOF
Farkındalığın Mucizesi…Thich Nhat Hanh
Bebek masajı…Alan HEATH.
Ayrıca aylık Bebek dergileri, Anatomi ve Doğum Atlasları …

daha fazlası için burayı ziyaret edebilirsiniz..

Hamilelik-Gebelikte oruç, nasıl etkiler, beslenme önerileri

Gebelerin oruç tutması sakıncalı mıdır?
Oruç gebeyi nasıl etkiler?
Anne karnındaki bebek oruçtan nasıl etkilenir?

Normalde insanlar açlığa uzun süre dayanılabilirken gebelikte bu süre üçte bir oranında daha kısadır. Nitekim dinimizde de gebelik ve emzirme dönemindeki kadınlar için oruç yükümlülüğü yumuşatılmıştır. Gebeler, hem kendileri hem de taşıdıkları bebekleri için daha fazla miktarda kalori, protein, mineral ve vitamine ihtiyaç duyarlar. Gebelikte vücutta şeker kullanımının artması sonucunda kan şeker düzeyleri düşer ve daha sık acıkılır. Şeker seviyesini sabit tutabilmek için sık ve küçük porsiyonlar halinde beslenilmesi gerekir. Halbuki oruç tutulması durumunda bu prensibe uymak zordur. Beslenmenin sürekli olmaması düşük kan şekeri seviyelerine, düşük şeker seviyesi ise yağ hücrelerinin yıkımına, bu da kanda keton cisimciklerinin artmasına neden olur. Keton cisimciklerinin kanda artmasının ve bebeğe geçmesinin nörolojik ve psikolojik yan etkileri ise çok iyi bilinmemekle birlikte, yıllar sonra bazı yan etkilerinin olabileceğinden söz edilmektedir.

Diğer yandan gebelikte vücudun sıvı ihtiyacı artar. Bu nedenle gebelikte sıvı alımının da arttırılması gereklidir. Sıvı alımındaki azalma veya sıvı kaybının artması (terleme, ishal…), annenin böbrek fonksiyonlarını, kan basıncını ve sonunda bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısını etkileyebilir. Bu nedenle oruç tutan anne adayının gebelikte yeterli kalori ve sıvıyı alamaması veya aldığı halde vücudun mevcut bazı hastalıkları nedeni ile bunları gün içine düzgün yayamaması durumunda genel bir halsizlik, yorgunluk, tansiyon düşmesi, baş dönmesi, sinirlilik, ağızda kuruluk, az idrara çıkma, kabızlık, ateş yükselmesi gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Sahur ve iftar saatlerinde gereğinden fazla besini depolama çabası da anne adayında hazımsızlık, kilo artışı gibi şikayetlere neden olabilir. Aç olarak (sahur yapmadan) oruca başlama isteği ise daha ağır yan etkilere yol açar. Az sıvı alımına cevap olarak terleme azalacağından, vücutta toksik maddelerin birikimi artar. Kapalı giysiler ile sıcakta dolaşmak, yorucu hareketler yapmak veya sıcak ortamlarda çalışmak da bu gibi yan etkileri ağırlaştırır.

Gebelikte oruç tutulması ile ilgili olarak yapılmış bilimsel çalışmalar kısıtlıdır. Genelde, sağlıklı bireylerde, gebelikteki açlık dönemlerinin dolayısı ile tutulan orucun anne ve bebeği üzerine olan etkileri çok önemli düzeyde değildir. Oruçta, bazı vitaminlerin ve eser maddelerin alımı daha az olabilmektedir. Bunların desteklenmesine özellikle dikkat edilmelidir. Gebeliğin ilk aylarındaki bulantı ve aşerme dönemlerinde orucun yaratacağı yan etkiler daha derin olabilir. İleri dönemlerde ise bebek hareketlerinde ve bazı fonksiyonlarda (kalp, solunum, hareket…) geçici yavaşlamaların, azalmaların görüldüğü bildirilmiştir. Oruç tutan annelerde stres hormonu daha yüksek bulunmuştur. Gebeliğin büyüme ve hızlı büyüme dönemlerinde oruç tutmuş olan annelerin biraz daha düşük ağırlıklı bebekler doğurdukları, ancak bunun istatistiksel bir anlamlılığının olmadığı bilinmektedir. Normalde bu tür bebekler %4 oranında görülürken, oruç tutan annelerin bebeklerinde bu oran %8’dir. Bir çalışmada gebeliğin son üç ayında tutulan orucun sezaryen oranını ve şeker hastalığını arttırdığı, yenidoğan bakım ihtiyacının arttığı (kuvöz gereksinimi) ifade edilmiş, ancak benzer diğer çalışmalarda bu yönde yan etkiler bildirilmemiştir.

Gebede şeker hastalığı kalp hastalığı veya hipertansiyon, böbrek, barsak, karaciğer veya mide hastalığı varsa oruç tutulmamalıdır. İshal ve kusma süreçlerinde de vücut toleransı azalacağından istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkmaması için oruç tutulmamalıdır. Ülkemizde kendi hastalıklarından haberdar olan gebelerin oranı nispeten düşük olduğundan gebelik öncesinde gizli kalmış olan bu gibi durumlar, oruç tutan gebelerde hem annenin kendisi, hem de bebeği için sakınca yaratabilir. Bu nedenle, anne sağlığı iyi araştırılmadan tutulacak orucun tamamen zararsız olacağı ifade edilmemeli, gebeler bu yönde cesaretlendirilmemelidir. Gebelik sırasında inancı gereği oruç tutmak isteyen anne adayları mutlak surette kendilerini izleyen hekim ve sağlık personelinin denetiminde, diyet danışmanlığı da aldıktan sonra oruç tutmaya başlamalıdırlar. Mevcut önemli bir hastalığı bulunanlar oruç tutmamalıdırlar. Gündüz saatlerinde ve sıcak havalarda daha fazla dinlenmeli, terleme yoluyla sıvı kaybını azaltmalıdırlar. Yorucu egzersiz veya kapalı giysilerle sıcakta yürüyüş yapmamalıdırlar. İftarda hafif gıdalar almalı, sindirimi zor yemeklerden uzak durmalı, iftarın sonrasında bir veya iki öğün daha yemeli ve sahur yapmayı ihmal etmemelidirler.

Emzirme döneminde de sıvı ve besin alımının düzenli ve yeterli olması önemlidir. Gebelik için sayılan oruç tutmanın yan etkileri, emziren anneler için de geçerlidir. Bu dönemde oruç tutuluyorsa özellikle sıvı ve vitamin desteği ihmal edilmemelidir. Aksi durumda ek besin gereksinimi artacak bu da bebeğin emdiği süt miktarının azalmasına, sütün daha az salgılanmasına hatta erken kesilmesine neden olacaktır.

Murat Yayla – Herkese Sağlık Dergisih

..

Orucun hamile, gebelere etkileri..

Mübarek Ramazan ayının İslam dünyasına hayırlı olmasını diliyorum. Biz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları olarak Ramazan ayında en çok karşılaştığımız soru ve sorunlardan birisi “gebelerimizin oruç tutup tutamayacakları ve oruç tutmaları durumunda gebeliklerinin ve bebeğin etkilenip etkilenmeyeceği konusudur”.

Konunun hassasiyetini de göz önüne alarak bu soruya cevap verebilmemiz için öncelikle önemli olan kişinin inançlarına saygı duymamız daha sonra da bilimsel olarak yapılmış inceleme ve araştırmalar sonucunda elde edilmiş bilgileri değerlendirmemiz gerekir. Ancak bundan sonra objektif olarak kişileri incitmeden kafalarındaki soru işaretlerine cevap verebilmiş oluruz.Uzmanlık alanımız olmamasına rağmen dini açıdan gebelik sırasında ve emziren annelerin oruç tutmadan muaf oldukları ve bunu daha sonra kaza orucu olarak telafi edebileceklerini biliyoruz. Ancak buna rağmen toplumumuzda ve diğer Müslüman toplumlarda gebelerin bir kısmı hem dini yönden çok net bilgileri olmamasından dolayı hem de daha sonra veya ay boyunca yalnızlık ve suçluluk duygusu yaşamamak için oruç tutmayı daha sonraya ertelemeyi istememektedirler. Bu olgularda bizim vereceğimiz objektif bilimsel veriler ışığındaki danışmanlık önem arz etmektedir.

Oruç tutan gebeler ve fetusların (karındaki bebek) etkilenip etkilenmedikleri üzerinde yapılan çalışma sayısı ve incelenen olgu sayıları çok fazla olmamakla birlikte genellikle Arap ülkelerinde ve Türkiye’de yapılmıştır. Hem annede meydana gelen metabolik değişikliklerin incelendiği hem de fetusun iyilik halinin değerlendirildiği çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmalar incelendiğinde öncelikle gebede uzun dönem açlık durumunda kan glukoz (şeker), insülin, laktik asit düzeylerinde belirgin olarak düşme meydana gelirken açlık nedeniyle düzenin sağlanabilmesi amacıyla oluşan katabolik mekanizmalar sonucunda kanda trigliserit ve serbest yağ asitleri belirgin olarak yükselmektedir. Genellikle kabul edilen bu değerlere rağmen ülkemizde yapılan bir çalışmada ise oruç tutan gebelerde önemli bir metabolik bir değişikliğin olmadığı belirtilmiştir. Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde uzun dönem açlığın gebeyi daha çok etkilediği de belirgin şekilde ispatlanmıştır. Gebeliğin erken dönemlerinde oruç tutan gebelerde uzun süreli açlığın muhtemel fizyolojik ve psikolojik etkilerinden dolayı hiperemezis gravidarum denilen gebeliğe bağlı aşırı bulantı kusmanın daha sık görüldüğü ortaya konulmuştur. Oruç tutma nedeniyle uzun süreli açılığın fetusu nasıl etkilediği konusunda yapılan incelemelerde ise uzun dönem etkileri bakımından bebeğin doğum kilosu yönünden olumsuz bir etkisi gösterilmemiştir. Ancak fetusun akut etkilenimi açısından ise fetusun kalp hızı aktivitesinde azalma olduğu, fetusun solunum hareketinde azalma olduğu saptanmıştır. Fetusun içinde bulunduğu amnion sıvı miktarında ve bebeğe giden kan akım miktarında ise önemli bir değişiklik olmadığı gösterilmiştir.

Gebeliğin getirdiği ek enerji ve kalori ihtiyacı göz önüne alındığında ve oruç tutulması sırasında meydana gelen uzun süreli açlık nedeniyle annede meydana gelen hipogliseminin (kan şekerinde aşırı düşme) gebe ve fetus üzerinde uzun dönemde endokrinolojik, nörolojik veya diğer sistemler üzerinde henüz bizim saptayamadığımız başka olumsuz sağlık etkileri de olabileceği akılda tutulmalıdır. Meydana gelebilecek uyku sorunları ve bunların gebe ve fetusa olumsuz etkileri de unutulmamalıdır.

Tüm bunlara rağmen gebeliğine rağmen oruç tutan gebelere ise önerimiz sadece iftar vaktinde birden aşırı miktarda yemeden kaçınmaları, günlük almaları gereken besin, kalori ve sıvı ihtiyaçlarını zamana yayarak tam olarak serbest saatler içinde almaları ve uyku düzenlerine mümkün olduğunca dikkat etmeleridir. Gebeler bebek hareketlerini takip etmeli, bebek hareketleri azaldığında veya kendilerini iyi hissetmedikleri, olumsuz etkilendiklerini düşündükleri anda ve en küçük tereddütte dahi oruçlarını bozmalı ve doktorları ile görüşmelidirler.

Tüm bu bilgiler ışığında, bize sorulduğu takdirde dinimizin de izin verdiği şekle uygun olarak gebe iken oruç tutulmamasını ve daha sonraya ertelenmesini önermekteyiz.

YRD. DOÇ. DR. ESRA AKTEPE KESKIN  / Fatih Üniversitesi Tıp Fak Kadın Hast ve Doğum ABD.

..

1167Oruçlu olan hamileler güzel beslenemez ise;

Oruçlu gebelerin iyi beslenmemesi durumunda anne adayında, ödem, şişlik, kansızlık, diş dökülmeleri ve en önemlisi de düşük gibi erken doğum sorunlarına neden olabilmektedir. Ayrıca uzun süre tutulması gereken oruçlar da ağrılı bebek doğumları gerçekleşebilmektedir. Doğumda zorluk yaşanması ve bebeğin eksik doğması da yaşanacak sıkıntılar arasındadır.

Her şartta oruçlu olmak isteyen annelere tavsiye;

Hamile de olsam oruç tutmayı bırakmam diyenler dikkat! İlk olarak doktorunuz ile bu isteğiniz hakkında görüşün. Size çeşitli testler yapmayı yeğleyecektir. Özellikle çeşitli riskler taşıyıp, taşımadığınıza bakacaktır. Eğer kontroller dâhilinde hiç bir sıkıntınız çıkmaz ise dengeli ve bol vitaminli ve mineraller besinler tüketmeniz önerecektir. Sonrasında almanız gereken ilaçların ve ek takviyelerin saatlerinde değişmeler gerçekleşecektir. Bu süreçte beslenmenize fayda gösterecek ürünleri listenize dâhil edecek ve almanız gereken gıdaları size önerecektir.

Oruç tutan annelerin ekstra alması gerekenler;

Oruç tutan gebelerin doktorun önerdiği ilaçlar dışında alması gereken her hangi bir ek takviye ürünlerine lüzum yoktur. Fakat anne ve bebeğin gelişimi biraz geriden geliyor ise çeşitli ek takviyeler ile bu durumun önüne geçilebilinir. Demir ve omega gibi çeşitli vitamin depoları gebelik sürecinde doktor tavsiyesi ile alınmasında yarar olan vitaminlerdir. Oruç tutan anne adayının da bu besinleri sahur vaktinde veya iftardan sonra alması önerilebilinir.

Oruç tutan anne adayının egzersiz programı nasıl olmalı;

Hamilelerin oruç tutması halinde fazla spor yapmamaları önerilmektedir. Özellikle su kaybının fazla yaşanmasına neden olacağı için oruç sürecinin bitimine dek hafif tempolu yürüyüşler dışında çeşitli egzersizlerden faydalanmamaları uygun olur. Ancak doğuma alıştırma ve kolaylık katması açısından nefes egzersizleri uygulanabilir. Şayet oruç tutan gebe kadının yorulmasına neden oluyor ise yapılmamasında fayda vardır.

Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Hamilelik süresince anne adayının oruç tutması uzmanlar tarafından önerilmez.bunun nedeni hamilelik döneminde anne adayının yeterli miktarda sıvı gıda alması hamile olamayanlara göre fazlasıyla önemlidir.Anne adayının yeterli sıvı almaması ve annenin susuz (dehidrate) kalması erken doğuma neden olabilmektedir. Aynı şekilde gebe bayanların kan şekeri diğer insanlara göre daha kolay düşme eğilimindedir , oruç sırasında uzun süre aç kalındığında bu durum gelişebilir ve bulantı, kusma, mide yanması, kabızlık gibi şikayetlerde artış görülebilir. Özellikle gebeliğinde riskli bir takım durumlar tespit edilmiş olan anne adaylarının (diabet, erken doğum tehtidi, kanama, çoğul gebelik, gelişme geriliği gibi) oruç tutmaları daha da sakıncalı olabilir. Gebelikte uzun süre aç kalmadan sık sık ve azar azar yemek yenmesi önerilir.

Lohusalık Döneminde Oruç Tutulabilir mi?

Lohusalık dönemi doğumdan sonraki 6 haftalık dönemdir. Bu dönemde oruç tutmak anne sütünün miktar ve kalitesini etkileyebilir ve bebeğin beslenmesini güçleştirebilir bu yüzden oruç tutulması önerilmez.

Diyanet hamilelikte oruç tutulur mu ?

Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları halinde oruç tutmayabilirler Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları gibi, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır (Nesâî, Sıyâm, 51, 62; İbn Mâce, Sıyâm, 12). Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise hamile ve çocuk emziren anne oruç tutabilir. Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan bayanlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler (Merğinânî, el-Hidâye, I, 127

Gebelikte beslenme, alkol-sigara kullanımı, yararlı-zararlı yiyecekler

Hamilelikte (Gebelikte) Beslenme 

Gebelik döneminizde dengeli bir beslenme alışkanlığı edindiğinizde, sıvıyı bol miktarda aldığınızda, doktorunuzun verdiği demir içerikli preparatları düzenli olarak aldığınızda, normal sınırlar içinde kilo almak, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek, sağlıklı bir bebek doğurmak ve doğum sonrası formunuzu korumak için beslenmeyle ilgili size düşenleri tümüyle yerine getiriyorsunuz demektir.

Gebelikte beslenme, anne adaylarının üzerinde önemle durmaları gereken bir konudur. Sağlıklı ve kaliteli bir gebelik dönemi geçirmek, gebeliğe özgü belirtileri yaşamamak ya da daha az yaşamak, bebeğinizin potansiyeli olan kiloya ulaşmasını ve dünyaya yeterli besin depolarını oluşturmuş olarak gelmesini sağlamak, rahat bir lohusalık dönemi geçirmek, lohusalıkta bebeğinize vereceğiniz sütünüzün kaliteli olmasını sağlamak için gebelik öncesinden gelen beslenme alışkanlıklarınızı gebelikte tekrar gözden geçirmeniz önemlidir.İlk bilmeniz gereken, bu yazıyı okuduğunuzda gebeliğinizin hangi döneminde bulunursanız bulunun geç kalmadığınızdır.

Şu andan itibaren beslenme konusunda atacağınız her olumlu adım mutlaka hem size hem de bebeğinize yararlı olacaktır. Son aylarınızda olsanız bile beslenme konusunda yapacağınız iyileştirmeler en azından doğacak bebeğinizin doğum sonrası ilk altı aylık dönemde ihtiyacı olan demir ve vitamin depolarını oluşturmasını sağlar. Gebelik dönemi; günlük kalori, alınması gerekli sıvı, protein, vitamin, mineraller, temel ve eser elementlerin ihtiyacının arttığı bir dönemdir. Bu artmış olan ihtiyacı karşılamak için vücudunuz size çoğu durumda yol gösterecek ve açlık-tokluk merkezlerinin gebeliğe uyum sağlamak amacıyla değişen işlevleri sayesinde bu ihtiyaçlarınızı karşılamış olacaksınız.

Gebelikte önerdiğimiz beslenme şekli, tüm temel besin maddelerinden herbirinin yeterince ve düzenli olarak alınması şeklindedir. Temel besin madddelerinin şekerler ve yağ miktarı yüksek gıdalar hariç her birinden hergün belli miktarlarda mutlaka alınmalıdır. Şekerler ve yağ miktarı yüksek gıdalar (yağların temel besin maddeleri içinde önemleri büyüktür, burada kastedilen aşırı “yağlı” yiyeceklerdir) ise besleyici özellikleri düşük ve kalorileri yüksek olan gıdalardır ve size ve bebeğinize yararları yoktur. gebelik.org

Vitaminler…(?)

Gebelikte bazı özel durumlar hariç düzenli vitamin kullanımı mutlaka gerekli değildir. Gebelik dönemi boyunca ihtiyaç duyduğunuz vitaminlerin tümü düzenli beslenme yoluyla alınabilir ve doğru olanı da budur. Şu ana kadar varlığı saptanmış vitaminler dışında vücudun kullandığı çok sayıda vitamin vardır ve bunlar keşfedilmeyi beklemektedir.  Düzensiz beslenip vitamin ilaçlarına güvendiğinizde gerekli olan ihtiyacınızın tümüyle karşılanmadığından emin olabilirsiniz. Ancak erken gebelik dönemindeki şiddetli bulantı ve kusmalarda ve ileri derecede beslenme yetersizliği gösteren anne adaylarında ise düzenli beslenmeye ek olarak vitamin tedavisi elbette vermekteyiz.

gebelikte-vejetaryen-beslenmeDemir

Kan yapımında önemli yeri olan demir için ise farklı şeyler söylenebilir: Ne kadar demir içeriği yüksek besinlerle beslenirseniz beslenin, gebelikte ihtiyaç duyduğunuz demiri alabilmek için belli bir gebelik haftasından sonra (genellikle gebeliğin ikinci yarısından itibaren) düzenli olarak demir içeren ilaçlar kullanmalısınız.
Alacağınız demirin bebeğinizin demir depolarının oluşmasındaki önemini unutmayın.
Tüm bu demir ihtiyacının besinlerden karşılanabilmesi için alınması gerekli besin miktarı normalden fazla kalori içerir ve bu yüzden uygun bir beslenme biçimi değildir.

İkiz ve çoğul gebelik taşıyan, kansızlık bulguları gösteren, ya da gebeliğin sonlarına gelmiş olmasına rağmen demir ilaçları kullanmamış anne adaylarında daha yüksek dozlarda demir tedavisi gerekebilir.Gebelikte günlük öğün sayınızı en az beş olacak şekilde tekrar ayarlayın Burada amaç midenin aşırı dolmasını ve size rahatsızlık vermesini engellemektir. Toplam alacağınız gıdayı üç öğün yerine beş ya da daha fazla öğünde yemek, erken gebelikte bulantı şikayetlerinizi engellemede, gebeliğin geç dönemlerinde de mide yanması ve şişkinlik şikayetlerinizi önlemede yardımcı olacaktır.Su her ne kadar öyle gözükmese de aslında temel bir besin maddesidir.Suyu ve sıvı içeren gıdaları gebelik öncesi döneme göre daha fazla miktarlarda almanız kabızlık yaşamanızı engellemeye yardımcı olacak ve özellikle yaz aylarında halsizlik şikayetlerinizin azalmasını sağlayacaktır. İdrar renginizin açık sarıdan daha koyu sarı bir renkte olması (idrar yolu enfeksiyonunuz yoksa) sıvı alımınızın yetersiz olduğunun habercisidir. Günlük aldığınız sıvıları yemekler arasında almanız, midenizin aşırı dolmasını engellemeye önemli katkılarda bulunur.

