Whatsapp’ın mesajları silme özelliğindeki Önemli Açık nedir?

Eğer gönderdiğiniz mesaj alıntılanırsa, mesaj silinse dahi alıntılanan kutucukta görüntülenmeye devam ediyor.

Milyarlarca kişi tarafından kullanılan Whatsapp, geçtiğimiz haftalarda yayınladığı yeni özellik ile kullanıcıların gönderdikleri mesajları 7 dakika içerisinde silebilmesine izin veriyor. Gönderilen mesajlar hem gönderen hem de gönderilen kişilerden kaldırılabiliyor.

Bu özellik sayesinde yanlışlıkla gönderilen ya da yanlış kişiye gönderile mesajlar karşı taraf göremeden silinebildiği için ‘herkesten sil’ özelliği, kullanıcılar tarafından büyük beğeni toplamıştı. Ancak her programda olduğu gibi Whatsapp’taki bu özelliğin bir açığı bulundu.

Yeni keşfedilen açığa göre gönderdiğiniz mesajı herhangi bir kişi alıntılarsa, mesajı ‘herkesten sil’i seçerek silseniz dahi alıntılanan mesajın içinde görüntülenmeye devam ediyor. Alıntılanan mesajlar tam olarak silinmemiş oluyor.

Daha önce de ‘herkesten sil’ özelliğinin başka bir kusuru bulunmuştu. Android bildirim günlüğünden veya üçüncü parti uygulamalar kullanılarak silinen mesajlar okunabiliyordu.

Yandex Metrica Tops – Site Sıralaması neden kaldırıldı?

Yandex Metrica nedir?

Web site sahipleri, sahip oldukları sitenin veri trafiğini izlemek ve analiz edebilmek için Yandex Metrica’yı kullanır. Web sitesi sahipleri Yandex Metrica ya üye olduktan sonra verilen kodu sitesine ekler. Yandex böylece ilgili sitelerin trafiğini izleyebilir.

 

Yandex Metrica Tops – Site Sıralaması nedir?

Yandex Metrica’ya üye olan siteler isterlerse Yandex Site Sıralamasında sitelerinin görünmesini isteyebilir. Böylece ziyaretçi trafiği herkes tarafından görülebilir. Siteler ziyaretçi trafiğine göre gerçek zamanlı olarak listelenir.

 

Yandex Metrica Tops – Site Sıralaması neden kaldırıldı?

Yandex 2016 Nisan ayında gerekçe göstermeksizin site sıralaması hizmetini durduracağını açıklamıştı. Önceden duyurulan tarihte site sıralaması sayfasını yayından kaldırdı.

Geleceğin mucitleri robot yapmayı öğreniyor

Gelecekte insan yaşamına büyük kolaylıklar sağlaması öngörülen ileri robot teknolojisine, bilim adamı olma yolunda ilerleyen meraklı öğrenciler el attı. Robot yapmayı öğrenmek için çalışmalara başlayan minik mucitler, eğitimleri bittiğinde hayal ettikleri robotu yapabilecek.

Zeytinburnu’nda öğrenim gören bir grup öğrenci, geleceğin bilim adamları olabilmek için kolları sıvadı. Zeytinburnu Belediyesi bünyesindeki Veliefendi Bilgi Evi’nde geçtiğimiz aylarda başlatılan robot yapım eğitimlerine katılan minik mucitler, çeşitli materyallerle robot yapmayı öğreniyor. 21’inci yüzyılın becerileri olarak tanımlanan ve eleştirel düşünmenin yanı sıra problem çözme, iş birliği sağlama gibi becerileri bünyesinde barındıran eğitimler, kursa katılan öğrencilerin farklı boyutlarıyla gelişimine de katkı sağlıyor. 8-12 yaş arası çocukların katıldığı kurs, eğitimlerini İstanbul Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Şişman koordinatörlüğünde gerçekleştiriliyor.

FARKLI AŞAMALARDAN GEÇİYORLAR

Eğitimde öncelikle robot yapım aşamasında kullanılan materyaller öğrencilere tanıtılarak, öğrencilerin materyalleri tanıması sağlanıyor. Sonraki aşamalarda öğrencilere işbirliği ve grupça çalışabilme bilincini aşılamak adına beraber çalışmalar yaptırılıyor. Robot yapım eğitimi ise toplamda 5 aşamadan oluşuyor. Atölye çalışmaları tamamlandığında ise öğrencilerden tamamen kendi hayal ürünleri olan bir robot tasarımı yapmaları isteniyor.

AMAÇ, GELECEĞİN MÜHENDİSLERİNİN YETİŞMESİNE KATKI SAĞLAMAK

Türkiye’nin robotik alanlardaki çalışmalarda istenen düzeyde olmadığını dile getiren İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Şişman, başarı için gerekli eğitimlerin çocuk yaştan itibaren verilmesi gerektiğini vurguladı.

Çocukların teknik becerilerini geliştirmeyi amaçlayan projenin detayları hakkında bilgi veren Şişman, “21. yüzyıl becerileri diyoruz. Eleştirel düşünme, problem çözme, fen matematik bu bilgilerle donatılmalı çocuklar, yazılım kodlama bilmeli çocuklar. Artık bütün çocuklara kodlama öğretmeliyiz neredeyse. Amerika’da bu şekilde eğitimlerde revizyon yapıldı. Kodlama öğretmeye çalışıyorlar. Burada ne yapıyoruz? Bizim buradaki hedefimiz devlet okulunda okuyan çocuklar. Özel okullarda az çok çalışmalar yapılıyor ama devlet okulundaki çocuklar bu konuda şanssızlar. Bizde bu fırsat eşitliği dediğimiz bir problemle karşı karşıyalar. Onlarda bir nevi fırsat eşitliğini yakalamak ve o çocukları bir şekilde geleceğin mühendisleri haline getirmek için çabamız” ifadelerine yer verdi.

KURS BİTTİĞİNDE KENDİ ROBOTLARINI YAPABİLECEKLER

Bilgievine gelen öğrencilerin robot yapım teknolojisine ilişkin her aşamayı öğrendiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Burak Şişman, “Ne yapıyoruz burada? Biz şimdi robot yapmayı nasıl öğretiyoruz? Robot yapmak öyle kolay iş değil. Çok disiplinli bir iş. Makine mühendisliği bilgisi gerekir, elektrik mühendisliği bilgisi gerekir, bilgisayar mühendisliği bilgisi gerekir. Biz ne yapıyoruz burada fen de önemli, fen bilgisi dersi veriyoruz. Onunla ilgili robotlar yaptırıyoruz. Dolayısıyla makine öğretiyoruz, makine hareket kanunlarını öğretiyoruz. Elektronik öğretiyoruz, elektronik devreler nasıl işliyor motorlar, sensörler bu kavramları görüyorlar ve kullanıyorlar. Daha sonra programlama öğretiyoruz. Hepsini birleştirdiğimiz zaman robot yapabiliyorlar. Önce küçük küçük robotlarla başlıyorlar daha sonra bir problem çözmeye dayalı büyük robotlar yapabilir hale gelecekler” şeklinde konuştu.

“BİLİMADAMI OLMAK İSTİYORUM”

Robot yapım teknolojisine merak duyan öğrencilerden biri de henüz ilköğretim okulu öğrencisi Mehmet Şerif. Robotik teknoloji alanında kendini geliştirmek isteyen Mehmet Şerif, “Daha çok zeka ve bilinç gelişmesi için geliyorum ve eğleniyorum. Arkadaşlarımızla çok mutluyum. Bilim adamı olmak istiyorum. Bugüne kadar bir sürü robot yaptık. İlk değirmen yaptık sonra da kuvvet ve hareket ile ilgili robot yaptık” dedi.

Eğitimlere katılan bir başka öğrenci Mehmet Çelik de, “Zekamı çalıştırmak ve robotlara elimi alıştırmak, hızlandırmak için geldim. Fen dersinde yardımı olacağını düşündüm. Robot yapmayı çok seviyorum. Arkadaşlarımla beraber sırayla yapıyoruz” diyerek eğitimlere ilişkin düşüncelerini dile getirdi.

Toplam 5 aşamadan oluşan ve bir yılı aşkın sürmesi planlanan kurs sonunda, eğitim alan öğrencilere sertifikaları verilecek.

Apple Music artık Android’de

Apple’ın müzik uygulaması, artık Google Play’de.

