Ramazan’da Tok Tutan Besinler

2014 Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler

TARÇIN 

Tarçın üzerine yapılan sayısız çalışmanın sonuçları bir tutam tarçının dahi yemek sonrası insülin tırmanışlarını engelleyip, açlıklara son verdiğini göstermiştir. Ramazanda kan şekerinin dengelenmesinin yanı sıra trigliserid ve kolesterol seviyelerin düşürülmesi isteniyorsa düzeli olarak her gün silme bir çay kaşığı kadar tarçın tüketilebilir. Sahurda içeceğiniz 1 çay kaşığı tarçın eklenmiş 1 su bardağı yarım yağlı süt bir sonraki gün daha rahat oruç tutmanızı sağlar.

YUMURTA

Bilinen iki çeşit örnek proteinden birinin anne sütü diğerinin yumurta olduğunu biliyor muydunuz?Anne sütünden sonra en kaliteli protein olması, uzun süreli doygunluk hissi sağlaması ramazan ayında sahur sofralarında yumurtanın bulunmasını gerekli kılıyor. Kahvaltıda yumurta tüketilen günlerde gün içerisindeki iştah seviyesi daha düşük seyreder. Yapılan çalışmalarda da kahvaltıda yumurta yiyen bireylerin o günkü kalori alımları daha düşük olduğu gösterilmiştir. Yumurta kan şekeri kontrolü de sağlayarak yemek yeme isteğini düşürüyor.

KEFİR

Sindirimi ve hazmı kolay, besleyici bir içecektir. Tıpkı yoğurt gibi sindirim sisteminin desteklenmesine yardımcı bir fermente edilmiş süt ürünüdür. Yoğurttan daha yoğun olan probiyotik içeriği ile barsaktaki iyi huylu bakterilerin artmasına yardımcı olur, kötü huylu bakterilerin yerleşmesini önler. Laktoz intoleransı olan, mide problemleri olan bireyler tarafından da rahatlıkla tüketilebildiği için kıymetlidir. İçeriği zengin mineral, vitaminlerle dolu kefir sıcak yaz günlerinde sıvı alımını arttırmak için kullanılabilecek serinletici bir içecektir. Kefir; Bağışıklık sistemini güçlendirir, mide barsak florasını dengeler, hazmı kolaylaştırır, kabızlığı önler, kansere karşı koruyucudur, yüksek tansiyon, kolesterol düşürülmesinde etkilidir.

KURU FASULYE

Bir beslenme kılavuzu olan My Pyramid 2005’te haftada 3 su bardağı dolusu fasulye tüketilmesi önerildiğini biliyor muydunuz?

Günümüzden 7000 yıl önce çeşitli medeniyetler tarafından yetiştirildiğini bildiğimiz fasulye ramazanda kilo kontrolü sırasında en büyük yardımcılarımızdan biri olabilir. Yapılan çalışmalarda baklagil tüketen bireylerin kan şekeri kontrolünün daha iyi olduğu ve baklagillerin mükemmel tokluk hissi sağladığı tespit edilmiştir. 1999–2002 yılındaki Ulusal Sağlık ve Beslenme Sınama Araştırmasındaki araştırmacılar, fasulye tüketen bireylerin tüketmeyenlere oranla daha iyi kilo kontrolü sağladıkları bulmuştur. Ramazanda fasulye tüketiminizi ana yemeğin yanında bol mevsim yeşillikli kişi başı bir tatlı kaşığı yağlı bir piyaz olarak veya fasulyeyi ana yemek olarak pişirerek dâhil edebilirsiniz.

ESMER BUĞDAY

15. yüzyılda Avrupa’ya gelen esmer buğday Japonya başta olmak üzere Rusya, Kanada, Fransa ve Türkiye de yetiştirilmektedir. Magnezyum, B vitamini ve manganezin sengin bir kaynağıdır. Kaynaklardaki bilgiler arasında bu zengin içeriği sayesinde Çin ordusu tarafından güçlerinin artması için tüketildiği de yer almaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda esmer buğday tüketen deneklerin beden yağ yüzdelerinin düştüğü,sağlıklı yağ oranlarına doğru yol aldıkları gösterilmiştir. E vitamini, selenyum, fenolik asit ve kolesterol düzeylerini düşüren flavonoidlerce zengin olan esmer buğday ramazanda salatalara, ekmeklere eklenerek hem iştah kontrolünün sağlanması hem de kolesterol seviyelerinin düşürülmesi için kullanılabilir.

ÇÖREKOTU

Ölümden başka birçok derde deva olduğu söylenen çörekotu birçok faydası yanında doygunluk hissi sağlamasıyla da ramazanda tüketilmesini önerdiğim bir baharattır. Sahurda öğütülerek ya da tam haliyle salatalara, yoğurda eklenecek çörekotu doygunluk hissi dışında zindelik de yaratır. İçerdiği sağlıklı yağlar tokluk hissi yaratır. Maydanoz, dereotu, nane, fesleğen gibi yeşilliklerle hazırlayacağınız bir sahur kahvaltısına serpeceğiniz çörekotu kilo kontrolünüzü sağlarken, aynı zamanda mide ve barsak sisteminin de desteklenmesinde etkili olacaktır.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, çay yaprakları hasat edildikten sonra hemen kurutulan yapraklardan meydana gelir. Eski tıbbi yazıtlarda çayın uyarıcı özelikte olduğu, yorgunluğu giderme ve beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu yazılmıştır. Yeşil çayla ilgili yapılan çalışmaların pek çok çalışmada yeşil çay tüketiminin içerdiği kateşin sebebiyle kilo kontrolünde ve vücut yağını azaltmada önemli olduğu görülmüştür. Yeşil çay tüketimi kalbin endotel fonksiyonun yükseltilmesinde de etkilidir. Herhangi bir sağlık probleminiz yok ise ramazanda günde 2–3 fincan yeşil çay içerek kalbinizi ve bedeninizi mutlu edebilirsiniz.

Diğerleri;Muz,Avokado,Yulaf,Peynir,Fındık,Ceviz,Brokoli,Bezelye,Fıstık,Fasulye,Çilek,Bal,BalıkSoğan,Salatalık,Kuru ve taze erik,Ananas,Elma,Armut,Yulaf ezmesi,Ispanak,Tam tahıllı ekmek,

happycenter.com

Sahurda ne yemeli, tok tutan yiyecekler

Sahur Orucun En Önemli Öğünüdür. Eğer sağlıklı gıdalarla beslenilirse gününüz rahat geçer…

Sahur Oruç ayının en önemli öğünlerinden biridir. Bu öğünde yediklerinize dikkat ederek çok yemeden tok kalabileceksiniz. Sadece doğru yemeklerini yiyerek tüm gün aç kalmanızı engelleyebilirsiniz. Bu yazımda sahurda yenilebilecek tüm gıdalardan bahsedeceğim sadece tuzlu değil tatlılarda dahil herşeyden bahsedeceğim. Böylelikle tatlısından tuzlusuna kadar hem doyacaksınız hem de bu ürünleri tüketerek Ramazan ayı boyunca kilo da verebileceksiniz.

Bu yıl biliyorsunuz ki Ramazan yaz ayına denk geliyor. Ramazanın yaz ayına gelmesinin aslında tek sıkıntısı vücuttaki aşırı su kaybıdır. Eğer fazla su kaybetmek istemiyorsanız fazla tuzlu ve proteinli besinler tüketmemeniz gerekiyor. Ayrıca iftar ve sahurlarda bol bol hoşaf ve komposto tüketirseniz su kaybınız minimum düzeye iner böylece rahat bir oruç dönemi geçirirsiniz.

SAHURDA ET TÜKETİN

Asla sahura kalkmamazlık yapmayın akşam yemek yiyip yatıp sahura kalkmadan oruç tutmak kesinlikle yanlış bir davranıştır. Sahura mutlaka kalkın.Sahurda et, süt, yoğurt, yumurta, peynir gibi emilimleri daha yavaş ürünler tüketirseniz bütün gün hiç karnınız acıkmaz.Aşırı tuzlu olan besinler örneğin; turşu, ayran, tatlı, börekler kesinlikle uzak durulması gereken besinlerdir zira tuz sürekli midenizi uyarır böylece hemen acıkırsınız.İftarda kızartma, hamur işi yerine haşlama, fırında ya da ızgara ürünler tercih edin. Kızartılmış et yerine ızgara edilmiş et gibi

MUTLAKA SÜTLÜ TATLI TÜKETİN

Şeker oranı az olduğu için sütlaç, muhallebi gibi ürünleri tüketebilirsiniz.Su kaybını engellemek için ayran, hoşaf gibi ürünler tüketin.İlaç kullanan kişiler oruç tutmadan önce mutlaka doktora danışmalıdırlar

KARNINIZI TOK TUTAN YİYECEKLER

Kepekli Makarna ve Esmer Pirinç

İftar ve sahurlarda normal zamanlarda yediğimiz ürünlerden farklı olanlarından tercih etmeliyiz. Bu dönemde karnımızı gün boyu tok tutacak ürünler tercih etmeliyiz. Sebze, meyve, baklagiller ve tahıllar bu dönemde tüketilmesi gereken ürünlerdir. Fıstık, ceviz, badem.Fıstık, ceviz ve bademin içinde yüksek oranda krom vardır. Kromda kan şekerinin düşmesini engeller yani kendinizi dinç hissedersiniz.

KARNINIZI HEMEN ACIKTIRAN YİYECEKLER

Karalahana, kırmızı biber ve patates kızartması hemen karnınızı acıktıran ürünlerin başında gelir.öMeyvenin kendisini yemek İftar ve sahurda düşen su oranımızı arttırmak için meyve suları çok önemlidir ancak meyve suyunu hazır almak yerine mutlaka evde kendimiz sıkmalıyız. Çünkü evde kendimiz sıkarsak içlerinde posaları kalır böylece uzun süre tok kalırız.