Kahve ve Çaylar

Kahve içme alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmelisiniz. Günde bir fincan ya da maksimum iki fincan kahvenin olumsuz bir etkisi olmamasına karşın daha fazla miktarlarda vücuda giren kafein, dolaşım sisteminizin olumsuz etkilenmesine ve uykusuz kalmanıza neden olabilir. Dahası, yüksek miktarlarda kafeinin (günde 10 fincan ya da daha fazla) düşük, erken doğum ya da bebekte gelişme geriliği yaptığına dair bazı çalışmalar bulunmaktadır. Kafein içeren diğer sıvılar (kolalar, çeşitli çaylar) için de aynı öneriler geçerlidir.Çay konusunda ise kahve konusunda söylenenlerden biraz daha fazla şeyler söylemek gerekir. Çay, kafein dışında teofilin denen bir madde ve niteliği tam olarak belirlenmemiş bazı maddeler içerir. Aşırı miktarlarda (günde 10 fincandan fazla) tüketildiğinde içerdiği kafeinin yaptığı olumsuz etkilere ek olarak, besinlerle alınan demirin emilimini de azalttığı bilinen bir içecektir. Bu yüzden gebelikte çay tüketiminin de günde iki fincan ile kısıtlanması gerektiğine inanmaktayız.

Suni Tatlandırıcılar

Suni tatlandırıcılar içlerinde genellikle aspartam adlı bir madde içerirler. Bu maddenin gebelikte kullanımında bir sakınca bulunmamıştır. Ancak fenilketonüri (doğumsal bir aminoasit metabolizma bozukluğu) tanısı konmuş anne adaylarının bu tatlandırıcıları doktorlarına danışarak kullanmaları gerekir.

Alkol Kullanımı

Alkol diğer bir bölümün konusu olmasına rağmen burada özet olarak değinmek gerekir: Alkol bebek üzerinde gelişimsel kusurlar yaratabilen bir madde olduğundan ve bu kusurları yaratan günlük dozun alt sınırı belirlenemediğinden, gebelikte kullanılmaması gereken bir maddedir.
Gebelikte alkol kullanımı

Sigara Kullanımı

Sigara kullanımı da ayrı bir bölümün konusu olmasına rağmen beslenmeyle yakın ilişkisi yüzünden burada da değinmek gerekir: Sigara verdiği tüm zararların dışında iştahı da kesen maddeler içerir. Sigarayı mümkün olduğunca azaltmak mutlaka olumlu etkiler yaratır, ancak bilinçli bir anne adayının gebelik döneminde sigaradan ve sigara içilen yerlerden tümüyle uzak durması gerekir.

Tuz Kullanımı

Yıllar boyu anne adaylarına hekimler tarafından tuzsuz diyet önerilmiştir. Bunun altında yatan düşünce de preeklampsi gelişiminde vücutta tuz ve su tutulmasının birincil mekanizma olduğu, tuz alımı durdurulduğunda bu normaldışı durumun gelişmeyeceği varsayımıydı. Günümüzde bu uygulama artık kabul görmemektedir. Gebelikte vücutta sıvı tutulması gebeliğin normal seyrinin bir parçasıdır ve bu sürecin kesintiye uğraması sakıncalıdır.

Preeklampside ani kilo alımı ve sıvı tutulması tuz alımıyla ilgili değildir. Bu yüzden anne adaylarının yemeklerine yeterince tuz katmalarında bir sakınca yoktur.Preeklampsi gelişimini engellemek için önceleri anne adaylarına hekimler tarafından diüretik (idrar söktürücü) ilaçlar neredeyse rutin olarak verilmekteydi. Ancak bu ilaçlar da sıvı ve elektrolit dengesini bozduklarından gelişmesi muhtemel problemleri önlemek bir yana, tümüyle normal seyreden bir gebelikte bile sıvı-elektrolit dengesizlikleri oluşmasına neden olabilirler.Anne adaylarının gebelikte artmış iyot ihtiyacını karşılamak amacıyla iyotlu tuz kullanmaları önerilir.

Sıvılar

Gebelikte vücudun sıvı miktarı artar ve kan hacmi yaklaşık %50 oranında genişler. Amnios sıvısı da yaklaşık olarak üç saatte bir tümüyle yenilenir. Bu nedenle anne adayının vücudundaki sıvı dengesi çok önemlidir.  Anne adaylarının günde en az iki litre sıvı almaları gerekir.

Kalsiyum

Gebeliğinizin 8. Haftasında oluşmaya başlayan bebeğin kemik ve dişlerinin gelişimi için kalsiyum önemlidir. Gebelikte, normal gerek duyduğunuz miktarın iki katı kadar kalsiyum gerekir. Kalsiyum açısından gerekli besinler arasında peynir, süt, yoğurt ve yapraklı sebzeler sayılabilir. Ancak süt ürünlerinin yağ açısından da zengin olduğunu unutmayın. Bu nedenle yağı alınmış süt ve yoğurdu tercih etmelisiniz.

© Rungroj Yongrit/DPA Marilou Dozois-Prevostl (Kanada), Gewichtheben Günlük fazla kalsiyum ihtiyacınızı şunlarla giderebilirsiniz:
85gr yağsız peynir,
7 dilim beyaz emek,
2 bardak süt,
170gr sardalya.
Beyaz ekmek
Yağı alınmış süt
Yarım yağlı peynir
Lor peyniri
Taze badem
Sardalya

Protein

Gebelikte protein gereksinimi arttığı için protein içeren çeşitli besinler almalısınız. Balık, et, kuru baklagiller ve sütten yapılan besinler protein açısından zengindir. Ancak hayvansal besinler yağ açısından zengin olduğu için aşırı alınmalı, etin yağsız tarafı tercih edilmelidir.

Tavuk eti
Balık
Yoğurt
Yer fıstığı
Fıstık ezmesi
Yağsız kırmızı et
Yumurta
Mercimek
Kaşar Peyniri
C Vitamini

C vitamini 

Plasenta için yararlıdır. Vücudunuzun hastalık etkenlerine karşı direncini artırır ve demirin bağırsaklarda emilimini kolaylaştırır. C vitamini taze meyve ve sebzelerde bulunur. Vücutta depolanmadığı için her gün belli bir miktarda alınmalıdır. Uzun süre saklanan ve pişirilen besilerde c vitaminin çoğu kaybolur. Besinleri taze iken tüketilmeli, sebzeleri ya çiğ ya da az haşlayarak yemelisiniz.

Lahana
Greyfurt
Domates
Karnabahar
Kırmızı ve yeşilbiber
Brüksel lahanası
Portakal
Patates
Çilek

Lifli Gıdalar

Günlük beslenmemizin büyük bir bölümünü oluşturması gerek lifli (posalı) yiyecekler, gebelikte sık görülen kabızlığın önlenmesinde çok yararlarıdır. Her gün bolca yiyebilirsiniz.Kepekli besinler de lif içerir, ancak diğer bazı besinlerin emilimini bozduğundan fazla yenmemelidir.

Kepekli ekmek
Ahududu
Bezelye
Esmer pirinç
Kuru üzüm
Kuru yemiş
Kepekli makarna
Kuru kayısı
Pırasa

Folik Asit

Bebeğinizin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle ilk haftalarda folik asit gereklidir. Vücutta depolanmadığı ve gebelik süresince normalden fazlasına gerek duyulduğu için her gün alınmalıdır. Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır. Pişirme ile içlerindeki folik asit azalacağı için çiğ ya da az haşlayarak yemelisiniz.

Ispanak
Fındık
Kepekli ekmek
Yer fıstığı
Karnabahar

Demir

Gebelikte, hem bebeğin doğumundan sonra kullanacağı demirin depolanması hem de gebelik nedeniyle artan kanınıza yeterli oksijenin taşınabilmesi için normalden daha fazla miktarda demire ihtiyaç vardır. Hayvansal yiyeceklerdeki demir, sebze ve kuru meyvelerde olandan daha kolay emilir. Et yiyemiyorsanız, demirin emilimini artırmak için aldığımız besinlerin C vitamini açısından zengin olması gerekir. Diyet demir eksikliğini gidermek için tek başına yeterli olmaz. Dolayısıyla artan demir ihtiyacını karşılamak için demir içeren ilaçların alınması gerekir. Demir bebeğin ve annenin ana ilaçlarından biridir. Demir eksikliği sonucu yorgunluk hissi ve konsantrasyon eksikliğinin yanı sıra cilk ve mukozada solukluk, saç dökülmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar.

Yağsız Kırmızı et
Ton Balığı
Kara Ciğer

Şeker

Gebeliğiniz sırasında aldığınız besinler, plasenta aracılığı ile bebeğinize de geçmektedir. O yüzden sağlığınıza zararlı olabilecek besin maddelerinden korunmanız gerekmektedir.
YağlarDengeli bir diyetle toplam enerji ihtiyacının % 30’u yağlar tarafından karşılanmalıdır. Tüketilecek yağların seçiminde (zeytin ve mısırözü yağları), hayvansal olanlara (tereyağı, iç yağı) tercih edilmelidir.
   
{0ABB36F1-D039-4A64-870A-2F8365E3D6A5}İşlenmiş yiyecekler

Konserve gibi işlenmiş yiyeceklerden, gebeliğiniz süresince uzak durmalısınız. Bu tür yiyeceklere genellikle fazladan şeker ya da tuz katılmıştır; fazlaca yağ içerebilirler, gereksiz koruyucu, tatlandırıcı, renklendiriciler bulunabilir. Ürünlerin etiketlerini dikkatlice okuyup, yapay maddeleri içermeyenleri ya en az içerenleri seçmelisiniz.
Dondurulmuş yiyeceklerİşyeri yemekhanelerinde verilen sıcak yemeklerden, önceden pişirilmiş süpermarket yiyeceklerinden, yeni pişirilmiş ve sıcak olmayan tavuk etinden sakınmanız gerekir. Bunlarda bebeğinize geçip, tehlike oluşturabilecek bakteriler bulunabilir.

Süt ve peynir

Tüm mayalanmış peynirler ve pastörize edilmemiş süt de zararlı olabilir. Mutlaka pastörize edilmiş süt içmelisiniz.

Sıvılar

Gebelikte böbrekleri çalıştırmak ve kabızlığı önlemek için bolca sıvı içilmesi çok yararlıdır. En iyi içecek sudur. Bu nedenle gebelikte istediğiniz kadar bol su içebilirsiniz.

Çay, kahve, kakao

 Bunların hepsinde bulunan kafeinin sindirim sistemine bazı zararlı etkileri vardır. Kafein içeren içecekleri günde üç fincandan fazla içmemeniz doğru olur. Hatta dayanabilirseniz, bu tür içeceklerden gebeliğiniz boyunca uzak durun. Bunların yerine bol bol maden suyu içebilirsiniz.

Bitki çayları

Gebelik sırasında bitki çayları içmek istiyorsanız bunların etkilerini iyice araştırmakta yarar vardır. Paketlenmiş olarak satılan hazır bitki çaylarının bir bölümünde, bebeği etkileyebilecek katkı maddeleri olabilir, ancak çoğunun bebeğe zararı yoktur Hatta ahududu yaprağından hazırlanan çayın doğumu kolaylaştırdığına eskiden beri inanılır.

Şeker

Kek, bisküvi, reçel ve meşrubat gibi şekerli yiyecek ve içecekte gerekli temel besin maddeleri azdır. Bunlar kilo almanıza neden olabilir. Enerjinizi ekmek gibi karbonhidratlardan almanız, şekeri azaltmanız yararlıdır.

Tuz

Çoğu insan gereğinden fazla tuz yer. Gebelikte ise aldığınız tuzun miktarını dengeli tutmanız önemlidir. Fazla tuz bacaklarda şişmelere ve sonuç olarak tansiyonunuzun yükselmesine neden olur.

 Aşerme

Gebelikte turşu, muz, karpuz, soğan gibi bazı yiyeceklere karşı aşırı istek doğabilir. Çok arzuladığınız bu yiyecekleri sindirim düzeninde bozukluğa neden olmuyorsa ve şişmanlamanıza yol açmayacaksa uygun miktarda yemenizde bir sakınca yoktur.

Gebelikte en yararlı besinler

• Süt, yoğurt, peynir(Kalsiyum, protein)
• Yeşil yapraklı sebzeler(C vitamini, lif, folik asit)
• Yağsız kırmızı et(Protein, demir)
• Tavuk eti(Protein, demir)
• Sardalya(Kalsiyum, protein, demir)
• Portakal(C vitamini, lif)
• Balık(Protein)
• Kepekli ekmek(Protein, lif, folik asit)

Gebelikte en zararlı besinler

• Genel olarak tatlı ve şekerlemeler
• Şekerli marmelatlar
• Likörler
• Gazlı ve şekerli içecekler: Kola, gazoz vb.
• Aperatifler
• Kızartmalar
• Çok fazla kahve ve çay
• Fazla yemek yemek

Gebelik süresince beslenmeye bağlı olan bazı rahatsızlıklar görülebilir. Bunlar genellikle rahatsız edici semptomlar olmakla birlikte hamileliğin iyi neticelenmesini engelleyecek derecede değildirler. Yine de bunları kendi doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Bulantı

Gebeliğin ilk aylarında sıklıkla rastlanan bu rahatsızlık gastrik aktiviteyi etkileyen hormonal değişimlere bağlıdır. Bu değişiklikler kimi zaman kusmaya ve bazı gıdalardan tiksintiye yol açabilir. Böyle bir tiksinti oluşursa bu gıdalar için zorlanmayıp başka gıdalara geçilmesi gerekir. Küçük ve sık öğünlerden oluşan hafif diyet, gastrik aktiviteyi azaltarak hazım müddetini kısaltır. Bu nedenle gün içinde dağıtılmış 5 hatta 6 öğünle beslenilmesi tavsiye edilir. Sadece ender durumlarda ve kendi doktorunuzun isteği doğrultusunda ilaca başvurmanız gerekebilir.

Mide Yanması

Bu rahatsızlık da hamilelikte sık görülür ve özellikle de büyüyen rahmin midede sıkışmaya yol açması nedeniyle tüm hamilelik müddetince devam edebilir. Bu durum içinde küçük ve sık öğünler halinde beslenilmesi tavsiye edilir.

Kabızlık

Gebelikte hormonal faktörlere bağlık olarak bağırsak motilitesi (hareketliliği) azalmaktadır. Bu nedenle gebe kadınlara kepekli ekmek, hububat, meyve, çiğ ve pişmiş sebzeler gibi lif açısından zengin gıdaları bol miktarda almaları tavsiye edilir. Kabızlığa yönelik ilaçların kullanımı ise tavsiye edilmez.

Kilonuzu Kontrol Edin

1. En az haftada bir defa olmak üzere düzenli tartılın. Tartılma işini sabahları aç karnına ve giyinmeden yapın.
2. Ayda ortalama 1 kiloluk bir artışla gebeliğin sonunda vücut ağırlığınızın 9 ila 12 kilodan fazla artmamış olması gerektiğini hatırda tutun. Ancak ilk üç aylık dönemde gebeliğin normal gelişimi için herhangi bir kilo artışı gerekmediğini de unutmayın.
3. Özellikle de el ve ayaklarda şişme görülüyorsa, aşırı hızlı kilo artışlarını (10 günde 1 kilo gibi) derhal doktorunuza bildirin. Aynı şekilde kilonuzda belirgin bir düşüş olursa doktorunuzu bu durumdan haberdar edin.

Sabah kahvaltısı

   Bir su bardağı süt (200 cl.)
Beyaz peynir 30-60 gr. (1 – 2 kibrit kutusu kadar)
Bir yumurta
Bir dilim ekmek
Şeker 15-30 gr.Öğle yemeği
Bir porsiyon et (Izgara veya haşlama – 20 gr.)
Bir porsiyon sebze (200 gr.)
½ su bardağı yoğurt (10 gr.)
Bir porsiyon meyve (200 – 250 gr.)

Akşamüzeri kahvaltısı

   Bir su bardağı süt (200 gr.)

Akşam yemeği

Bir porsiyon et veya balık
Bir porsiyon sebze (200 gr.)
Bir dilim ekmek (50 gr.)
Bir su bardağı meyve suyu

Önemli notlar

Bebeğiniz için en iyi gıda anne sütüdür. Doğumdan sonra bebeğin sizi emmesini engelleyen en önemli nedenlerden birisi, meme başının emmeye uygun olmamasıdır. Uygun meme başı için gebeliğin 6. Ayından itibaren günde 3 kez (sabah, öğle, akşam) olmak üzere meme başı masajı yapmak gerekir. Bunun için her iki meme başını parmağınızla sıra ile aşağıdan yukarıya olacak şekilde 10 kez hafifçe vuracaksınız. Bu uyarıyla meme başı yavaş yavaş bebeğin emeceği şekilde oluşacaktır.Bebeğiniz sizin duygusal durumunuzu ve sesinizi çok iyi algılamaktadır. Onunla konuştuğunuzda sizi duyacağından ve anlayacağından emin olabilirsiniz. Sıkıntınız, üzüntünüz, yorgunluğunuz, sevinciniz bebeğiniz tarafından yoğun şekilde hissedilecektir. Ruhsal yönden sağlıklı ve huzurlu bir bebek için kendi psikolojinizi kontrol etmeniz gerekmektedir.

Gebelik takvimi, Gebelik Hesaplama nasıl yapılır?

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bebek bekleyen kadınların bir çoğu, hamilelik haftasını hesaplamasına rağmen ya da kendi doktorundan hamilelik haftasını öğrenmesine rağmen, kaç aylık gebe olduğunu merak etmekte, kendi hesaplamak istemektedir. ”Kaçıncı aya girdim, kaç aylık hamileyim, kaç ay kaldı?” gibi sorularla ve bu soruların arasındaki uyuşmazlık sebebiyle, gebelik haftalarını hesaplama isteği içine girerler.  Bunun en büyük sebebi, bir ayın dört hafta olmamasından kaynaklanıyor. Üç gün fazlalık kalabiliyor. Burada mühim olan ay hesabından çok hafta hesabıdır. Hamilelik 40 hafta sürer.  Doktorların kabul ettiği ay ve haftalar şöyledir:

4-5 haftalık gebeliklere 1 ay bitmiştir.
8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir. Doğum 9 ay değil, yaklaşık 10 ay gibi olur.
40 hafta bittiğinde  9 ay 10 gün denilen yani toplam 280 gün tamamlanmıştır, bu da 40 hafta eder.

Hamilelik Takvimi Nedir?

Hamilelik takvimi, gebe olup bebek bekleyen anne adaylarının hafta hafta bebeklerinin gelişimini takip edebileceği, gebelik zamanlarını gösteren ve bu süreçlerde dikkat edilmesi gereken durumlar ile uygulanması gereken testleri listeleyen bir gebelik ajandasıdır denilebilir.

Hamilelik Takvimi Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik hesaplama aracı, anne adayının son adet tarihi ve çoğunlukla yaşadığınız menstruasyon döngüleri arasındaki süreyi kullanarak ovulasyon tarihini ve buradan da kişinin gebeliğinin diğer süreçlerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini hesaplar. Bütün hesaplamalar Türkiyede’ki ortalamalar göz önünde bulundurularak yapılır.

Gebelik Takvimi Sayesinde Anne Adayı Hangi Bilgileri Edinebilir?

Gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunu
Hamilelik grafiği
Bebeğin tahmini doğum tarihini
Doğuma kalan gün sayısını
Hamile kalabileceği doğurgan olunan günler
Tahmini yumurtlama (ovulasyon) tarihi
Rahim içine ekilme günü
İlk doktor ziyaretinin yapılması gereken dönem
Bebeğin kalp atışlarının başladığı günü
Bebeğin dış etkilerle sakatlık ihtimalinin yüksek olduğu dönemi
Ense kalınlığı ölçümü ve ikili test dönemi
Yapılacaksa CVS dönemi
Yapılacaksa amniosentez tarihi
Alfa feto protein bakılma tarihi
Üçlü test tarihi
2 düzey USG tarihi
Bebek kalbinin ultrasonografi tarihi
Gebelik diabeti tarama tarihi

Gebelik belirtileri arasında en önemli kabul edilip başı çeken etken, anne adayının adet gününün gecikmesidir. Bu gecikme hamilelik hesaplaması için uygulanan başlıca kriter olmaktadır. Ortaya çıkan diğer belirtiler de göz önüne alınınca, yani anne adayının gebeliği kesinleşip bunu doktor kontrolleri ve testler ile de teşhis ettikten sonra, son adetin ilk günü tarihi ile kaç haftalık ya da günlük gebe olunduğun yanı sıra, bebeğin Dünya’ya geleceği zamanı önceden bilebilme imkanı doğar.

Hamileliğin en önemli belirtisi, kişinin adet zamanın gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi, hamilelik belirtisi manasına gelmemektedir. Bunun için ilk önce gebelik testleri yapılmalı sonrasında ise, emin olmak için doktora gözükülmelidir. Adetin gecikmesine hayat tarzındaki değişiklikler, psikolojik ya da fiziksel rahatsızlıklar, beslenme düzeni, stres gibi faktörler etki edebilmekte, gecikmesine sebep olabilmektedir. Çocuk sahibi olmak için ideal yaş aralığı 20-30 arası kabul edilmektedir.

Hamilelik Ne Zaman Başlar?