Apple’ın tablet ve telefonlarına sunduğu Apple Music uygulamasının Android işletim sistemli cihazlara da geleceği iddiası gerçeğe dönüştü. Apple Music uygulaması, Google Play’de Android kullanıcılarına sunuldu. Programın kullanılması için cihazların en az Android 4.3 sürümüne sahip olması gerekiyor. Apple Music kullanıcılarına bu uygulamayı 3 aylık ücretsiz deneme sürümü olarak sunarken. 3 ay sonunda ise, hizmete abone olmak gerekmekte.

Apple Music, henüz Türkiye’de kullanılmıyor.

Yeni tanıştığınız bir kızla nasıl buluşursunuz? Bu haber ezberinizi bozacak

İnternetten tanıştığı kızla buluşmak için çarşaf giyip cami önüne gelen adam, şüpheli hareketleri sonrasında polis tarafından yakalandı.

Olay, saat 10.40’ta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Kumru ilçe nüfusuna kayıtlı olduğu iddia edilen bir erkek, Hükümet Caddesi’nde bulunan Büyükcami etrafında dolaşarak şüphe çekti. İnternetten tanıştığı bir kızla görüşmek üzere Ünye’ye geldiği iddia edilen şüpheli, polis ekiplerinin takibine takıldı.

Güvenlik kameralarından elinde bir poşet olduğu ve sık sık telefon görüşmesi yaptığı anlaşılan şüpheli, polisin bir anlık müdahalesi ile kıskıvrak yakalandı. Yere yatırılarak önce çarşafının çıkarıldığı ve daha sonra üzerinin arandığı şüpheli, ifadesi alınmak üzere karakola götürüldü.

CANLI BOMBA PANİĞİ

Meraklı gözlerle emniyet güçlerinin şüpheliyi yakalamasını izleyen vatandaşlar ise Ünye caddelerinde çarşaflı bir erkeğin dolaşmasını “canlı bomba var” diye yorumladı.

Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Cimbom dünya devlerini geride bıraktı

Galatasaray Spor Kulübü, Instagram’da 2 milyon takipçi sayısını geçerek bu alanda ilk 10’a girdi.

Türkiye’de sosyal medyada en çok takip edilen spor kulübü olan Galatasaray, fotoğraf paylaşım platformu Instagram’da 2 milyon takipçi sayısına ulaştı. Galatasaray, Instagram’da dünyanın en çok takip edilen ilk 10 takımı arasında yer alıyor.

İşte Instagram’ın en çok takip edilen kulüpleri:

Barcelona: 20.9 milyon takipçi

Real Madrid: 19.2 milyon takipçi

Manchester United: 6.7 milyon takipçi

Chelsea: 4.1 milyon takipçi

Bayern Münih: 3.8 milyon takipçi

Arsenal: 3.9 milyon takipçi

Paris St-Germain: 2.5 milyon takipçi

Juventus: 2.3 milyon takipçi

Galatasaray: 2 milyon takipçi

Liverpool: 1.9 milyon takipçi

İphone’nun pil sorununun nedeni facebook

Facebook, iOS uygulamasının aşırı pil tüketimine neden olduğuna dair iddiaları değerlendirme altına aldığını doğruladı.

7 GÜNDE YÜZDE 15 TÜKETİYOR

Popüler uygulamanın pili hızlı harcadığına dair şikayetler, ilk olarak haftanın başında, girişimci Matt Gilligan’ın blog yazısıyla ortaya çıkmıştı. Gilligan, Facebook uygulamasının 7 günlük süre içinde yüzde 15’e kadar pil tüketimine neden olduğunu söylemişti. Üstelik Gilligan, Facebook için arka planda uygulama yenileme seçeneğini kapatmıştı. Buna rağmen uygulama, bu 7 gün içinde arka planda 3,4 saat çalışmıştı.

iPHONE’UN PİLİNİN YÜZDE 39’UNU FACEBOOK HARCIYOR

MacRumors’taki bir kullanıcı ise iPhone’unun pil ömrünün yüzde 39’unun Facebook tarafından harcandığını, arka planda uygulama yenileme seçeneği kapalı olmasına rağmen uygulamanın arka planda 8 saat çalıştığını söyledi.

ARKA PLANDA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

Sorun, arka planda yenileme işlevi kapalı olsa bile Facebook’un arka planda çalışmasında yatıyor gibi görünüyor. İyi olansa Facebook’un sorunu araştırmaya başlamış olması. Sosyal dev, TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada kullanıcıların şikayetlerini duyduğunu, sorunu araştırdıklarını ve kısa bir zamanda onarım sunmayı umduklarını söyledi.

kaynak: ensonhaber.com

ZTE Blade V6’nın özellikleri nedir? nelerdir?

ZTE, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen IFA 2015 Tüketici Elektronik Ürünleri Fuarında yeni cihaz paketini ve planlarını açıkladı. Fuarda ZTE, en son çıkardığı Axon, Blade, Spro ve Nubia modellerini de kullanıcıların beğenisine sundu.

Uzun yıllardır farklı operatörlerin kendi markaları aracılığı ile ürünlerini satışa sunan ZTE önümüzdeki günlerde kendi markası ZTE Blade V6 ile son kullanıcılarla buluşacağını açıkladı. ZTE Türkiye Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdürü Murat Sungur Özkan “Artık ZTE olarak Türkiye pazarında markalı (ZTE) telefonlarımızla da yerimizi alacağız. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de satışa sunmaya başlayacağımız ZTE Blade V6 sınıfının en ince telefonlarından biri olmasının yanı sıra kullanıcılara kaliteli bir ses çıkışı sağlayacak. Ürün, yazılım ve donanımı, alüminyum çelik kasası ile görünümü ön planda tutan kullanıcıların da beğenisini kazanacak” dedi.

Türkiye pazarının ZTE için çok önemli olduğunu vurgulayan Özkan; “Bu doğrultuda kendi markamızla telefon satışlarımızın başlamasının yanında, 2015 yılı sonuna kadar Türkiye’de belli ortaklıklarla açılacak fabrikada yaklaşık 85 kişi istihdam edilmesi hedefleniyor. 2014 yılı Gfk (Global Corporate Message Book) raporuna göre ZTE Blade serisinin Türkiye’deki satış performansı, ZTE’nin Blade serisinde devam etmesinde büyük bir istek uyandırdı. Seriyi devam ettirmeyi düşündüğümüz Blade V6 Successor ve Blade V7’de önümüzdeki dönemlerde Türkiye’de satışa çıkarmayı planladığımız ürünler arasında” dedi.

ZTE BLADE V6’NIN ÖZELLİKLERİ
Alanının en ince telefonlarından biri olma özelliğine sahip Blade V6, 6.8 mm inceliğinde geniş açılı ön kameraya sahip. 5.0.2 Lollipop Android İşletim sitemi olan telefon alüminyum kasasıyla ve üstün ses kalitesiyle oldukça iddialı.13 mpx arka kamera ve 5 mpx ön kamerası 5 x Sony titreme azaltma (floating lenses) özelliği ile dinamik optimize stabilizasyona sahip; optimum açı yakalamak içinse ön kameranın F2.0 diyafram açıklığı mevcut. Aynı zamanda 88 derecelik geniş açılı bir ön kameraya sahip. Ürünün standart bas-çek (point & shoot), DSLR özelliği ve resim düzeltme seçeneği ile pro olmak üzere iki seçeneği bulunuyor. Metal Yekpare gövde, hafif (142g)zarif tasarımlı, günlük kullanım için yüksek mühendislik ürünü optimum ergonomi, gövdeden ekrana doğru kavisli şık bir görünüme sahip. Kapasitif tuşlar sayesinde tamamını kullanabileceğiniz 2.5D 5” HD ekranıyla size güzel bir deneyim sunarken 2200 mAh batarya; tümgün boyunca sizi yarı yolda bırakmıyor. 5” HD IPS ekran, çoklu görüntüleme açıları ve azaltılmış parlama maksimum çözünürlülük sunuyor. 64 bit dört çekirdekli işlemcisi, 64 bit destekli Android 5.0.2 işletim sistemi keyif ve hız veriyor. Ayrıca, 2 GB RAM sayesinde aynı anda onlarca uygulamayı sorunsuz bir şekilde deneyimleme imkanı sunuyor.

ZTE yeni modellerini tanıttı

Sony Xperia Z4 Özellikleri

Japon teknoloji devi Sony, yeni akıllı telefonu Xperia Z4’ü tanıttı.

Bu yılın en merak edilen amiral gemisi akıllı telefonlarından biri olan Sony Xperia Z4, bugün Sony tarafından düzenlenen etkinlikle resmi olarak tanıtıldı.

