Tasarım alldesign 2014 İstanbul programı, 21,22 Şubat 2014

21-22 Şubat 2014’te Hilton İstanbul Convention& Exhibition Center’da gerçekleştirilecek olan alldesign 2014, farklı disiplinlerden tasarımcıları ağırlayacak.

alldesign 2014
21 Şubat – 22 Şubat
İstanbul
biletler biletix‘de..

Tasarım dünyası 21-22 Şubat 2014 tarihlerinde Hilton Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenecek olan alldesign 2014’ te bir araya gelecek. Allevents tarafından BMW ana sponsorluğunda düzenlenen alldesign Uluslararası Tasarım Konferansları ve  Yaratıcı Endüstriler Fuarı, tasarım dünyasını üçüncü kez bir araya getirecek.

Ayşe Birsel, Diego Gronda, Faruk Malhan, Prof. Dr. Peter Zec, Gamze Güven, Karim Rashid,  Lidewij Edelkoort, Mario Botta, Michael Pawlyn, Stephan Bundi,  Arik Levy, Tuvana Büyükçınar, Zeynep Günay Tan, Simay Bülbül gibi pek çok önemli isim alldesign’da tasarımı konuşacak.

Hayatımızın her alanına yön veren tasarımın ele alınacağı alldesign 2014’ün konferans bölümünde kendi dalının uzmanları tasarıma bakış açılarını ve dünyaca ödüllü işlerini izleyicilerle paylaşacak. Geçtiğimiz yıl Darren Aronofsky, George Lois, Ron Arad,  Stefan Sagmeister gibi pek çok önemli ismi ağırlayan alldesign, üçüncü yılında da tasarıma yön veren çok sayıda önemli isime ev sahipliği yapacak.

alldesign 2014 Uluslararası Tasarım konferansları ve Yaratıcı Endüstriler Fuarı için Türkiye’ye gelecek olan konuşmacılar arasında TIME dergisi tarafından dünyada moda alanında en etkili 25 kişiden biri seçilen, Gucci, Coca Cola, Nissan, Estée Lauder, Lancôme gibi markalara danışmanlık veren dünyaca ünlü trend kahini Lidewij Edelkoort; dünyanın en saygın ve önemli tasarım ödülleri olan Red Dot‘ın ödüllerinin fikir babası ve kurucusu Prof. Dr. Peter Zec; kazandığı sayısız mimarlık ödülüyle dünyanın en başarılı mimarları arasında sayılan, San Francisco Modern Sanatlar Müzesi, Samsung Sanat Müzesi ve Bechtler Modern Sanatlar Müzesi gibi pek çok ikonik yapının tasarımcısı, İsviçreli ünlü mimar Mario Botta; üretilen 3000’den fazla tasarımı, kazandığı 300’den fazla ödül ve çalıştığı 40’tan fazla ülke ile bir efsaneye dönüşen, kendi jenerasyonunun en üretken tasarımcılarından biri olarak tanınan Karim Rashid; doğanın dehasını mimarlıkta kullanan ve doğanın mimarlığı ve toplumu dönüştürebileceğini savunan “biomimicry” alanında uzman, TED konferanslarındaki konuşmasıyla tüm dünyada büyük ses getiren eko-mimar Michael Pawlyn ; Red Dot ödülleri dahil 100’ü aşkın ödülün sahibi, özellikle tiyatro, opera, bienal poster tasarımlarıyla büyük ün kazanmış, işleri MOMA gibi pek çok önemli müzede sergilenen, dünyanın en önemli grafik tasarımcılarından, aynı zamanda reklamcı ve art direktör Stephan Bundi; işleri dünya çapında prestijli galeri ve müzelerde sergilenen, en çok da imzası niteliğindeki kaya heykelleri, enstalasyonları, sınırlı sayıdaki tasarımları ile tanınan ünlü sanatçı, fotoğrafçı, tasarımcı ve film yapımcısı Arik Levy; W Paris – Opera, Grant Hyatt (Taipei & Chicago), Beyrut’taki Intercontinental Phoenicia, Volkwagen ve Audi’nin Almanya’da bulunan forumları, Lincoln Center’da bulunan Ertegün Caz Salonu ve Cirque de Soleil’in Hong Kong, Las Vegas ve Paris’teki sahneleri gibi işleriyle öne çıkan  Rockwell Group Avrupa Ofisi Yöneticisi tasarımcı ve mimar Diego Gronda; tasarımları MOMA’nın kalıcı sergilerinde yer alan, Minority Report filminde Tom Cruise’un ofisinin tasarımı dahil pek çok önemli tasarımda imzası olan ödüllü, dünyaca ünlü endüstriyel tasarımcı Ayşe Birsel gibi isimler bulunuyor.