Hamilelik, erkekten alınan spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllediği esnada başlar. Bu döllemeden sonra 8.haftanın bitimine dek olan dönem embriyonik dönem olarak isimlendirilir. Sekizinci haftadan doğuma dek olan sürece de fetal dönem denilmektedir.

Hamilelik Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik yaşı hesaplanırken hamile kalındığı düşünülen ilişkinin olduğu gün kriter olarak alınmaz. Bütün Dünya ülkelerinde ve terminolojide bir standart oluşturabilmek adına, hamilelik başlangıcı olarak anne adayının son adet kanamasının ilk günü (SAT) alınır.

Hamilelik yaşı hesaplanırken ay kullanılmaz. İnsanlarda hamilelik toplam 280 gün sürer. Bu günler, yaklaşık 40 haftaya denk gelmektedir. Netice itibariyle hamilelik hafta olarak tanımlanır. Hamileliğin başlangıcı olarak da son adet kanamasının ilk günü kriter olarak alınır. Hamileliği hafta olarak takip etmek, anne adayının doktor ile…

2014 Elidor Miss Turkey Yarışma Başvuru Formu

Elidor sponsorluğundan düzenlenen güzellik yarışması Miss Turkey 2014, bu yılın Miss Turkey kraliçesini belirleyecek.

Elidor Miss Turkey 2014 Başvuruları alınmaya başladı. Siz de Elidor Miss Turkey 2014 yarışmasına başvuru yaparak yarışmaya katılabilirsiniz.

Elidor Miss Turkey 2014 Başvuru Formu

Elidor Miss Turkey 2014 yarışmasına katılmak için aşağıdaki adreste yer alan beş aşamalı Elidor Miss Turkey 2014 Başvuru formunu doğru bilgilerle doldurmanız gerekiyor.

Elidor Miss Turkey 2014′e başvurmak için TIKLAYIN!

Elidor Miss Turkey 2014 Başvuru formu adres : http://elidormissturkey.startv.com.tr/basvuru

MISS TURKEY 2014 GÜZELLİK YARIŞMASI KURALLARI,

BAŞVURU VE KATILIM ŞARTLARI
İşbu Miss Turkey 2014 Güzellik Yarışması Kuralları, Başvuru Ve Katılım Şartları (“Katılım Şartları”) Işıl Televizyon Yayıncılık A.Ş. ile CIK Production Ltd. Şti. (“CIK”) tarafından 2014 yılı içinde Işıl tarafından belirlenecek tarihlerde gerçekleştirilecek olan Miss Turkey 2014 Güzellik Yarışması’nın (‘‘Yarışma’’) kurallarını, Yarışma’ya başvuru ve katılım şartlarını oluşturmaktadır. Yarışma’ya katılacak kişiler (“Katılımcı”), işbu Katılım Şartları’nı,http://elidormissturkey.startv.com.tr alan adlı internet sitesinde, elektronik olarak onay vererek kabul ettiklerini; söz konusu onay ile aşağıda belirtilen şartları tam ve eksiksiz bir biçimde okuduklarını ve anladıklarını, belirtilen şartlara herhangi bir itirazlarının olmadığını, bu şartların iradelerine ve hukuka uygun olarak kendilerini bağlayıcı nitelik kazanacağını, işbu Katılım Şartları’nda yer alan tüm şart ve nitelikleri haiz olduklarını, bu şartların tamamını tam, zamanında ve eksiksiz bir şekilde yerine getireceklerini ve belirtilen şartlara aykırı hareket etmeyeceklerini kabul, beyan ve taahhüt ederler.

Katılım Koşulları
1. Yarışma’ya yalnızca 1 Nisan 2014 tarihinde 18 yaşını doldurmuş, 26 yaşından küçük olan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, hiç evlenmemiş ve çocuğu olmamış genç kızlar katılabilir. Yarışmaya başvuru formunu dolduranlar bir portre ve mayolu çekilmiş boy fotoğrafını eklemek zorundadır.
2. Doğuş Yayın Grubu A.Ş. ve/veya bağlı şirketlerinin, iştiraklerinin, reklam ve tanıtım acentelerinin çalışanları ve bu kişilerin birinci dereceden aile fertleri (eş, kardeş, ebeveyn veya çocukları) ve/veya akraba olup olmadıkları dikkate alınmaksızın bu kişilerle aynı hanede yaşayan kişiler Yarışma’ya katılamaz.
3. Başkası adına yarışmaya katılınamaz. Katılımcı, başvuru formunda beyan ettiği kişisel bilgilerinin doğru olmadığı ve/veya kendisine ait olmadığının ve/veya herhangi bir şekilde yarışmaya katılımının başkaca herhangi bir sebeple işbu kurallara aykırı olduğunun tespit edilmesi halinde, Yarışma’ya katılmının Işıl ve/veya CIK tarafından engellenebileceğini, ödül kazanması halinde ise ödülün teslim edilmeyeceğini, teslim edilmişse de ödülü Işıl’ın ilk talebi üzerine derhal iade edeceğini beyan, kabul ve taahhüt eder.
4. Başvurular, http://elidormissturkey.startv.com.tr sayfaları üzerinden 15 Mart 2014 ile 20 Nisan 2014 tarihleri arasında alınacaktır. Katılımcıların başvuruları önce fomlar üzerinden jüri tarafından değerlendirilecek ve Yarışma’ya uygun bulunan Katılımcılar seçmeler için İstanbul’a davet edilecektir. Seçmelerde jüri tarafından Katılımcılar arasından 20 (yirmi) finalist ve 3 (üç) yedek finalist belirlenecektir. Işıl, Yarışma’nın başvuru, seçme, Elidor Miss Turkey 2014 kampı ve final gecesi tarihlerini her zaman tek taraflı olarak değiştirebilir.
5. Eksik yapılan başvurular değerlendirilmeye alınmaz. Işıl’ın katılım başvurularını herhangi bir sebep göstermeksizin kabul etmeme hakkı saklıdır.
6. Katılımcı Yarışma ile ilgili hiçbir üçüncü kişi veya kuruluş ile yazılı veya sözlü ticari bir anlaşma içine girmediğini ve girmeyeceğini beyan, kabul ve taahhüt eder.
7. Katılımcı, Yarışma’ya katılmak için kullandığı kişisel bilgilerinin doğruluğunu taahhüt eder. Bu bilgilerin Yarışma’ya katılım başvurusunda eksik ve/veya yanlış girilmesi, hatalı olması yahut Işıl’dan kaynaklanmayan teknik sebepler nedeniyle Katılımcı’nın Yarışma’ya katılamamasından doğabilecek doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan; Işıl hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
8. Katılımcı, Yarışma’ya katılırken temin edeceği kişisel verilerinin Işıl ve/veya CIK tarafından veri tabanlarına kaydedilmesine, istatistiki raporlama, kullanıcılarının genel eğilimlerini belirlenmesi, reklam, pazarlama, tanıtım ve anket faaliyetleri çerçevesinde kullanılmasına, bu amaçlarla sınırlı kalmak üzere, başka kurum ve kuruluşlarla da paylaşılmasına ve işbu maddede sayılı olanlarla sınırlı olmamak kaydıyla katılımcıların kişilik haklarına zarar vermeksizin kullanılmasına muvafakat ettiğini kabul, beyan ve taahhüt eder.
9. Katılımcı, Yarışma’da ödül verilip veirlmeyeceğine ve ödül verilecek ise verilecek bu ödülün ne olacağına münhasıran Işıl’ın karar vereceğini, Yarışma’da ödül almaya hak kazanması halinde, ödülünü teslim almakla Işıl’ı ve CIK’ı ve çalışanlarını, yetkililerini, müdürlerini ve temsilcilerini, Yarışma’ya katılımına, kabulüne ve ödülü kullanımına ilişkin bütün taleplerden ve yükümlülüklerden ibra etmiş sayılır.
10. Işıl, savaş halleri (ilan edilmiş olsun ya da olmasın), doğal felaketler, hava, terörist eylemler, isyan veya sivil ayaklanma, uydu veya ekipman arızası, mevzuat hükümleri, halkta baş gösteren bir sağlık krizi, mahkeme veya yargı kararları gibi kontrolü dışında meydana gelebilecek Mücbir Sebeplerden dolayı gerçekleşebilecek iptaller, gecikmeler veya kesintiler nedeniyle Yarışma’nın gerçekleşememesi veya ödülün hiç teslim edilememesinden veya geç teslim edilmesinden sorumlu değildir.
11. Işıl, Yarışma çerçevesinde gerçekleştirilen işlemlerde veya veri iletiminde meydana gelebilecek hatalar, atlamalar, kesintiler, silintiler, gecikmeler, yarışmacıların Twitter hesaplarına üçüncü kişilerce izinsiz olarak erişilmesi veya teknik, ağ ve telefon ekipmanlarındaki ve elektronik, bilgisayar, donanım veya yazılımla ilişkili olarak meydana gelebilecek herhangi bir arızadan, teknik problemler veya internetteki trafik sıkışıklığı nedenleriyle katılım bilgilerinin yanlış iletiminden veya bu bilgilerin iletilememesinden sorumlu değildir.
12. Işıl’ın Yarışma’yı dilediği zamanda ve herhangi bir sebep göstermeksizin iptal etme, Yarışma’nın tarihini, koşullarını ve ödülünü değiştirme hakkı saklıdır. Katılımcı bu hususa herhangi bir itirazının bulunmadığını ve bulunmayacağını peşinen beyan, kabul ve taahhüt eder.
13. Yarışma ve işbu Katılım Koşulları ile ilgili doğabilecek her türlü uyuşmazlıkta Türkiye hukuku uygulanacak olup, İstanbul Mahkeme ve İcra Daireleri Yetkilidir.
14. Katılımcı, Yarışma’nın seçmelerinde 20 (yirmi) finalistten biri olmaya hak kazanması halinde, Yarışma öncesinde Işıl ve/veya CIK tarafından belirlenecek yer ve tarihlerde gerçekleştirilecek olan Elidor Miss Turkey 2013 kampına (“Kamp”) katılacak ve Yarışma’nın sona erdiği ana (final gecesinin gerçekleştiği tarihe) kadar Işıl’ın ve/veya CIK’ın ve/veya bunların yetkilendirdiği üçüncü kişilerin gözetiminde Kamp’a iştirak edecektir. Herhangi bir sebeple, Kamp’a geç katılan veya hiç katılmayan Yarışmacı diskalifiye olacak ve yerine yedek finalistler alınacaktır.
15. Katılımcı, Kamp süresince aile ve/veya arkadaşları ile sadece Işıl’ın ve/veya CIK’ın ve/veya bunların yetkilendirdiği üçüncü kişilerin belirlediği zamanlarda telefon ile görüşebilecektir. Kamp süresince aile ve/veya arkadaş ziyaretleri kesinlikle yasaktır.
16. Yarışma’nın seçmelerinde 20 (yirmi) finalistten biri olmaya hak kazanan Katılımcı, Yarışma’nın final gecesinde ilk 4 (dört) finalist arasına girmesi halinde, bu ünvanı taşıdığı 1 (bir) yıl boyunca Işıl’ın ön yazılı izni olmadan hiçbir televizyon kanalında dizi, reklam, tanıtım ve benzeri etkinliklerde, sinema filmi, tv show, yarışma ve benzeri her nevi programlarda, tv ile ilgili olsun yada olmasın her nevi etkinlik, faaliyet, organizasyon ve benzerinde sunucu, oyuncu, manken ve benzeri hiç bir görevde veya hiç bir şekilde yer almayacağını, profesyonel faaliyette bulunmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. Böyle bir durumda Katılımcı, Işıl’ın ön yazılı izni olmadan bu maddede belirtilen faaliyetlerde bulunursa, Işıl’ın uğramış olduğu her türlü menfi ve müspet, maddi ve manevi zararının, kar kaybının yanında ayrıca Işıl’a 15.000.-TL(onbeşbinTürkLirası) tutarında cezai şartı herhangi bir mahkeme kararına gerek olmaksızın derhal nakden ve defaten ödeyeceğini ve bu cezai şartın fahiş olmadığını ve tenkisini talep etmeyeceğini peşinen kabul ve taahhüt eder.
17. Katılımcı, Yarışma’nın final gecesinde ilk 4 (dört) finalist arasına girmesi halinde, bu ünvanı taşıdığı 1 (bir) yıl boyunca, Işıl’ın belirleyeceği markaların her türlü reklam, event, tanıtım, çekim ve benzeri faaliyetlerinde yer alacağını, Işıl’ın belirleyeceği tüm dizi, reklam, tanıtım ve benzeri etkinliklerde, sinema filmi, tv show, yarışma ve benzeri her nevi programlarda, tv ile ilgili olsun yada olmasın her nevi etkinlik, faaliyet, organizasyon ve benzerinde Işıl’ın belirleyeceği şekilde görev alacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.
18. Yarışma’nın seçmelerinde 20 (yirmi) finalistten biri olmaya hak kazanan Katılımcı, Yarışma’nın final gecesinde ilk 4 (dört) finalist arasına girmesi halinde, final gecesinin gerçekleştiği tarihi müteakip 1 (bir) yıl boyunca, Miss Turkey kriterlerine uygunsuz hareketlerde bulunmayacak, Miss Turkey organizasyonunun, Miss Turkey markasının ve bu organizasyonu gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta Işıl olmak üzere tüm gerçek ve tüzel kişilerin itibarını zedeleyici şekilde hareket etmeyecek, bu konuda azami dikkat ve özeni gösterecek ve işbu Katılım Şartları’na uygun davranacaktır. Işıl ve/veya Işıl tarafından yetkilendirilmesi halinde CIK, söz konusu 1 (bir) yıllık süre içinde işbu maddede belirtilene aykırı davranışlarda bulunan Katılımcı’nın ünvanını geri almaya tam yetkili olup, Katılımcı’nın söz konusu davranışları nedeniyle uğradığı zararı da Katılımcı’dan talep etme hakkına sahip olacaktır.
19. Katılımcı, Yarışma’nın final gecesinde ilk 4 (dört) finalist arasına girmesi halinde, “Miss World”, “Miss Universe”, ”Miss Earth” ve” Miss International” isimli uluslararası yarışmalardan Işıl ve/veya CIK ve/veya bunlar tarafından yetkilendirilen üçüncü kişiler tarafından kendisine bildirilecek olana yarışmacı olarak katılmayı ve bu yarışmada Türkiye Cumhuriyeti’ni en iyi şekilde temsil etmek için gerekli tüm dikkat ve özeni göstereceğini kabul, beyan ve taahhüt eder. Bu uluslararası yarışma(lar)a katılan Katılımcı, söz konusu uluslararası yarışmada herhangi bir derece alması halinde, bu dereceyi aldığı tarihi takip eden 1 (bir) yıl boyunca, söz konusu yarışmanın organizatörünün ve/veya hak sahibinin ön yazılı izni olmadan hiçbir televizyon kanalında dizi, reklam, tanıtım ve benzeri etkinliklerde, sinema filmi, tv show, yarışma ve benzeri her nevi programlarda, tv ile ilgili olsun yada olmasın her nevi etkinlik, faaliyet, organizasyon ve benzerinde sunucu, oyuncu, manken ve benzeri hiç bir görevde veya hiç bir şekilde yer almayacağını, profesyonel faaliyette bulunmayacağını, söz konusu yarışmanın organizatörünün ve/veya hak sahibinin belirleyeceği tüm dizi, reklam, tanıtım ve benzeri etkinliklerde, sinema filmi, tv show, yarışma ve benzeri her nevi programlarda, tv ile ilgili olsun yada olmasın her nevi etkinlik, faaliyet, organizasyon ve benzerinde söz konusu yarışmanın organizatörünün ve/veya hak sahibinin belirleyeceği şekilde görev alacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.
20. Katılımcı, Yarışma’ya katılmış olmasından dolayı Işıl, CIK ve/veya Doğuş Yayın Grubu ile ilgili öğrendiği her türlü bilgileri gizli tutmayı ve bu bilgileri hiç bir şekilde üçüncü kişilere ifşa etmemeyi kabul beyan ve taahhüt eder.
21. Katılımcı, Işıl’ın veya Star TV’nin adını kullanarak veya Yarışma sırasında kamuoyunda oluşturulan ilgi ve imajı kullanarak kendi adına hiç bir şekilde fayda elde etmeye çalışmayacağını, kabul beyan ve taahhüt eder.
22. Katılımcı;
22.1. Yarışma kapsamında Işıl veya Işıl’ın yetkilendireceği üçüncü kişi tarafından, Işıl’ın belirleyeceği mecralarda ve materyallerde kullanılmak üzere fotoğraflarının çekilmesine muvafakat ettiğini, çekilen fotoğraflarının ve Işıl’a veya yetkilendirdiği üçüncü kişiye işbu başvuru ile veya başka bir zamanda teslim etmiş olduğu tüm fotoğraflarının Işıl tarafından her türlü mecra ve materyallerde kullanılmasına 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun (“FSEK”) 84’üncü maddesi uyarınca muvakat ettiğini,
22.2. Yarışma ve Kamp süresince görüntülerinin tespit edilmesine muvafakat ettiğini, tespit edilecek görüntülerine, Fotoğraflarına ilişkin olarak FSEK madde 80/1-A uyarınca icracı sanatçı sıfatı ile sahip olduğu icrasının tespit edilmesi, bu tespitin çoğaltılması, satılması, dağıtılması, kiralanması ve ödünç verilmesi; işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletimi ve yeniden iletimi; temsili; aslı veya çoğaltılmış nüshalarının satış yoluyla veya diğer yollarla dağıtılması; telli veya telsiz araçlarla satışı veya diğer biçimlerde umuma dağıtımı, sunulması, teşhiri ve gerçek kişilerin seçtikleri yer ve zamanda icraya ulaşılmasını sağlamak suretiyle umuma iletimi adı altında düzenlenen tüm komşu haklarımı yer, sayı, süre, mecra ve içerik itibariyle sınırsız olarak, tüm bu hakları yurt içinde ve yurt dışında istediği şartlarda, gerçek ve tüzel kişilere lisans verme/devretme hakları dahil olmak üzere Işıl’a gayri kabili rücu devredeceğini;
22.3. Işıl’ın; görüntülerinin, Yarışma kapsamında yer/görev aldığı her nevi tanıtım ve/veya faaliyete ilişkin icrasının tespiti; icrasının tamamına ya da bir kısmına, ses ve görüntülerine ilişkin olarak her türlü televizyon ve sair suretle yayın, görüntü ve ses nakline yarayan her tür araçla umuma iletim, yayma, çoğaltma, gösterim, temsil, format değiştirme, işleme, tespit, isim ve benzeri hakları kullanacağını; görüntülerinin, fotoğraflarının, icrasının tamamını ya da bir kısmını, asıl ve/veya işlenecek hallerini radyo-televizyonda karasal analog, kablolu-kablosuz, uydu, şifreli-şifresiz, dijital… vb. yayın aracılığıyla, free tv, pay tv, pay per view, VOD, SVOD, IPTV, Web TV, platform, mobil TV ve diğer şekillerde ve ileride geliştirilecek diğer yollarla, HD ya da pal yayın formatında işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla yayınlanmak suretiyle umuma iletme ve yeniden iletme; görüntülerinin, fotoğraflarının ve/veya icrasının tamamının ya da bir kısmının, asıl ve/ veya işlenmiş hallerinin internet dahil dijital ve mobil ortamlarda yer alması, umuma iletilmesi ve üçüncü kişilerin erişimine sunulması, video kaset, DVD, VCD, BD, CD ROM, Disk, Lazer Disk, DVD + R/RW, DVD –R/ RW, SVCD, Divx CD, MP3 CD, CDR, CD-RW, JPEG+MP3, mpeg 1,2,3,4, umd, dub-c, dub-t, dsl-TV, dvbh, Divx (Güncel tüm kodekler dahilinde) CD, MP3 CD, GSM, 3D, 3G ve SMS teknolojisi ile… vb işbu başvuru tarihinde bilinen ve daha sonra geliştirilecek teknik olanaklarla üretilecek ses ve görüntü taşımaya yarayan araçlara kaydedilmesi; kiralamak, ödünç vermek, satışa çıkarmak veya diğer yollarla dağıtmak suretiyle yayma; herhangi bir şekil veya yöntemle, tamamen veya kısmen, doğrudan veya dolaylı çoğaltma; doğrudan doğruya veya işaret, ses veya resim nakline yarayan araçlarla umumî mahallerde okumak, çalmak, oynamak ve göstermek gibi temsil suretiyle faydalanma haklarını, dublaja ve/ veya alt yazıya konu olması, müziklerini (soundtrack) ses ve/ veya görüntü taşımaya yarayan çeşitli formatlara kaydederek satışa sunma; görsel, işitsel öğelerin cep telefonu abonelerinin kullanımına sunulması için gereken mobil hakları (MMS, logo, melodi… vb. ) süresiz olarak, yurtiçi ve yurtdışında herhangi bir yer, mecra, içerik ve sayı sınırlamasına tâbi olmaksızın, gayrikabili rücu kullanabileceğini; söz konusu hakların tamamını ya da bir kısmını, dilerse, istediği koşullarda üçüncü kişilere yurt içi veya yurt dışında satabileceğini, kiralayabileceğini, tam ve/veya basit lisans verebileceğini, devredebileceğini; tanıtım, bedelli veya bedelsiz sponsorluk, promosyon konusu yapabileceğini; hakların tamamını ya da bir kısmını gerçek veya tüzel üçüncü kişilere, dilediği koşullarda devredebileceğini, lisans verebileceğini;
22.4. Yarışma ve Kamp süresince tespit edilen görüntülerinin, Fotoğraflarının yurt dışı veya yurt içi satış, pazarlama, tanıtımlarında ve merchandising uygulamalarında ticari mal, ürün, emval ve faaliyetlere konu edilmesi, görüntülerimin, isminin, kişisel bilgilerinin, Fotoğraflarının ve sesinin vb öğelerin kısmen veya tamamen reklam/tanıtım/satış politikaları çerçevesindeki projeler kapsamında belirlenecek sponsorluklar, kartonet, billboard, outdoor, kitap, fotoroman, gazete, dergi, ilave baskı, katalog, poster, banner ve bunlarla sınırlı olmamak üzere her türlü uygulama ve materyallerde kullanılabileceğini; Işıl’ın, Yarışma ve Kamp kapsamında yer/görev aldığı her nevi tanıtımın ve/veya faaliyetin merchandising hakkını ve bu kapsamda üretilecek tüm sanayi, ticari ve hizmet sektörü ürünlerinin endüstriyel tasarım olarak tescil edilmesi; ürünlerin üretim, yayma, pazarlama, satış ve devir haklarını ve işbu maddede belirtilen ürünleri ticaret mevkiine koyma ve bu yoldan yararlanılması ve kullanılması haklarını; alan adı, marka olarak tescil edilmesi ve kullanılması haklarını süre, yer, mecra, sayı ve içerik açısından sınırsız olarak kullanmaya; üçüncü gerçek ve/veya tüzel kişilere devretmeye ehil olduğunu;
22.5. Tüm bu hususlara muvafakat ettiğini; Işıl’dan ve/veya Işıl’ın haklarını lisans vereceği/devredeceği üçüncü kişilerden herhangi bir hak, alacak, bedel… vs. talebinde bulunmayacağını; gayrikabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder.
23. Katılımcı, Işıl’ın mali, manevi ve komşu hakları kullanmaya yönelik fiillerinden ya da Yarışma’ya katılması nedeniyle Işıl’dan ücret, maaş, telif bedeli gibi hiçbir maddi talebinin olmadığını, herhangi bir alacak veya tazminat talebinde bulunmayacağını, Işıl’ı ve tüm grup şirketlerini şimdiden ibra ettiğini gayrikabili rücu kabul beyan ve taahhüt etmiştir.
24. Katılımcı, Yarışma’ya, Kamp’a, icralarına ve haklarının devrine ilişkin ileride Işıl ve/veya Doğuş Yayın Grubu şirketleri tarafından kendisinden imzalanması talep edilen her türlü muvafakatname, sözleşme, belge vs.’yi, Işıl ve/veya Doğuş Yayın Grubu şirketleri tarafından talepte bulunulmasını takiben en geç 3 (üç) gün içinde imzalayacağını gayrikabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder.
25. Katılımcı, işbu Katılım Şartlarında belirlenmiş yükümlülüklerine her ne surette olursa olsun aykırı davranışlarda bulunursa Işıl’ın uğramış olduğu her türlü menfi ve müspet, maddi ve manevi zararının, kar kaybının yanında ayrıca Işıl’a 15.000.-TL (onbeşbinTürkLirası) tutarında cezai şartı herhangi bir mahkeme kararına gerek olmaksızın derhal nakden ve defaten ödemeyi, bu cezai şartın fahiş olmadığını ve tenkisini talep etmeyeceğini peşinen kabul ve taahhüt eder.
26. Katılımcı 1’inci maddede yazılı adresinin geçerli tebligat adresi olduğunu ve bu adrese yapılacak bildirimlerin geçerli tebligat sonuçlarını doğuracağını, tebligat adresinde değişiklik olması halinde yeni adresini derhal yazılı olarak Işıl’a bildirmedikçe işburada belirttiği adrese yapılacak tebligatların ve yasal bir tebligatın tüm hukuki sonuçlarını doğuracağını beyan ve kabul eder