Sony Xperia Z4, 64-bit sekiz çekirdek Snapdragon 810 işlemci, 3GB RAM, 32GB dahili depolama ve 1080 x 1920 çözünürlüğe sahip bir 5.2-inç ekran ile geliyor. Ayrıca telefon, 128GB kapasiteli microSD kart yuvasına sahip. Kamera bölümünde 20.7MP arka kamera selfie ve görüntülü sohbetler için 5.1MP ön kamera mevcut. Bir 2930mAh batarya ile gelen telefonda Android 5.0 önceden yüklü olarak gelecek.

Sony Xperia Z4 Beyaz, Siyah, Bakır ve Su Yeşili renkleri ile satışa sunulacak. Amiral gemisi IP 68 su ve toza dayanıklı sertifikalı amiral gemisi akıllı telefon olarak yakın zamanda piyasada olacak.

Xperia Z4, selefi Xperia Z3 ile karşılaştırıldığında, telefonun su geçirmez özelliği  korunmuş, Snapdragon 810 yonga seti, 5 MP geniş açılı ön kamera, krom kaplı yan çerçeveler ve ince, hafif tasarımının yanısıra  fazla bir değişiklik bulunmuyor.

XPERIA Z4’ÜN ÖZELLİKLERİ..

 • Android 5.0.2 tabanlı en güncel Xperia kullanıcı arayüzü
 •  146.3 x 71.9 x 6.9 mm kasa ebatları
 • 144 gram ağırlık
 • Metal çerçeve, cam arka ve ön yüzey
 •  IP 68 sertifikasıyla suya ve toza dayanıklı yapı
 • 5.2-inç büyüklüğünde Full HD çözünürlüklü IPS LCD ekran (İnç başına 424 piksel yoğunluğu)
 •  Ekranın kasaya oranı %70.88
 •  1/2,3” büyüklüğünde 20.7MP çözünürlüklü arka kamera (4K video, 12800 ISO değeri)
 • 5.1MP çözünürlüklü geniş açılı özçekim kamerası
 •  64-bit sekiz çekirdekli Snapdragon 810 (4 adet Cortex-A53, 4 adet Cortex-A57)
 • 3GB RAM, 32GB depolama, 128GB hafıza kart desteği
 • 2.930mAh kapasiteli pil
 •  Renk seçenekleri: Siyah, beyaz, altın ve su yeşili
 • Bluetooth 4.1

Sony’nin yeni amiral gemisi Xperia Z4 yakın zamanda Japonya’da raflarda yer almaya başlayacak. Memleketi dışında ne zaman satışa sunulacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Casio teknolojide çığır açan ürününü tanıttı

Casio, lambasız projeksiyon cihazı Core Serisi XJ-V1’i Türkiye’de tanıttı. Enerji dostu ürün, cıva içermemesiyle de sağlığa duyarlı ve çevre dostu.

Casio Core Serisi XJ-V1, düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı.

Casio Görüntüleme Sistemleri Başkanı Toshiharu Okimuro’nun da katılımıyla gerçekleşen toplantıda; Mobit Bilişim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gündüz Ekinci, CEO Erkan Oğur, Satış Direktörü Ahmet Sinan Ekinci ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral birer konuşma yaptı.

Toplantıda konuşan Casio Görüntüleme Sistemleri Başkanı Toshiharu Okimuro, Casio’nun satış rakamları ve hedefleri hakkında bilgi vererek 2015 mali yılı içerisinde 350 milyon yenlik bir hacme ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Okimuro, “Kar marjımız yüzde 10. Çin gibi Kore gibi ülkelerindeki üretimlerle kar marjı düşüyor. Japon firmaları alt etmeye çalışıyorlar. Yüzde 10 kar marjı gerçekten çok önemli bir marj bizim için. Çünkü elde ettiğimiz faaliyet karından yatırımlar gerçekleştireceğiz. Bunlardan biri projeksiyon cihazı. Casio önümüzdeki dönemde de faaliyet karını yatırıma dönüştürerek çok daha ilgi çekici ürünler sunmaya devam edecek. Stratejilerimizden ilki Japonya dışındaki satış kanallarımızı güçlendirmek, ikincisi sistem cihazları işimizi geliştirmek, üçüncüsü de yeni iş kolları oluşturmak. Biz bu stratejilerimizi gerçekleştirerek 2016 yılı itibarıyla faaliyet karımızı yüzde 15’e ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

CASIO’NUN 2015 HEDEFİ 350 MİLYON YEN

Toplam satışlarının yüzde 36,6’sını Japonya’da gerçekleştirdiklerini bildiren Okimuro, “Japonya dışındaki satışların çoğunu yüzde 35,9 ile Asya ve Orta Doğu pazarında gerçekleştiriyoruz ki Türkiye de bu bölgenin içerisinde. Türkiye bizim için çok büyük potansiyeli barındıran bir pazar” dedi. Okimuro, 2015 mali yılı içerisinde 350 milyon yenlik bir hacme ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

ÜRETİMİN TAMAMI JAPONYA’DA YAPILIYOR

Lambasız projeksiyon cihazı ile ilgili bilgiler veren Okimuro cihazın üretiminin tamamının Japonya’da yapıldığını ve Japon Kalite anlayışı ile üretildiğini belirterek “Geçen 5 yılda projeksiyon cihazı pazarı sabit kaldı. Her yıl 7 milyon ünite ürün satıldı. şeklinde konuştu. Biz ’lambasız projeksiyon cihazı pazarında’ yaklaşık yüzde 90’lık payla lider markayız” ifadelerini kullandı.

Cıvasız çevre dostu yeni değerler üretmenin Casio projeksiyon cihazlarının öncelikli hedefi olduğunu belirten Okimuro, “Çevreye zarar veren cıvalı lamba kullanmaksızın yüksek parlaklık elde etme konusundaki arayışımızın bir sonucu olarak, Casio efsanevi Lazer&LED Hibrit Işık Kaynağı Teknolojisini, 2010’da dünya çapında bir yenilik olarak getirdik. Ardından pazarın en üst kalitedeki lambasız projeksiyonlarını herkes için ulaşılabilir bir noktaya çekmeyi hedefledik. Çevre sağlığını önemseyen, cıva emisyonu riskini ortadan kaldıran, daha parlak görüntülü, daha uzun ömürlü projeksiyon Casio Core Serisi XJ-V1 ile bunu başardık. Lazer&LED Hibrit Işık Kaynağı Teknolojili, lambasız projeksiyonlar artık yüksek basınçlı cıva lambalı geleneksel projeksiyonların fiyatlarına yakın seviyede” dedi.

JAPONYA’NIN ATOM BOMBALARINDAN SONRA EN BÜYÜK FELAKETİ CIVA

Atom bombasından sonra Japonya’nın en büyük felaketlerinden biri olarak bilinen ve yaklaşık 2 bin insanın öldüğü Minimata felaketinin cıva zehirlenmesinden kaynaklandığını hatırlatan Okimuro, “Japonya’nın Minamata bölgesinde bir fabrika civa atıkların denize dökmüştü. Bunlardan balıklar zehirlendi. Balıkları yiyen insanlarda hastalık oluştu. Minamata’da yaşanan bu felaket sonrası Birleşmiş Milletler’de bir anlaşma imzalandı. Biz de Casio olarak bu olay sonrası artık civa kullanmıyoruz. İşte bu ürün de cıvasız üretildi” dedi.

EN DÜŞÜK TOPLAM MALİYET

Casio Projeksiyon Türkiye resmi distribütörü Mobit Bilişim A.Ş.’nin CEO’su Erkan Oğur ise Casio Core Serisi XJ-V1’in en düşük toplam sahip olma bedeli (TCOest) ile rakipsiz olduğunu belirterek “Projeksiyon cihazı kullanırken; lamba ve filtre değişimi, yüksek enerji tüketimi maliyetleri yükselten unsurlardır. Casio Core Serisi XJ-V1, lamba, filtre değişim ve enerji tüketim maliyetlerinden tasarruf eder. Kullanım ömrü boyunca gerçekleşen tüm maliyetler göz önüne alındığında, en düşük toplam sahip olma maliyeti ile rakipsizdir” ifadelerini kullandı.

SAĞLIĞA DUYARLI, ÇEVRE DOSTU, EKONOMİK

Mobit Bilişim A.Ş. Satış Direktörü Ahmet Sinan Ekinci de toplantıda Casio Core Serisi XJ-V1’nin özelliklerini şöyle anlattı: “Lazer&LED Hibrit Işık Kaynağının 20 bin saat ömrü vardır. Bu kaynak sayesinde yüksek verim alınır, çok düşük güç tüketilir. İçerdiği yeni toz koruma sistemi sayesinde toza karşı çok daha dirençlidir ve filtre değişim ihtiyacı yaratmaz. Parlaklık kaybı lambalı projeksiyonlara göre çok daha azdır. Hızlı açılır, 5 saniyede tam parlaklıkta sunuma başlayabilir. Tamamen cıvasız üretilirler. İnsan sağlığına duyarlıdır ve doğa dostudur. Düşük enerji tüketimi ile karbon salınımını en aza indirir”.