TATLI İHTİYACINI BASTIRMAK İÇİN SALATA TÜKETİN

Mide ve bağırsaklarımızda uzun süre kalan kana geçişi yavaş olan salatalar özellikle iftarda aniden gelen tatlı ihtiyacımızı bastırmada birebirdir. Sahurda Süt İçin. Sahuru yaptıktan sonra yatmadan önce içeceğimiz 2 bardak süt hem sindiriminizi kolaylaştırır, hem rahat bir uyku uyumanızı sağlar hem de karnınızı oldukça uzun süre tok tutar.

habergastesi.com

Ramazan’da Sağlıklı Beslenme

Ramazan’da sahur ve iftar öğünlerinin yanı sıra iftardan sonra da bir ara öğün yemek midenin sindirimini kolaylaştırıyor.

Uzun ve sıcak günlerde tutulan oruç birbirinden lezzetli yemeklerle hazırlanan sahur ve iftar sofraları ile birleştiğinde Ramazan’da kilo almak ve sağlık problemleri ile karşılaşmak kaçınılmaz olabiliyor. Bu nedenle Ramazan ayında sağlıklı beslenme kurallarına iki kat özen gösterilmesi gerekiyor. Diyetisyen Emine Yüzbaşıoğlu, oruç tutarken doğru beslenme hakkında bilgi verdi.

Sağlık için sahur şart

Oruç tutarken açlık süresinin artması nedeni ile iftar ve sahur olmak üzere 2 öğün yerine akşam saatlerinde bir öğün daha yapmak uygun olacaktır. Uykuya ara vermemek için iftarda yenilenle oruç tutmak veya yiyip yatmak, yazın bu uzun günlerinde günün ilerleyen saatlerinde hipoglisemiye (şeker düşüklüğüne) bağlı olarak sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bu nedenle kesinlikle sahur yapılmalıdır. İftarda hafif yemekler yiyerek sonrasında bir ara öğün yapmak gün boyu boş kalan midenin sindirim için zorlanmasına engel olacaktır. Ara öğün olarak da meyve, galeta veya leblebi gibi karbonhidrat kaynağıyla 1 bardak süt veya yoğurt tüketimi uygundur.   

Sahurda yenen yumurta tok tutuyor

Sahurda mideyi yormayan az yağlı bol protein içeren mönü tercih edilmelidir. Yüksek protein daha uzun tokluk hissi oluşturacağından orucun daha rahat tutulmasını sağlar. Haşlanmış 1 yumurta, az yağlı az tuzlu peynir çeşitleri, 1 bardak süt veya yoğurttan oluşan mönüye 3-4 dilim ekmek, susuzluğu önlemek açısından 1 porsiyon meyve ekleyerek güzel bir sahur mönüsü oluşturulabilir. Yumurta kullanarak yapılan az yağlı bir menemen veya yine yumurta kullanarak hazırlanan bir salata mönüdeki posa içeriğini artıracağından gün içinde yaşanabilecek kabızlık sorununu da ortadan kaldıracaktır.

İhtişamlı sofralara değil, sağlıklı yiyeceklere özen gösterin

Gün boyu aç kaldıktan sonra hiç doyulmayacak düşüncesiyle hazırlanan sofralardan uzak durulmalıdır. Kızartma, börek, pilav, makarna ile şerbetli tatlılar Ramazan sofralarını süsleyerek kilo artışına neden olmaktadır. Kilo alımını ve mide rahatsızlıklarını önlemek için; ağır kızartma yemekleri yerine hafif zeytinyağlı veya etli sebze yemekleri tercih edilmelidir. Kırmızı et ve beyaz et dengeli olarak tüketilmeli, tek yönlü seçim yapılmamalıdır. Her yemeğin yanına yakıştırılan pilav veya makarna gibi yağ içeriği yüksek olan karbonhidrat grubu yerine ekmek ve Ramazan’ın olmazsa olmazı pide iftar mönüsü için daha uygundur.

İftarda çorbayla yemeğe başlamak, sonrasında 10-15 dakika ara vermek ve daha sonra yemeğe devam etmek yemek sonunda yaşanacak şişkinliği ortadan kaldıracaktır. Ayrıca iftarda tüketilen salata günlük alınan posa miktarını olumlu yönde etkileyerek kabızlık sorununu da engelleyecektir.  Uzun süre açlığa bağlı olarak oluşan hipoglisemiye bağlı olarak tatlı isteği diğer günlere oranla Ramazan’da daha fazla olmaktadır. Bu isteği karşılamak amacıyla şerbetli ağır tatlılar yerine, sütlü veya meyveli hafif tatlılara yer verilmelidir. Yemek sonrasında yenilen meyve veya iftarda önerilen hurma da tatlı isteğini kısmen azaltacaktır.

İçecek tercihiniz sudan yana olsun

Normalde günlük su ihtiyacı 2-2,5 litredir. Uzun ve sıcak yaz günlerinde bu miktardan daha az su tüketimi başta böbrek rahatsızlıkları olmak üzere birçok sağlık problemini beraberinde getirecektir. Bunun yanında çok şekerli ve asitli içecekler yerine; komposto, ayran, taze sıkılmış meyve suyu gibi sağlıklı içecekler sıvı ihtiyacı karşılamak için tercih edilmelidir. Ancak sağlıklı da olsa bu içecekler asla suyun yerini almamalıdır.

kadinvekadin.net

Yoğurtlu Patates Yuvası

MALZEMELER

– 4 adet haslanmis patates
– maydanoz
– 1 cay kasigi dereotu ve nane
– yarim kase yogurt
– 2 dis sarimsak
– 1 corba kasigi mayonez
– tuz, kirmizi biber
– zeytin yagi, limon suyu

HAZIRLANMASI

Patateslerimizi hasladiktan sonra ezin ve icine zeytinyag ,limon ve tuzunu ekleyip karisyirin. Patateslerimizden ceviz buyuklugunde parcalar koparip , cok ince dogranmis maydanoz , dereotu ve nane karisiminda yuvarlayin.

Ortasini parmagimizla cukurlastirip icine mayonez, sarisakli yogurt karisimini dokeriz. Uzerini kirmizi biberle susleriz.

Çikolatalı-Meyveli Waffle Nasıl Yapılır? Waffle Tarifi

Waffle tarifimiz 6 kişilik olup, tahmini hazırlama süresi 35 dakikadır. En güzel tatlılardan biri olan Waffle ‘ ı mutfağınıza taşıyın..

Belçika asıllı bir hamur tatlısı olan waffle, bal peteği görünümüne sahip özel makinasında pişirilir. Waffle makinesinin kare şeklindeki deseni, pişmiş waffle hamurunun da özelliklerinden biridir. Kuzeybatı Avrupa’da, Hollanda, Belçika, İskandinav ülkelerinde çok iyi bilinen waffle, ABD’ye taşındıktan sonra bütün dünyaya mal olmuştur.

iphone-6-04_1469306020534cd802a5927

Waffle İçin Malzemeler:

 • 2 yumurta
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Yaklaşık 1,5 su bardağı un
 • 1 su bardağından biraz fazla süt
 • Çeyrek su bardağı sıvı yağ
 • Kakaolu fındık kreması (kahvaltıda yediklerimizden)
 • Çilek, muz, kivi
 • Ceviz, badem, damla çikolata, bonibon… İsteğinize göre süsleyebilirsiniz.

.

.Waffle Hazırlanışı:

 • Derin bir kabın içine yumurtaların aklarını koyun. Yumurtanın aklarını vanilya ile birlikte köpük olana kadar çırpın.
 • Başka bir kabın içinde yumurtanın sarılarını toz şeker ile çırpın.
 • Köpürtülen yumurta aklarının içine sıvıyağ, süt, kabartma tozu ve kalan vanilyayı dökün.
 • Karıştırırken bir yandan da yavaş yavaş unu ilave edin.
 • Diğer taraftan çırpılan yumurta sarısını bu karışımın içine yavaş bir şekilde dökün.
 • Waffle pişirme aparatınız varsa bir kepçe yardımıyla dökerek 5 dakika kadar pişirin.
 • Eğer pişirme aparatınız yoksa hiç sorun değil. Teflon tava veya tost makinesi yardımıyla pişirebilirsiniz.
 • Waffler piştikten sonra isteğinize, fındık kreması, reçel veya marmelat sürebilirsiniz.

 

timthumb

Malzemeler

 • 100 gr tereyağı
 • 1 su bardağı un
 • 1 su bardağı süt
 • Yarım çay kaşığı kabartma tozu
 • 3 yumurta
 • Yarım su bardağı tozşeker
 • Yarım çay kaşığı tuz
 • ızgarayı yağlamak için sıvıyağ
.

Waffle Hazırlanışı:

 1. Tereyağını eritip soğumaya bırakın. Unu bir kâseye alıp kabartma tozu ile harmanlayın. Sütü ilave edip, mikserle çırparak yedirin.
 2. Karışıma, tozşeker, tuz ve yumurtaları ekleyip, mikserle çırpmaya devam edin. Eritilmiş tereyağını da katıp çırpın. Hamuru en az 20 dakika dinlendirin.
 3. Waffle ızgarasını bir fırça yardımıyla, biraz sıvıyağla yağlayın. Karışımdan kaşıkla alıp, ızgaraya dökerek pişirin.
 4. Waffle makineniz yoksa, elektrikli tost makinenizin ızgarasını da kullanabilirsiniz.
 5. Yanında pudra şekeri, eritilmiş çikolata, reçel vs…ile servis yapın.
 6. Bir fincan kahveyle çok güzel gider…Afiyet olsun:)

9 Temmuz 2014 Çarşamba İftar menüsü, yemekleri

Ramazanda ne pişireceğim misafirlerime ne yemek yapacağım diye düşünmeyin.Sizler için birbirinden özel menüleri derledik.. Her biri sonderece Sağlıklı ve Leziz yemeklerden oluşuyor.