Ünlüler Kadına Şiddete Son Alo 183 Kampanyası Resimleri-Video

2014 kadına şiddet ünlülerin fotoğrafları,8 mart 2014 dünya kadınlar günü ünlülerin  kadına şiddet  videoları 8 mart 201kadına şiddet ünlülerin resimleri, kadına şiddete son kampanyası ünlülerin kadına şiddete son kampanyası..

Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan kadın şiddeti için ünlü isimler poz verdi. Kadına Şiddet Hattı ALO 183‘ün bilinirliğini arttırmak için, ünlülerin yer aldığı bir proje hazırlandı. Ünlüler kadın şiddetine “Dur” demek için kamera karşısına geçti!

Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan kadın şiddeti için ünlü isimler poz verdi. Kadına Şiddet Hattı ALO 183’ün bilinirliğini arttırmak için, ünlülerin yer aldığı bir proje hazırlandı. Ünlüler kadın şiddetine “Dur” demek için kamera karşısına geçti!

Tasarım alldesign 2014 İstanbul programı, 21,22 Şubat 2014

21-22 Şubat 2014’te Hilton İstanbul Convention& Exhibition Center’da gerçekleştirilecek olan alldesign 2014, farklı disiplinlerden tasarımcıları ağırlayacak.

alldesign 2014
21 Şubat – 22 Şubat
İstanbul
biletler biletix‘de..

Tasarım dünyası 21-22 Şubat 2014 tarihlerinde Hilton Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenecek olan alldesign 2014’ te bir araya gelecek. Allevents tarafından BMW ana sponsorluğunda düzenlenen alldesign Uluslararası Tasarım Konferansları ve  Yaratıcı Endüstriler Fuarı, tasarım dünyasını üçüncü kez bir araya getirecek.

Ayşe Birsel, Diego Gronda, Faruk Malhan, Prof. Dr. Peter Zec, Gamze Güven, Karim Rashid,  Lidewij Edelkoort, Mario Botta, Michael Pawlyn, Stephan Bundi,  Arik Levy, Tuvana Büyükçınar, Zeynep Günay Tan, Simay Bülbül gibi pek çok önemli isim alldesign’da tasarımı konuşacak.

Hayatımızın her alanına yön veren tasarımın ele alınacağı alldesign 2014’ün konferans bölümünde kendi dalının uzmanları tasarıma bakış açılarını ve dünyaca ödüllü işlerini izleyicilerle paylaşacak. Geçtiğimiz yıl Darren Aronofsky, George Lois, Ron Arad,  Stefan Sagmeister gibi pek çok önemli ismi ağırlayan alldesign, üçüncü yılında da tasarıma yön veren çok sayıda önemli isime ev sahipliği yapacak.

alldesign 2014 Uluslararası Tasarım konferansları ve Yaratıcı Endüstriler Fuarı için Türkiye’ye gelecek olan konuşmacılar arasında TIME dergisi tarafından dünyada moda alanında en etkili 25 kişiden biri seçilen, Gucci, Coca Cola, Nissan, Estée Lauder, Lancôme gibi markalara danışmanlık veren dünyaca ünlü trend kahini Lidewij Edelkoort; dünyanın en saygın ve önemli tasarım ödülleri olan Red Dot‘ın ödüllerinin fikir babası ve kurucusu Prof. Dr. Peter Zec; kazandığı sayısız mimarlık ödülüyle dünyanın en başarılı mimarları arasında sayılan, San Francisco Modern Sanatlar Müzesi, Samsung Sanat Müzesi ve Bechtler Modern Sanatlar Müzesi gibi pek çok ikonik yapının tasarımcısı, İsviçreli ünlü mimar Mario Botta; üretilen 3000’den fazla tasarımı, kazandığı 300’den fazla ödül ve çalıştığı 40’tan fazla ülke ile bir efsaneye dönüşen, kendi jenerasyonunun en üretken tasarımcılarından biri olarak tanınan Karim Rashid; doğanın dehasını mimarlıkta kullanan ve doğanın mimarlığı ve toplumu dönüştürebileceğini savunan “biomimicry” alanında uzman, TED konferanslarındaki konuşmasıyla tüm dünyada büyük ses getiren eko-mimar Michael Pawlyn ; Red Dot ödülleri dahil 100’ü aşkın ödülün sahibi, özellikle tiyatro, opera, bienal poster tasarımlarıyla büyük ün kazanmış, işleri MOMA gibi pek çok önemli müzede sergilenen, dünyanın en önemli grafik tasarımcılarından, aynı zamanda reklamcı ve art direktör Stephan Bundi; işleri dünya çapında prestijli galeri ve müzelerde sergilenen, en çok da imzası niteliğindeki kaya heykelleri, enstalasyonları, sınırlı sayıdaki tasarımları ile tanınan ünlü sanatçı, fotoğrafçı, tasarımcı ve film yapımcısı Arik Levy; W Paris – Opera, Grant Hyatt (Taipei & Chicago), Beyrut’taki Intercontinental Phoenicia, Volkwagen ve Audi’nin Almanya’da bulunan forumları, Lincoln Center’da bulunan Ertegün Caz Salonu ve Cirque de Soleil’in Hong Kong, Las Vegas ve Paris’teki sahneleri gibi işleriyle öne çıkan  Rockwell Group Avrupa Ofisi Yöneticisi tasarımcı ve mimar Diego Gronda; tasarımları MOMA’nın kalıcı sergilerinde yer alan, Minority Report filminde Tom Cruise’un ofisinin tasarımı dahil pek çok önemli tasarımda imzası olan ödüllü, dünyaca ünlü endüstriyel tasarımcı Ayşe Birsel gibi isimler bulunuyor.

Türkiye’den de farklı sektörlerden önemli isimler alldesign’da tasarımı konuşacak. Türkiye’de tasarım kavramının yaşama aktarılmaya başladığı 70’li ve 80’li yılların lider kimliklerinden biri olan ve Koleksiyon ile Tasarım Vakfı’nın kurucusu, mimar Faruk Malhan; endüstriyel tasarımcı Gamze Güven, Türkiye’nin önemli moda tasarımcıları Tuvana Büyükçınar Demir ve Simay Bülbül, “Kurtlar Vadisi”, “Haziran Gecesi”, “Yabancı Damat”,“Anlat İstanbul”, “Kayıp” gibi dizi ve filmlerin müziklerini yapan müzisyenGökhan Kırdar; izlenme rekorları kıran ‘Öyle Bir Geçer Zaman ki’’ dizisinin, Kayıp ve Kaybolan Yıllar dizilerinin yönetmeni Zeynep Günay Tan gibi isimler alldesign 2014’te tasarımı konuşacak.

Derin Design, Koleksiyon, Armaggan gibi firmalar fuar alanında yeni ürünlerini sergileyecek

Hilton Kongre ve Sergi Merkezi’nde  2000 metrekarelik alanda gerçekleşecek olan alldesign 2014, tasarım konferansının yanı sıra Yaratıcı Endüstriler Fuarı’na da ev sahipliği yapacak. Odağında tasarım olan tüm firmaları aynı çatı altında sektörle ve tasarım meraklılarıyla buluşturan alldesign Yaratıcı Endüstriler Fuarı’nda tasarım dünyasındaki en son yenilikler kullanıcılarına ulaşacak, katılımcılar yeni iş birliktelikleri kuracak.Geçtiğimiz yıl çok sayıda katılımcı firmayı ve yaklaşık 6000 ziyaretçiyi ağırlayan fuar, bu yıl da ziyaretçilerine farklı sektörlerden tasarım odaklı zengin bir ürün yelpazesi sunacak.

Fuarda yer alacak “Designer Point” adlı özel bölümde dünyadan ve Türkiye’den pek çok önemli tasarımcının ürünleri sergilenecek.

alldesign’a gelen ünlü sanatçı, tasarımcı Arik Levy, 21 Şubat’ta BMS Mobilya standında 12.00-13.30 saatleri arasında sevenlerine imza verecek.

Değerli Taşlar Anlamları ve Fiyatları

14 şubat 2014 Sevgililer Günü Hediye Seçenekleri, değerli Taşlar anlamları ve fiyatları,Hangi taş ne ifade eder,Garnet, Ametist,Aquamarine,Pırlanta,Zümrüt,İnci,Yakut,Peridot,Safir,Opal,Sitrin,Blue, Yüzük, Kolye,Küpe, Broş, Set, Gerdanlık,alyans,tektaş,tria

 TAŞLAR VE ANLAMLARI                                                                                               KAYNAK VE FİYAT İÇİN: E-KARİZMA.COM
e Karizma
Diamond Karizma Garnet Ocak – Garnet
Dairesel veya oval bir taştır. İki türü vardır. Erkek olan türü koyu kırmızı, dişi olan türü açık kırmızıdır. Taşı taşıyan kişiyi, bedensel zayıflığa ve acımasızlıklara karşı koruduğu düşünülür. Garnet taşı, Lal Taşı olarak da bilinir. Yastık altına konulduğunda kötü rüyaları engellediği düşünülür. Bedeni kuvvetlendiren, temizleyen ve canlandıran bir özelliği vardır. Kan damarları için yararlı bir taştır. Lal, hayal gücünü hareketlendirirken, sevgi ve şefkati sembolize etmektedir. Dostluk, sadakat ve samimiyetle bağdaştırılır. Sağlığı güçlendirdiği ve özellikle seyahatlerde taşıyıcısını koruduğu düşünülmüştür.
Diamond eKarizma Ametist Şubat – Ametist
Mor veya mavi-mor renklidir. Zeka ile bağdaştırılır. Akla dinginlik ve sakinlik verir. Sarhoşluğa karşı direnç sağladığı düşünülmüştür. Bu taş, endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Kanı temizlediğine ve enerji veridiğine inanılır. Aynı zamanda bilinç seviyelerini yükseltiğine ve yatıştırıcı etkisi olduğuna inanılır. Çocukları korkularından ve solunum yolu hastalıklarından koruduğuna inanıldığı için çocuk taşı da denir. İskeleti kuvvetlendirdiğine, tiroid bezlerini harekete geçirdiğine inanılır.
Diamond eKarizma Aquamarine Mart – Aquamarine
Aquamarine, soluk mavi-yeşil renkli bir taştır. Gençlik ve canlılık getirdiği, iyimserlik ve umut sağladığı söylenir. Cesaret Taşı olarak da bilinir. Özellikle deniz yolculuklarında ve denizi seven insanlarca kullanılmıştır. Kanaatkarlığın ve yaratıcılığın simgesidir. Enerjiyi yükseltici etkisi olduğu söylenir. Sinirleri yatıştırıcı özelliği olduğuna, epilepsi ve nefrit hastalığına iyi geldiği söylenmiştir.
Diamond eKarizma Pırlanta Nisan – Pırlanta
En sert ve kıymetli taştır. Rüyaların taşı adı verilmiştir. Beyin fonksiyonlarını ve temel tedavi edici özelliğe sahiptir. Bedeni temizleyerek negatif kuvvetleri yok ettiğine, zihin, ruh, beden üçlüsünü birleştirip ve bütünleştirdiğine inanılır. Bolluk, saflık, masumluk ve sadakatı simgeler. Kudret ve dayanıklılığın sembolüdür. Aşkı kötü gözlerden koruduğu düşünülürmüş. Saflık ve masumiyeti simgeler. Mücevher olarak tüm takılarda kullanılmaktadır. Son derece kıymeti yüksek bir taştır.
Diamond eKarizma Zümrüt Mayıs – Zümrüt
Bağışıklık sistemi, sinir sistemi, kalp, ciğer ve böbreği kuvvetlendirdiği düşünülür. Beden, ruh, zihin için tonik vazifesi gördüğü ve kuvvetli bir duygusal dengeleyici olduğu düşünülür. Bolluk, sevgi, iyilik, sakinlik, denge ve sabrın simgesidir. Bereket ve neşe getirir. Geleceği okuyabilme gücü verir ve zihni keskinleştirir. Sevgililerin birbirlerine verebilecekleri en güzel hediye olarak görülür. Bazı İslam ülkelerinde koruyucu tılsım gücünü olduğunu ve bazı ayetler okunarak daha güçlendirildiğine rastlanmıştır. Eski zamanlarda sara ve göz hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır.
Diamond eKarizma Pearl Haziran – İnci
Sadelik ve alçak gönüllülüğü simgeler. Böyle gözükmekle beraber, aslında çok kıymetli olmayı anlatır. Bu yüzden bilgeliğin ve alimliğin simgesi olarak da görülmüştür. Eski zamanlarda anne sütünü arttırdığı düşünülürmüş.
Diamond eKarizma Yakut Temmuz – Yakut
Güzelliği ve sertliğiyle değerli taşlardan biridir. Hindistan’da Değerli Taşların Efendisi adını koymuşlardır. Hindistan ve Güneydoğu Asya Yakut’un anavatanıdır. Elmas’tan sonra en sert taştır. Kan dolaşımın canlandırıcı etkisi, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu gibi kişiyi sınırlamalarından kurtardığına, kendinden fazla diğer insanları düşünmesine yol açtığına inanılır. Ruhsal gelişme, cesaret, liderlik, mutluluk duygularını arttırdığı da düşünülür. Dostça olmayan kötü enerjilere karşı koruyucu olduğu düşünülürmüş. Beyin ve zihin hastalıklarının tedavisinde, Ortaçağ’ da veba salgınından korunmak için kullanılmış.
Diamond eKarizma Peridot Ağustos – Peridot
Dostluk getirir, kıskançlık ve hasedi uzaklaştırır. İlahi konularda derinleşmek için yardımcıdır. Depresyon ve gereksiz endişelerden korur. Kullanılan ilaçların etkisini arttırır ve kişinin konuşma gücü üzerinde olumlu etkileri vardır.
Diamond eKarizma Safir Eylül – Safir
Pahalı ve değerli taşları arasındadır. Mavi rengi üzerine beyaz damarlıdır. Sezgi gücünü çoğalttığı düşünülür. Dolayısıyla yaratıcı ifadenin gelişmesinde büyük rol oynadığı ve karışıklığın ortadan kalkmasına neden olup kozmik farkındalığı arttırdığı düşünülür. Aklı sakinleştirir ve zihni temizler. Kişisel hırslardan uzaklaştırır, inancı kuvvetlendirir. Aldatılmalardan, sahtekarlıklardan, düşmanca davranışlardan, nazardan korur. Eski zamanlarda çıbanların tedavisinde kullanılmıştır.
Diamond eKarizma Opal Ekim – Opal
Halk arasında Gökkuşağı Taşı olarak bilinir. Güven duygusunu taze tuttuğunu ve düşmanlara karşı koruduğunu düşünür aynı zamanda negatif duyguları yok ettiğine ve duygusal dengeyi sağladığına inanılır. Görme duyularını güçlendirir ve sezgi arttırıcı bir etkisi vardır. Sadakat ve kendine güvenle bağdaştırılmıştır. Zihni keskinleştirir, hüznü uzaklaştırır, dinsel inançları kuvvetlendirir. Mücevheratta kullanılan Opal, insanın avuç içi ısısıyla renk değiştirme özelliğine sahip değerli taşlardandır.
Diamond eKarizma Citrine Kasım – Sitrin
Sarıdan açık kahveye doğru giden bir renk geçişi vardır. Açık kalplilik sembolüdür. Geleceğe dönük umutlara ulaşmakla bağdaştırılır. Vücudu rahatlattığı, toksinlerden ve zararlı maddelerden temizlediği düşünülmüştür. Mide ve bağırsak sorunlarına iyi geldiği söylenir. Diğer adı Tüccar Taşıdır. Bazı inanan insanlar kasalarına koyarlar. Parasal güçlerini arttırdıklarına inanırlar. Bazı kişilerde onun uğursuz bir taş olduğuna inanırlar ve ne olursa olsun el sürmezler.
Diamond eKarizma Topaz Aralık – Blue
Topaz Kullanıcısına sakinlik ve sabır getirir. Aşk ve sadakatin sembolüdür. Görüşleri güçlendirir, çabuk ve pratik çözümler üretmede yardımcıdır. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Kanlı yaraları, safrayı iyileştirdiği, kolera tedavisinde kullanıldığı söylenir. Mavi topaz sanatsal özellik taşır ve kişinin sanatsal özelliğini ortaya çıkarır. 
e Karizma

İslam Dinine Uygun En Güzel Erkek ve Kız Bebek İsimleri Anlamları

2017-2018 En güzel/anlamlı İslam dinine uygun erkek ve kız bebek isimleri..Kur’anda geçen dini önemi olan isimler ve anlamları..ismin kişilik üzerindeki etkisi..

2017-2018 En güzel / anlamlı erkek ve kız bebek isimleri..İsimlerin çocuk üzerinde etkisi var mı, Çocuklara isim verirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, Kur’anda geçen dini önemi olan isimler hangileri, dinimizce çocuklara konulması uygun olan ve olmayan isimler hangileri, en popüler bebek isimleri, en güzel erkek çocuk isimleri, çok duyulmamış erkek isimleri ve anlamları, ilginç erkek isimleri, Kur’anda geçen erkek isimleri,en güzel kız çocuk isimleri,çok duyulmamış kız isimleri ve anlamları,ilginç kız isimleri, Kur’anda geçen kız isimleri..

Yeni doğan çocuğa kısa bir süre içinde güzel bir isim koymak anne ve babaların en önemli görevlerindendir. Çocuğa konulan isim hem bu dünyada hem de ahirette geçerlidir. Rasulullah (sav) sadece çocukların değil, büyük insanların ismiyle dahi ilgilenmiştir. Kötü bulduğu bazı isimleri değiştirme yoluna gitmiştir. Yine konulması gereken güzel isimler hakkında bilgiler vermiş, zaman zaman bizzat kendileri çocuklara isimler vermiştir.

Rasulullah (sav) güzel isim koymanın önemini şöyle açıklıyor: “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.” (1)

Hiç kimse kıyamet günü Allah (c.c.)’ın hoşlanmayacağı isimle O’nun karşısına çıkmak istemez. Öyleyse kötü olan isimlerin çocuklara verilmemesi gerekir.