Türkiye’den de farklı sektörlerden önemli isimler alldesign’da tasarımı konuşacak. Türkiye’de tasarım kavramının yaşama aktarılmaya başladığı 70’li ve 80’li yılların lider kimliklerinden biri olan ve Koleksiyon ile Tasarım Vakfı’nın kurucusu, mimar Faruk Malhan; endüstriyel tasarımcı Gamze Güven, Türkiye’nin önemli moda tasarımcıları Tuvana Büyükçınar Demir ve Simay Bülbül, “Kurtlar Vadisi”, “Haziran Gecesi”, “Yabancı Damat”,“Anlat İstanbul”, “Kayıp” gibi dizi ve filmlerin müziklerini yapan müzisyenGökhan Kırdar; izlenme rekorları kıran ‘Öyle Bir Geçer Zaman ki’’ dizisinin, Kayıp ve Kaybolan Yıllar dizilerinin yönetmeni Zeynep Günay Tan gibi isimler alldesign 2014’te tasarımı konuşacak.

Derin Design, Koleksiyon, Armaggan gibi firmalar fuar alanında yeni ürünlerini sergileyecek

Hilton Kongre ve Sergi Merkezi’nde  2000 metrekarelik alanda gerçekleşecek olan alldesign 2014, tasarım konferansının yanı sıra Yaratıcı Endüstriler Fuarı’na da ev sahipliği yapacak. Odağında tasarım olan tüm firmaları aynı çatı altında sektörle ve tasarım meraklılarıyla buluşturan alldesign Yaratıcı Endüstriler Fuarı’nda tasarım dünyasındaki en son yenilikler kullanıcılarına ulaşacak, katılımcılar yeni iş birliktelikleri kuracak.Geçtiğimiz yıl çok sayıda katılımcı firmayı ve yaklaşık 6000 ziyaretçiyi ağırlayan fuar, bu yıl da ziyaretçilerine farklı sektörlerden tasarım odaklı zengin bir ürün yelpazesi sunacak.

Fuarda yer alacak “Designer Point” adlı özel bölümde dünyadan ve Türkiye’den pek çok önemli tasarımcının ürünleri sergilenecek.

alldesign’a gelen ünlü sanatçı, tasarımcı Arik Levy, 21 Şubat’ta BMS Mobilya standında 12.00-13.30 saatleri arasında sevenlerine imza verecek.

İstikbal Mobilya Yatak Odası Takımları – 2014

2014 Yatak Odası Takımlarına mı bakmıştınız. Buyrun sizin için İstikbal Mobilya 2014 yılı için tasarlanmış yatak odası modelleri.. Sonraki resime geçmek için resmin üstüne tıklayın!

istikbal-mobilya-vesta-yatak-odasi-takimi

Vesta Yatak Odası Takımı

son derece şık ve modern hatlara sahip olup, hem renk uygulamaları hem de kullanılan malzemeleriyle modern bir tasarıma sahiptir. 2 renk kombinasyonu ile tasarlanmış olup, gövde üzerinde ceviz rengi, kapaklarda krem renk kullanılmıştır. Takımın genelinde yatak ve dikey çizgi şeklinde klapa ve fitil uygulanmış olup görsel açıdan zenginleştirilmiştir. Gardırop üst taç kısmında LED aydınlatmalar kullanılarak görsellik ve fonksiyonellik arttırılmıştır.