Ramazan ayı başlangıcı : 28 haziran cumartesi
Ramazan bayramı :28 temmuz Pazartesi

Sevgili Peygamberimiz bir Şaban ayının sonunda Ramazan ayına girerken ashabına hitap ederek Ramazan ayının kutsiyet ve faziletini şöyle belirtmiştir:

Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize bastı. O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Allah o ayda oruç tutmayı farz kıldı. Geceleyin ibadet yapmayı (terâvih namazı kılmayı) nâfile kıldı. O ayda bir hayır işleyen kimse diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur. O ayda bir farz işleyen ise diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır. O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. O, yardımlaşma ayıdır. O ayda müminin rızkı bollaştırılır. O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da hiç bir şey noksanlaşmaz.

patateslimantarcorbasiKereviz Çorbası

Süre 25 dk.
Kaç Kişilik 4

Malzemeler

3 Adet kereviz,
2 Yemek kaşığı limon suyu,
2 Yemek kaşığı tereyağı,
2 Yemek kaşığı silme un,
3 Su bardağı et suyu,
Tuz,karabiber,
3 Sap dereotu Hazırlanışı

Kerevizleri elma gibi soyup yıkayın.
İri parçalar halinde doğrayıp limon suyu ve 1 su bardağı kaynar su ile tencerede 10-15 dakika pişirin.
Haşlanmış kerevizleri suyu ile birlikte sıcak sıcak rondonun içine koyup karıştırarak püre yapın.
Dereotlarını da ekleyip tekrar karıştırın.
Boşalan tencerede unu yağ ile kavurun.
Et suyunu ısıtın,ılık haldeki et suyunu veya aynı miktar suyu yedirerek kavrulmuş una ekleyin.
Tuz,karabiber ve kereviz püresini ekleyip bir taşım kaynatın.
Sıcak sıcak servis yapın.

inegolkofteİnegöl Köfte

Malzemeler

1 kg yağsız kıyma,
150 gr. böbrek yağı,
İki baş soğan,
İki çay kaşığı karbonat,
İki yemek kaşığı süt tozu,
1 yumurta sarısı

Hazırlanışı

Kıyma ve böbrek yağı yoğurulacak ve kıyma makinesinde cekilecek. İki baş soğan rendelenecek iki çay kaşığı karbonat ve iki yemek kaşığı süt tozu 1 yumurta sarısı da kıymalı karısıma eklenerek iyice karıştırılarak yoğurulucak ve tekrar kıyma makinesinden geçirilecek. Bu karışım bir gün dinlendirilecek. Daha sonra isteğe bağlı olarak şekil verip ister ızgarada ister fırında pişirilecek.

ayvatatlisiAyva Tatlısı

Süre 40 dk.
5 Kişilik

Malzemeler

5 Adet ayva
6 Çay bardağı tozşeker
Arzuya göre krem şanti

Hazırlanışı

Ayvaları soyup, dip tarafından bir kapak kesin.
Bir oyma bıçağı ile çekirdek yataklarını çıkarın.
Bu işlemi yaparken ayvaların kararmaması için limonla ovun.
Ayvaları tencereye dizin.
Üzerine tozşeker serpin.
Ayva çekirdeklerini bir tülbent parçasına sarın ve tencereye atın.
Ayvaları yumuşayana dek pişirin.
Pişen ayvaları soğumaya bırakın.
Dilerseniz ayvaların içini krem şanti ile doldurup, servis yapın.

8 Temmuz 2014 Salı iftar menüsü yemekleri

Ramazanda ne pişireceğim misafirlerime ne yemek yapacağım diye düşünmeyin.Sizler için birbirinden özel menüleri derledik.. Her biri sonderece Sağlıklı ve Leziz yemeklerden oluşuyor.

Ramazan ayı başlangıcı : 28 haziran cumartesi
Ramazan bayramı :28 temmuz Pazartesi

Sevgili Peygamberimiz bir Şaban ayının sonunda Ramazan ayına girerken ashabına hitap ederek Ramazan ayının kutsiyet ve faziletini şöyle belirtmiştir:

Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize bastı. O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Allah o ayda oruç tutmayı farz kıldı. Geceleyin ibadet yapmayı (terâvih namazı kılmayı) nâfile kıldı. O ayda bir hayır işleyen kimse diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur. O ayda bir farz işleyen ise diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır. O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. O, yardımlaşma ayıdır. O ayda müminin rızkı bollaştırılır. O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da hiç bir şey noksanlaşmaz.

ezogelinEzogelin Çorbası

Süre: 40 dk.
Kaç KişilikŞ: 6

Malzemeler

1 Su bardağı kırmızı mercimek
1 Çorba kaşığı pirinç
2.5 Su bardağı et suyu
1 Adet soğan
2 Çorba kaşığı un
2 Çorba kaşığı margarin
2 Tatlı kaşığı nane
1 Tatlı kaşığı kekik
Yarım çay kaşığı karabiber
1 Tatlı kaşığı kırmızı biber
Yeterince su
Tuz

Hazırlanışı

Kırmızı mercimekleri ve pirinci ayıklayıp, yıkayın. Et suyunu kaynatın. Mercimekleri, pirinci ve ayıklanmış bütün soğanı katıp, iyice yumuşayana dek pişirin. Dilerseniz blendırdan veya süzgeçten geçirin. Bu arada küçük bir tencerede yağı eritin. İçine unu ilave edin. Unun rengi değişene dek kavurun. İçine azar azar ılık su dökün. Krema kıvamına geldiğinde mercimeğin içine karıştırarak katın. Tuzunu ayarlayıp, bir taşım kaynatın. Başka bir tavada yağ eritin. İçine kırmızı biber, nane ve kekiği katıp, yağla birlikte kızdırın. Çorbanın üzerine gezdirerek döküp, servis yapın.

etlikabakdolmasiEtli Kabak Dolması

Süre 35 dk.
Kaç Kişilik 6

Malzemeler

1 Kg dolmalık kabak
2 Çorba kaşığı dolmalık pirinç
300 Gr orta yağlı kıyma
2 Adet büyük boy domates
2 Adet soğan
1 Çorba kaşığı margarin
Yarım demet maydanoz
Yarım demet dereotu
Yeteri kadar tuz

Hazırlanışı

Kabakların üzeri kazınarak temizlendikten ve sert olan sap kısımları kesilip atıldıktan sonra yıkanır.
Özel oyacak veya bıçak yardımıyla içleri oyulur, kabakları yarmamaya dikkat edilmelidir.
İç harcı için kıymaya, ayıklanıp yıkanmış pirinç, kabuğu soyulup çekirdekleri çıkartıldıktan sonra küçük küçük doğranmış domatesler, rendelenmiş soğan, ince ince doğranmış maydanoz ve dereotunun yarısı katılır.
Yeteri kadar tuz serpilerek harç iyice karıştırılır, fazla sıkı olmayacak biçimde kabaklara doldurulur.
Dolmaların ağzı birer kabak veya domates parçasıyla kapatılarak düzenli bir biçimde tencereye dizilir.
Üstünü örtecek kadar su koyup margarin de ilave edildikten sonra orta ateşte pişirilir.
Kabaklar yumuşayıp içlerindeki pirinç pişince ateşten indirilir,dolmalar servis tabağına yerleştirilir.
Kalan dereotu dolmaların üzerine serpiştirildikten sonra tencerede kalan suyu da gezdirerek dökülür ve sıcak sıcak servis yapılır.

fasulyesalatasiFasulye Salatası

Süre 20 dk.
Kaç Kişilik 4

Malzemeler

250 gram taze fasulye
1 fincan ayçiçek yağı
3-4 diş sarmısak
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı kırmızı biber
1 tatla kaşığı kırmızı biber
1 tatlı kaşığı kekik
1/2 fincan sirke

Hazırlanışı

Fasulyeleri ayıklayıp yıkadıktan sonra bir miktar suda fazla yumuşatmadan haşlayalım.
Delikli kepçe ile tencereden çıkartıp uygun bir servis tabağında dizelim.
Sarmısakları dövüp,sirke ile karıştıralım.
Fasulyelerin üzerine gezdirelim.
Tavaya yağı alıp kızdıralım.
Kırmızı biberi ilave edip 1 dakika kadar çevirdikten sonra fasulyelerin üzerine gezdirelim.
Kekik serpiştirilip süsleyerek servis yapalım.

7 Temmuz 2014 Pazartesi iftar menüsü,yemekleri

Ramazanda ne pişireceğim misafirlerime ne yemek yapacağım diye düşünmeyin.Sizler için birbirinden özel menüleri derledik.. Her biri sonderece Sağlıklı ve Leziz yemeklerden oluşuyor.

Ramazan ayı başlangıcı : 28 haziran cumartesi
Ramazan bayramı :28 temmuz Pazartesi

Sevgili Peygamberimiz bir Şaban ayının sonunda Ramazan ayına girerken ashabına hitap ederek Ramazan ayının kutsiyet ve faziletini şöyle belirtmiştir:

Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize bastı. O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Allah o ayda oruç tutmayı farz kıldı. Geceleyin ibadet yapmayı (terâvih namazı kılmayı) nâfile kıldı. O ayda bir hayır işleyen kimse diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur. O ayda bir farz işleyen ise diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır. O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. O, yardımlaşma ayıdır. O ayda müminin rızkı bollaştırılır. O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da hiç bir şey noksanlaşmaz.

pazi-corbaPazı Çorbası

Süre 40 dk.
7 Kişilik

Malzemeler

2 Demet pazı
2 Çorba kaşığı margarin
8 Su bardağı su
Yarım kilo patates
Tuz, karabiber

Hazırlanışı 

Pazıları temizleyip, yıkayın ve ince ince kıyın.
Margarini yayvan bir tencerede eritin.
Pazıları yağa atarak bir süre kavurun.
İçine suyu ilave edin.
Patatesleri soyup, tavla zarı iriliğinde doğrayın ve tencereye ilave edin.
Tuzunu ayarlayın.
Patatesler yumuşayana dek pişirin.
Karabiber serperek, servis yapın.

imam-bayildiPatlıcan Dilme (Yalancı İmam Bayıldı)

Malzemeler:

2 adet ortaboy patlıcan (bostan patlıcanı olabilir)
3 adet ortaboy domates
2 diş sarmısak (ince kıyılmış)
2 adet ortaboy soğan
zeytinyağı
kaşar peyniri(her dilim için ince bir dilim)
kekik,nane,kırmzı biber
tuz