Rasulullah (sav)’ın isim konusundaki hassasiyetini daha iyi anlamak için şu hadis-i şerifi de görmek lazım. Yahya bin Said (r.a.) anlatıyor: Hz. Peygamber (sav) bol sütlü bir deve hakkında: “Bunu kim sağacak?” diye sordu. Bir adam ayağa kalkmıştı ki, Rasulullah (sav) adama: “İsmin ne?” diye sordu. Adam: “Mürre (acı)” diyince ona “Otur” dedi. Hz. Peygamber (sav) tekrar: “Bunu kim sağacak?” diye sordu. Bir başkası ayağa kalktı, ben sağacağım diyecekti. Hz. Peygamber (sav) ona da: “İsmin ne?” diye sordu. Adam: “Harb” diyince, ona da: “Otur” dedi. Rasulullah (sav): Bu deveyi bize kim sağacak?” diye sormaya devam etti. Bir adam daha kalktı. Ona da ismini sordu. O da “Ya’iş” (yaşıyor) cevabını alınca ona “Sen sağ” dedi.(2)

Rasulullah(sav)’ın açıklamalarına göre en güzel isim olarak adlandırılanlardan bazıları şunlardır: Erkek ismi olarak, Abdullah, Abdurrahman, Muhammed, Peygamberlerin isimleri, Hasan, Hüseyin ve diğer İslam büyüklerinin isimleri tavsiye edilen isimlerdir. Kız isimleri olarak da, Aişe (Ayşe), Fatıma, Zeyneb, Hatice, Cemile, Zehra… gibi isimler güzeldir.

Anne ve babalar, çocuklarına isim koyarken anlamsız, hoş olmayan isimlerden kaçınmalıdırlar. İslam dünyasında kullanılan ve anlamı güzel olan isimlere yönelmelidirler. Bu gün her dinin kendine has bir takım isimleri vardır. Müslüman olduğunu iddia eden anne ve babalar da çocuklarının isimlerini bu doğrultuda vermelidirler.

İsim koymada dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda, Halk arasında Kur’an-ı Kerim’den isim bulma cehaletidir. Anlamı olmayan yada anlam olarak kötüyü çağrıştıran bir takım isimlerle ilgili olarak “Neden bu ismi koydun?” denildiğin de verilen cevap “Bu isim Kur’an da var” olmaktadır. Mesela, kızlar için kullanılmaya başlanan “ Aleyna (Bizim üzerimize), Aleyke (Senin üzerine) gibi isimler. Bu tür anlam ifade etmeyen isimlerden kaçınmak gerekir.

1- Ebu Davud, Edeb 69
2- Muvatta, İsti’zan 24

Sadık AKKİRAZ (Kur’an ve Sünnet Işığında EVLİLİK VE MAHREMİYETLERİ) Shf: 334,335,336

erkek-bebek-fotograflari-aylik-2-600x305

 

En Güzel Erkek İsimleri

– A –

Abay Hüner, beceri, maharet
Abbâs Çatık kaşlı, keskin bakışlı, sert bakan. Peygamberimizin (s.a.v.) amcasının da ismidir.
Abdullah Bu ismi Peygamberimiz en şerefli isim olarak belirlemiş ve fazilet bakımından üstün olduğunu söylemiştir.
Abdurrahman Rezzak, bütün mahlukâta rızıklar veren, her an bütün mahlukât hakkında hayır ve rahmet irade buyuran nizam ve adalet sahibi Cenab-ı Allah’ın kulu anlamındadır.
Abdülali Yüce ve ulu olan şan ve şeref sahibi Allah’ın kulu anlamına gelir.
Abdülaziz Aziz olan ve izzet ve şeref sahibi Allah’ın kulu anlamındadır.
Abdülbâki Daimi ölümsüz olan Allah’ın kulu anlamındadır.
Abdülkâdir Her şeye gücü yeten, istediğini istediği zaman yapmaya gücü yeten Cenâb-ı Hakk’ın kulu anlamındadır.
Abdülkerim Yüce ve büyük, kerem sahibi cömert olan Allah’ın kulu.
Abidin İbadet edenler, kulluk edenler anlamına gelir.
Acar Çevik, yiğit, atılgan.
Acun Dünya, evren.
Adem İyi, temiz kimse. (İnsanlığın ilk atasının ve peygamberinin adıdır.)
Adil Doğru davranan, doğruluk gösteren, dürüst, Allah’ın emirlerini noksansız tatbik eden demektir.
Adnân İnsanlardan üstün olan demektir.
Afşin Savaşlarda kullanılan giysi. Büyük Türk komutanı.
Agâh Bilgili, kalbi uyanık, haberdar anlamındadır.
Ahmet Çok övülmüş, medhedilmiş. Peygamberimiz’in (s.a.v.) isimlerinden biridir.
Ahsen Daha güzel, en güzel, çok güzel anlamındadır.
Akalp Temiz, yiğit
Akbatur Namuslu ve yiğit.
Akın Geçici hücum, taarruz, harekat.
Akın Alp Akıncı yiğit; çevik, hızlı hareket eden anlamındadır.
Akıner Akın yapan er.
Âkif İbadetle meşgul olan, Allah’a yönelen anlamındadır.
Aktekin Ak şehzade
Aktimur Ak demir anlamına gelir.
Alâeddin Dinin yüce kişisi, büyüğü, şanlısı demektir.
Ali Yüksek, yüce, büyük, ulu
Alişan Şan ve şeref sahibi kişi.
Alp Yiğit, cesur, pehlivan kimse.
Alparslan Korkusuz, yiğit, kahraman, Aynı zamanda Türklere Anadolu kapılarını açan büyük komutanın adıdır.
Alpay Büyük ay manasınadır.
Alper Cesur asker, yiğit asker.
Alperen Mücahdi, savaşçı, derviş.
Alphan Kahraman, yiğit, cesur hükümdar anlamındadır.
Altan Güneş doğarken ufka yaydığı kızıl renk.
Anıl Namın yürüsün anlamındadır.
Arda İşaret olarak yere dikilen çubuk.
Arif İlim, irfan sahibi. Tevhid bilgi ve şuuruna sahip, üstün görüş sahibi.
Arslan Güçlülüğün simgesi olarak yiğit, cesur anlamındadır.
Asım Günahtan sakınan, kendini her türlü kötülükten koruyan temiz ve namuslu kimse demektir.
Aşkın Geçkin, ilerlemiş, aşmış.
Atakan Atalarının kanını taşıyan, soyuca çeken.
Atıf Merhametli, şefkatli, acıyan.
Atilla Savaşçı, cenkçi.
Avni Kafadar, yardım eden anlamındadır.
Aydemir Marangozların kullandığı kavisli bir keser türü.
Aydın Işıkla aydınlanmış, açık, anlaşılır anlamındadır.
Ayhan Ay gibi güzel demektir.
Aykut Mükâfat, ödül, armağan
Aytaç Ay gibi taçlı.
Aytekin Ay gibi tek ve çok değerli.
Aytuğ Padişahların başlıklarına taktıkları sorguç.
Azer İbrahim (a.s.)’ın amcasının ismidir.
Aziz Mağlup edimesi mümkün olmayan, muhterem, çok nurlu, izzet ve şeref sahibi demektir.
Azizhan Yüce padişah, kıymetli hükümdar anlamındadır.
Azmi Niyetli, kararlı, güçlü, kuvvetli.

– B –

Babür Hindistan’ı alıp büyük bir İslâm Devletini kuran Timur Gürgen Şah’ın oğludur.
Baha Paha, değer, kıymet, güzellik, zariflik.
Bahadır Yiğit, kahraman, cesur, cengaver demektir.
Bahaeddin Dinin değerlisi, kıymetlisi, üstünü demektir.
Bahaullah Allah katında üstün olan, kıymetli olan anlamındadır.
Bahri Denize ati, denizci anlamındadır.
Bahtiyar Mesut, mutlu, bahtlı, talihli.
Bâki Sonu olmayan, ebedi olan.
Barış Savaşsız durumu, uzlaşma.
Barkın Gezgin, seyyah anlamına gelir.
Barlas Cenkçi, savaşçı demektir.
Bartu Eski Türk devletlerinden birinin hükümdarının adıdır.
Batu Gelip gelen, gücü yeten anlamındadır.
Batuhan Galip gelen, hükümdar.
Batur Cesur, yiğit.
Baturalp Yiğitlerin en yiğidi.
Baykal Yaban kısrağı.
Bayram Neşe ve sevinç günü.
Bedir Dolunay, ayın ondördü demektir.
Bedirhan Hükümdarların, padişahların en iyisi, en güzeli ve sevimlisi.
Bedreddin Dinin güzeli, dinin seçkin kişisi anlamına gelir.
Bedri Her bakımdan mükemmel insan, nurlu insan demektir.
Behçet Güleryüzlü, şirin, sevinçli ve sevimli demektir.
Behiç Şaduman, şen, şirin, güleryüzlü demektir.
Behlül Çok gülen, çok güldüren.
Behzat Asil, soyu temiz.
Bekir İlk çocuk, genç, taze.
Bera Olgunluk, iyilik, güzellik.
Berat Kurtulma, bağışlanma.
Berk Yaprak, şimşek, yıldırım ve  katı, sert, sağlam manalarına gelir.
Berkay Kuvvetli, sağlam ay.
Berr İyiliği ve bahşişi çok olan dindar demektir.
Besim Güleç, şen, güler yüzlü kişi demektir.
Beşir Müjde getiren, müjdeci, güler yüzlü adam demektir.
Beytullah Allah’ın evi, Kâbe.
Bilâl Islaklık, su ve süt gibi boğazı ıslatan şeyler demektir.
Birol Tek kal demek.
Bora 1.Rüzgar, şimşek, gök gürültüsü ve sağnak yağmurun birlikte olduğu iklim hadisesi. 2.Emevi Halifesi Me’mun’un adıdır.
Buğra Turna kuşu.
Burak Hz. Muhammed’in Miraç’taki bineği.
Burhan İlahi aydınlık, mucize, doğru yolu gösteren.
Burhaneddin Hak yolunu gösteren kişi.
Bülent Yüksek, ulu, yüce, uzun demek.
Bünyamin Hz. Yakub’un oğullarından birinin adıdır.

– C –

Cafer Küçük akarsu.
Cahid Cehd eden, mücadele eden.
Calp Kuvvetli, güçlü, gayretli.
Can Türk Cana yakın, sevimli Türk
Can 1.Gönül, 2.Güç, kuvvet, hayat.
Canalp Cana yakın, sevimli, yiğit, kahraman.
Cândar Kılıçlı asker, muhafız, canlı, diri anlamına gelir.
Caner Samimi dost, candan samimi.
Cankan Asil, soylu temiz anlamına gelir.
Cavid Ebedi, sonu olmayan.
Celal Ululuk, büyüklük, azamet.
Celâleddin Dinin azametlisi, büyüğü, ulusu demektir.
Celasun Cesur, kahraman, atak, yiğit, becerikli.
Celil Celalet sahibi, aziz, mertebesi yüksek, ulu.
Cem Toplama, toplanma, bir araya getirme.
Cemal 1.Yüz güzelliği, 2.Tasavvufta Allah’ın rahmet tecellisi.
Cemali Güzellik sahibi, yüz güzelliğine sahip manasına gelir.
Cemil Güzel, endamlı.
Cenk Harp, savaş
Cevat Eli açık, cömert
Cevahir Cevherler, kıymetli taşlar, elmaslar.
Ceyhun Orta Asya’da Amu-Derya’ya Arap ve Farslıların vermiş oldukları isim.
Cezmi Kesin kararlı, niyetli ve azim sahibi demektir.
Cihan 1.Kâinat, 2.Dünya yerküresi, yeryüzü.
Coşkun Çok aşırı heyecanlı, çok hareketli ve duyarlı.
Coşkuner Aşırı heyecanlanan, çok hareketli erkek.
Cumhur 1.Halk, topluluk, 2.Başıboş kalabalık.
Cübeyr Küçük kahraman, yiğit.
Cüneyt Küçük asker demektir.

– Ç –

Çağan Şenlik, bayram.
Çağatay Doğu Türklerin lehçelerine dayanarak verilen ad. Çocukça, çocuk gibi.
Çağdaş Çağımızda olan ve yaşayan. Yaşadığımız çağa uygun.
Çağlar Hareketli, atik, çağlayan.
Çağrı Davet.
Çağrıhan Çakır gözlü hükümdar
Çelen Kurnaz, becerikli, açıkgöz.
Çelik Güçlü, kuvvetli, çok sert.
Çetin 1.Sert; işlenmesi, elde edilmesi, çözümü zor. 2.İnatçı, azimli.
Çetinel Yenilmez, güçlü, kuvvetli el demektir.
Çetiner Güçlü, yenilmez, kuvvetli erkek.

– D –

Dağhan Oğuz Han’ın altı oğlundan birisinin adıdır.
Dâver Doğru, adil hükümdar; vezir ya da hakim demektir.
Davud Kendisine ilahi kitaplardan Zebur gönderilen büyük peygamberlerden birisinin adıdır.
Demiralp Demir gibi sağlam, dayanıklı erkek.
Demirhan Demir gibi güçlü, kuvvetli hükümdar.
Denizalp Her şeyi deniz gibi bol olan kahraman.
Devran Dünya, felek, zaman, tarih.
Dikmen Doruk, dağ tepesi, zirve.
Dilaver Cesaretli, yürekli, gönül alıcı, yiğit anlamındadır.
Dildâr Gönül zapteden, gönül bağlayan.
Dilhan Gönülden konuşan, içten söyleyen.
Dinç Sağlıklı, gücü kuvveti yerinde.
Dinçer Sağlam yiğit, güçlü yiğit anlamındadir.
Doğan Uzun kanatlı, hızlı uçan, kuvvetli bir yırtıcı kuş.
Doğanay Ayın ufuktan yeni doğuşu, hilal hali.
Doğaner Yırtıcı, gözü pek olan erkek.
Durmuş İslâm’a göre batıl olan, çocukları yaşamayan ailelerde, çocuğun yaşaması için konulan isim.
Dündar Gözeten, koruyan asker.

– E –

Ebuzer Karınca veya nesil babası.
Ecevit Yaramaz, haşarı, afacan.
Ecmel En güzel, yakışıklı, çok güzel.
Ediz Ulu, yüce, her şeyin yükseği
Efe 1.Yiğit, cesur, 2.Kabadayı.
Efsun Büyü, afsun.
Egemen Hüküm süren, hakim.
Ekrem Eli açık, iyilik sever, çok cömert.
Ekrem Kerem sahibi, daha kerim, çok cömert, çok şerefli
Elgin Elinden, memleketinden uzak düşmüş, garip.
Emin 1.Korkusuz kimse, 2.İnanan, güvenen.
Emir Bir işin yapılması veya yapılmamasını isteyen söz, buyruk.
Emrah Osmanlı döneminde yaşamış, tanınmış bir saz şairi.
Emre Âşık, müptela, düşkün.
Emrullah Allah’ın meydana getirdiği varlığı, işi demektir.
Ender Çok az, çok nadir, çok seyrek bulunur.
Enderun İç, kalp, gönül.
Enes İnsan demektir.
Engin Çok geniş, uçsuz bucaksız, göz alabildiğince.
Enis Sevimli dost, arkadaş, cana yakın.
Ensar Yardımcılar.
Enver Daha nurlu, en nurlu, çok parlak.
Eralp Yiğit, kahraman erkek.
Eray Ay gibi parlak, temiz erkek.
Erberk Şimşek gibi erkek.
Ercan Korkusuz, yiğit, canlı erkek demektir.
Ercüment İtibarlı, haysiyetli, muazzez kişi.
Erçin Merdiven, basamak.
Erda Beyaz karınca anlamındadır.
Erdal Bir ağacın en sağlam, en kalın dalı.
Erdem 1.Fazilet, 2.Maharet, hüner.
Erdinç Dinç erkek demektir.
Erdoğan Doğan kuşu gibi erkek olan, kahraman, yiğit.
Erel Kahraman, erkek eli, tez iş gören.
Eren 1.Yetişen, ulaşan, vasıl olan. 2.Cesur, yiğit adam.
Ergin Olgun, gün görmüş, olgunlaşmış kişi.
Ergün Sert başlı, oynak, hızlı giden at.
Ergüner Çevik, atik, sert başlı erkek.
Erhan Yiğit, kahraman, hakan, hükümdar.
Erkâm Rakamlar manasınadır. Peygamber (s.a.v.)’in büyük sahabilerinden birisidir.
Erkân 1.Esas temeller, 2.İleri gelen kişiler, ulular.
Erman İstek, arzu, pişman olma.
Erol Erkek ol, sözünde dur.
Ersin Muradına kavuşsun, her istediği olsun.
Erşan Yiğitliğiyle tanınmış erkek.
Ertan Erken, gün doğma zamanı.
Ertuğrul Doğru, temiz yürekli insan.
Esat Çok mutlu, hayırlı, saadetli.
Eşref Şerefli, nurlu, itibarı çok yüksek olan kişi.
Ethem Eksiksiz, noksansız, tam.
Evren 1.Büyük yılan, ejderha, 2.Ulu, yüce, 3.Kâinat, dünya.
Eyyûb Tövbe eden, günahlarından pişman olan.

– F –

Fadıl Fazilet sahibi, erdemli, üstün, parlak anlamındadır
Fahrettin Dini büyüğü, övülmeye lâyık kişi.
Fahri Bir karşılık beklemeden yalnızca şeref ve iftihar vesilesi olarak kabul edilen.
Faik Üstün, seçkin, yüksek, ileri.
Faris Anlayışlı, herhangi bir konuda yetkili olan.
Faruk 1.Ayıran, ayırt eden, doğruyu yanlışı ayıran. 2.Tasavvufta Allah anlamındadır.
Fatih Fetheden.
Faysal Keskin kılıç.
Fazıl 1.Fazilet sahibi, iyi ahlâklı, üstün, değerli, olgun. 2.İlim ve irfanı yüksek.
Fehmi Zeki, akıllı, anlayışlı; anlayışa mensup.
Ferda 1.Yarın, yarınki gün, ertesi., 2.Gelecek zaman., 3.Kıyamet, mahşer, ahiret.
Ferdi 1.Fertle ilgili, ferde has., 2.Tek başına yapılan, tek şey.
Ferhat Vücudu etine dolgun, cüsseli ve güzel kişi.
Ferhan Sevinçli, mesut.
Ferhat Sevinç, neşe, sürur demektir.
Ferit Tek, eşsiz.
Feridun Tek, eşi benzeri olmayan, cevher.
Ferruh Kutlu, uğurlu. Mutlu, sevinçli.
Fethullah Allah’ın fethi, Allah’ın fethi ile müyesser kıldığı kişi
Fevzi Kurtuluşa eren, selamette olan, acılardan kurtulup muratlara eren.
Feyyaz Çok feyizli, bol verimli.
Feyzullah Allah’ın bereketi.
Fikret Düşünme, düşünmek, Fikir, maksat, niyet
Fikri Fikre ati, fikirle ilgili.
Fuat Kalp, yürek, gönül.
Furkân Hakkı batıldan, doğruyu yanlıştan ayıran Kitabımız Kur’ân-ı Kerim’in bir adıdır.

– G –

Gaffar Çok bağışlayan, merhamet eden, affeden.
Gazanfer İri arslan, mecazen yiğit, cesur, yürekli, kahraman kişi.
Gencer Yeni, taze, körpe kişi, yiğit.
Gökalp Göklerin yiğidi, bahadır anlamındadır.
Gökben Uzak, sema, gökle ilgili.
Gökmen Mavi gözlü, sarışın kimse.
Gönenç Refah hali, mutluluk anlamındadır.
Görkem İhtişam, gösteriş.
Gülhan Gül gibi sevilen, beğenilen hakan.
Gültekin Güvenilir, herkese hayrı dokunan demektir.
Günay Güneşin devri, güneş görünen yer.
Güner Günün erken zamanı.
Göngör İyi günler yaşa anlamındadır.
Gürdal Gelişmiş dal, yaprağı meyvesi çok bol olan.
Gürhan Hanlar hanı anlamındadır.
Gürkan Bol kanlı, yiğit, kahraman.
Gürol Daima bol, verimli olan.
Gürsel Gür olan, bol bulunan.
Güven İtimat, emniyet.
Güvenalp Güvenilecek, yiğit.