“CIVASIZ ÜRÜNLER SEÇİN”

Son olarak Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral, cıvanın çevresel ve sağlık açısından oluşturduğu tehlikelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Özyaral, evlerde ve projeksiyonlarda kullanılan lambaların ortalama 5 mg cıva içerdiğini, bunların kırılması halinde ortama yayılan cıvanın kısa sürede buharlaştığını ve ortamı zehirli bir atmosfere dönüştürdüğünü söyledi. Özyaral, “Seçtiğiniz lambaların içinde cıva olmamasına özen gösterin. Projeksiyon gibi cihazların da lambasız olanlarını özellikle tercih edin. Okul ortamında kullanılan bir lambalı projeksiyonun lambasının kırılması ya da değiştirme sırasında çocukların eline geçip oyun oynanması, pek çok tehlikeyi de beraberinde getirebilir. Bu yüzden özellikle okullardaki projeksiyonların lambasız olarak tercih edilmesi çok önemlidir. Esasında bir element olan cıva çok ciddi problemleri olan bir madde. Çünkü hem katı hem sıvı hem de buharlaşa biliyor. Toksik bir özellikte ve çok zehirli. Dolayısıyla santral sinir sistemi üzerinde çok ciddi problemler çıkarabiliyor. Doğanın içinde yanmış vaziyette yanardağ püskürdüğü zaman tozlarla atmosfere karışıyor. Diğer taraftan tüm sanayi atıklarında yer alıyor. Kullandığımız lambalarda mevcut. Kaynağı ne olursa olsun cıva çok ciddi bir şekilde buharlaşıyor ve atmosfere karışıyor. Dönüp baktığımız zaman biraz sonra daha detaylı söyleme çalışacağım mesela hastanelerdeki medikal atıklar, evlerden çıkan evsel atıklar, endüstriden çıkan atıklar hepsinin doğaya boşaltıldığını görüyoruz. Asıl esas çevre sorunu buradan başlıyor. Biz neyi doğru yapmıyoruz. Belediyelerin dünya üzerinde çöp toplama sistemlerine baktığımızda bunlar bir şekilde geri dönüştürülecek ya da yakılacak. Onların da buharları dumanları doğaya karışacak. Dolayısıyla atmosfer vasıtasıyla başka bölgelere gidecek. Şunu hiç unutmayın dünyanın herhangi bir yerinde olan olay bütün dünyayı etkiler. Yani Japonya’da oldu, Ukrayna’da oldu orada kalıyor diye bir şey yok. Bu yıkım bu yanma bulutlarla her yere gidecektir. En önemlisi ise denizlere gidecektir” diyerek tüketicileri uyardı.

İstatistiklere göre birinci Galatasaray

Galatasaray, bilgisayar ve konsol oyunu FIFA 2015’te en çok oynanan Süper Lig ekibi oldu.

Açıklanan oyun istatistiklerine göre FIFA 2015’te oynanan maç sayısı sıralamasında Galatasaray 6 milyon 577 bin 13 ile birinci sırada yer aldı. Galatasaray’ı, 5 milyon 291 bin 112 ile Fenerbahçe, 3 milyon 740 bin 63 ile Beşiktaş izledi. Süper Lig popülaritesi rakamlarına göre Süper Lig maçlarının yüzde 87’si yurt dışındaki oyuncular tarafından oynandı.

FIFA 2015 istatistiklerine göre toplam hayran sayısı sıralamasında da Galatasaray birinci sırada bulunuyor. Galatasaray’ın 79 bin 918 hayranı varken, Fenerbahçe’nin 53 bin 390 ve Beşiktaş’ın ise 27 bin 994 hayranı bulunuyor.

Akıllı telefonda devrim: 45 gün dayanan şarj

Akıllı telefonların en büyük sorunu olan şarj, artık tarih oluyor.

ABD merkezli telefon üreticileri bekleme süresince şarjı 45 gün dayanabilen akıllı telefon üretti. Telefon üreticisi Blu’nun CES 2015’te anons ettiği ve 5.000mAh kapasiteli piliyle tüm dikkatleri bir anda üzerine çekmeyi başaran yeni telefonu Studio Energy satışa çıktı. Telefon daha önce açıklandığı üzere 149 dolarlık fiyatıyla listelendi. Yüksek kapasiteli pil Blu’nun pazarlama noktasındaki en büyük kozu olacak. Şirketin açıkladığı verilere göre Studio Energy 4 gün kullanım, 45 gün de bekleme süresine sahip.

21,22 ve 23 Aralık 2014 Güneş Fırtınası Olacak mı? Dünya 3 Karanlık mı kalacak?

25 Ekim 2014 tarihinde bir çok haber sitesinde yer alan habere göre Nasa Başkanı Charles Bolden’nın yaptığı açıklamaya göre Güneş yüzeyinde 21, 22 ve 23 Aralık 2014 tarihlerinde bir manyetik patlama gerçekleşecek ve bu manyetik patlama sonucunda oluşan gaz bulutu sebebi ile (veya elektrik kesintisi sebebi ile) Dünya ya 3 gün güneş ışınları ulaşamayacak yönündeydi. Dünyanın bir bölümünün bu gibi sebeplerden karanlığa göüleceği haberleri yapıldı. Belirtilen tarih yaklaştığı için bu haberle ilgili @muhabbetimcom takipçileri için bir araştırma yaptık.

Haber aynen şöyleydi;

Son 50 yılın en büyük güneş fırtınasına hazır olun. NASA geçtiğimiz günlerde tüm dünyayı bu büyük güneş fırtınası hakkında uyardı. NASA’nın Başkanı Charles Bolden, “Dünya ilk kez bu kadar uzun süre karanlıkta kalacak” dedi.

Yetkililerden gelen açıklamalara göre güneş fırtınası Dünya’yı tam olarak 21 Aralık’ta etkilemeye başlayacak ve bu durum 3 gün sürecek. 21, 22 ve 23 Aralık tarihlerinde Dünya’nın bir bölümünün Güneş yüzü görmeyeceğini bildirdi.

Diğer taraftan bu güneş fırtınasının uydu haberleşme sistemlerine de zarar vermesi bekleniyor. Bu sürede bu sistemler durabilir, Kuzey Yarım Küre’de GSM Şebekelerinin büyük bölümü hasar görebilir, uydu TV yayınları durabilir ve internet erişimi kesilebilir.

Nasa Resmi Facebook Sayfasından Yalanladı!

Çıkan haber neticesinde yoğun sorular üzerine, Nasa resmi Facebook sayfasından bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamaya göre bu tarz haberlerin bazı dönemlerde çıktığı ve bu haberlere Nasa nın normalde cevap vermediği yönünde oldu. Ancak çıkan bu haber oldukça ciddiye alındı ve sorular çok yoğun ve ısrarcı şekilde geldiği için bir cevap yayınlamak zorunda kaldı. 30 Ekim de yapılan açıklamaya göre 2014 yılı içerisinde 3 yada 6 gün gibi bir karanlık  zaman diliminin yaşanmayacağı belirtildi. Takipçilerden 2014 ün kalan 63 gününün keyfini çıkarın mesajı verildi.

Nasa nın Resmi Facebook Hesabından 21 Aralık, 22 aralık ve 23 aralık 2014 gününde yaşanacağı belirtilen karanlık günlerle ilgili haberlere cevap verdiği metin şöyle oldu:

Since we have been receiving quite a bit of Facebook mail about this, I will answer you all here. Contrary to what you may have read or heard, NASA has in no way issued any statement regarding 3 (or 6) days of darkness in December due to a solar storm. All these rumors are absolutely false.

I generally won’t acknowledge rumors and hoaxes but we have received so much mail on this that I decided to at least mention it here. So, everyone take care and enjoy the 63 days remaining in 2014, all of which will include both a night- and a day-time period.

Nasa Facebook sayfası tam konumu

NASA’s Earth Observatory’den Gönderi

21, 22, 23 Aralık 2014 tarihlerinde Güneş Fırtınası olacak mı? araştırma sonuçları;

1-Belirtilen tarihlerde Güneş Fırtınası yaşanacağına dair bir bilgi bulunamadı.
2-Haberdeki gibi NASA Başkanı Charles Bolden’ın yaptığı bir açıklama bulunamadı.
3-Güneş fırtınaları her zaman yaşanmaktadır. Ancak şimdiye kadar böyle bir etkisi olmamıştır.
4-Güneş fırtınaları dünyayı fiziksel olarak etkileyebilir ve elektrik kesintileri yaşanabilir.
5-İnternette yerli/yabancı bir çok sitede ilgili haber bulundu.