Mobilya Alırken/Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dekorasyonda ve Mobilya seçip alırken nelere dikkat edilmelidir?Mekan,ergonomi fonsiyonellik rahatlık estetik,moda ve trendlerden hangi kriterler daha önemlidir?

Birçok kişi evlerini belirlemeden önce eşyalarını aldıkları için sıkıntı yaşar. Bu yüzden eşyaları satın almadan önce oturacağınız evi mutlaka belirleyin.

İlk önce metreyle evin ölçülerini alın. Gerekirse evin bölümlerinin ölçülendirilmiş basit krokilerini çizin. (Eğer ölçü almayı bilmiyorsunuz MODOKO’nun mimarları bu konuda size yardım edecektir) Alacağınız kanepe, yatak, masa, sehpanın vb. boyutlarının ne olması gerektiğini belirleyin. Evdeki kapılar ve koridorların ölçüsü bile mobilyaların geçebilmesi açısından önemlidir. Aynı zamanda duvarların da ölçülerini alın. Dar bir alanda duvarlar büyük önem kazanır. Ürünleri satın alırken bu bilgiler size çok yardımcı olacaktır.

-Mağaza sergilerinde görülen mobilyalar, eve yerleştirdiğinizde tahmininizden fazla yer kaplayabilir. Sıkıntı yaşamamanız için çizdiğiniz basit krokiler üzerine eşyaların yaklaşık büyüklüklerini not edin. Bu sayede kabaca ana mobilyaların yerleşimi ve kalan yaşam alanlarının oranı kâğıt üzerinde görmüş olursunuz. Markalaşmış mobilya firmaların birçoğunda bulunan mimari bilgisayar yerleşim programları vasıtasıyla evinizin mobilyalı halini hem görsel hem de ölçüsel açıdan test etme şansınız da var. Böylelikle eşyaların evinize sığmaması veya hayalinizdeki görüntüyü vermemesi gibi son dakika sürprizlerinden kurtulmuş olursunuz.

LİSTE OLUŞTURUN

-İhtiyaçlarınızı belirleyerek bir liste oluşturun. İhtiyaçlarınızı listelemeniz çok önemlidir çünkü evlilik öncesi günlerde yaşanan duygu yoğunluğu karar vermenizi etkileyerek gerekli gereksiz birçok eşyanın alınmasına yol açabilir. Sıklıkla kullanılmayacak eşyaların alımı yaşam alanını kısıtlar, evleri olduğundan daha dağınık ve dar gösterir.

-Eviniz küçükse mobilyalar ayrı bir önem kazanır. Mekândan maksimum faydalanabilmek için az mobilya ile çok fonksiyon sağlamak önemlidir. Çok fonksiyonlu mobilyalar kullanarak aynı odayı hem yatak odası hem de oturma odası olarak kullanmanız mümkün olacaktır.

BÜTÇE BELİRLEYİN

-Eşyalarınızı satın almadan önce bütçenizi oluşturun. Listenizdeki ürünlerin karşılarına piyasada gezerek edindiğiniz fikre göre tahmini fiyatlarını yazın. Toplayarak bütçenize uygun olup olmadığına karar verin. Bütçenizden fazla rakamlara ulaştıysanız, öncelikle zaruri olmayanları belirleyin. Ancak unutmayın günümüzde artık her bütçeye uygun istediğiniz tarzda ürüne ulaşmak mümkün. O nedenle daha çok ürün görmek için daha çok gezin, araştırın.

-Evinizin tarzını belirleyin. Modern, minimalist çizgiler, az detaydan mı hoşlanıyor, yoksa klasik modelleri, avangard tarzı mı seviyorsunuz? Dekorasyonda yaşanmışlığı olan mobilya ve objeleri kullanarak, vintage tarzı ya da klasikle moderni doğru harmanlayarak eklektik bir tarz mı istiyorsunuz? Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, dekorasyon dergileri imdadınıza yetişecektir. Stilleri internette araştırarak hoşlandığınız tarzları belirleyebilirsiniz.