Hazırlanışı

Patlıcanların saplarını biraz kısaltın ve güzelce yıkayıp kurulayın. 1’er cm aralıklarla boyuna dilimleyin ve hafifçe yağlanmış fırın tepsisine alın. Domates, soğan ve kaşar peynirini ince ince dilimleyin. Boyuna dilimlediğiniz patlıcanın aralarına hazırladığınız malzemeleri paylaştırın.Sarımsakları ince ince kıyın,zeytinyağı, tuz,keki ve istediğiniz baharatları bir kapta karıştırın. Bu işlem bitince sosu yemeğinizin üzerinde gezdirin. Patlıcanların üzerini aluminyum folyo ile kapatarak 180 derece fırında yaklaşık 30 dk. (patlıcanlat yumuşayana kadar) pişirin.

firinda-besamel-makarnaFırında Beşamel Soslu Makarna

Malzemeler:

1 paket fırın makarna
2 yemek kaşığı sıvıyağ
içi için 2 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
üzeri için 1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
Tuz

Beşamel sos için:

4 yemek kaşığı margarin
4 yemek kaşığı un
3 su bardağı süttuz kolay olsun diyenlere 1 paket hazır beşamel sos ve 3,5 su bardağı süt

Hazırlanışı

1- Makarnaları ikiye bölün, derin bir tencereye bol su ve 2 yemek kaşığı sıvıyağ ekleyin. Makarnaları çok yumuşamayacak şekilde haşlayın (ben neredeyse 8-10dk. haşlıyorum).
2- Haşladığınız makarnaları süzerek soğuk sudan geçirin ve süzülmesi için süzgeçte bekletin.
3- Beşamel sos için margarini ve unu tencerede koyun ve un rengini değiştirene kadar orta ateşte kavurun (olunca mis gibi kokacaktır). Üzerine sütü azar azar eklerken bir yandan da çırparak karıştırın (varsa blendır yada mikserde harika olur.)
4- Sos koyu bir kıvam alınca ocaktan alın. Geniş bir kapta makarna, beşamel sos ve 2 su bardağı kaşar peynirini karıştırın ve hemen fırın kullanacağınız kaba alın.(Ben porselen fırın kabı tercih ediyorum ama borcamda güzel oluyor.)
5- Üzerine 1 su bardağı kaşar peyniri rendesini döşeyerek önceden ısıtılmış 200 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirin.

6 Temmuz 2014 Pazar iftar menüsü, yemekleri

Ramazanda ne pişireceğim misafirlerime ne yemek yapacağım diye düşünmeyin.Sizler için birbirinden özel menüleri derledik.. Her biri sonderece Sağlıklı ve Leziz yemeklerden oluşuyor.

Ramazan ayı başlangıcı : 28 haziran cumartesi
Ramazan bayramı :28 temmuz Pazartesi

Sevgili Peygamberimiz bir Şaban ayının sonunda Ramazan ayına girerken ashabına hitap ederek Ramazan ayının kutsiyet ve faziletini şöyle belirtmiştir:

Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize bastı. O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Allah o ayda oruç tutmayı farz kıldı. Geceleyin ibadet yapmayı (terâvih namazı kılmayı) nâfile kıldı. O ayda bir hayır işleyen kimse diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur. O ayda bir farz işleyen ise diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır. O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. O, yardımlaşma ayıdır. O ayda müminin rızkı bollaştırılır. O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da hiç bir şey noksanlaşmaz.

nohut-corbasiNohut Çorbası

Malzemeleri

1 çay bardağı nohut
1 çorba kaşığı margarin
1 havuç
1 orta boy soğan
3 diş sarmısak
Yarım avuk göğsü
1 tatlı kaşığı un
Tuz ve kırmızı biber

Hazırlanışı

Nohudu haşlayıp süzün.Havucu haşlayıp ufak küpler halinde doğrayın.Margarini eritilmiş ,kıyılmış soğanı ve sarmısağı kavurun.Havucu ilave edip biraz çevirin.Tavuk suyunu ekleyin.Haşlanmış tavuk etini ufak ufak didikleyin.Haşlanmış nohutla birlikte çorbaya ilave edin.Son olarak unu ekleyip çorbayı koyulaştırın.Baharatları ekleyi servis yapın.

pilic-kroketPiliç Kroket

Süre 40 dk.
Kaç Kişilik 4

Malzemeler

1 Adet tavuk göğsü
3 Dilim bayat ekmek içi
1 Adet soğan
Yarım demet maydanoz
2-3 Adet yumurta
1 Çay bardağı galeta unu
1 Su bardağı sıvıyağ
4-5 Adet patates
3 Adet domates
1 Adet patlıcan
1 Adet sivri biber
Tuz, karabiber, yenibahar

Hazırlanışı

Ön hazırlık olarak tavuk göğsünü haşlayın.
Eti kemiğinden ayırıp dideleyin.
Küçük küçük doğrayıp içine 1 adet soğan rendesini ekleyin.
Bayat ekmek içini ufalayın ve maydanozu kıyın.
2 adet yumurtayı kırıp, tuz ve baharatları ayarlayarak yoğurun.
Ceviz iriliğinde parçalar koparıp, parmak uzunluğunda köfteler hazırlayın.
Köfteleri önce galeta ununa sonra çıpılmış yumurtaya sonra tekrar galeta ununa bulayıp kızartın.
Biberi bütün olarak kızartın.
Patlıcanları küp küp doğrayın.
Tuz serpip karıştırın.
10 dakika sonra yıkayıp suyunu süzerek kızartın.
Domatesleri yuvarlak dilimler halinde kesip, hafifçe kızartın.
Köfteleri yanında kızarmış sebzelerle birlikte servis yapın.

mercimek-kofteMercimek Köfte

Süre 40 dk.
6 Kişilik

Malzemeler

2 Su bardağı kırmızı mercimek
1.5 su bardağı ince bulgur
1 Su bardağı sıvıyağ
1 Soğan
Tuz
3 Yemek kaşığı salça
Yarım demet maydonoz
Yarım demet taze soğan

Hazırlanışı

Mercimeği ayıklayıp yıkayın.
Tencereye alıp üzerini örtecek kadar su ekleyin.
Yumuşayıncaya kadar haşlayıp ateşen alın.
Bulguru yıkayıp mercimeğe ilave edin.
Biraz karıştırıp tencerenin kapağını kapatın.
Bulgur yumuşayınca kapağını açıp soğumaya bırakın.
Sıvıyağda kızdırın.
Soğanı kıyıp yapda pembeleştirin.
Salçayı ekleyip karıştırın.
Soğanlı karışımı mercimekli bulgura ilave edip yoğurun.
Maydonoz ve taze soğanı kıyıp ekleyin.
Tuz serpip iyice yoğurun.
Köfte şekli vererek servis tabağına dizin.

kaynak: mynet.com

5 Temmuz 2014 Cumartesi iftar-yemek menüsü

Ramazanda ne pişireceğim misafirlerime ne yemek yapacağım diye düşünmeyin.Sizler için birbirinden özel menüleri derledik.. Her biri sonderece Sağlıklı ve Leziz yemeklerden oluşuyor.

Ramazan ayı başlangıcı : 28 haziran cumartesi
Ramazan bayramı :28 temmuz Pazartesi

Sevgili Peygamberimiz bir Şaban ayının sonunda Ramazan ayına girerken ashabına hitap ederek Ramazan ayının kutsiyet ve faziletini şöyle belirtmiştir:

Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize bastı. O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Allah o ayda oruç tutmayı farz kıldı. Geceleyin ibadet yapmayı (terâvih namazı kılmayı) nâfile kıldı. O ayda bir hayır işleyen kimse diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur. O ayda bir farz işleyen ise diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır. O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. O, yardımlaşma ayıdır. O ayda müminin rızkı bollaştırılır. O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da hiç bir şey noksanlaşmaz.

sogan-corbasiSoğan çorbası

Malzemeler:

– 45 gr. tereyağı
– 500 gr. kuru soğan
– 65 gr. taze soğan
– 25 gr. un
– 1,5 lt. et suyu (yoksa bulyon yardımıyla da hazırlayabilirsiniz)
– 2 yumurta sarısı
– Maydanoz, kekik, biberiye, frenk soğanı
– 200 gr. bira
– 180 gr. krema
– 30 gr. tereyağı
– Bir kaç dilim tost ekmeği
– 2 kesme şeker

Hazırlanışı

Taze ve kuru soğanları, maydanoz, biberiye, kekik ve frenk soğanını doğrayın. Kuru soğanlar yarım halka şeklinde kalabilir.Taze ve kuru soğanı derin bir tencerede ya da varsa wok’ta 6 dk. tereyağı ile kavurun.Sırasıyla, şeker, un, et suyu, tuz ekleyin.2 yumurta sarısı ve otları mikserde karıştırın. Üzerine bira ve kremayı ekleyip, karıştırmaya devam edin.Bu karışımı çorbaya ekleyin.Üzerine tereyağında kavurduğunuz tost ekmeklerini koyarak sıcak servis yapın.

bugu-kebabiBuğu Kebabı

Süre 100 dk.
8 Kişilik

Malzemeler

1 Kilo kemiksiz koyun eti
Yarım kg arpacık soğan
6 Diş sarımsak
2 Adet domates
1 Çay kaşığı karabiber
1 Çay kaşığı kekik
3 Adet defne yaprağı
1 Tutam kıyılmış dereotu
1 Tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı

Eti, arpacık soğan büyüklüğünde doğrayıp güvece alın.
Soğan ve sarımsakları soyup, bütün olarak ete ekleyin.
Domatesleri yıkayıp rendeleyin.
Defne yaprağı, tuz, karabiber, kekik ve domates rendesini ilave edip güvecin kapağını kapatın.
Kısık ateşte yaklaşık 2 saat pişirin.
Servis yapmadan önce defne yapraklarını içinden alın.
Üzerine dereotu serpin ve sıcak olarak servis yapın.

arpa-sehriye-corbaArpa Şehriye Salatası

Malzemeler

1 paket arpa şehriyesi
2 Su bardağı küçük doğranmış kırmızıbiber
2–3 adet doğranmış yeşil soğan
2–3 adet çekirdeği çıkartılmış ve dilimlenmiş yeşil zeytin
1/2 su bardağı mısır
1 su bardağı zeytinyağı
1 çorba kaşığı rendelenmiş parmesan
1/2 su bardağı sirke
1 çorba kaşığı hardal
1 tatlı kaşığı toz şeker
Tuz

Hazırlanışı

Arpa şehriyeyi makarna gibi haşlayın.Ayrı bir kapta; Hardal, sirke, zeytinyağı, şeker ve tuzu karıştırıp salata sosunu hazırlayın.Arpa şehriye haşlanınca iyice süzün.Yeniden haşladığınız tencereye koyun (ocak kapalı olsun). Hazırladığınız salata sosunu arpa şehriye sıcakken üzerine dökün.Sosu iyice eminceye kadar karıştırın.Salatayı buzdolabına koymadan ılık servis yapabilirsiniz. Birgün sonra yiyecekseniz buzdolabına koymalısınız.

kaynak: mynet.com

4 Temmuz 2014 Cuma iftar menüsü-yemekleri

Ramazanda ne pişireceğim misafirlerime ne yemek yapacağım diye düşünmeyin.Sizler için birbirinden özel menüleri derledik.. Her biri sonderece Sağlıklı ve Leziz yemeklerden oluşuyor.