Şeklinde oldu. Haberin doğru olup olmadığı ile ilgili kesin bilgiyi şüphesiz 21 Aralık tarihinden itibaren öğrenmeye başlayacağız. 2012 yılında da benzer şekilde maya takvimine göre 21 Aralıkta kıyamet kopacağı yönünde iddialar ortaya atılmıştı. Bu iddialar toplumda heyecan ve merak uyandırmaya devam ediyor. Konu ile ilgili yorumlarınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden, üye olmadan yapabilirsiniz.

Güneş Fırtınası Nedir?

Güneş lekeleri olarak bilinen bölgeler, uygun filtreleme yöntemleriyle gözlemlendiği zaman etrafına göre daha soğuk olan bölgelerdir. Bu alanlarda oluşan yüksek manyetik alan güneş püskürtüleri ve kütle fırlatılması için gereken uygun şartlar sağlanır. Güneş lekeleri, döngüsünü 11 yıl gibi bir zamanda tamamlamaktadır. Güneş döngüsünün uzayın durumu üzerinde büyük etkisi vardır ve Dünya’nın iklimi üzerinde de önemli bir etki yapar. Güneş etkinliğinin minimumda olduğu dönemler soğuk hava sıcaklıklarıyla, normalden daha uzun süren güneş döngüleri de daha sıcak hava sıcaklıklarıyla ilişkilendirilir. Güneşte bulunan hidrojen çekirdeklerinin füzyonla helyuma dönüşmesi sonucu (saniyede 600 milyon ton) 15-20 bin kilometre uzunluğunda aleveler ortaya çıkar. Güneşte meydana gelen püskürmeler ve patlamalar sonucu, yüksek enerjili parçacıkların dünyaya isabet etmesi üzerine oluşan doğa olayına güneş fırtınası denir.

Kaynak:
https://www.facebook.com/NASAEarthObservatory,
http://www.uzaybilim.net/2014/10/son-elli-yln-en-buyuk-gunes-frtnas-21.html,
http://www.bilgiustam.com/gunes-firtinasi-solar-firtina-nedir/,
http://www.ensonhaber.com/aralikta-50-yilin-en-buyuk-gunes-firtinasi-yasanacak-2014-10-27.html

Daha fazlası için beğenin…

En iyi Alışveriş Siteleri

Türkiye de faaliyet gösteren ve internet üzerinden alışveriş yapılan internet sitelerinin listesi kategorilere göre aşağıdaki gibi listelenmiştir.

İnternet Alışveriş Siteleri

1- http://www.trendyol.com/
2- http://www.tozlu.com/
3- http://www.hepsiburada.com/
4- https://www.markafoni.com/ (30.06.2017 kapandı!)
5- http://www.morhipo.com/

Uluslararası Alışverişler için İnternet Alışveriş Siteleri

1- https://tr.aliexpress.com/
2- https://www.amerikadaniste.com/ (yeni)

Alıcı ile Satıcıyı Buluşturan Alış-Veriş Siteleri

1- http://www.gittigidiyor.com/
2- http://www.n11.com/
3- https://www.sahibinden.com

Yemek İçmek üzerine alış veriş siteleri

1- http://www.memlekettengelsin.com/ (yeni)
2- https://getir.com/
3- https://www.yemeksepeti.com/

Teknoloji Alışveriş siteleri

1- http://www.teknosa.com/
2- http://www.bimeks.com.tr/
3- http://www.istanbulbilisim.com.tr/
4- http://www.gold.com.tr/

Spor Alışveriş Siteleri

1- http://www.gsstore.org/
2- http://www.kartalyuvasi.com.tr/
3- http://www.fenerium.com.tr/
4- http://www.trabzonspor.com.tr/
5- https://www.decathlon.com.tr/

Ev dekorasyon üzerine hizmet veren alışveriş siteleri

1- http://www.evmanya.com/
2- http://www.evim.net/
3- http://www.ikea.com.tr/
4- http://www.evkur.com.tr/
5- http://www.dekorazon.com/

Ayakkabı internet alışveriş sitesi

1- http://www.flo.com.tr/

Şehir fırsatları

1- http://www.grupanya.com/

Bebek internet alışveriş siteleri

1- http://www.butikbebe.com/
2- http://www.e-bebek.com/
3- https://www.joker.com.tr

Tesettür internet alışveriş siteleri

1- http://www.fulyan.com.tr/

Bu listeye eklenmesi gereken başka siteler varsa veya bu siteler hakkındaki şikayet, görüş ve önerileriniz varsa aşağıda yer alan yorum bölümüne üye olmadan ücretsiz yazabilirsiniz.

Harici sitelerin sorumluluğu 1haber.com‘a ait değildir.

Nexus 9 Özellikleri Fiyatı

Yurtdışında düzenlenen indirim günlerinin ilk gününde sadece 24 saat içerisinde stoklarını tüketen Nexus 9 199 dolarlık satış fiyatı ile teknoloji severlerin ilgi odağı olmayı başarırken düzenlenen bu indirimin her Salı gerçekleştirilerek Nexus 9’un yeni rekorlara imza atması hedeflendi.
Nexus 9 ,Android 5.0 Lolipop işletim sistemi ile çalışırken standartların dışına çıkan 8,9 inçlik bir ekranıyla tüketicilerin karşısına çıkıyor. Yeterli sayılabilecek 2048 x 1440 piksel çözünürlüğe sahip Nexus 9 , 2 GB Ram, 16 veya 32 GB’lık dahili hafızası, 8MP arka ve 1,6 MP ön kamerası ile birlikte 7,9 mm inceliği sahip olması ile de oldukça beğeni topluyor.
Gelen ilk bilgilere göre tabletin 16 GB sadece WiFi modeli 399 dolar, 32 GB sadece WiFi model 479 dolar ve 4G LTE destekli model ise 599 dolar fiyatetiketine sahip olacak. ABD’de Best Buy, Amazon, Walmart gibi büyük mağazalarda ve internet sitelerinde satışa çıkacak olan tabletin 4G LTEsürümü ise 12 Kasım’da T-Mobile operatörü ile birlikte satılacak.

WhatsApp’daki Mavi Tik (Okundu) İkonu Nasıl Kapatılır?

WhatsApp son güncellemesi ile tartışma konusu oldu. WhatsApp, Facebook’daki gibi karşıdaki kişiye mesaj gönderince, görüldü anlamında karşıdaki kişiye bilgi veren mavi tik ikonununu uygulamaya ekledi. Bu özelliğin standart olmasını isteyen WhatsApp yöneticileri, uygulamaya bu özelliği kapatma seçeneği eklemedi. Eski kullanıma alışan kullanıcılar ise durumdan rahatsız olunca, konu sosyal medyada da oldukça eleştrilen bir durum oldu.

WhatsApp da mavi tik özelliğini kapatmanın bir yolu varmı? mavi tik özelliği nasıl kapatılır? WhatsApp da okundu özelliği nasıl kapatılır?

WhatsApp’ın Mavi Tik Okundu özelliğini kapatmak için uygulamaya bir seçenek eklememeiş olmasına rağmen bu özellik atlatılabiliyor. Bunun için aşağıda belirtilen adımları izlemeniz gerekiyor.

Apple’ın İOS işletim sistemini kullananlar için:
Mesajı okumadan önce cihazınızı Uçak Modu na alın. Mesajı okuduktan sonra uygulamadan çıkın ve Uçak Modu nu kapatın.

Google’ın Android işletim sistemini kullananlar için:
Gelen mesajı okumadan önce telefonun internet bağlantısını kesin, mesajı okuduktan sonra yalnız o iletiyi üzerine basılı tutarak silin. İnternet bağlantınızı aktifleştirin yeni mesaj gelse dahi sildiğiniz içerik için mavi tik bildirimi iletilmeyecektir…

Yeni Surat İfadeleri, Smileys ve Gülen Yüzler

2014 Skype için emoticons, yeni yüzler, surat ifadeleri veya Smileys Gülen Yüzleri nasıl indiririm yada kullanırım?

Facebook smileys resimleri, yüz ifadeleri, komik suratlar, sevgililer günü, yılbaşı için chat, sohbet yaparken kullnabileceğiniz bbcode lar (kısa gülen yüz kodları) nedir? nerden indirilir? indirmeden nasıl kullanılır? Buyrun aşağıdaki kodları girdiğiniz taktirde karşısındaki yüzler belirecektir.


kaynak: nebigarci.net

 

Aşağıda birçok Gülen yüz (smileys) kısa kodları, ifadeleri bulabilirsiniz.