RENKLERİ SEÇİN

-Renk seçiminde beğenileriniz kadar, mekânın yapısal özellikleri de önemlidir. Dar, karanlık mekânlarda açık renkleri daha geniş göstermesi için tercih edebilirken, geniş ya da bol ışık alan yerlerde canlı tonları kullanabilirsiniz. Yine tercihe bağlı olarak bol ışık alan bir mekânda açık renkler kullanabilir ve güneşin enerjisini uzun süre içeride depolayabilirsiniz. Duvar ve zemin uyumuna da dikkat edin. Zıt renklerin uyumunu, açık koyu dengesini ve ahengini göz ardı etmeyin. Alanınız darsa açık renkli zemin kullanın, koyu renkli zeminde mutlaka açık renkli halıları tercih edin.

-Yatak odası sadece uyumak için tasarlanmış bir bölgeden çok, bilinçaltında insanların gizli köşeleridir. Dolayısıyla rahat ve ergonomik bir yatak dışında yeteri kadar saklama alanı da bulunmalıdır. Bazalı yataklar ve çok gözlü gardıroplar kullanmaya özen gösterin.

-Mutfak dolaplarının tasarımında açık renklerin tercih edilmesinde fayda var. Açık renkler sadeliğin yanı sıra aydınlık ve geniş bir görüntü sağlar.

-Banyolarınızda hem eşiniz hem de kendiniz için ayrı ayrı alanlar oluşturmaya özen gösterin. Böylelikle şahsi eşyalarınızı özgürce yerleştirebilirsiniz.

(ihlas.com)

Renkler ve Mekanı Algılamadaki Etkileri / Dekorasyonda Renk Seçiminde Püf Noktalar

Sonsuz renk ve doku skalasını bünyesinde barındıran doğa, nasıl yapraktan ağaca, kumdan denize, taştan toprağa sayısız kombinasyonu gözler önüne seriyorsa; evlerde de atmosfer yaratmak, yaşam dolu mekanlar oluşturmak için yine renk ve doku birlikteliğine ihtiyaç vardır. Renkler, evin her odasına karakter kazandırırken aynı zamanda yaşam alanının işlevine göre psikolojik algımız üzerinde de etkilidir.

Öncelikle renkleri gruplayalım ve tanıyalım:

 • Ana Renkler: Kırmızı,sarı ve mavi; diğer tüm renkler bu üç ana rengin karışımından meydana gelir.
 • Ara Renkler: Üç ana rengin eşit oranda karışımından meydan gelen renklerdir.
 1. Turuncu: Kırmızı + sarı
 2. Yeşil: Mavi + sarı
 3. Mor: Kırmızı + mavi
 • Üçüncül Renkler: Renk çarkında ana ve ara renklerin geçişlerinde yer alan tonların tümünü üçüncül renkler oluşturur. Örneğin; sarı-yeşiller, kırmızı-turuncular gibi ana ve ara renklerin harmanlanmasından oluşurlar. Renk çarkı, temel renklerin arasındaki ilişkiyi anlatır bize bir anlamda. Tabii ki çarktaki temel 12 rengin yanısıra sonsuz tın seçeneği mevcuttur.
 • Uyumlu Renkler: Mavi-mor, turuncu-sarı gibi komşu renklerin uyumlu birlikteliği sakin ve ahenk dolu bir atmosfer yaratmaya yardımcı olur.
 • Sıcak ve Soğuk Renkler: Renkler içlerinde ne oranda kırmızı ya da mavi barındırdıklarına göre, soğuk ve sıcak olarak da ayrılır. Çarkın sıcak tarafında duran renkler kırmızı, turuncu ve sarıdır. Soğuk renkler ise ağırlıklı olarak mavi ve yeşil tonlarından oluşur.
 • Kontrast Renkler: Renk çarkında birbirine ters tarafa düşen renk kombinasyonlarından meydana gelir. Örneğin sarı-mor, yeşil-kırmızı gibi..