Ramazan ayı başlangıcı : 28 haziran cumartesi
Ramazan bayramı :28 temmuz Pazartesi

Sevgili Peygamberimiz bir Şaban ayının sonunda Ramazan ayına girerken ashabına hitap ederek Ramazan ayının kutsiyet ve faziletini şöyle belirtmiştir:

Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize bastı. O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Allah o ayda oruç tutmayı farz kıldı. Geceleyin ibadet yapmayı (terâvih namazı kılmayı) nâfile kıldı. O ayda bir hayır işleyen kimse diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur. O ayda bir farz işleyen ise diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır. O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. O, yardımlaşma ayıdır. O ayda müminin rızkı bollaştırılır. O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da hiç bir şey noksanlaşmaz.

un-corbaUn Çorbası Tarifi

Malzemeler:

2 Çorba Kaşığı Un
1 Çorba Kaşığı Tereyağı
3 Diş Sarımsak
1 Su Bardağı Et Suyu
Tuz
Su

Hazırlanışı

Mısırözü yağını ve tereyağını bir tencereye alarak, üzerine unu ekleyip kavuruyoruz. Ardından üzerine önce soğuk suyu sonra et suyunu ve tuzunu ekleyerek kaynamaya bırakıyoruz.Çorba kaynayınca üzerine sarımsak ekleyerek pişmeye bırakın.

sucuklu-durumSucuklu dürüm

Malzemeler:

Kişi sayısına göre lavaş ya da tortilla
Her dürüme 5-6 dilim (julyen doğranmış) sucuk
2 adet çarliston biber
2 adet orta boy domates
3-4 yemek kaşığı konserve mantar
3-4 yemek kaşığı konserve mısır
Göbek marul
2 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
tuz

Hazırlanışı

Öncelikle biber ve marulu güzelce yıkayarak doğrayalım ve karıştırarak bir kaba alalım. Mantarları ve domatesleri ince bir şekilde dilimleyelim. Sucukları julyen yani parmak şeklinde keselim.Sucukları 1-2 yemek kaşığı sıvıyağ koyulmuş tavada domates ve mantarla soteleyelim. Pişmesine yakın kıyılmış marul, biber ve tuzu ekleyerek 1dakika daha soteleyin.Lavaş ekmeklerine eşit oranda paylaştırın ve kaşar rendesi serperek dürüm yapın. İsteğe göre üzerine domates sosu ve kaşar peyniri rendesi ekleyerek 180 derece fırında peynir eriyene kadar fırınlayın.Servis tabağına alın patates kızartması ve yeşillik ile servis yapın.

pesto-patatesPesto soslu patates

Malzemeler:

1 demet taze fesleğen
2 Diş sarımsak
4 Çorba kaşığı Rende kaşar peyniri
1 çay bardağı Zeytinyağı
2 çorba kaşığı Çam fıstığı
tuz

Hazırlanışı

Fesleğen yıkanır ve doğranır. Sarımsak ve çam fıstığı ile birlikte rondoda iyice parçalanana kadar.Buna rendelenmiş kaşar peyniri eklenir ve bir tahta kaşıkla iyice karıştırıldıktan sonra zeytinyağı ve tuz katılarak krema haline gelinceye kadar karıştırılarak servise sunulur.

kaynak: mynet.com

3 Temmuz 2014 Perşembe iftar menüsü, yemekler

Ramazanda ne pişireceğim misafirlerime ne yemek yapacağım diye düşünmeyin.Sizler için birbirinden özel menüleri derledik.. Her biri sonderece Sağlıklı ve Leziz yemeklerden oluşuyor.

Ramazan ayı başlangıcı : 28 haziran cumartesi
Ramazan bayramı :28 temmuz Pazartesi

Sevgili Peygamberimiz bir Şaban ayının sonunda Ramazan ayına girerken ashabına hitap ederek Ramazan ayının kutsiyet ve faziletini şöyle belirtmiştir:

Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize bastı. O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Allah o ayda oruç tutmayı farz kıldı. Geceleyin ibadet yapmayı (terâvih namazı kılmayı) nâfile kıldı. O ayda bir hayır işleyen kimse diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur. O ayda bir farz işleyen ise diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır. O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. O, yardımlaşma ayıdır. O ayda müminin rızkı bollaştırılır. O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da hiç bir şey noksanlaşmaz.

nane-kabak-corbaNaneli kabak çorbası tarifi

Malzemeleri

(6 kişilik)
1 kg. kabak
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 adet soğan (doğranmış)
1/2 tatlı kaşığı kuru nane
5 su bardağı sebze suyu (kaynar)
3-4 dal taze nane
Tuz, karabiber (arzu edilen miktarda)
6 çorba kaşığı krema Hazırlanışı

Zeytinyağını ısıtıp, soğanları yumuşayıncaya kadar 2-3 dakika soteleyin. Kabak ve kuru naneyi katıp, iyice karıştırın. Üzerini kapatıp, hafif ateşte, kabaklar yumuşayıncaya kadar yaklaşık 10 dakika pişirin. Sebze suyunu ilave edin. Kaynama noktasına gelince ateşi iyice kısın. Nanelerin yapraklarını saplarından ayırıp, yaprakları çorbaya katın. Kapağını kapatıp, kabaklar iyice yumuşayıncaya kadar kısık ateşte 20 dakika daha pişirin. Ateşten alın, 5 dakika dinlendirdikten sonra robottan geçirin.

Bir kaba alıp, soğumaya bırakın. Üzerini kapatıp, en az 4 saat buzdolabında bekletin. Servis yapmadan önce tuz, karabiber serpip, karıştırın. Soğuk çorbanızı servis tabaklarına koyduktan sonra ortalarına birer çorba kaşığı krema ve taze nane yaprağı koyarak servis yapın.

inegolkofteİnegöl Köfte

Malzemeler

1 kg yağsız kıyma,
150 gr. böbrek yağı,
İki baş soğan,
İki çay kaşığı karbonat,
İki yemek kaşığı süt tozu,
1 yumurta sarısı

Hazırlanışı

Kıyma ve böbrek yağı yoğurulacak ve kıyma makinesinde cekilecek. İki baş soğan rendelenecek iki çay kaşığı karbonat ve iki yemek kaşığı süt tozu 1 yumurta sarısı da kıymalı karısıma eklenerek iyice karıştırılarak yoğurulucak ve tekrar kıyma makinesinden geçirilecek. Bu karışım bir gün dinlendirilecek. Daha sonra isteğe bağlı olarak şekil verip ister ızgarada ister fırında pişirilecek.

zeytinyaglibiberdolmasiZeytinyağlı Biber Dolması

Süre 70 dk.
Kaç Kişilik 8

Malzemeler

3 Su bardağı pirinç
8 Adet soğan
3 Su bardağı zeytinyağı
2 Adet domates
1 Demet dereotu
1 Kilo dolmalık biber
1 Çay kaşığı şeker
Çam fıstık, kuşüzümü, karabiber, yenibahar Hazırlanışı

Pirinci ayıklayıp yıkayın.
Tencereye 2 su bardağı zeytinyağını alıp, kızdırın.
İçine pirinçleri ekleyin ve ardından çam fıstığı ve tuzu ilave edin.
Fıstıklar pembeleşene dek bir kaşıkla karıştırın.
Soğanları rendeleyip, sıkıp suyunu akıtın ve pirinçlere ilave edin.
Beş dakika daha kavrun.
Domatesleri yıkayıp, çekirdeklerini çıkartın.
Küçük parçalara kesip, soğanlı pirince ilave edin.
Bir müddet karıştırarak yağını ve suyunu çekmesi için bekleyin.
Sonra tuz, karabiber, yenibahar, kuşüzümü ve şeker katıp karıştırın.
Tencerenin kapağını kapatıp, bir süre bekletin.
Yarım saat sonra iri dolmalık biberlerin içini oyun ve hazırladığınız karışımı doldurun.
Dökülmemesi için ağzını ince bir dilim domates ile kapatın.
Tencereye yerleştirdiğiniz biberlerin üzerine bir tabak kapatın.
Dolmaların kenarlarından tencereye 5 su bardağı su koyun.
Orta ateşte suyunu çekene dek pişirin.

Ve son olarak tatlımız..

pudingtarif3

kaynak: mynet.com

2 Temmuz 2014 iftar menüsü, yemekleri

Ramazanda ne pişireceğim misafirlerime ne yemek yapacağım diye düşünmeyin.Sizler için birbirinden özel menüleri derledik.. Her biri sonderece Sağlıklı ve Leziz yemeklerden oluşuyor.