:p Smiley with tongue hanging out
X/) Blinded by love
=) Happy face
😉 Left winking male smiley
“: )” Quoth the smiley
😀 Sweet, big smile for you
@>–;– A rose
0*-) Angel wink – female
:-Z Angry face
>:-( Annoyed
~~8-O Bad-Hair Day
🙂 Basic
:~-( Bawling
(:-{~ Beard – long
%-| Been up All Night
(:-) Big Face
(((H))) Big Hug
=|:o} Bill Clinton smiley
?-( Black Eye
#-) Blinking
I:( Botox smiley
%-6 Brain Dead
:-E Bucktoothed Vampire
:-#| Bushy Mustache
})i({ Butterfly – an even prettier one
q:-) Catcher
;-( Chin up
:-.) Cindy Crawford
:-8( Condescending Stare
H-) Cross-Eyed
:*( Crying softly
:-@! Cursing
%-} Dizzy
:*) Drinking every night
:#) Drunk
:-6 Eating Something Spicy
5:-) Elvis
0|-) Enjoying the Sun
>-) Evil Grin
l:-O FlatTop Loudmouth
=:-H Football player
:^{= Frank Zappa
/:-) Frenchman with a beret
*:* Fuzzy
~~:-( Getting Rained On
:oÞ Grinning and sticking tongue out (type ALT+0222 on righthand number keypad)
:-}) Handlebar Mustache
:%)% Has Acne
:-`| Have a Cold
l^o Hepcat
(_8^(|) Homer Simpson
*^_^* Huge Dazzling Grin – it’s a straight-on smiley
:0 Hungry
%*} Inebriated
(8 { John Lennon
:-* Kiss on the cheek
>* Kitty doesn’t like taking its pill
>:-l Klingon
%OD Laughing like crazy
?-: Left Handed Tongue Touching Nose
:-9 Licking Lips
8:-) Little Girl
|-( Lost Contact Lenses
&-l Makes Me Cry
:-S Makes No Sense
@|-) Meditating Smiley
8(:-) Mickey Mouse
:-{ Mustache
{:-{)} Mustache and Beard
(-) Needs Haircut
:/) Not Amused
:=) Orangutan
:^) Personality
:8) Pig
P-( Pirate
}:^#) Pointy Nosed
:-t Pouting
X:-) Propeller Head
=:-) Punk
<(-‘.’-)> Puppy dog – it’s a straight-on smiley
(((((:-{= Rave Dude
~:-( Really Bummed Out
([( Robocop
@};— Rose
🙁 Sad
:-d Said with a smile
M:-) Saluting
:-> Sarcastic
)8-) Scuba Diver with Hair
:-i Semi-Smile
+-( Shot Between the Eyes
:O Singing
:-/ Skeptical
:-7 Skeptical variation
):-) Smiley with Hair
;^) Smirking
😕 Smoking a pipe
~~~~8} Snake
=%-O Stared at Computer Way Too Long
(8-{)} Sunglasses, Mustache, Beard
:0 Surprised
,:-) Sweating on the Other Side
&-| Tearful
:-)— Thin as a Pin
:-& Tongue Tied
*!#*!^*&:- Total Head Case
== Turkey
=):-) Uncle Sam
|:-) Unibrow
:-[ Vampire
%’) Very Tired
:-< Walrus
{(:-) Wearing a Toupee
😎 Wearing Contacts
:-{} Wearing Lipstick
{:-) Wears a Toupee
:-” Whistling
‘-) Winking
😉 Winking variation
:-)8 : Woman
,-} Wry and Winking
|^o Yawning or Snoring variation
=8-0 Yikes!
:D.< Pucker face – it’s a straight-on smiley
:-$ Rich smiley
;-P Winking smiley with sly expression
O:-) Angel
0;-) Angel wink – male
:-{{ Angry Very
~:o Baby
d:-) Baseball
:-{0 Basic Mustache
:-){ Beard
: = Beaver
:-)^< Big Boy
:-)8< Big Girl
:-X Big Wet Kiss
(:-D Blabber Mouth
(:- Blank Expression
:-] Blockhead
:-}X Bow Tie-Wearing
:-(=) Bucktoothed
:-F Bucktoothed Vampire with One Tooth Missing
}|{ Butterfly
}:-X Cat
C=:-) Chef
*<<<<+ Christmas Tree
*<):o) Clown
%) Confused
:`-( Crying &
🙂 Curly Hair
>:-> Devilish
:3-] Dog
:-B Drooling out of Both Sides of Mouth
🙂 Evil
G(-‘.’G) Fighting Kid – it’s a straight-on smiley
:-! Foot in Mouth
:-W Forked Tongue
%*@:-) Freaking Out
8) Frog
*:*} Fuzzy With a Mustache
8*) Glasses and a Half Mustache
}:-) Hair Parted in the Middle Sticking up on Sides
:-‘ Has a Dimple
:(#) Has Braces variation
/;-) Heavy Eyebrows – Slanted
(_8(|) Homer Simpson
(^~^~^) Hot Ass Walking Away
%*@:-( Hungover with headache
o[-<]: I am a skater or I like to skate
(|):-)=II= Jewish Blonde
@:-} Just Back From Hairdresser
>^,,^< Kitty Cat – it’s a straight-on smiley
~*= Kitty running away from you
@(*0*)@ Koala – it’s a straight-on smiley
(-: Left Hand >;-> Lewd Remark
;-, Like, Duh
%+{ Lost a Fight
X-( Mad
:-(*) Makes Me Sick
@@@@:-) Marge Simpson
#:-) Messy Hair
🙂 Midget
:-3 Mustache (Handlebar Type)
:-# My Lips Are Sealed
):-( Nordic
😯 Omigod!
8> Penguin
3:] Pet Dog
:—) Pinnochio
3:[ Pitbull
+<:-) Pope
+:-) Priest
?-) Proud of black eye
=:-( Punk Not Smiling
:-r Rasberry
:-C Real Unhappy
:-)) Really Happy
[:] Robot
3:*> Rudolph the red nose reindeer
🙁 Sad Turtle
:-y Said with a Smile variation
*<|:-) Santa Claus
:-@ Screaming
$__$ Sees Money
8-0 Shocked
:-V Shouting
~:-P Single Hair
‘:-/ Skeptical again
O-) Smiley After Smoking a Banana
:-, Smirk
:- i Smoking a cig
:-Q Smoking while talking
🙁 <| Standing Firm
%-) Staring at a Screen for 15 hours
/8^{~ Sunglasses, Mustache, Goatee
`:-) Sweating
:-0 Talkative
-(:)(0)=8 Teletubby
:- ? Tongue Sticking Out
:-a Tongue Touching Nose
}(:-( Toupee Blowing in Wind
x:-/ Uncertain
😐 Unfazed
|:-| Unyielding
:-))) Very Happy
(:-( Very Unhappy
@:-) Wavy Hair
[:-) Wearing a Walkman
B-) Wearing Glasses
]-I Wearing Sunglasses
:-1 Whatever
;^? Wigged Out
,-) Winking Happy
8<:-) Wizard
:~) Wondering
l-O Yawning
:-(0) Yelling
$-) Yuppie

Rüzgar Enerjisi Nedir?

Rüzgar Enerjisi Nedir: Rüzgar enerjisinin kaynağı güneştir. Güneşin, yer yüzeyini ve atmosferi farklı derecede ısıtmasından rüzgar adı verilen hava akımı oluşur. Dünya yüzeyine ulaşan güneş enerjisinin yalnızca küçük bir bölümü rüzgar enerjisine çevrilir.

Rüzgar Enerjisinden hangi alanlarda yararlanılır: Rüzgar gücünden ilk yararlanma şekli olarak yelkenli gemiler ve yel değirmenleri gösterilebilir. Daha sonra tahıl öğütme, su pompalama, ağaç kesme işleri için de rüzgar gücünden yararlanılmıştır. Günümüzde daha çok elektrik üretmek amacıyla kullanılmaktadır.

Rüzgar Enerjisinin kullanım alanları:
1- Konutlar
2- İşletmeler
3- Park, bahçe ve cadde aydınlatmaları.
4- Sinyalizasyon
5- Sulama sistemleri.
6- Karavan, tekne ve mobil istasyonlar.

Rüzgar enerjisinin özellikleri:
1- Atmosferde bol ve serbest olarak bulunur.
2- Yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağıdır.
3- Enerjisi hızının küpü ile orantılıdır.
4- Yoğunluğu düşüktür.
5- Enerjisinin depolanması, başka bir enerjiye çevrilmesi ile mümkündür. Çevre kirliliği yaratmaz.

Rüzgar enerjisinin Üstünlükleri
1- Atmosferi kirletici etkiye sahip gazların salınmaması,
2- Temiz bir enerji kaynağı olması,
3- Kaynağının tükenmemesi (güneş, dünya ve atmosfer olduğu sürece),
4- Rüzgar tesislerinin kurulumu ve işletilmesinin diğer tesislere göre daha kolay olması,
5- Enerji üretim maliyetlerinin düşük olması,
6- Güvenilirliğinin artması,