Buraya kadar renkleri sizin için tematik olarak gruplayıp tanıtmaya çalıştık, şimdi  bir mekanı algılamada ne kadar  etkili olduklarını anlatmaya çalışalım. Mekanın atmosferini belirlerken, duvarlarda kullanacağınız renkler kadar, o mekanda kullanacağınız mobilya ve aksesuarlar ve bunların renkleri de önem kazanır .

dekorasyon-icin-renklerin-onemi

 • Kontrast renkler, sıradışı heyecanlı ortamlar yaratmanıza yardımcı olur, mekana enerji ve canlılık verir. Benzer renk tonlarını kullandığınız bir mekan durağan ve tekdüze bir etki yaratabilir.
 • Koyu renkler eşyaları ve dokuları kendimize daha yakın hissetmenizi sağlarken, açık tonlar mekandaki tüm dokuların nefes almasını ve daha mesafelidurmasını sağlar.
 • Sıcak renkler  yoğun kullanıldıkları mekanları küçük gösterebilirler. Soğuk renkler ise kullanıldıkları mekanları geniş ve ferah gösterir.
 • Tüm kırmızı tonları pembe tonlarıyla uyum sağlar. Güçlü kırmızı ve pembe birlikteliğini salonda kullanmak, buraya tutku dolu bağlılığınızı sembolize eder. Kırmızı ve pembenin pastel tonlarını yatak odanızda kullanmaksa yumuşak bir romantizm simgeler.
 • Yumuşak turuncular her makanda sıcaklı ve samimiyet duygusu uyandırır; güçlü turuncular ise modernizmi çağırır. Kahve tonları turuncuyla mükemmel uyum sağlar.
 • Mavi ve sarı birlikteliği mekanlara tazelik ve hareketlilik getirir. Sarı tonları yeşil ve turuncularla kullanılabilir.
 • Yeşil renk evlere doğayı ve onun taze canlılığını getirir ve neredeyse tüm renklerle uyum sağlar.
 • Mavi tonlarını özellikle de gökyüzü mavisi ya da pastel mavi tonlarını mutfak ve banyolarda yeşille birlikte kombine ederek ferah ve aydınlık bir mekan yaratabilirsiniz.
 • Güçlü bir etkiye sahip olan moru, eflatuna açılan tonlarıyla kullanabilir; etkiyi yumuşatmak için araya yeşiller ve soğuk maviler katabilirsiniz.
 • Gri ve bej tonları her zaman evlerin vazgeçilmez renkleridir. Bu renkler, kullanıldıkları mekanlarda dokuları, mobilya ve aksesuarları öne çıkardıkları için; her dönemde, duvar rengi olarak en çok tercih edilen renkler arasında yer almaktadır.

 

 

 

 

Brad Pitt’in Tasarladığı Mobilya Koleksiyonu Tanıtımı

İzle1..Pitt-Pollaro, Mobilya Tasarımı, Brad Pitt’in mimarlık merakı,Brad Pitt’in özgün mobilya tasarımları, Brad Pitt’in mimari projeleri, Brad Pitt’in yaptığı projeler,mobilyada tasarımın değeri,..

 

Brad Pitt’in mimarlık merakını bilmeyen yok. 

Pitt, mimarlık sevgisini başka bir boyuta taşıdı. ABD’li mobilya firması Pollaro ile iş birliği yaparak Art Deco izler taşıyan bir koleksiyon çıkardı. Koleksiyonda, yatak, yemek masası, koltuk, sehpa gibi ürünler bulunuyor.