Ramazan ayı başlangıcı : 28 haziran cumartesi
Ramazan bayramı :28 temmuz Pazartesi

Sevgili Peygamberimiz bir Şaban ayının sonunda Ramazan ayına girerken ashabına hitap ederek Ramazan ayının kutsiyet ve faziletini şöyle belirtmiştir:

Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize bastı. O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Allah o ayda oruç tutmayı farz kıldı. Geceleyin ibadet yapmayı (terâvih namazı kılmayı) nâfile kıldı. O ayda bir hayır işleyen kimse diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur. O ayda bir farz işleyen ise diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır. O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. O, yardımlaşma ayıdır. O ayda müminin rızkı bollaştırılır. O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da hiç bir şey noksanlaşmaz.

tavuksuyucorbaEkşili Çorba

4 kişilik

Malzemeler:

– 250 gr kıyma
– Yarım demet maydanoz
– 1 adet küçük boy havuç
– 5 su bardağı su
– 1 kahve fincanı pirinç
– 1 su bardağı un
– 2 çorba kaşığı limon suyu
– Tuz, karabiber Hazırlanışı

İnce kıyılmış maydanoz sapı ve küp doğranmış havucu su ile birlikte tencereye alıp kaynatın. Bir kasede kıyma, kıyılmış maydanoz yaprağı, tuz, karabiber ve pirinci yoğurun. Fındık büyüklüğünde yaptığınız köfteleri una bulayın. Bir süzgece alıp sallayarak fazla unu silkeleyin. Kaynayan sebzeli suya tuz ekleyip, köfteleri atın. Köfteler piştikten sonra tencereden aldığınız bir çay bardağı suya limon suyunu ekleyin. Karıştırıp, kaynayan yemeğe yavaş yavaş ilave edin. 2-3 dakika kaynattıktan sonra servis yapın.

barbunya-pilaki-vdoZeytinyağlı Barbunya

Süre 50 dk.
6 kişilik

Malzemeler

taze barbunya 1/2 kg.
soğan 1 adet
havuç 1 adet
patates 1 adet
domates 1 adet
sarımsak 1 diş
şeker 1 tatlı kaşığı
zeytinyağı 1 çay bardağı
Maydanoz
Tuz

Hazırlanışı

Ayıklanmış barbunyaları tencerede 20 dakika kaynatıp, suyunu süzün. Başka bir tencereye zeytinyağını koyun, küçük küçük doğranmış soğan ve sarımsakları yağda kavurun. Küp küp doğranmış havuç, patates ve doğranmış domatesleri ilave edin. Barbunyaları da ekleyin. Bir buçuk su bardağı suyu, tuzu ve şekeri koyup sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirin. Soğuduktan sonra servis tabağına alıp, üzerine doğranmış maydanoz serpin.

kaynak: mynet.com

1 Temmuz 2014 ramazan iftar menü, yemekler

Ramazanda ne pişireceğim misafirlerime ne yemek yapacağım diye düşünmeyin.Sizler için birbirinden özel menüleri derledik.. Her biri sonderece Sağlıklı ve Leziz yemeklerden oluşuyor.

Ramazan ayı başlangıcı : 28 haziran cumartesi
Ramazan bayramı :28 temmuz Pazartesi

Sevgili Peygamberimiz bir Şaban ayının sonunda Ramazan ayına girerken ashabına hitap ederek Ramazan ayının kutsiyet ve faziletini şöyle belirtmiştir:

Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize bastı. O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Allah o ayda oruç tutmayı farz kıldı. Geceleyin ibadet yapmayı (terâvih namazı kılmayı) nâfile kıldı. O ayda bir hayır işleyen kimse diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur. O ayda bir farz işleyen ise diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır. O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. O, yardımlaşma ayıdır. O ayda müminin rızkı bollaştırılır. O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da hiç bir şey noksanlaşmaz.

lahana-corbaLahana Çorbası

Malzemeler

1 adet kuru soğan
5 yaprak beyaz lahana
Yarım su bardağı yeşil mercimek
Yarım su bardağı pilavlık bulgur
Yarım yemek kaşığı domates salçası
Çok az sıvıyağ Hazırlanışı

Soğanları küp küp doğrayın.
Tencereye çok az sıvıyağ ekleyip kızdırın.
Soğanları ekleyip kavurun.
Salçasını ilave edip kavurmaya devam edin.
1 litre kaynar suyu tencereye ekleyin.
Mercimeği biraz haşlayıp süzün.
Tencereye bulgur, mercimeği ekleyin.
Lahanayı ince ince doğrayıp tencereye ekleyin.
Orta dereceli ateşte bulgurlar yumuşayana kadar pişirin.

pilicbegendiliPiliç Beğendili

6 kişilik

Malzemeler

piliç 3 adet
çiçek yağı 3 çorba kaşığı
margarin 5 çorba kaşığı
domates 3 büyük
patlıcan 1250 gr.
süt 2 bardak
rende kaşar peyniri 1 bardak
un 1/3 bardak
Tuz

Hazırlanışı

Bir tencereye çiçek yağı koyarak kızdırın ve buna tüyleri yolunmuş, içi temizlenmiş, tütsülenmiş, yıkanmış ve tuzlanmış piliçleri koyarak tencerenin kapağını kapatın ve piliçlerin bir tarafları kızardıktan sonra, diğer taraflarını çevirerek her bir tarafı da nar gibi oluncaya kadar ortadan daha az kuvvetteki ateşte yaklaşık 20-30 dakika arasında kızarmaya bırakın.Piliçler kızarınca, tencereye kabukları çıkarılmış ve küçük parçalara doğranmış domatesleri ve biraz margarin koyun. Tencerenin kapağını kapatın ve domatesler sularını salıp çekmesi için 30 dakika daha pişirin. Piliçler de iyice pişince bunlara, 1 bardak da su katarak bir 5 dakika daha pişirin, sonra tencereyi ateşten alarak, piliçleri uzunluklarına doğru ortalarından ikiye kesin ve kesilmiş piliçleri bir tabağa yerleştirdikten sonra üstlerine salçasını dökün.Küçük bir tencereye 5 çorba kaşığı margarin ile unu koyarak, az kuvvetteki ateşte unu sarartmadan 2 dakika kadar kavurun ve tencereyi ateşten alarak bir tarafa bırakın.Diğer taraftan patlıcanın herbir tarafını kuvvetli bir ateşde kabukları yanarcasına pişirdikten sonra patlıcanların yanmış kabuklarını yukarıdan aşağıya doğru bir bıçakla soyun. Sonra patlıcanları pişirerek bir tarafa bırakmış olduğunuz unlu yağa katın ve telle karıştırarak hepsini birbirleriyle eritin, sonra da patlıcanları tenceresiyle ateşe koyarak bunlara tuz ile sıcak bir halde 2 bardak sütü azar azar katın ve bir taraftan da hızlıca karıştırarak pişmeye devam edin sonra da rendelenmiş kaşar peyniri katarak iyice bir karıştırdıktan sonra tencereyi ateşten alını ve pilicin yanında servis yapın.
Sarmısaklı Dip

10 kişilik

sarimsaklidipMalzemeler

beyaz peynir 200 gr.
yağsız taze kutu peynir 100 gr.
kurutulmuş domates 125 gr.
ceviz içi 100 gr.
sarmısak 2 baş
kaşığı zeytinyağı 2 tatlı
kaşığı kekik1 tatlı
kremşanti 4 yemek kaşığı
Tuz

Hazırlanışı

2 baş sarmısağı diş diş ayırıp soymadan, uç kısımlarını 1 cm. kalınlığında kesin. Kestiğiniz yüzeylere zeytinyağı damlatın. Sarmısak dişlerini kesilmiş uçları yukarı gelecek şekilde alüminyum folyoya dizip sarın. Önceden 200 derece ısıtılmış fırında 30-40 dakika pişirin. Folyadan çıkartıp ılımaya bırakın ve yumuşamış içleri sıkıp çıkartın. Domatesleri ince ince kıyın. Cevizleri hafif ateşte pembeleştirin. Soğuyunca derin dondurucu torbasına koyun, merdane yardımı ile üzerinden geçerek ufalayın. Beyaz peyniri ufalayın, taze kutu peyniri, sarmısak ve 4 yemek kaşığı kremşantiyi katın. Mikserde düzgün bir karışım oluncaya kadar karıştırın. Ceviz, domates ve kekik ilave edip yedirin. Ekmek üzerine sürüp servis yapın.

kaynak: mynet.com

30 Haziran 2014 Ramazan iftar menüsü

Ramazanda ne pişireceğim misafirlerime ne yemek yapacağım diye düşünmeyin.Sizler için birbirinden özel menüleri derledik.. Her biri sonderece Sağlıklı ve Leziz yemeklerden oluşuyor.

Ramazan ayı başlangıcı : 28 haziran cumartesi
Ramazan bayramı :28 temmuz Pazartesi

Sevgili Peygamberimiz bir Şaban ayının sonunda Ramazan ayına girerken ashabına hitap ederek Ramazan ayının kutsiyet ve faziletini şöyle belirtmiştir:

Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize bastı. O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Allah o ayda oruç tutmayı farz kıldı. Geceleyin ibadet yapmayı (terâvih namazı kılmayı) nâfile kıldı. O ayda bir hayır işleyen kimse diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur. O ayda bir farz işleyen ise diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır. O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. O, yardımlaşma ayıdır. O ayda müminin rızkı bollaştırılır. O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da hiç bir şey noksanlaşmaz.

mercimek-pirincYayla Çorbası Erişteli

Malzemeler :

• 1 Su Bardağı Ev Yapımı Erişte
• 1 Su Bardağı Yarma Mısır
• 2 Çorba K. Söke Un
• 3 Çorba K. Yoğurt
• Su
• Et Suyu
• Üzeri İçin:
• Tereyağı
• Nane

manisa-kebabiManisa Kebabı (Bohça Kebabı)

Malzemeler:

6 çorba kaşığı tereyağı
1.300 gr kuşbaşı kuzu eti
2 adet orta boy kurusoğan
2 adet havuç
3 adet patates
400 gr. Mantar (1 paket)
1 çay kaşığı kuru fesleğen
2 su bardağı sıcak su
tuz
karabiber

Krep hamuru için:

3 adet yumurta
1,5 litre süt
3,5 su bardağı un
1 paket kabartma tozu

Üzeri için:

kaşar peyniri (bohça adedi kadar dilimlenecek)
3 adet domates
8-10 adet sivribiber

uzum-pilaviBademli üzüm pilavı

Malzemeler:

2 su bardağı pirinç
1 çay bardağı kuru üzüm
1 su bardağından az file badem
2 dolu dolu yemek kaşığı tereyağı
3 su bardağı kaynar su
Tuz (isteğe göre 1,5 adet et bulyon)

Ve son olarak tatlımız..

nepisirsem_tarif

29 Haziran 2014 İftar menüsü,yemekleri

Ramazanda ne pişireceğim misafirlerime ne yemek yapacağım diye düşünmeyin.Sizler için birbirinden özel menüleri derledik.. Her biri sonderece Sağlıklı ve Leziz yemeklerden oluşuyor.