7- Bölgesel olması ve dolayısıyla kişilerin kendi elektriğini üretebilmesi.

Rüzgar Türbini
En basit anlamda bir rüzgar türbini 3 bölümden oluşur.

1.Pervane Kanatları:

Rüzgar estiği zaman pervanenin kanatlarına çarparak onu döndürmeye başlar. Bu sayede rüzgar enerjisi ile kinetik(hareket) enerjisi elde edilmiş olur. Pervaneler rüzgar estiğinde aynı yönde dönecek şekilde tasarlanmışlardır.

2.Şaft:

Parvenelerin dönmesiyle ona bağlı olan şaft da dönmeye başlar. Şaftın dönmesiyle de motor içinde hareket oluşur ve motorun çıkışında elektrik enerji sağlanmış olur.

3.Jeneratör(Üreteç):

Oldukça basit bir çalışma yöntemi vardır. Elektromanyetik indüksiyon ile elektrik enerjisi üretilmiş olur. Küçük oyuncak arabalardaki elektrik motoruna benzer bir sistemdir. İçinde mıknatıslar bulunur. Bu mıknatısların ortasında da ince tellerle sarılmış bir bölüm bulunur. Pervane şaftı döndürğü zaman motor içindeki bu sarım bölgesi , etrafındaki mıknatısların ortasında dönmeye başlar. Bunun sonucunda da alternatif akım (AC) oluşur.

Sınıflandıma

Kullanımdaki rüzgâr türbinleri boyut ve tip olarak çok çeşitlilik gösterse de genelde dönme eksenine göre sınıflandırılır. Rüzgâr türbinleri dönme eksenine göre “Yatay Eksenli Rüzgâr Türbinleri” (YERT) ve “Düşey Eksenli Rüzgâr Türbinleri” (DERT) olmak üzere iki sınıfa ayrılır.

Yatay eksenli

Yatay eksenli bir rüzgâr türbini
Bu tip türbinlerde dönme ekseni rüzgâr yönüne paraleldir. Kanatları ise rüzgâr yönüyle dik açı yaparlar. Ticari türbinler genellikle yatay eksenlidir. Rotor, rüzgârı en iyi alacak şekilde, döner bir tabla üzerine yerleştirilmiştir.

Yatay eksenli türbinlerin çoğu, rüzgârı önden alacak şekilde tasarlanır. Rüzgârı arkadan alan türbinlerin yaygın bir kullanım yeri yoktur. Rüzgârı önden alan türbinlerin iyi tarafı, kulenin oluşturduğu rüzgâr gölgelenmesinden etkilenmemesidir. Kötü tarafı ise, türbinin sürekli rüzgâra bakması için dümen sisteminin yapılmasıdır.

Yatay eksenli türbinlere örnek olarak pervane tipi rüzgâr türbinleri verilebilir. Bu tip türbinlerin kanatları tek parça olabileceği gibi iki ve daha fazla parçadan da oluşabilir. Günümüzde en çok kullanılan tip üç kanatlı olanlardır. Bu türbinler elektrik üretmek için kullanılır. Geçmişte çok kanatlı türbinler tahıl öğütmek, su pompalamak ve ağaç kesmek için kullanılmıştır.

Düşey eksenli

Darrieus tipi bir rüzgâr türbini
Türbin mili düşeydir ve rüzgârın geliş yönüne diktir. Savonius tipi, Darrieus tipi gibi çeşitleri vardır. Daha çok deney amaçlı üretilmiştir. Ticari kullanımı çok azdır.

Bu türbinlerin üstünlükleri şöyle sıralanabilir:
Jeneratör ve dişli kutusu yere yerleştirildiği için, türbini kule üzerine yerleştirmek gerekmez, böylece kule masrafı olmaz.
Türbini rüzgâr yönüne çevirmeye, dolayısıyla dümen sistemine ihtiyaç yoktur.
Türbin mili hariç diğer parçaların bakım ve onarımı kolaydır.
Elde edilen güç toprak seviyesinde çıktığından, nakledilmesi daha kolaydır.

Sakıncaları ise şöyledir:
Yere yakın oldukları için alt noktalardaki rüzgâr hızları düşüktür.
Verimi düşüktür.
Çalışmaya başlaması için bir motor tarafından ilk hareketin verilmesi gerekir, bu yüzden ilk hareket motoruna ihtiyacı vardır.
Ayakta durabilmesi için tellerle yere sabitlenmesi gerekir, bu da pek pratik değildir.
Türbin mili yataklarının değişmesi gerektiğinde, makinenin tamamının yere yatırılması gerekir.

Darrieus tipi

Düz tip bir Darrieus rüzgâr türbini
Darrieus tipi düşey eksenli rüzgâr türbininde, düşey şekilde yerleştirilmiş iki tane kanat vardır. Kanatlar, yaklaşık olarak türbin mili uzun eksenli olan bir elips oluşturacak biçimde yerleştirilmiştir. Kanatların içbükey ve dışbükey yüzeyleri arasındaki çekme kuvveti farkı nedeniyle dönme hareketi oluşur. Yapısı gereği Darrieus tipi rüzgâr türbinlerinde, devir başına iki kere en yüksek tork elde edilir. Rüzgârın tek yönden estiği düşünülürse; türbinin verdiği güç, sinüs şeklinde bir eğri oluşturur…

Savonius tipi

Savonius türbinleri, iki ya da üç adet kepçeye benzer kesitin birleşimi şeklindedir. En yaygını iki adet kepçenin bulunduğu durumdur ve “S” şeklini andıran bir görüntüsü vardır. Savonius türbininde akışkan içbükey kanat üzerinde türbülanslı bir yol izler ve burada dönel akışlar meydana gelir. Bu dönel akışlar Savonius türbininin performansını düşürür, bu nedenle elektrik üretiminde pek fazla kullanılmazlar. Daha çok su pompalama amaçlı ve rüzgâr ölçümlerinde kullanılan anemometre olarak kullanılırlar.

Rüzgâr gücü hesabı

Rüzgâr gücü mümkün rüzgâr enerjisinin bir ölçümüdür. Rüzgâr gücü, rüzgâr hızının kübünün bir fonksiyonudur. Eğer rüzgâr hızı iki misline çıkarsa rüzgârdaki enerji sekiz faktörü ile artar (23). Bunun anlamı şudur; rüzgâr hızındaki küçük değişiklikler rüzgâr enerjisinde büyük değişikliklere neden olurlar.

Örneğin, 12.6 m/s hızındaki bir rüzgâr ile üretilebilecek enerji miktarı, 10 m/s hızındaki bir rüzgârdan üretilebilecek enerjinin 2 katıdır. (10 = 1000, 12.63 = 2000).

Yer seçimi veya ölçüm hataları ile yapılabilecek küçük rüzgâr hızı hataları bir rüzgâr türbini yatırımında büyük hatalara neden olabilmektedir. Bu nedenle, rüzgâr türbini satınalmadan önce, doğru ve sürekli bir rüzgâr çalışması yapılmalıdır. Ekonomik olarak uygulanabilir olması için, bir rüzgâr türbini kurulacak yerde yıllık ortalama en az 5.4 m/s (12 mph) rüzgâr hızı olmalıdır.

Rüzgârdaki Mümkün Güç Miktarı

W = 0.5 r A v3 eşitliği ile verilir.

W: güç/enerji r: hava yoğunluğu A: kanat alanı v: rüzgâr hızı

Hava yoğunluğu yükseklikle, sıcaklıkla ve hava cepheleri ile değişir. Rüzgâr gücü hesaplamalarında, hava cephelerinin etkisi önemsenmeyecek kadar küçüktür, böylece hava yoğunluğu formülü şöyledir:

P = 1.325 P/T T: Fahrenheit + 459.69 olarak sıcaklık P: Yüksekliğe göre düzeltilmiş Mercury basıncı (inch)

Tipik ortalama hava sıcaklığı (59 °F) deniz seviyesine indirgenerek hava yoğunluğu için bir standart değer kullanılabilir. Bu durumda güç eşitliği basit olarak aşağıdaki hale gelir:

Basitleştirilmiş Güç Eşitliği

Metrik Birimler

W = 0.625 A v3 W: Güç (watt) V: Rüzgâr hızı (m/s) A: Rüzgâr türbini kanatları tarafından süpürülen alan (m2)

A = Π r2 r: Rotor yarıçapı (m)