Pitt, mobilya tasarımına olan merakını “1990’larda Charles Rennie Mackintosh ve Frank Lloyd Wright’ı keşfettiğimden beri bina ve mobilya tasarımı üzerine karalamalar yapıyorum. Aslına bakarsanız, kolejde Fransızca yerine basit, 2 kredilik bir ders ararken Wright ile tanışmam hayatımı değiştirdi de diyebiliriz,” sözleriyle özetliyor.

………………………………….

Brad Pitt’in muhteşem mobilya tasarımlarını görmek için tıklayınız. 

……………………………………

BRAD PITT’IN MİMARLIK SEVDASI

ABD’de bir televizyon programına katılan Brad Pitt çocuklarından birinin mimar olmasını istediğini söyledi.

Ellen DeGeneres’in programına katılan Brad Pitt, yaşları 3 ile 10 arasında değişen 6 çocuğunu mimarlık mesleğine yöneltmeye çalıştığını söyledi. “Evet, ben onları bu yola sürüklüyorum. Örneğin, bir ev çizdiklerinde çok güzel olmuş diyerek onları cesaretlendiriyorum,” şeklinde konuştu.

Brad Pitt’in mimarlık merakını artık bilmeyen kalmadı. Rem Koolhaas ve Frank Gehry hayranı olduğu bilinen oyuncu, New Orleans kasırgasının ardından kurduğu Make It Right vakfıyla yeniden inşa faaliyetleri sürdürüyor. (Arkitera.com)

Heykelimsi Mobilya Kavramı Nedir / Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Tasarım kavramı; sözlük anlamı olarak, plan, çizim, fikir, amaç, taslak, tasarım-konstrüksiyon-biçim–şekil verme-model, ürün anlamına gelmektedir. Tasarlanan ürünler işlevleri yönünden; Pratik, Estetik, Sembolik olarak 3’e ayrılabilir.

İşlevlerin önem sırasına göre ürün anlam kazanmaktadır. Bir endüstri ürününde genellikle ağırlıkta olan işlev pratik işlevdir, estetik işlev pratik işleve yerine göre önemli bir öge olarak eşlik eder. Birinci işlevin estetik olduğu durumlarda ürünün estetik değeri artar. Estetik değer önceliği, endüstri ürününü “heykelimsi” ürün haline getirir. Ürünü, konumuz olan mobilya olarak ele alırsak, “Heykelimsi Mobilya”; genellikle Estetik bazen de Sembolik işlevin birincil olarak öne çıktığı tasarım ürünü olarak düşünülmelidir.

 

Tasarım tarihinin başlangıcını sanayi ile ilişkilendirir ve sanayi devrimini referans alırsak 1850’den beri süregelen bu 160 senelik tarih diliminde gerek kavramlar gerekse ürünler çok güçlü etkilere maruz kalmışlardır. Sanayi devrimi sonrasında gelişen akımlar, ürünlerin tasarım açışsından değişimine sebep olmuş, modernizm ürünlere belki de o döneme kadarki en radikal değişimi yaşatmıştır. Bu yeni olgu tüm ürünleri derinden etkilemiş, ardından gelen yeni eğilimler daha farklı boyutlar kazandırmıştır. Ürün tasarımında yeni bakış açıları gelişmiştir. Özellikle savaşların bitmesiyle ortaya çıkan yeni teknolojiler ve yeni malzemeler, tasarımcıların ürün tasarlarken daha özgür olmalarına ve yeni tasarım senaryoları yaratmalarına imkan vermiştir. Bu süreçte de heykelimsi mobilya dediğimiz ürünler ortaya çıkmaya başlamıştır. Foksiyonelizmin iyi ürün kavramı yerine tasarımıcının iç dünyasını da tasarımına katabildiği, iç dünyasını daha iyi yansıtabilen, tasarımcı kişiliğini özelleştiren ürünlerin artmasıyla postmodernizm akımı fonksiyonelizmin sektördeki tek başına var olan egemenliğini kırmıştır.