– H –

Habib Sevgili, dost, sevilen.
Habibullah Allah’ın (c.c.) sevgilisi Hz. Muhammed (s.a.v.)
Hâdi Hidayet eden, doğru yolu gösteren, muradına erdiren Cenab-ı Allah anlamındadır.
Hafız Koruyan ve esirgeyen Allah’ın isimlerinden biridir.
Hakan Türk imparatorlarına verilen bir ünvandır.
Hakkı Hak ile alakalı, doğruluk ve irfan sahibi.
Haldun 1.Yaşlanıp ihtiyarlamayanlar, devamlılar. 2.Korkusuz, cesur.
Halit Sürekli , daima
Halil Dost, samimi, hakiki dost.
Halilullah Allah dostu demektir. Hazreti İbrahim’in lakabıdır.
Halim Uysal, yumuşak huylu.
Hâlis Karışmamış, karışıksız, saf, hilesiz.
Haluk Güzel ahlâklı, herkesle iyi geçinen, iyi huylu.
Hamdi Allah’a şükreden, hamdeden.
Hami Himaye eden, koruyan, koruyucu.
Hamit Hamd eden.
Hamza Heybetli, azametli demektir. Peygamber (s.a.v.)’in Uhud Savaşı’nda şehid olan amcasının ismidir.
Harun İnatçı, huysuz, yürümeyen.
Hasan Güzellik, iyilik, hoşluk.
Haşim Ezen, parçalayan, kıran, mahir, süt sağan.
Haşmet Alçak gönüllülük, nezaket, kibarlık ve cömertlik anlamına gelir.
Hayati Hayatla ilgili, hayata ait.
Haydar 1.Aslan., 2.Çok cesur, yiğit bir kimse. Hz. Ali (k.v.)’ye verilen bir lakaptır.
Hayrettin Dinin hayırlısı, faydalısı, iyisi demektir.
Hayri Hayra ait, iyilikle ilgili.
Hayrullah Allah’ın (c.c.) hayırlı kıldığı kişi.
Hazar Barış hali.
Hıfzı Muhafaza eden, ezberleyen, unutmayan.
Hikmet 1.Yüksek bilgi, 2.Felsefe, 3.Sebep, Allah’ın hikmeti.
Hikmetullah Allah’ın hikmeti, yalnız Allah’ın bileceği iş.
Hilmi Sabırlı, sakin, yumuşak huylu.
Himmet Gayret etmek, çalışma, çabalama.
Hulki İyi ahlâklı, iyi huylu, yarıdılışına uygun.
Hulusi Halis, saf, samimi, içi temiz, candan.
Hurşit Güneş, hür, şemsiye.
Hüdaverdi Allah verdi demektir.
Hüma Saadet, kutluluk.
Hürkan Özgür kandan, özgür soydan gelen.
Hüsamettin Dinin keskin kılıcı demektir.
Hüseyin Hz. Ali’nin oğlu, Resulü Ekrem (s.a.v.)’in torunudur. 2.Küçük, güzel sevgili.
Hüsnü İyilik, kemal sahibi, eksiksiz anlamındadır.
Hüsrev Hükümdar, şah.

– I –

Ilgın Kumlu toprakta yetişen çit bitkisi.
Işıner Işıklı erkek, aydınlık.
Itri Itra mensup, ıtır gibi kokan demektir.

– İ –

İbrahim Hakların babası anlamına gelir. Bu isim oğlu İsmail’i Allah yolunda kurban etmekle imtihan olunmuş, Kur’an-ı Kerim’de 69 yerde adı geçen büyük Peygamberlerden birinin adıdır.
İdris İlim ve fende ileri seviyede olan demektir. Bu isim Kur’an-ı Kerim’de iki yerde geçen ve Hz. Adem (a.s.)’in çocuklarından olan bir Peygamberin adıdır.
İhsan İyilik etmek, bağışlamak, cömertlik yapmak.
İkbal Baht açıklığı, işlerin yolunda gitmesi, arzu, istek, mutlu, dinç.
İlbey Bir ülkenin beyi.
İlhami Kalbine ilahi düşünce doğan, ilham sahibi.
İlhan Moğol hükümdarlarına verilen isim.
İlkay Ayın ilk günlerindeki hali.
İlker İlk erkek çocuk.
İlyas Kur’an-ı Kerim’de üç yerde adı geçen Peygamberin ismidir.
İrfan 1.Zihin olgunluğu, bilme, anlama. 2.Kültür.
İsmail Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’in ceddidir. İbrahim (a.s.)’in oğludur.
İsmet Ahlâk ve namus ölçülerine riayet etme, haramdan ve kötülükten çekinme.
İzzettin Kudret ve dinin kıymeti anlamında kullanılır.
İzzet Yücelik, ululuk, üstünlük, şeref, itibar.

– K –

Kadir 1.Güçlü, kudretli. 2.Allah’ın isimlerindendir. Her şeye gücü yeten manasındadır.
Kadrican Değerli can, itibarlı ru demektir.
Kağan Hakan, imparator.
Kamber Sadık, hizmetkar.
Kâmil Olgun, eksiksiz, tam, mükemmel.
Karahan Karahan Devletinin kurucusunun adıdır. Esmer padişah ve hükümdar demektir.
Kayaalp Kaya gibi sert ve sağlam, yiğit.
Kâzım Öfkesini yenen, meydana vurmayan.
Kemâl Olgun, kusursuz, tam ve eksiksiz olma.
Kemalettin Dinin kemali demektir.
Kenan Filistin topraklarına verilen addır.
Kerami Cömert, eli açık, soyu temiz kişi.
Kerem Şeref, ulu, asalet, cömertlik, yardımsever, güzel işler.
Kerim Kerem sahibi, büyük, ulu, ihsan edici, cömert.
Koray Ateş renginde ay.
Korkut Ateş gibi han, kor gibi hükümdar.
Köksal Sağlamdaş, iyice yerleş anlamındadır.
Kubat Hantal, battal.
Kubilay Cengiz’den sonra Moğol İmparatorluğu tahtına çıkan büyük kağanların en meşhurlarından birinin adıdır.
Kutbettin Dinin kutbu demektir.
Kürşad 1.Yiğit, alp. 2.Canlı, çevik, semiz, şişman, gürbüz.

– L –

Lamih Hz.Nuh’un erkek kardeşinin ismidir. Parıldayan demektir.
Latif Mülayim, yumuşak, nazik, güzel, şirin, aynı zamanda Cenab-ı Hakk (c.c.)’ın sıfatlarındandır.
Levent Boyu posu yerinde, güçlü, kuvvetli ve güzel kimse, çevik, hareketli.
Lütfullah Allah’ın lütfu, ihsanı demektir.
Lütfi İyi muamele eden, hoş güzellik sahibi, iyilik seven.

– M –

Maad Şerefli, şanlı.
Mahir Elinden iyi iş gelen, ustalık ve beceriklilikle yapan, hünerli.
Mahmut Övülmüş, övülmeye lâyık.
Mahzun Kederli, tasalı, kaygılı, dertli.
Maksud Kasdolunmuş, kasdedilen istek, arzu, gaye demektir.
Mansur Allah’ın yardımıyla üstün gelen, muzaffer olan.
Mazhar Sahip, nail olma, şereflenme.
Mehmet Türkçe’de Peygamberimiz’in meşhur olmuş şeklidir.
Melih Güzel, sevimli, şirin, tatlı, yakışıklı.
Melikşah Her iki kelime de hükümdar anlamına gelir.
Memduh Medhedilmiş, övülmüş.
Mert Sözünün eri, mert, cesur.
Mesut Bahtiyar, mutlu.
Mete Tarihte büyük Türk-Hun İmparatorunun adıdır.
Metin Sağlam ve dayanıklı, özü ve sözü doğru.
Mevlüt Birisinin doğması, yeni doğmuş çocuk manaları vardır.
Mithat Medhedilme.
Muammer Ömür süren, çok yaşamış, bahtlı kişi.
Muaviye Hz.Peygamberimiz’in sahabilerindendir.
Muhammed Çok övülmüş, birçok güzel huylara sahip.
Muharrem Hicri yılın ilk ayı. Haram edilmiş, yasaklanmış.
Muhsin İhsan eden, iyilik, hayır sever.
Muhyiddin Dine maddi manevi hayat veren, dirilten, canlandıran, can veren, ruh veren.
Mukadder Allah (c.c.) hükmü, alın yazısı, takdir edilmiş.
Murat Maksat, arzu, istek, ulaşılmak istenilen şey.
Musa Vasiyet edilmiş, tavsiye olunmuş.
Mustafa Seçkin, seçilmiş. Peygamber Efendimizin isimlerinden bir tanesidir.
Muzaffer Zafer kazanmış, başarıya ulaşmış, yenmiş.
Müfid İfade eden, meramını güzel anlatan, manalı, faydalı.
Müjdat İyi müjdeli haberler.
Mümtaz Meziyetleriyle başkalarından ayrılan, seçkin, seçilmiş.
Münir Parlak, ışık saçan.

– N –

Nabi Haberci, haber getiren.
Naci 1.Kurtulan, selamete erişen., 2.Cennetlik.
Nadi Nida eden, haykıran, çağıran.
Nadir Az bulunan.
Nafiz 1.Nüfuz eden, işleyen, delip geçen., 2.Tesir eden, sözü geçen.
Nahid Arslan, zühre, yıldız.
Nahil İnce, zayıf
Nail Emeline erişen, gayesine ulaşan, başaran, yetişen, erişen.
Naim 1.Nimet, saadet, bolluk içinde yaşama. 2.Cennetin bir bölümü.
Namık Yazıcı, kâtip
Nasrullah Allah’ın nusreti, yardımı.
Nazım Düzenleyen, tanzim eden.
Nazif Temiz, pak.
Nazmi Tertipli, düzenli.
Necat Kurtuluş, selamet.
Necati Kurtulmuş, selamete ermiş kişi.
Necdet Hamaset, kahramanlık, yiğitlik.
Necib 1.Necabet sahibi, asil, soylu., 2.Temiz, saf.
Necmettin Dinin parlak kişisi.
Nedim Sohbet arkadaşı, dost.
Nejat Aslı nijaddır. Soy, nesil manasındadır.
Nesim Hafif hafif rüzgar, esinti.
Neşet Sadık, şenlik, sevinç, keyif.
Nevzat Yeni doğmuş çocuk, yeni doğan.
Nihat Tabiat, huy, karakter, yaratılış.
Niyazi Cenab-ı Hakk’a yalvaran, niyaz eden.
Nizamettin Dinin düzeni demektir.
Numan Kan demektir.
Nurettin Din nuru, aydınlığı, parlak ışığı.
Nurullah Allah’ın nuru, yarattığı kişi.
Nusret Yardım, ilahi yardım, üstünlük, zafer.

– O –

Oğuz Mübarek, saf ve iyi yaradılışlı.
Oğuzhan Oğuzların hükümdarı.
Okan Anlama, öğrenme, anlayışlı.
Oktay Çok hiddetli, kızgın, sinirli.
Onur Şeref, haysiyet, vakar.
Orhan Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi’in oğlu ve ikinci padişahtır.
Osman Ejderha demektir. Hz. Peygamberimiz’in damadının adıdır. Cennetle müjdelenen on sahabiden biridir.
Ozan Şair.

– Ö –

Ömer Ma’mur etme manasındadır. Dört halifeden ikincisinin adıdır.
Önder İdare eden kimse, lider.
Özcan Samimi, içten demektir.
Özden Samimi, asil, akraba.
Özer Özü er olan, erkek, yiğit.
Özgür Rahat hareket eden, köle olmayan.
Özhan Padişah soyundan gelen, özü hükümdar olan.
Özkan Soylu kişinin kanı demektir.

– P –

Payidar Kişiliği sağlam, muhkem ve sabit demektir.
Pertev Sıçrama, hız.
Perver Terbiye eden, yetiştiren.
Peyami Bilgi veren, toplayan.

– R –

Raci Yalvaran, niyaz eden, ümitli demektir.
Rafet Acımak, yüce anlamında.
Rahim Allah’ın 99 isminden biri. Koruyan, muhafa eden, rahmet, merhamet eden anlamındadır.
Rahmi Şefkat eden, rahmete mensup, acıyan, koruyan.
Raif Merhametli, gönlü yufka, yumuşak demektir.
Rakıp Gözeten, bekleyen.
Ramazan Onbir ayın sultanı olan Ramazan ayı. Genelde bu ayda doğanlara bu isim konulur.
Ramiz Allah’a kullukta kusur etmeyen, itaatlı boyun eğici kul.
Rasim Ressam, resim çizen, yapan.
Raşit 1.Olgun, ergin. 2.Doğru yolda olan, Hak dini, Müslümanlığı kabun eden.
Rauf Merhamet eden, esirgeyen.
Recai Dua ve yalvarmaya, ümide dair demektir.
Recep Hicri kameri ayların yedincisi, üç ayların ilki.
Refik 1.Yol arkadaşı, yoldaş., 2. Ortak
Reha Bolluk, genişlik, zenginlik.
Remzi İşaret demektir.
Resûl Allah’ın elçisi, Peygamber.
Reşat Doğru yolda, hak yolunda yürüme.
Rezzak Rızıklandıran, yaratılmışlarına rızık veren. (Bu ismin Abdürrezzak olarak kullanılması daha uygundur.)
Rıdvan Razı gelme, boyun eğme.
Rıfat İtibar, yüksek mertebe.
Rıfkı Halim, selim kişi.
Rıza 1.Hoşnutluk, razılık., 2.Kadere boyun eğme.
Rüçhan Üstünlük
Rükneddin Dinin ileri geleni demektir.
Rüştü Rüştüne ermiş, olgun.

– S –

Sabri Acelesiz, acıya ve zorluğa katlanan.
Sacid Secde eden, itaat eden.
Sadberk Katmerli yüz, yapraklı gül.
Sadettin Dini uğurlu ve kutlu kılan.
Sadık Tek, dürüst
Sadi Talihli, uğurlu demektir.
Sadri Göğüsle ilgili, göğüse ait.
Sadullah Allah’ın mübarek ve talihli kulu.
Safa Üzüntü ve kederden uzak olma, endişesizlik, rahat, huzur, iç ferahlığı. 2.Saflık, berraklık. 3.Mekke’de mübarek tepenin adı.
Saffet Safilik, berraklık.
Said 1.Yukarı çıkan, çıkıcı, yükselici, 2.Mübarek, kutlu, uğurlu.
Saim Oruç tutan kimse, oruçlu.
Sâkıp 1.Delen, kayan yıldız. 2.Çok parlak.
Salih 1.Yarar, yakışır, elverişli. 2.Salâhiyeti bulunan, yetkili.
Salim 1.Hasta ve sakat olmayan, 2.Ayıpsız, kusursuz, noksansız.
Samed Ezeli, ebedi, yüce olan, hiç kimseye ihtiyacı olmayan, mutlak malik bulunan. Allah (c.c.)’ın sıfatlarındandır. Abdussamed olarak kullanılması uygundur.
Sami İşiten, duyan, inleyen.
Samih Cömert, mert, eli açık.
Samim Bir şeyin merkezi, içi, asli kısmı.
Savaş Mücadele, uğraşma.
Seçkin Güzide, seçici.
Sedat Doğruluk, hak.
Sefer Yolculuk, seyahat.
Selahattin Dinin rahatlığı, iyiliği, düzgünlüğü.
Selami Barış, huzur.
Selçuk Sel gibi akan, hızlı, akıcı.
Selim Kusuru, noksanı olmayan, sağlam, doğru.
Semih Baş kumandan, başbuğ.
Serbülent Yüce, baş, yüksek demektir.
Sergen Büyük dolap, raf.
Serhat Hudut, sınır.
Sermet Ebedilik, sonsuzluk.
Sertaç Başa konan taç.
Server Önde giden, baş, reis.
Settar Allah (c.c.)’ın sıfatlarındandır. Setreden, örten.
Seyfettin Dinin askeri, kılıcı.
Seyfi Kılıçla ilgili, kılıç şeklinde.
Seyfullah Allah’ın askeri ve kılıcı.
Seyyit İleri gelen, efendi, baş, reis.
Sıdkı Doğru söz söyleyen, kalbi temiz olan, kâmil ve tam olan kişi.
Sırrı Gizliliğe dikkat eden kişi.
Sinan Mızrak, süngü vb. silahların sivri ucu.
Suat Mübarek, uğur getiren.
Subhi Sabah erken kalkan kişi.
Sudi Faydalı, yararlı.
Sururi Sevinçli, neşeli.
Süheyl Kolay, uygun ve semanın güney tarafında Yemen’den daha iyi görülen yıldız.
Süleyman İsrailoğulları peygamberlerindendir.

Şaban Hicri ayların sekizincisi, mübarek ayların ikincisidir.
Şadan Keyifli, mutlu, neşeli.
Şahap 1.Alev, ateş parçası. 2.Kayan yıldız.
Şahin Doğana benzeyen fakat ondan daha küçük olan bir cins yırtıcı kuş.
Şahsuvar Süvarilerin başı, usta ve ünlü binici.
Şakir Şükreden.
Şamil Çok şeye birden örtü olan, kaplayan, içine alan.
Şayan Uygun, yakışır, münasip.
Şefik Şefkatli.
Şemsi Güneşle ilgili, güneşe ait.
Şener Şen, mutlu erkek.
Şenol Sevinçli, mutlu ol.
Şerafettin Dinin şerefli kişisi.
Şeref Yücelik, ululuk, izzet, seçkinlik.
Şerif 1.Şeref sahibi. 2.Kutlu, mübarek, mukaddes.
Şevket Azamet, büyüklük, ululuk.
Şevki Arzulu, istekli, şevkli.
Şinasi Tanımakla ilgili, tanım.
Şükrü Allah’ın nimetlerine karşı memnunluk gösteren, şükreden.

 

– T –

Taceddin Dinin sevilen, itibarlı kişisi.
Tahir Temiz, pak.
Tahsin 1.Güzel bulma, beğenme. 2.Hayran olma.
Taib Tövbe eden, günahlarından pişman olan.
Talat Yüz, surat, çehre, güzellik.
Talay Deniz, nehir, çok fazla anlamına gelir.
Talha Cennetle müjdelenen on sahabiden birinin adıdır.
Talip Kısmet, kader, baht.
Tamer Her yönüyle noksansız erkek.
Taner Canlı, şafak gibi aydınlık erkek.
Tanju Çinlilerin Türk İmparatorlarına verdikleri ad.
Tarık Sabah yıldızı, zühre, venüs.
Tarkan Derbeder, perişan.
Taşkın Taşmış, coşkun.
Tayfun Büyük okyanus. Çin denizinde görülen şiddetli kasırga.
Tayyar Uçan, uçucu alet.
Tayyip İyi, hoş, güzel olan.
Tekin 1.Boş, ıssız. 2.Şehzade, prens, bey. 3.Zararsız, kötülüğü dokunmayan.
Tekinalp Hayırlı, yiğit.
Temel Asıl, esas.
Teoman Oğun Han’ın babasının adıdır.
Tevfik Cenab-ı Hakk’ın kuluna yardım etmesi.
Tevhid Allah’ın birliğine inanma.
Tezcan Canı telaşlı, tez olan.
Tezel Becerikli, çabuk iş gören.
Tınas Toplanmış ot yığını.
Timur Demir
Tolga Demir harp başlığı
Tolunay Ayın ondördüncü günü, dolunay.
Tufan Hz.Nuh zamanında Allah’ın kötülüğe sapmış insanları cezalandırmak için gönderdiği, bütün dünyayı su ile kaplayan yağmur.
Tugay İki alaydan oluşan askeri birlik.
Tuğrul Ak doğan, çakır doğan.
Tuğtekin Biricik, güvenilir, zararsız, uğurlu demektir.
Tuhfe Hoşa giden, güzel şey anlamındadır.
Tunahan Görkemli, ihtişamlı hükümdar.
Tunç Dayanıklı sağlam. Maden, bronz, pirinç.
Tunçer Tunç gibi sağlam.
Turan 1.Eski insanlara göre Türk ülkesi., 2.Cesur, atılgan.
Turgay Çayır kuşu.
Turgut Oturulacak yer, belde, mesken.
Tümer Mükemmel, tam erkek.
Türkay Aydınlık Türk.
Türkeş Oğuz yazıtlarında adı geçen bir kahraman.
Türker Türk yiğit demektir.

– U –

Ufuk Düz arazide veya açık denizde gök ile yerin birleştiği yer.
Uğur 1.İyilik getirdiğine inanılan şey. 2.Hayır, bereket, iyilik.
Ukbe Ashabın en mümtaz simalarından birinin adı.
Ulvi Yüksek, yüce.
Umur Mühim işler manasındadır.
Umuralp İşbilir, görgülü, terbiyeli, yiğit
Umut Umulan şey, ümit.
Usame 1.Bir sahabe adıdır. 2.Bir aslan cinsi adıdır.
Utku Zorlu işlerden sonra ulaşılan mutlu sonuç, zafer.

– Ü –

Ülgen Yüksek, yüce, ulu demektir.
Ülker Boğa burcunda yedi yıldızdan meydana gelen yıldız kümesi.
Ümit Bazı şeylerin olması konusunda beslenen his.
Ünal Ünle ilgili.
Üzeyir Kur’an-ı Kerim’de ismi bulunan büyük zatlardandır.

– V –

Vahâ Çölde su çıkan yeşil alan.
Vahdet 1.Birlik, teklik., 2.Allah’ın birliği.
Vahid Bir, tek.
Valid Baba manasına gelir.
Vecdi İlahi aşka dalan, kendinden geçen.
Vedat Dostluk, sevgi, sevme.
Vefa Sevgi ve dostluğu sürdürme.
Vefik Kafa dengi, aynı fikirde.
Vehbi Allah’ın ihsanı sonucu olan, Allah’ın bağışı.
Veli 1.Çocuğun bakımı ve idaresi üzerinde olan. 2.Allah’ın sevgili kulu, ermiş, evliya.
Veysel Kurtçuk, kurt manası.
Veysi Fakir kişi anlamına gelir.
Volkan Yanardağ.

– Y –

Yağız Yiğit manasına gelir.
Yahya Bir peygamber ismidir.
Yalçın Sarp, sert, düz olmayan yer.
Yalgın Serap, alev.
Yaman Şiddetli, cesur.
Yasin Kur’an-ı Kerim’de 36. sûrenin adıdır.
Yaşar Doğan çocuğun ölmemesi için konulan isim.
Yavuz Yaman, güçlü, sert, şiddetli.
Yekta Eşsiz, benzersiz.
Yener Zorlukların üstesinden gelebilen.
Yetkin Gereken olgunlukta, kâmil, mükemmel, becerikli.
Yıldırım Şiddetli, süratli, çabuk.
Yılmaz Yılmayan, korkmayan, ürkmeyen.
Yiğit Cesur, kahraman, mert.
Yunus Bir peygamber adıdır.
Yusuf Yakub (a.s.)’ın peygamber olan oğludur.
Yüce Yüksek, ulu, büyük.
Yücel Yüce olma hali.
Yüksel Manevi alanda yüce ol demektir.
Yümni Bereketli, uğurlu, bunlarla alakalı kişi.