Basitleştirilmiş güç eşitliği denklemi, rüzgâr turbinenden elde edilecek gücün amprik olarak hesaplanabilmesi için türetilmiştir. Bu denklemden anlaşılabileceği gibi, bir sistemden elde edilecek enerji, rüzgâr hızının kübü ile doğru orantılıdır. Ayrıca elde edilecek güç , rüzgâr türbin kanatlarının süpürdüğü alan dolayısıyla rotor yarıçapının karesi ile orantılıdır.

iOS 8.1 ile Gelen Yeni Özellikler Nelerdir?

Apple’ın iOS 8.1 güncellemesi tüm kullanıcılar için yayımlandı!

iOS 8.1 de yeni ne var? Yükleyelim mi? Bekleyelim mi?

Apple, iPhone ve iPad’lerin işletim sistemi olan iOS’un son sürümü iOS 8’e yeni özellikler getiren ve mevcut hataları gideren iOS 8.1’i yayımladı. Yeni güncelleme iOS 8.1’de bazı önemli değişiklikler de var. Güncelleme ile gelen en önemli değişiklik ise Apple Pay. Amerika’da piyasaya sunulan yeni servis, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air 2, iPad mini 3 ile kullanılabilecek.Kullanıcılar bu servis sayesinde mağazalar ve uygulamalar dahil olmak üzere 220 bin ayrı noktadan alışveriş yapma imkanına sahip olacaklar. Cüzdanlarımızı dijitalleştirecek olan Apple Pay ayrıca Visa ve Mastercard gibi kredi kartlarıyla birlikte de bağlantılanabilecek.

iOS 8.1 ayrıca kullanıcılara yeniden 2G – 3G bağlantı arasında geçiş yapma imkanı sağlıyor.

iOS 8.1 nasıl yüklerim?

iOS 8.1’i ister cihazınızın ayarlar bölümünden genel->> yazılım güncelleme seçeneğiyle, isterseniz de bilgisayarınıza takarak iTunes üzerinden güncelleyebilirsiniz.

iOS 8.1 ile gelen yeni özellikler nelerdir?
– Fotoğraflar; yeni özellikler, iyileştirmeler ve düzeltmeler içerir
– iCloud Fotoğraf Arşivi’ni beta servisi olarak ekler
– iCloud Fotoğraf Arşivi etkin değilken Fotoğraf Yayınım albümünü ve Fotoğraflar uygulamasına Film Rulosu albümünü ekler
– Hızlı Çekim videolar yakalamadan önce yer azsa uyarı verir
– Mesajlar; yeni özellikler, iyileştirmeler ve düzeltmeler içerir
– iPhone kullanıcılarının iPad’lerinden ve Mac’lerinden SMS ve MMS mesajları gönderip alabilmesini sağlar
– Arama yapıldığında kimi zaman sonuç görüntülenmemesine neden olan bir sorunu çözer
– Okunan mesajların okunmuş olarak işaretlenmemesine neden olan bir hatayı düzeltir
– Grup mesajlaşma ile ilgili sorunları düzeltir
– Bazı baz istasyonlarına bağlıyken karşılaşılan Wi-Fi performansı sorunlarını çözer
– Bluetooth eller serbest aygıtlarına bağlanmayı engelleyen bir sorunu giderir
– Ekran döndürmenin çalışmamaya başlamasına neden olan hataları düzeltir
– Hücresel veri için 2G, 3G veya LTE ağları arasında seçim yapma seçeneğini ekler
– Safari’de videoların kimi zaman oynatılamaması ile ilgili bir sorunu düzeltir
– Passbook kartları için AirDrop desteğini ekler
– Klavyeler için olan ayarlarda Dikte’yi Siri’den ayrı etkinleştirme seçeneğini ekler
– HealthKit uygulamalarının verilere arkaplanda erişmesini sağlar
– Erişilebilirlik ile ilgili iyileştirmeler ve düzeltmeler
– Güdümlü Erişim’in düzgün bir şekilde çalışmasını engelleyen bir sorunu düzeltir
– VoiceOver’ın 3. parti klavyelerle çalışmamasına neden olan bir hatayı düzeltir
– MFi işitme cihazlarını iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile kullanırken kararlılığı ve ses kalitesini iyileştirir
– Tonlu aramanın, başka bir numara çevrilene dek bir tonda takılı kalmasına neden olan bir VoiceOver sorununu giderir
– VoiceOver ile el yazısını, Bluetooth klavyeleri ve Braille ekranlarını kullanırken güvenilirliği artırır
– iOS güncellemeleri için OS X önbellek sunucusunun kullanılmasını engelleyen bir sorunu düzeltir

Microsoft’un ikonik sürümü Windows 10 Tanıtıldı

Microsoft Windows, Windows 9’u atlayarak şaşırtıcı bir hareketle, Salı günü bir sonraki sürümü Windows 10 VPC tanıttı.

Microsoft Windows 10 çıktı mı? Windows 10 ne zaman çıkacak?
Microsoft ikonik işletim sisteminin yeni ve son büyük sürümü olan Windows 10’u tamamladı.  Ancak tüketiciler ve işletmelere 2015 yılına kadar satışı yapılmayacak.

30 Ekim 2014 salı günü yapılan basın açıklamasının ardından, Windows 10 bugün teknik önizleme için Profesyonel Bilişim Teknolojileri (IT) uzmanları ve şirketin Windows Insider programı için başvuran diğer çok deneyimli bilgisayar kullanıcıları için kullanılabilir hale geldi.

1412102006000-09-30startMenu-PageWindows 10 Hakkında Ne Biliyoruz:

Windows 10 da benim için yeni olan ne var? neden windows 10 kullanmalıyım?

Bu sorunun cevabı kullanıcı odaklı olarak değişmektedir. Şöyle ki; Microsoft, Windows XP sürümü için desteğini sonlandırmış durumda. Ve şüphesiz ki hala XP kullanan kullanıcılar bulunuyor. Bu sürüm Windows 7 ve Windows 8 karışımı bir versiyon. Ve iyileştirilmiş dokunmatik tasarımı ile daha teknolojik, modern bir kullanım deneyimi sunuyor.

Başlat Menüsü Geri Döndü. Peki Windows Live Tiles Nedir?

Evet yoğun kullanıcı şikayetlerinden sonra bu versiyonda başlat çubuğu geri döndü. Bununla beraber başlat çubuğuna benzer butonlar eklendi. Windows Live Tiles da bu butonlardan biri ve çok kullanılıcak bir özelliktir. Özelleştirilebilir, facebook gibi sosyal ağlarda son güncellemeler takip edilebilir, çeşitli uygulamalarla beraber kullanılabilir.

1412108572000-IMG-2614

Bütün teknolojik cihazlar için kullanılabilir olacak:

Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre, bu windows sürümü için birbiri ile iletişim kurabilen cihazların, geniş bir yelpazede kullanımı için tasarlanmış. Bilgisayar, tabi ki tablet ve telefon ile kullanılabilir. Ama aynı zamanda uyumlu ev aletleri ile internet üzerinden beraber kullanılabiliyor. Xbox oyun konsolu, Windows telefonlar veya windows tabletler veya daha büyük ekranlarla ve hatta 80 inç TV ile uyarlanmış olarak kullanılabilecek.

Microsoft Windows 10 ile ilgili yeni bilgiler geldikçe bu sayfadan güncelleyeceğiz. Bu sayfayı (tarayıcınızda bulunan yıldız tuşu ile) sık kullanılanlara ekleyerek takip edebilirsiniz.

 

NOT: Bu içerik @muhabbetimcom tarafından hazırlanmıştır. Bazı web siteleri sitemize botlar göndererek içeriklerimizi izinsiz olarak kopyalamakta ve yayınlamaktadır. İnternette dolaşırken bu şekilde spam sitelerle karşılaşıyorsunuzdur. Eğer bu içeriği @muhabbetimcom kaynağından okumuyorsanız lütfen sitemizi ziyaret edin veya sosyal mecrada @muhabbetimcom’u arayın. Eğer bir web sitesi yöneticisi iseniz ve içeriği kullanmak istiyorsanız iletişim bölümünden bize yazın.