Ramazan ayı başlangıcı : 28 haziran cumartesi
Ramazan bayramı :28 temmuz Pazartesi

Sevgili Peygamberimiz bir Şaban ayının sonunda Ramazan ayına girerken ashabına hitap ederek Ramazan ayının kutsiyet ve faziletini şöyle belirtmiştir:

Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize bastı. O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Allah o ayda oruç tutmayı farz kıldı. Geceleyin ibadet yapmayı (terâvih namazı kılmayı) nâfile kıldı. O ayda bir hayır işleyen kimse diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur. O ayda bir farz işleyen ise diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır. O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. O, yardımlaşma ayıdır. O ayda müminin rızkı bollaştırılır. O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da hiç bir şey noksanlaşmaz.

mercimek-pirincMercimek Çorbası

Malzemeler:

2 su bardağı kırmızı Mercimek
5 su bardağı su
2 soğan
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
1 yemek kaşığı Salça
1 çay bardağı sıvı yağ
1 tablet tavuk suyu
1 yemek kaşığı kuru nane
tuz

 Hazırlanışı

Çorbamızı düdüklü tencerede pişireceğiz.Çabuk ve lezzetli bir çorba bu.Tencerimize yağı dökün. Ardından doğranmış soğanı kayun ve kavurun.Yıkamış olduğumuz mercimeği,tavuk tableti,kırmızıtoz biber ,salça,az tuz ve en önemlisi kurultulmuş naneyi (çorbanızın lezzeti) koyun 10 dk pişirin.Pişen mercimeği süzün.Servis edrken Üzerini taze nane yapraklarıyla süsüleyilirsiniz.

mamzana-salatasiManzana Salatası

Malzemeler:

6 patlıcan
3 domates
4- 5 sivri biber
1 demet maydanoz
750 gr. yoğurt
3 diş sarımsak
2 kaşık yağ
1 çay kaşığı kırmızı biber
Tuz

Hazırlanışı

Patlıcanlar ucundan başlanarak ocakta çevire çevire közlenir. Kabuklar soyulup incecik kıyılır. Domates, biber ve maydanoz küçük doğranıp patlıcanlara katılır. Tuz atılır. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülüp, kırmızı biberli yağ gezdirilir

kuru-kofteKuru Köfte

Malzemeleri:

1 kg yağsız dana kıyma
4 adet orta boy kuru soğan (çok ince rendelenmiş)
1 adet yumurta
7-8 dilim bayat ekmek (kabuklarını soymamıza gerek yok!)
veya tost ekmeği
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kimyon

Hazırlanışı

Önce bayat ekmekleri bol suda ıslanmaya bırakalım. Öte yandan derin bir yoğurma kabının içine kıymayı, rendelenmiş soğanı, yumurta, tuz, karabiber ve kimyonu ekleyelim. Islanıp iyice yumuşayan ekmekleri elimizle sıkıp, köfte harcının içine karıştıralım. Şimdi de tüm malzemeleri iyice karıştırıp yoğurmaya başlayalım. Köfte harcı ne kadar uzun yoğrulursa, en az 8-10 dakika gibi o kadar iyi kızarır ve lezzetli olur. Hatta yoğrulan köfte harcını toparlayıp, 1-2 saat buzdolabında dinlendirmeniz de bu lezzete çok katkıda bulunacaktır. Sonra köfte harcından kabuklu ceviz kadar parçalar koparalım, iki elimizin arasında yuvarlayıp, 10 cm boyunda 1,5 cm. eninde uzun mekik, köfteler hazırlayalım. Bir tepsinin içine 1 yemek kaşığı unu serpiştirip, köfteleri yan yana dizelim. Bu arada geniş bir tavada yağı kızdırıp, köfteleri arkalı önlü kızartalım. Üzerine kağıt peçete serilmiş bir tabağa dizip, fazla yağı emdirelim. Sonra da ılık olarak servise sunalım.Afiyet olsun…

incir-tatli-koKolay İncir Tatlısı

Malzemeler:

½ Kg.Kuru Incir
2 Su Bardagi Süt
½ Bardak Dövülmüs Ceviz
Tarcin ve hindistan cevizi

Hazırlanışı

İncirleri yıkayıp bir tencereye koyun. 2 Bardak su ilave edin ve 20 dakika haşlayın. Incirlerin baş kısimlarini temizleyip, küp şeklinde dograyın. Süt ekleyerek 10 dakika haşlayın. Üzerine tarçın , hindistancevizi ve ceviz serperek servis yapın.

kaynak: mynet.com

28 Haziran 2014 Ramazan İftar menüsü

Ezogelin Çorbası

Süre 40 dk.
Kaç Kişilik 6

Malzemeler

1 Su bardağı kırmızı mercimek
1 Çorba kaşığı pirinç
2.5 Su bardağı et suyu
1 Adet soğan
2 Çorba kaşığı un
2 Çorba kaşığı margarin
2 Tatlı kaşığı nane
1 Tatlı kaşığı kekik
Yarım çay kaşığı karabiber
1 Tatlı kaşığı kırmızı biber
Yeterince su
Tuz

1450059_10151887407736923_244052422_nHazırlanışı

Kırmızı mercimekleri ve pirinci ayıklayıp, yıkayın.
Et suyunu kaynatın.
Mercimekleri, pirinci ve ayıklanmış bütün soğanı katıp, iyice yumuşayana dek pişirin.
Dilerseniz blendırdan veya süzgeçten geçirin.
Bu arada küçük bir tencerede yağı eritin.
İçine unu ilave edin.
Unun rengi değişene dek kavurun.
İçine azar azar ılık su dökün.
Krema kıvamına geldiğinde mercimeğin içine karıştırarak katın.
Tuzunu ayarlayıp, bir taşım kaynatın.
Başka bir tavada yağ eritin.
İçine kırmızı biber, nane ve kekiği katıp, yağla birlikte kızdırın.
Çorbanın üzerine gezdirerek döküp, servis yapın.

tavuksarmasiTavuk Sarması

Süre 40 dk.
5 Kişilik

Malzemeler

5 Parça ince dövülmüş tavuk göğüs eti
1 Adet patates
1 Adet havuç
3 Yemek kaşığı haşlanmış bezelye
3 Yemek kaşığı mantar
2 Yemek kaşığı margarin
5 Dilim taze kaşar peyniri
Tuz, karabiber, kekik

Hazırlanışı

Patates ve havucu küçük küpler halinde doğrayın.
Mantarı ince ince kıyın.
1 yemek kaşığı margarini eritip patates, havuç ve mantarı soteleyin.
Bezelye, tuz, karabiber ve kekik ilave ederek karıştırın.
İyice dövülmüş tavuk göğüs etini bir kasenin içine yerleştirin.
Ortasına hazırladığınız harçtan yeterince ilave edip bohça şeklinde kapatın.
Yağlanmış tepsiye ters olarak yerleştirin.
Diğer tavuk etlerini de aynı işlemi uygulayın.
Tavukların üzerlerine kalan 1 yemek kaşığı margarini sürün.
Yarım çay bardağı su ilave ederek sıcak fırında 15 dakika pişirin.
Kızaran tavukların üzerine kaşar peyniri dilimlerini yerleştirerek tekrar fırına verin.
Peynirler eriyince fırından çıkarıp üzerini ince dilimlenmiş mantar ile süsleyip sıcak olarak servis yapın.

zeytinlispagettiZeytinli Spagetti

Süre 30 dk.
4 kişilik

Malzemeler

50 gr çekirdeksiz yeşil zeytin
50 gr siyah zeytin
5 Yemek kaşığı zeytinyağı
2 Adet acı kırmızı biber
2 Diş sarımsak
Yarım demet kıyılmış maydanoz
Yarım paket çubuk makarna (spagetti)
Tuz

Hazırlanışı

Siyah zeytinleri çekirdeklerinden ayırın ve yeşil zeytinlerle birlikte iri iri doğrayın.
Acı biberleri uzunlamasına bölün ve yıkayın.
Çekirdeklerini çıkarın ve küçük küçük doğrayın.
Sarımsağı soyun ve ezin.
Maydanoz yapraklarını ince ince kıyın.
Spagettiyi 3 yemek kaşığı tuz kattığınız kaynar suda 10 dakika pişirip, suyunu süzün.
Kalan zeytinyağını tavada kızdırın.
Acı biber, sarımsak ve zeytinleri yağda hafifçe kavurun.
Süzdüğünüz spagettiyi ve ince kıyılmış maydanozu katıp, karıştırın.
Tuz serpip, bekletmeden servis yapın.

Ve son olarak tatlı..

puding-tarifleri5

kaynak: mynet.com

Balık Günlük Hal Fiyatları-Hamsi Çipura Levrek Nerede Kaç Lira?

14 ocak 2014 Balık Hali Su Ürünleri Fiyatları Sorgulayın-Hamsi Sardalya Çipura Levrek Lüfer Somon İstavrit Palamut Kaç Lira-İstanbul İzmir en Ucuz Nereden Alınır?

Bugün itibarıyla hamsi fiyatları tavan yapınca Gülyalı Balıkçı Kooperatifleri Başkanı İnan Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Erken başlayan hamsi avı erken bitince kilosu da günden güne artıyor” dedi.

aklaşık 2 ay bol ve bereketli geçen hamsi sezonunun artık geride kaldığına işaret eden Sağlam, “Geçtiğimiz aylarda kasası 20-25 lira, kilosu ise ortalama 2,5 lira olan hamsinin kasası bugünlerde 85 lira, kilosu ise 10-12 liraya çıktı.Hamsi fiyatı böylelikle sezonun en yüksek fiyatına ulaştı” dedi.

Sağlam, gelecek günlerde yerli hamsinin fiyatının 15 lira seviyelerine ulaşacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Günlük balık fiyatlarını alttaki hal linklerinden takip edebilirsiniz..