Günümüze kadar gelen bu anlayışla, tasarımda fonksiyon önceliklidir, form fonksiyonu izler gibi kuramların yerine, form ve fonksiyon bir bütündür deyişi geçerliliğini arttırmıştır. Heykelimsi mobilyalar, malzemelerin farklı formlara uygulanmasını sağlayan gelişen imalat teknolojileri sayesinde geniş bir uygulama alanı bulmaya başlamıştır.

Tasarım tarihinde heykelimsi oturma elemanlarına pekçok örnek vermek mümkündür ki bunlardan en önemlilerinden biri de soldaki fotoğrafta gördüğünüz Philippe Starck’ın 1990 senesinde tasarladığı ünlü W.W.Stool bar taburesidir. Fransız tasarımcı Starck, heykelimsi mobilya tasarımcılarının en önemlilerindendir. 2012 yılında tasarımına imza attığı Master Stool sandalyesini de sağdaki fotoğrafta  görmektesiniz. Bu iki tasarım, aradan geçen 12 seneye rağmen Fransız tasarımcının tasarım anlayışına, form ve işlevselliği bir arada sağlarken formu işlevin bir adım öne çıkarmasına çok güzel emsal teşkil etmektedir. Sandalyeler ergonomi ve işlevsellik unutulmadan klasik formdan çıkıp bambaşka bir boyuta geçirilmiş ve  adeta heykelleştirilmiştir. En üstteki diş formundaki tabure de yine Bir Starck tasarımıdır. Ölçüler, oran ergonomi vb. teknik detaylar ve gereklilikler sağlandığı halde üründe ilk dikkat çeken diş şeklindeki formudur.

 

 

 

2013 Modern Tasarım Duvar Rafları

Modern Duvar Rafları 2013, Modern Duvar Rafları 2013, 2013 Modern Tasarım Duvar Rafları-Modern Dekoratif Duvar Rafları

Modern duvar rafları evinizin dekorasyonunda çok şık bir görünüm sağlanıyor Sizde evinizde bu şık raflara yer vermek isterseniz aşağıdaki modelleri incelemenizi tavsiye ederiz

Tül Perde Modelleri

Tül modelleri mekanın yapısına göre pileli veya mekanizmalı olacak şekilde düşünülebilir. Pileli tül modelleri pile oranları tülün üzerindeki desene göre ayarlanır. Bu pilelere kanun pile, amerikan pile veya boru pile denir. Bu pile modelleri farklı metrajda tül harcar. Bire üç pilede 3 katı kumaş harcanırken, bire iki buçuk pilede ise 2,5 katı tül harcanır. Bu pile oranlarında daha düşük kumaş kullanılırsa çok şık bir görüntü elde edilemez. Çünkü pile oranı tülün duruşunu tamamen değiştiren bir unsurdur.

Mekanizmalı tül modelleri ise çok çeşitlidir. Bunlar katlama, japon, balon, plise, kruvaze, tül modelleri olarak sıralanabilir. Bu modellerde en fazla tül kruvaze modelde harcanır. En az tül veya kumaş ise katlamalı modelde gider. Mekanizmalı tül modelleri genelde düz dikildiği mesela organze tüllerde  fazla kullanılmaz. Ama mekanizma kullanıldığı için maliyet ortalama olarak pileli tül fiyatlarına yaklaşır. Kaliteli bir mekanizma kullanılır ise maliyet pileli fiyatlarını geçebilir. Pileli modellerde sadece tül fiyatları etkendir, mekanizmalı ürünlerde hem tülün fiyatı hem de mekanizma maliyeti belirleyici unsurdur. Franzsız dantelleri taç , verdi  ve  brillant ‘  da olup rustik perdeye takılarak bütünlük sağlınılabilri.

Tül modelleri özellikleri ve hassasiyetlerine göre temizliği yapılır. Bazı tüller ılık suda çamaşır makinasında yıkanabilir. Bazıları ise sadece kuru temizleme yapılabilir. Temizlik işleminin nasıl yapılacağını satın aldığınız ürünün özelliklerine göre yapmalısınız.