– Z –

Zafer Düşmana galip gelme, yenme manasındadır.
Zâhit Dinin emirlerine çok bağlı kimse.
Zekeriyyâ Kur’an’da geçen bir peygamber ismidir. Erkek kişi manasındadır.
Zeyd Artma manasındadır.
Zihnî Anlayışlı ve zeki.
Ziyâd Bolluk ve fazlalık. Sahabe-i kiramda bu isim çokça mevcuttur.
Zülfikâr Hz.Ali’nin kılıcının ismidir.
Zünnun Hz.Yunus’un lakabıdır. Balık sahibi manasındadır.

kız-bebekler5

En Güzel Kız İsimleri

– A –

Acla Aceleci, çabuk demektir.
Açangül Güzel açmış gül.
Açelya Güzel çiçekleri açan bir tür bitki.
Adalet Zulmetmemek, hak sahibine hakkını vermek, doğruluk, Cenab-ı Hak’ın emrini, emrettiği şekilde yapmak.
Adile Doğruluk gösteren, Allah’ın emirlerini noksansız takbik eden.
Affe Namuslu, iffetli kadın.
Afife Temiz, güzel, namuslu, dürüst kadın demektir.
Ahsen En güzel, çok güzel.
Ahu Çok güzel göz, zarif, cazib.
Ajda Üzeri delik delik olan şey.
Akgül Temiz beyaz gül.
Alanur Aydınlık, parıldı, nur üstende nur, fevkalade, çok üstün.
Alev Yanan maddelerin veya gazların çeşitli şekillerde görünen parlak ışıklı ateşi.
Algül Kırmızı gül.
Alime Çok şey bilen, çok okumuş.
Aliye Üstün, ulu, meşhur, şerif ve aziz olan.
Amine Emin olan, kalbinde korku olmayan kadın demektir. Peygamber Efendimizin’in muhterem annelerinin adıdır.
Arife 1.Bayramdan bir gün önceki gün. 2.Bilen, çok bilgili, idrak eden, sabırlı, meşhur anlamındadır.
Armağan Hediye, bağış.
Arzu İstek, özlem, beğenilen demektir.
Asena Dişi kurt.
Asılbike Asil, gerçek, temiz kadın.
Aslı Kerem ile Aslı hikayesinin kadın kahramınıdır. Orjinal.
Aslıhan Padişah soyundan gelen, soylu kişi demektir.
Asude Dinç, rahat olan demektir.
Asuman Gök, sema, kubbe demektir.
Asya Kıta adı.
Aşkın Üstün, ileri, aşmış, seçkin.
Atiyye Bahşiş, bağışlama, hediye.
Ayande Gelen, gelici, istikbal.
Aybars Ay gibi temiz, güzel pars anlamındadır.
Aycan Ay gibi parlak, ışıklı, güzel anlamındadır.
Ayça Hilal ayın ilk günlerindeki hali.
Aydan Ay gibi parlak, aya benzeyen, aydan gelen demektir.
Ayfer Ay ışığı demektir.
Aygen Samim dost, temiz yaradılışlı, sevgili anlamına gelir.
Aygün 1.Günleri mutlu geçen sevinçli kişi demektir. 2.Ay gibi güzel ve parlak demektir.
Ayla Kadın, eş, zevce.
Aylin Ayın etrafından görülen ışıklı çevre, hale, ay ışığına denir.
Aynisa Gösterişli, ay gibi parlak kadın anlamındadır.
Aynur Ay gibi güzel ve ışıklı demektir.
Aysel Ay gibi güzel demektir.
Aysen Güzel, sevimli, çevresine neşe saçan, huzur getiren demektir.
Aysu Berrak su demektir.
Aysun Ay gibi parlak ve güzelsin demektir.
Ayşe Bolluk ve ferahlık içinde yaşayan demektir. Peygamber Efendimiz’in hanımlarındandır.
Ayşen Sevimli ve neşeli kadın.
Ayten Teni beyaz ve parlak olan, güzel vücutlu kadın demektir.
Aytül Ay gibi ışıklı, tül gibi ince ve zarif.
Azade Hür, bağlarından kurtulmuş, kusursuz, günahsız, nazik.
Azime Ulu, büyük, yüce, ileri anlamına gelir.
Azize Sevgili, izzetli, nurlu dost, kuvvet sahibi anlamına gelir.
Azmiye Sağlam, güçlü, ciddiyetli demektir.
Azra Ayak değmemiş kum. (Hz.Meryem’e verilen isimlerdendir.)
Azra Delinmemiş inci.
Azize Kadri yüce, şerefli, aziz.

– B –

Badegül Gül renkli olan demektir.
Bahanur Kıymetli, değerli, nu ışıklı anlamına gelir.
Bahar Tabiatın canlandığı, kıştan yaza geçiş mevsimi.
Bahriye Deniz, derya gibi gözü gönlü geniş, tok olan.
Bahtiyar Mutlu, mesut, talihli.
Bakiye Daimi ve son olmayan.
Balahun Yüce kanlı, değerli kana mensup demektir.
Banu Kadın, hanım, gelin, bayan anlamındadır.
Basriye Basiret sahibi, ileri görüşlü, kalp gözü ile gören anlamındadır.
Başak Tahıl taneleri taşıyan kısım.
Bedia Eşi benzeri olmayan, mükemmel.
Bedriye Ayın ondördü gibi güzel ve onurlu, temiz olan.
Begüm Saygıdeğer, hanım kadın demektir.
Behice Güleç, güler yüzlü.
Behiye Güzel, zarif, alımlı kadın demektir.
Behlül Çok gülen, çok güldüren.
Behra Ondan dolayı, onun için.
Belgin Açık, belirli demektir.
Beliz Nişan, belirti.
Belkıs Sebe kraliçesine verilen isim.
Bendeniz Alçak gönüllü.
Bengi Ebedi, sonu olmayan, sonsuza kadar sürecek.
Benhane İyi huylu, insanlara iyi davranan, gülen kadın.
Berfin Karla, kara ait, kardan yapılmış.
Berfpare Kar zerresi, kar parçası
Bergüzar Hatıra, yadigar, hediye.
Beril Madeni, değerli bir taş.
Berna Genç.
Berrin Pek yüksek, en yüce.
Betül Erkeklerden kaçınan, çekinen, namuslu kadın.
Beyhan Daima aklından, kalbinden geçenleri söyleyen.
Beyza Beyaz, daha beyaz. Çok temiz, parlak, günahsız.
Bihter Çok iyi, üstün olan demektir.
Bilge Alim, ilim bakımından üstün, etrafındakilere nasihat eden, yol gösteren kişi demektir.
Binnaz Nazlı, cilveli
Binnur Bin tane nur, nurlu ışık, aydınlık anlamına gelir.
Birgül Tek ve benzersiz gül, eşsiz güzel demektir.
Birim Ölçüye teşkil eden parça.
Birsel Eşi ve benzeri olmayan.
Birsen Sadece, bir tek, yalnız sen.
Buket Çiçek demeti
Burcu Güzel, güzel koku.
Burçak Mercimeğe benzeyen, taneli bir bitki.
Burçin Dişi geyik.
Buse 1.Tasavvufta ruhun Allah sevgisiyle lezzet bulması. 2.Öpme, öpücük.
Büşra Müjde, muştu, sevinçli haber demektir.

– C –

Cahide Elinden geldiği kadar, gayret ve çaba gösteren, çalışkan demektir.
Cânan 1.Sevgili, yâr, sevilen kadın. 2.Tasavvufta Allah.
Candan Samimi, içten, kalpten.
Cangül Gül yüzlü, samimi, içten sevgili demektir.
Canipek Yumuşak huylu kişi demektir.
Cankız Samimi, içten, candan kız.
Cannur Özü aydınlık, nurlu kimse.
Canrüba Gönül kapan sevgili.
Cansu Su gibi saf, temiz, samimi sevgili demektir.
Cavidan Daima kalacak olanlar, sonsuz.
Cavide Sonsuz, ebedi, ölümsüz.
Cemile Hatır almak, gönül yapmak maksadıyla başvurulan davranış.
Cerem Ayrı düşme, kopma.
Ceren Zilin çıkardığı ses.
Cevriye Haksızlık gören, kendisine zulüm edilen.
Ceyda İnce boyunlu, zarif anlamındadır.
Ceylan Hızlı koşan, güzel gözleri ile tanınan bir geyik cinsinin adıdır.

– Ç –

Çağla Olgunlaşmamış meyve.
Çağnur Zamanın, cağın nuru anlamındadır.
Çemşiahu Ceyla gözlü, güzel gözlü dilber.
Çiçek Güzel görünümlü anlamındadır. Çiçek gibi hoş ve güzel.
Çiğdem Zambakgillerden soğanlı, otsu, çeşitli renklerde çiçek açan kır bitkisi.
Çimnaz Baştan aşağı naz anlamındadır.
Çolpan Güneş battıktan sonra doğan parlak ışıklı bir yıldız.

– D –

Damla Bir sıvıdan ayrılarak düşen parça halindeki küçük miktar.
Debîrân Danışılacak kimse, katip, yazıcı.
Demet Bağlanarak oluşturulan deste.
Deniz Gönlü zengin, varlıklı, her şeyi bol olan.
Derya 1.Deniz, 2.Çok bilgili kişi.
Deryanur Nur deryası, nur denizi.
Destegül Gül demeti, güzel yüzlülük.
Didâr Yüz, çehre, güzel yüzlülük.
Dide Gözbebeği, göz ucu.
Didem Göz, gözbebeğim.
Dilara Gönül süsleyen, gönül bezeyen sevgili.
Dilarâm Gönül rahatı, gönül eğlencesi.
Dilâsude Gönlü huzurlu.
Dilay Gönül aydınlatan.
Dilâzâr Gönül inciten, inleten.
Dilber Gönül çeken güzel sevgili.
Dilberân Tek.
Dilbeste Gönül bağlamış, âşık.
Dildâde Gönül veren âşık.
Dilek Arzu ve istek, temenni.
Dilrübâ Gönül alan, gönül kopan güzel.
Dilşad Gönlü şad olan, sevinçli.
Dilşah Kalp sultanı, gönül padişahı.
Doğa Tabiat.
Dudu Bayan, hanım, kadın demektir.
Duygu Duyulan, işitilen, hissedilen şey.
Dürdane Büyük inci tanesi.
Dürriye İnci gibi parlayan, parıltı demektir.

– E –

Ebru 1.Kaş, 2.Bulut renginde, buluta benzer, bulut gibi dalgalı.
Ece 1.Baş reis., 2.Kraliçe
Eda 1.Yapma, yerine getirme., 2.Tarz, üslup, 3.Tavır, davranış.
Edibe Terbiyeli, zarif, nazik.
Ediz Çok değerli.
Elif Dinimizdeki alfabenin ilk harfi.
Elmas 1.Billurlarmış karbondan oluşmuş, sert değerli bir taş. 2. Değerli, kıymetli kişi.
Elvan Renkli, çok renkli.
Emel Ümit, arzu, hırs.
Emine Kendisine inanılan, korku ve endişesi olmayan, itimad edilen.
Emine Peygamber soyundan gelen kadın demektir.
Enise 1.Ateş, 2.Yakın arkadaş, görüşülen dost.
Erva Son derece cesur, çok güzel hanım.
Esin 1.Rüzgar, sabah rüzgarı, 2.İlham.
Eslem En emin, en doğru, en selametli.
Esma Adlar, namlar, isimler.
Esma Cilveli, çok güzel demektir.
Esra Daha hızlı, daha çabuk, en çabuk.
Evla Daha iyi, üstün, daha lâyık ve uygun.
Ezgi Name, melodi.

– F –

Fahima 1.Çok kuvvetli, itibar ve nüfus sahibi. 2.Anlayışlı, akıllı.
Fahriye İslami edebiyatta şairlerin kendi vasıflarından ve şairlik kuvvetlerinden bahsettikleri şiirler. Öven.
Faika Her şeyin güzidesi, en üstün kişi, âlâsı, en yüksek olan şahıs.
Fatma Hz. Peygamberimiz (s.a.v.)’in kızıdır. Cehennem ateşinden uzaklaşmış demektir.
Fazilet Kişiyi, ahlâklı, iyi hareket etmeye yönelten manevi kuvvet.
Fehmiye Anlayış sahibi, zeki, akıllı kişi demektir.
Feray Aydınlık, parlak ay.
Ferda Gelecek zaman, ahiret, öbür dünya, kıyamet anlamına gelir.
Ferhan Sevinç, rahatlık, sürur demektir.
Ferhunde Uğurlu, mübarek, kutlu.
Feride 1.Az bulunan inci, 2.Benzersiz, tek, benzeri olmayan.
Feriha Ferah, sevinçli demektir.
Ferihan Razı ve hoşnut, sevinçli, ferah anlamındadır.
Ferzan Bilgili, ilim ve hikmet demektir.
Fethiye Fetihle ilgili, fethe ait.
Fevziye Kurtuluşa eren, selamette olan, galip gelen.
Feyza Mübareklik, bolluk, bereketlilik, şöhret demektir.
Fidan Yeni yetişen ağaçcık.
Figen Çiçek demeti. Bir başka anlamı ise; atan, atıcı, yıkan, yıkıcı, düşünen, düşündürücüdür.
Fikriye Fikre mensup düşünce ile alakalı, düşünceli anlamındadır.
Filiz Bitkilerde yeni sürgün tohumlardan çıkan uçlar.
Firdevs 1.Her çeşit bitkinin yetiştiği vadi, bahçe, bağ. 2.Cennetin en yüksek, en şerefli, en yüksek yeri.
Firuze 1.Yeşilimsi mavi renkte ziynet taşı. 2.Gök mavimsi renk.
Firûzende Bir lale cinsi.
Fitnat Zihin açıklığı.
Fulya Sarı renkte çiçeği olan ve güzel kokulu bir bitki.
Funda Kurak yerlerde yetişen ve birçok çeşidi olan çalı.
Fürüzan Parlak, aydınlatan.
Füsun Büyüleyici güzelliği olan.

– G –

Gamze Yan bakış, göz sürme.
Gaye Maksat, hedef.
Gizem Sır, gizli, saklı.
Gonca Henüz açılmamış, tomurcuk çiçek.
Goncagül Açılmamış gül.
Gökçe 1.Gökle ilgili, göğe ait, semai., 2.Güzel, hoş.
Gözde Göze girmiş olan, sevilen, beğenilen, benimsenen
Gözen Bir nevi ala geyik.
Gül Gülgillerin örneği olan bitki ve bunun çiçeği.
Gülay 1.Ay ve gül gibi güzel demektir.
Gülbade Gül bardağı
Gülbahar Gülün baharı anlamına gelir.
Gülbanu Gül hatun, gül gibi güzel kadın…
Gülben Vücudunda gül gibi beni olan.
Gülbeyaz Gül gibi temiz, saf.
Gülbiz Gül serpen, gül saçan anlamına gelir.
Gülbün Gül ağacı.
Gülcan Taze renkli, hareketli.
Gülçin Gül toplayan, gül deren.
Güldane Gül tanesi.
Gülendam Gül gibi narin, gül boylu ve güzel vucutlu.
Güler Gülen, sevinçli, handan.
Gülfem Gül ağızlı.
Gülgün Süs bitkisi.
Gülhan Sevilen beğenilen hakan, sevimli hükümdar.
Güllü Gülü olan.
Gülnar Nar çiçeği.
Gülnihal Gül fidan.
Gülnur Etrafına ışık saçan, etrafını aydınlatan gül gibi nazik.
Gülriz 1.Gül saçan, 2.Bir cins lale.
Gülruy Yanakları gül gibi kokan, gül gibi olan demektir.
Gülseren Her tarafa gül gibi güzellik ve koku saçan.
Gülsu Su gibi temiz şirin ve güzel.
Gülşah Gül padişahı, çiçek hükümdarı.
Gülşen Gül bahçesi, güllük gülistanlık.
Gülten Gül gibi narin ve latif, nazik vücutlu demektir.
Gülüzar Gül yanaklı, sevgilinin yüzü.
Gülzade Gül oğlu, gül evladı.
Güzide Seçilmiş, beğenilmiş, seçme anlamındadır.
Güzin Saçan.

– H –

Habibe Seven, sevgili, sevilen dost.
Hacer Taş, kaya parçası.
Hadiye Hidayet eden, doğru yolu gösteren, kılavuz, önder.
Hafize Muhafaza eden, koruyan.
Hakime Hükmeden kadın.
Hale Ayın veya güneşin etrafında bazı zamanlarda görülen ışıklı halka.
Halenur Işıklı, aydınlık daire.
Halide Daima, sonsuz.
Hamdiye Allah’a karşı şükreden, hamdeden kişi.
Hamide Cenab-ı Hakk’a hamd ve sena eden, Allah’a şükreden.
Hamiyet Taassup, kibir, gurur.
Handan Gülen, şenlenen, şen.
Hande Gülme, gülüş.
Handegül Gülün açılması.
Hanife Allah’ın birliğine iman eden, dinine sıkı sıkı bağlı olan.
Hasene Güzel, hayırlı amel.
Hasibe Kişisel değeri olan, soylu, eli açık, cömert.
Hatice Vakitsiz, erken doğan kız çocuğu. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in ilk hanımıdır.
Hatun Kadın, hanım anlamındadır.
Havva 1.İlk insan ve ilk peygamber Hz.Adem (a.s.)’in eşi. 2.İlk kadın.
Hayâl İnsanın zihninde canlandırdığı şey.
Hayrunnisa Kadınların en iyisi, en hayırlısı.
Hayriye İyilikle ilgili, iyilik yapan, hayırsever kişi.
Hazal Kuruyup dökülen ağaç yaprakları.
Hazan Güz, sonbahar, son yaz.
Hicran Ayrılık.
Hilal Yeni ay, birkaç günlük ay. İslâmiyetin sembolü olmuştur.
Hilmiye Sabırlı, sakin, yumuşak huylu.
Huriye Hür gibi olan, cennet hurisi gibi güzel demektir.
Hülya Vahim olmayan bir şeyi düşünmek.
Hümeyra Beyaz, aklık demektir.
Hürrem Esir ve cariye olmayan, hür kadın demektir.
Hüsna Güzelliğe ait, güzellikle ilgili.
Hüsniye İyilik sahibi, güzellik sahibi.
Hüveyda Âşikâr, zahir, apaçık.

– I –

Irmak Akarsuların büyüğü.
Işık Aydınlık, ziya, nur.
Işılay Ay ışığı gibi güzel olan dilber.
Işın Işık demeti.
Itır Güzel, hoş koku.
Itriyye Güzel koku ile ilgili demektir.

– İ –

İclal 1.Ağırlama, ikramda bulunma. 2.Ululuk, yücelik.
İdil İçten ve saf.
İfakat İyileşme, hastalıktan kalkma.
İffet Ahlâkı temiz, namuslu.
İkbâl Talih açıklığı, baht uyanıklığı, yüksek bir mevkiye erişme.
İkrime Kerem ve cömertlik demektir.
İlayda Su perisi.
İlkay İlk doğan ay. Ay gibi güzel çocuk.
İlkin İlk olarak birinci defa, en evvel, başta.
İlknur İlk gelen ışık demeti.
İmran Evine bağlı kalan demektir.
İnci Parlak, yuvarlak ve ziynet eşyası olarak kullanılan kıymetli tane.
İncifem İnci gibi güzel ağızlı demek.
İpek İpek böceğinin üretmiş olduğu bir çeşit kumaş.
İrem Cennet’e karşı yapılan bahçe.
İsmet Günahsızlık, suçsuzluk demektir.
İsmigül Adı gül olan.
İsminaz Çok nazlı olan demektir.

– J –

Jale
 Çiçekler üzerinde görülen su damlacığı.
Jalenur Işıldayan, parlayan çiğ.
Julide Karışık, karmakarışık.

– K –

Kader
 1.Allah’ın bütün canlılar için hüküm ve irade ettiği hallerin oluş şekli, alın yazısı, takdir. 2.Talih, baht.
Kadriye Onurlu, itibarlı, değerli. Şan ve şeref sahibi.
Kamer Ay. Kur’an-ı Kerim’de 54. sûrenin adı.
Kâmile Bütün, tam, olgun, kusursuz.
Kâmuran Arzusuna erişen, bahtiyar, ulu.
Kebire Gizli bir şeyi meydana çıkarıp, açıklayan demektir
Keriman Kerem ile mutasıf olan, ihsan sahibi.
Kerime 1.Kız çocuk, şerefli, güzide demektir. 2.İhsan ve inayet sahibi, cömert.
Kevser Cennette bir nehrin adıdır. Ayrıca hikmet, ilim demektir.
Kezban Ev kadını, evine ve kocasına bağlı kadın.
Kısmet Kader, talih, nasip, kazanç.
Kıymet 1.Değer, paha. 2.Şeref, onurlu, itibarlı.
Kumru Güvercine benzeyen bir kuş türünün adı.
Kutluay Uğurlu ay.
Kübra Daha büyük, en büyük.

 

– L –

Lale Zambakgillerden çeşitli renklerde, çiçekli soğanlı bitki.
Lamihâ Parlak, parlayan, parıldayan.
Latife Nazik, ince, hoş, güzel.
Lebibe Anlayışlı, zeki kimse.
Leman Yıldız gibi parlayan.
Lerzan Titrek, titreyen.
Leylâ Hicri ayların son gecesi.
Lübabe Her şeyin özü, halisi.
Lübeyne İlk Müslüman olan hanım sahabilerden birinin adıdır.
Lütfiye Hoşluk, güzellik sahibi, iyilik sever, cömert kişi.

– M –

Macide Hoş, kerem sahibi, cömertliği çok, şan ve şeref sahibi.
Mahbube Sevgili anlamına gelip, sevilmiş, sevilen.
Mahmure Uykulu, süzgün bakışlı anlamına gelir.
Mahpeyker Güzel ve nurlu, ay yüzlü.
Maide Kur’an-ı Kerim’de beşinci sûrenin adıdır. Ayrıca sofra anlamına gelir. Yemek, ziyafet.
Makbule Alınan, kabul olunan, beğenilen, istenilen.
Maksude İstenilen, dilenen, rica edilen.
Malike Bir şeye sahip olan.
Manolya Güzel kokulu ve çiçek açan süs bitkisi olarak yetiştirilen ağaç.
Mebruke Mübarek, kutlu şahıs anlamına gelir.
Mebrure Hayırlı, beğenilmiş, sadık olmakla makbule geçmiş
Mediha Övme, övgüye değer.
Medine İslâm’ın mukaddes şehirlerinden biri.
Mefkure İdeal, ülkü, gaye.
Mehlika Ay yüzlü güzel kimse.
Mehpare Ay parçası, ay gibi güzel olan.
Mehtap 1.Ay aydınlığı, ay ışığı. 2.Dolunay.
Melâhat Güzellik, şirinlik.
Melda İnce, narin, güzel.
Melek 1.Allah’ın emirlerine tam itaat eden varlık. 2.Masum, halim selim ve güzel kimse.
Melike Kadın hükümdar. Kraliçe.
Meliha Güzel, şirin, sevimli.
Melisa Oğul otu.
Meltem Yazın düzenli olarak karadan denize doğru esen rüzgar.
Memnune Hoşnut, razı, minnet altında bulunan, iyiliğe nail kılınmış, ölçülü, hesaplı olan.
Merâl Dişi geyik, ceylan, karaca.
Merve Mekke’de karşılıklı iki tepeden birinin adıdır.
Meryem Dinine bağlı kadın demek. Hz.İsa (as)’nin annesi.
Mesude Saadetli, iman ehli olan, bahtiyar.
Mevlüde Yeni doğmuş çocuk.
Mihriban Şefkatli, merhametli ve muhabbetli kimse.
Mihrican Sonbahar.
Mihrimah Sevgi, muhabbet.
Mihrinaz Aşırı naz eden.
Miray Ayın ilk günleri.
Mine Maden ve çini üzerine vurulan camın adıdır. Cilâ
Muallâ Yüce, yüksek.
Muazzez Çok aziz, izzet sahibi, saygı uyandıran, kıymetli, muhterem sevgili.
Muhsine İyilik yapan, ihsan eden.
Mukadder Allah’ın hükmü, alın yazısı, takdir edilmiş.
Munise Alışılmış, cana yakın, sevimli.
Muteber İtibarlı, itibarı olan, değerli, kıymetli bulunan,hatırı sayılır.
Mübeccel Tebcil edilmiş, yüceltilmiş, aziz, muhterem.
Müberra Beri, müstesna, azâde, arınmış.
Mücella Cilalanmış, parlatılmış, parlak.
Müfide İfade eden, meramını güzel anlatan.
Müjde Sevindirici, iyi haber.
Müge Çiçekli bir süs bitkisi.
Müjgan Kirpik, kirpikler.
Mükerrem İkram edilmiş, saygı gösterilmiş, hürmet gören.
Münevver Nurlanmış, nurlandırılmış, akıllı, alim ve parlatılmış.
Münire Nur veren, ziya ve ışık veren, parlayan.
Mürvet Erlik, kahramanlık, iyilik, cömertik, yiğitlik.
Müşerref Şereflenmiş, yüceltilmiş.
Müyesser Kolaylıkla olan, kolay.
Müzeyyen Süslü, süslenmiş, bezenmiş, donanmış, ziynetli demektir.

– N –

Naciye Selamete erişen.
Nadide 1.Zor bulunur, ender rastlanır. 2.Çok değerli, pek kıymetli.
Nadiye Nida eden, haykıran, çağıran.
Nagehan Ansızın, birdenbire.
Nahide Büluğa ermiş.
Naime Güzel, zarif kadın.
Nâlân İnleyen, feryad eden.
Namiye Tanınmış, ünlü olan.
Nazire Bir şeye benzetilerek yapılan şey, örnek.
Nazian Nazlanan.
Nazlı Naz eden, cilveli, nazik, şımarık.
Nazmiye Tertipli, düzenli.
Nebahat Şan, şeref, asalet, yücelik.
Necibe Soyu ve nesli temiz, cömert, asilzade, güzel huylu ve ahlâklı kişi.
Necla Kuşak, sülale, nesil.
Necmiye Yıldızlarla ilgili.
Nedret Nadirlik, seyreklik, az bulunurluk.
Nefise Çok güzel, herkesçe çok beğenilen.
Nergis 1.Sarı çiçekli süs bitkisi. 2.Sevgilinin gözü.
Neriman Yiğit, kahraman
Nermin Yumuşak, kibar, nazik.
Neslihan Han soyundan gelen, hükümdar soylu.
Neslişah Padişah soyundan, neslinden gelen.
Nesrin Yaban gülü.
Neşe Sevinç, gönül ferahlığı.
Neva Ses, avaz, name, ahenk.
Nevin Yeni, yepyeni.
Nevra Işıklı, parlak, çiçek manasına da gelir.
Nezahat Temiz, parlaklık, manevi ve iç temizliği.
Nezaket Kaba olmamak, edeb, terbiye.
Nigar Tasvir, suret, portre, resim.
Nihal Fidan.
Nihan Gizli, saklı, görünmeyen, kayıp, sır.
Nilüfer Çok yıllık su bitkisi.
Nimet İyilik, ihsan, lütuf, hayırlı hal.
Nur Işık, aydınlık.
Nuran Işıklı, nurlu, aydınlık.
Nuray Ay ışığı demektir.
Nurbanu Nurlu kadın.
Nurcan Can ışığı demektir.
Nurcihan Cihanın nuru, kainatın ışığı demektir.
Nurhayat Hayatın nuru, ışığı.
Nuriye Aydınlanmış, parlak.
Nursel Işık seli, etrafını aydınlatan, etrafına ışık veren.
Nurşen Işık gibi şen ve güler yüzlü kişi.
Nurten Teni ışık gibi beyaz olan, nur tenli.
Nurunnisa Kadınların en değerlisi, aydınlığı.
Nükhet Güzel ve hoş koku.
Nüvidan Hayırlı haberlerle müjde veren, müjdeleyen kişi.

– O –

Olcay Talih, baht, ikbal.
Onay Ayın ilk günlerindeki hali, hilâl.
Oya İnce, güzel, zarif. İnce kenar süsü.

– Ö –

Ömür Hayat, yaşayış.
Öykü Hikaye.
Özge Başka, gayrı, diğer.
Özgen Filizler gibi güzel, nazik.
Özgül 1. Karakteristik ve nevi. 2.Özü gül gibi olan, temiz, güzel kokan.
Özlem Yeniden görme, tekrar kavuşma, arzu, hasret.
Özmen Özü iyi, sağlam, kişilikli.
Öznur Gerçek ışık, ışığın özünden olan.

– P –

Pakize Temiz, saf, halis, günahsız.
Paye Derece, mertebe, rütbe.
Payidar İyice yerleşmiş, sağlam.
Pekşen Çok neşeli.
Pelin Benzetiş, taklit.
Pembe Renk ismidir. Beyazla biraz kırmızının karışımında oluşan renk.
Peride Solgun, solmuş.
Perihan Peri gibi güzel demektir.
Perizad Peri gibi alımlı güzel.
Perran Uçucu.
Perrin Kibar, gönlü tok olan.
Perva Korku, sakınma, çekinme.
Pervin Süryya yıldızının adıdır.
Petek Arıların bal depolamak için yaptığı gözeler.
Perviz Güzellik, cilve.
Pınar Yerden kaynayıp çıkan su, kaynak, çeşme.
Piraye Değerli süs.

– R –

Rabia Dördüncü demektir.
Rahime Latif sözlü kız.
Rahşan Parıltı, ışık.
Raika Katıksız, sade, saf.
Ramiye Boyun eğen, terbiyeli.
Ranâ 1.Güzel, hoş, latif. 2.Çok iyi, alâ.
Refika Zevce, eş, yardımcı.
Remziye İşaret, işarete mensup.
Reşide Doğru yolda giden, iyi davranan, hayra delalet eden.
Reyhan Fesleğen.
Rezzan Ağır başlı, ciddi demektir.
Rikkat İncelik, yufka yüreklilik.
Ruhsar Yüz, çehre, sima demektir.
Rukiyye Büyüleyici. Hz.Peygamber’in kızlarındandır.
Ruşen Aşikâr, parlak, aydınlık.
Rüçhan Üstünlük, liderlik.
Rümeysa En büyük yıldızın adıdır.
Rüveyda İnce, hoşnut, nazik.
Rüveyha Zariflik, kibarlık.
Rüya
 Uyku sırasında görülen düş.

– S –

Saadet Mutluluk, kutluluk, bahtiyarlık.
Sabâ Gün doğusundan esen hafif ve hoş rüzgar.
Sabâhat Güzellik, letafet.
Sabiha Sabah vakti, güneşin doğma vakti.
Sabire Sabreden, bekleyen, halinden şikayetçi olmayan, Allah’a şükreden.
Sabriye Sabırlı, dayanıklı, acelesiz kişi.
Sacide Secde eden.
Sadiye Talihli, uğurlu.
Safiye Temiz, içinde yapmacık olmayan, katıksız, kelime ve kafiye bulunmayan söz demektir.
Sahibe Kadın sahip, hedefe doğru ulaşan.
Saibe Hedefe doğru ulaşan, yanlışlık yapmayan, doğru olan.
Saime Oruç tutan kimse.
Saliha Dinin emir ve yasaklarına uyan, iyi ahlâk sahibi kadın.
Samime Öz, iç, birşeyin temeli.
Samiye Yüksek, yüce.
Sanem Çok güzel kadın.
Sare Hz. İbrahim (as)’ın hanımının adıdır. Atlayan, sıçrayan manasındadır.
Seçil Beğenil, ayrıl demektir.
Seçkin Benzerlerinden üstün.
Seda Ses, yankı.
Sedef Bazı deniz hayvanlarının sert, beyaz ve parlak kabuğu.
Seher Şafakla güneşin doğuşu arasındaki vakit.
Selen Varlık, çevre, haber.
Selin Bol bereketli akan su.
Selma İyi ve doğru yolda olma.
Selvinaz Nazlı ve güzel demektir.
Sema Gök, gökyüzü.
Semiha Eli açık, cömert.
Semra Meyva.
Senâ Överek anma, övme, meth etme.
Senay Sen ay gibisin.
Senem Allah’ın güzelliklerini tümüyle yansıtan güzel sevgili demektir.
Seniha Ziynet, inci.
Seniyye Çok kıymetli ve mühim, yüce olan demektir.
Serap Hayal, ılgın.
Seren Çam kerestesi.
Serpil Boylan, geliş.
Servet Zenginlik, varlık, mülk.
Sevda Esmer güzel demektir.
Sevgi Sevme hissi, aşk, muhabbet.
Sevim Cazibe, muhabbet.
Sevinç Bir halden hoşnut olmanın doğru yolu.
Seyhan Bir akarsu adı.
Seyyâl Akan, akıcı.
Seyyâle Akan şey.
Seyyâre Hareket eden, gezegen.
Sezen Sezi gücü kuvvetli.
Sıdıka Doğru, çok dürüst, içten kimse demektir.
Sıla Ulaşma, varma, kavuşma.
Sırma Altın yaldızlı işlemeli.
Sibel Bulutla yer arasında henüz yere düşmemiş yağmur demektir.
Simge Remiz anlamındadır.
Sinem Gönlüm, kalbim demektir.
Songül Son açılan gül demektir.
Sultan İktidar sahibi.
Suna Bir tür yaban ördeği.
Sungur Bir tür yırtıcı kuş.
Suzan Ateşli, sevdalı kişi.
Süeda Mutlu, uğurlu kişiler.
Süheyla Yumuşak huylu kadın.
Sümeyye İlk Müslüman olan şehit kadın.
Sündüs Parlak dokunmuş ipek kumaz.
Süreyya Ülker, pervin yıldızı.
Süveyda Kalbin ortasındaki siyah nokta.

– Ş –

Şadıman Sevinçli, neşeli, memnun.
Şadiye İlimden, edebiyattan hissi olan anlamındadır.
Şafak Güneşin doğmasına yakın zaman veya güneşin batımındaki alaca karanlık.
Şahika Zirve, doruk.
Şayeste Lâyık, uygun, münasip
Şebnem Çiğ, nem.
Şehbal Kuşun kanadında bulunan en uzun tüy.
Şehnaz Türk musikisinde bir makam, perde.
Şehri Nazik, terbiyeli.
Şemse Güneş şeklinde süsleme.
Şemsi Güneş gibi.
Şen Sevinçli, neşeli, mutlu, güler yüzlü.
Şenay Mutlu olan.
Şengül İnsanın içini, gönlünü açan gül.
Şennur Nurlu şen, mutlu insan.
Şerife Kutsal, şanlı, şöhretli.
Şermin Sıkılgan, çekingen.
Şevval 1.Kameri takviminin onuncu ayı. 2.Bayram ayı.
Şeyda Ask çılgını, deli.
Şeyma Peygamber Efendimizin (sav) süt kardeşinin adıdır.
Sıvga Taze sürgün, filiz.
Şimal 1.Kuzey, 2.Sol taraf
Şirin Cana yakın, sevimli.
Şule Alev, parıltı.
Şükran İyiliğe karşı gösterilen tavır, gönül borcu, minnettarlık.
Şükriye Şükreden, yapılan iyiliğe minnettar olan.
Şükûfe Çiçek.

– T –

Tahire Temiz zevceler anlamına gelir.
Taibe Günahlarından pişman olan.
Talia Kader, baht.
Tansel Sabahla alakalı.
Tansu Mucize, doğa üstü olay.
Tayyibe İyi, hoş, güzel, âlâ
Tekgül Biricik gül.
Teknur Biricik nur.
Tennur Teni berrak, aydınlık olan demektir.
Tuba 1.Kökü yukarıda, dalları aşağıda cennet ağacı. 2.En güzel, en iyi.
Tuğçe Küçük tuğ demektir.
Tülay Düşle ilgili, incelik.
Tülin Ayna demektir.
Türkân Hakana, saltanata ortaklık eden.

– U –

Uğur İyilik kaynağı, iyilik.
Ulviye Manevi, göğe mensup ve alakalı demektir.
Umay Devlet kuşu.
Ulya Çok yüce, pek yüksek.

– Ü –

Üftade 1.Düşkün, zavallı, 2.Âşık.
Ülker Boğa burcundaki yedi yıldızdan oluşan takım yıldızı.
Ülkü Gaye, ulaşılmak istenilen yüce gaye, ideal.
Ümame Analık, annelik demektir.
Ümmiye Tahsil görmemiş, okuma-yazma bilmeyen.
Ümmügülsüm Peygamber Efendimizin (sav) ortanca kızlarından olup, Zeynep ve Rukiyye’den sonra doğmuştur.
Ümran Saadet, mutluluk.
Ünsev Ünlü ol ve sev.

– V –

Vahide Tek, eşsiz, eşi benzeri olmayan.
Vasfiye Beyan, tarife.
Vechinur Nur çehreli, nur yüzlü.
Vedia Emanet anlamına gelir.
Vefika Aynı fikirde, yoldaş.
Vesime Güzel yüzlü, süslü.
Verda Gül çiçeği.
Vesile Sebep, fırsat, vasıta.
Vicdan İyiyi kötüden ayırmaya yarayan düşünce, ahlâk.
Vildan Yeni doğmuş çocuk.

– Y –

Yadigâr Anımsatan, hatırlatan kişi.
Yağmur Çokluk, bolluk, gelen şey.
Yakut Değerli, pembe renkte bir taş.
Yaprak Bitkilerde solunumu sağlayan yeşil biçimdeki bölümler.
Yasemin Çiçekli, güzel kokulu bir bitki.
Yazgülü Yazın doğan kız çocuklarına verilen ad. Açan gül.
Yelda En uzun.
Yeliz Güzel, aydınlık, ferah.
Yeşim Yeşil renkte değerli bir taş.
Yıldız Gökyüzünde görülen ışıklı gök cisimlerinden her biri.
Yonca Bir çeşit çayır bitkisi.
Yüksel İlerleyen, yukarı çıkan.

– Z –

Zahide Doğruluktan ayrılmayan
Zambak Bir çiçek adı.
Zarif Hoş, nazik, güzel görünen
Zehra Güzel yüzlü. Hazreti Fatıma’nın diğer bir adıdır.
Zehre Çiçek.
Zekiye Günahsız, temiz, zeki.
Zeliha Su perisi, çok güzel.
Zeren Anlayışlı.
Zerrin Altından yapılmış, değerli, güzel, fulya.
Zeynep Mücevher, değerli, güzel, çekici.
Zinnur Çifte ışık.
Zişan Şanlı, adı duyulmuş.
Zuhal Satürn gezegeni.
Zübeyde Netice, sonuç, her şeyin iyisi ve halisi, özet, kemalin en ileri derecesi.
Zühre Venüs gezegeni.
Zülal Duru, şeffaf, berrak.
Zümrüt Değerli bir taş.

(NOT: Yayınlanan isimler genel bilgi olması amacıyla yazılmış olup içerilerinde uygun olan veya uygun olmayan isim ve anlamları olabilir. İsim koymak isteyenlerin daha detaylı araştırma yapmalarını ve sağlıklı bilgi almak için diyanetin web sitesi üzerinden ve yine diyanetin alo fetva hattından yararlanabilirler.)

(Kaynak: islamgunesi.com)

 

İstikbal Mobilya Yatak Odası Takımları – 2014

2014 Yatak Odası Takımlarına mı bakmıştınız. Buyrun sizin için İstikbal Mobilya 2014 yılı için tasarlanmış yatak odası modelleri.. Sonraki resime geçmek için resmin üstüne tıklayın!

istikbal-mobilya-vesta-yatak-odasi-takimi

Vesta Yatak Odası Takımı

son derece şık ve modern hatlara sahip olup, hem renk uygulamaları hem de kullanılan malzemeleriyle modern bir tasarıma sahiptir. 2 renk kombinasyonu ile tasarlanmış olup, gövde üzerinde ceviz rengi, kapaklarda krem renk kullanılmıştır. Takımın genelinde yatak ve dikey çizgi şeklinde klapa ve fitil uygulanmış olup görsel açıdan zenginleştirilmiştir. Gardırop üst taç kısmında LED aydınlatmalar kullanılarak görsellik ve fonksiyonellik arttırılmıştır.

2014 Gelin Ayakkabı Modelleri Ve Modası

2014 gelin ayakkabısı modelleri en az topuklu beyaz kapalı gelin ayakkabıları kadar güzeller. Bu modellerinde topuklu ve topuksuz olan çeşitleri vardır. Eğer boyunuz yeteri kadar uzun ise topuksuz ya da az topuklu sandalet ayakkabı tercih ederken, kısa boylu iseniz topuklu sandalet tarzı gelin ayakkabı modellerini kullanabilirsiniz. Yaz ayları için ideal olan bu ayakkabıları düğün sonrasında da isteğe göre kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Göbek/Karın Yağlarını Eritmeye Yardımcı Mucize Yiyecekler

Kadınlar özellikle doğumlardan sonra kabus haline gelen göbek/karın yağlarını nasıl eritebilir-neler yemelidir? Düz bir karın elde etmek için neler yapılmalıdır?

Ne kadar diet yaparsak yapalım vücuttan en zor giden yağlar karnımızdaki yağlardır, nam- ı diğer göbek yağlarımızdır. Ancak çoğumuzun bilmediği bir gerçek var ki o da bazı yiyeceklerin bu yağları eritmedeki mücize etkileridir. Bu yiyeceklerin ne olduğunu sıralayacak olursak:

  • Muz: Potasyum oranı yüksek olan bu meyve vücutta karnın şişmesine neden olan sodyum miktarını kontrol altında tutar.
  • Yoğurt: Karın şişliğine neden olan bakterileri yok eden faydalı bakteriler üretir. Ayrıca vücuttaki insülin miktarını dengede tutmaya yardımcı olur.
  • Çilek: Bu meyveler antioksidan içerir. Vücuttaki kan akışını arttırır, kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlarlar. Eğer egzersiz yapmadan önce yoğurt ve çilek tüketirseniz kaslarınız çalışmaya hazır hale gelir.
  • Yeşil çay: Günde üç bardak yeşil çay metabolizmanızı güçlendirir ve ekstra 30 kalori yakmanızı sağlar. Ayrıca yağları da eritir.
  • Turunçgiller: Egzersiz sırasında yağların yüzde 30 oranında daha hızlı yanmasını sağlar. Yiyeceklerinize bol bol limon sıkabilirsiniz.
  • Tahıllar: Tahıllarda bulunan lifler, vücudunuzun insülin seviyesini dengede tutar. Bu da yağ hücrelerinizin küçülmesini sağlar. Vücudunuz bu tip gıdaları diğer yiyeceklere göre daha yavaş yaktığı için daha geç acıkmanızı sağlarlar.