İstanbul Balık Hali İçin Tıklayınız

İzmir Balık Hali İçin Tıklayınız

14.01.2014 tarihli Su Ürünleri hali fiyat listesi:

 

Ürün Birim En Düşük Fiyat (TL) En Yüksek Fiyat (TL)
Çipura Kilogram 11,00 12,00
Hamsi ç.kale Kasa 40,00 50,00
Hamsi (donmuş) Kasa 30,00 40,00
Hamsi (Karadeniz) Kasa
Hamsi (karışık) Kasa 15,00
İspendek Kilogram 8,00 9,00
İstavrit Kasa 80,00 100,00
İthal Uskumru Kilogram 4,00 5,00
Kefal Kasa
Kılıç Kilogram 15,00 20,00
Kofana Adet
Kolyoz Kutu 50,00 60,00
Levrek Kilogram 10,00 14,00
Lüfer Adet 20,00 25,00
Lüfer (Akdeniz) Kilogram
Lüfer (Çanakkale) Adet 15,00 18,00
Lüfer (Kasa) dökme Kutu 275,00 325,00
Norveç Somonu (İthal) Kilogram 21,00 23,00
Palamut (5’li) çanakkale Çift
Palamut (6’lı) Çift
Palamut (7’li) Çift
Palamut (8’li) Çift
Sardalye Kasa 15,00 20,00
Somon Kilogram 9,00 11,00
Torik Çift
Torik (Çanakkale) Çift
Uskumru Kasa
Vanoz Kasa
Zargana Kasa 30,00 40,00


Bu fiyatlar, 04:00-09:00 saatleri arasında, mezatta oluşan fiyatlardır. Marjinal satış fiyatlarını ifade etmez.

Kelle Paça Tarifi -Kelle Paça Nasıl Yapılır

Türkiye’yi saran grip virüsünden korunmak için uzmanlar tavuk suyu çorbası, işkembe çorbası ve kelle paça çorbasını öneriyor.

Kelle paça tarifi malzemeleri

 • 1 adet soyulmuş kelle
 • 1 baş sarımsak
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • Kelle Paça Tarifi

  Kelle Paça Tarifi için önce kelleyi kasaptan alırken kasabımıza derisini yüzdürüp, 2 parça haline ayırttırıyoruz. Akşamdan kelleyi büyük bir tencereye koyup üstünü kapatacak şekilde su ekliyoruz. Kapağını kapatıp sabaha kadar bekletiyoruz. Sabahleyin tencereden alıp iyice yıkıyoruz. Son kez tuzla iyice ovalayıp, tekrar yıkıyoruz. Kellemizi tencereye koyup üzerini kapatacak şekilde su ekliyoruz. Eğer düdüklü tencerede pişirecekseniz üzerini kapatmayacak şekilde su eklemeniz gerekir. Normal tencerede yaklaşık 1.5 saat, düdüklüde ise yarım saat bu şekilde pişiriyoruz. Piştikten sonra tenceredeki kelleyi tepsiye koyup et parçalarını kemiklerinden ayıklıyoruz ve küçük parçalar halinde doğruyoruz. Doğradığımız et parçalarını tekrar tencereye koyuyoruz. Üzerine ezdiğimiz sarımsağı, karabiberi, kimyonu ve pul biberi ekliyoruz. Eğer acı olmasını isterseniz acı biber salçası ekleyebilirsiniz. Ayrıca isteğe göre tuz da ekleyip (ortalama 1 tatlı kaşığı) bu şekilde tencerenin altını açıp yaklaşık 10 dakika daha kaynatıp, servise sunabilirsiniz. Kelle Paça Tarifi hazır. Afiyet olsun.

  Not : Etleri koyarken su az gelirse, ekleme yapabilirsiniz.

Yemek Pişirme Yöntemleri Nelerdir?

Benmari,ragular,rotiler,brezeler,graten,sote,kavurma,ızgara,fırında,haşlama ne demektir, hangi yemek için hangi pişirme yöntemi daha uygun ve sağlıklıdır,neden?

Haşlamalar: 

Bol su içinde haşlanmak üzere pişirilen yemekler.

Izgaralar:
Çoğunlukla odun kömürü ateşi üzerinde ızgara oturtmak suretiyle pişirilen yemekler.

Tavalar:
Kızdırılmış bol yağ içinde pişirilen yemekler.

Soteler:
Tava içinde hafifçe kızdırılmış az yağda, birkaç defa karıştırmak suretiyle, 3-4 dakika zarfında pişirilen yemekler

Kavurmalar:
Çok az suda yada hiç susuz pişirilen yemekler.

Ragular:
Tencere yemeği denen, ateş üzerinde azca su ve yağla pişirilen yemekler (yahni, bastı, sulu et yemekleri gibi)

Rotiler:
Pek az su veya hiç susuz, yalnız yağla üstü kapatılmadan fırında pişirilen et yemekleri.

Brezeler:
Az su ve yağla üstü kapatılarak fırında pişirilen et yemekleri

Gratenler:
Herhangi bir şekilde pişirilmiş bir yemeği sıcaklığı kuvvetli olarak üstleri nar gibi oluncaya kadar kızartılmak suretiyle, fırında pişirilen börek türünden hamur işleri

Fırın Pişirmeleri:
Hafifçe ıslatılmış yada yağlanmış bir tepsi içinde üstleri nar gibi oluncaya kadar kızartılmak suretiyle, fırında pişirilen hamur işleri.

Benmari Usulu Pişirmeler:
İçinde su kaynayan bir kabın içine ikinci bir kabı oturtmak suretiyle kaynayan suyun sıcaklığı ile pişirilen yemekler.Çoğunlukla içine yumurta karıştırılmış sütlü ve salçamsı yemekler.

 

2013 En Güzel Fırında Yılbaşı Hindisi Tarifleri

Yılbaşında mutfakların olmazsa olmaz tariflerinden birisi olan fırında hindi tariflerini sizler için bir araya  getirdik..

Evet bende çok güzel hindi yemekleri yaparım yada bana özel hindi yemek tariflerim  var diyorsanız aşağıdaki  yorum bölümümüze yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz..

İyi Seneler Dileriz…

Yılbaşı Hindi Dolma Tarifi
Malzemeleri: 

1 adet bütün hindi

3 kaşık tereyağı

1 adet soğan

1 adet havuç
1 adet kereviz sapı
2 adet defne yaprağı
Yapılışı : Öncelikle hindiyi iyi seçmek önemlidir. Erkek ve kandıra hindisi en makbul olanıdır. Beyaz Kanada hindisi lezzetsiz olur. Erkek ve en fazla üç kg. bir hindiyi sadece fırında pişirebiliriz ama dişi ve üç kg.’in üzerindeyse kısık ateşte pişirmek gerekiyor.
Hindinin girebileceği büyüklükte bir tencereye defne yaprağı, kereviz sapı, havuç, 1 soğan ve üç bardak suyu dökün, hindiyi ortasına oturtun. Gayet kısık bir ateşte 40 dakika kapağı kapalı bir şekilde pişirin, daha sonra altında kalan suyunu da kullanarak iç pilav tarifine göre bir pilav hazırlayın.
Hazırladığınız iç pilavı hindinin gerisinden içine doldurun. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında ara sıra fırça ile üzerine tereyağı sürerek 1 saat kadar pişirin. Masada tavuk makası ile keserek servis edin.
Not: Yılbaşı sofralarının geleneksel yemeği haline gelmiş bir yemektir. Hindinin pişmesi uzun sürer. Yapılan en büyük yanlış ise fırında hindiyi kurutmaktır. Hindi ve tavuk gibi yemekleri fırında yaparken, fırının alt kısmında bir kap içinde su bulundurmak gerekir. Su buharlaşır, hindiyi kurutmaz ve ısı hindinin merkezine daha rahat işler.

Fırında Yılbaşı Hindisi

Malzemeler

1 bütün hindi (4-5 kg)
4 tane orta boy kuru soğan
1 tatlı kaşığı tane karabiber (5-6 tane üzerine batırmak için ayrılacak)
2 çay kaşığı toz karabiber
1 limon
1 tatlı kaşığı süzme bal
1-2 tane kuru biber (yoksa taze kırmızı biber kullanabilirsiniz )
50 gr tereyağı
Tuz

Hindinin Yapılışı

Hindimizi ilk önce güzelcene yıkamamız gerekmektedir, sos kesesini alın. Tereyağ, bal, toz karabiber, tuz karıştırarak üstüne sürmek için sosumuz hazırlanız nar gibi kızarmasını sağlayacaktır.

Soğanlar iri iri doğranır kırmızı biberlerde suda bekletildikten sonra yumuşamasından sonra içlerindeki çekirdekler alınır. Soğan, biber, tuz ve karabiber karıştırarak hindimizin içini dolduruyoruz sonra etrafınızı güzelcene dikiş atıyoruz.

Hindimiziz ayaklarını çapraz olarak bağlayın, ilk başta kızarması için kullandığımız sosumuzdan kaldıysa tekrar üstüne sürebiliriz. Fırına torba ile süreceğimizden yapışmaması için ilk önce unlarız ardından fazla kalan unları boşaltırız. Fırın poşetimize yerleştirdikten sonra 3-4 yerinden delik açalım güzelcene pişmesini sağlayacaktır.Önceden ısıtılmış 200 derecede olan fırınımızı 2,5-3 saat kadar pişirdiğinizde servise hazır olacaktır. Afiyet olsun.

Yılbaşı hindisi ve kestaneli İç pilav

Malzemeler

1 adet hindi
10 adet arpacık soğan
1 adet defne yaprağı
1 çay bardağı zeytinyağı
2 adet domates
4 adet sivri biber
Tuz, karabiber, kırmızı biber

İç Pilav İçin:

1 adet orta boy kuru soğan
4 yemek kaşığı tereyağı
2 su bardağı pirinç
1 tatlı kaşığı kuru nane
Tarçın
yenibahar
1 paket kuş üzümü
1 paket dolmalık fıstık
3 dal dereotu
tuz
karabiber
1 su bardağı pişmiş kestane

Hazırlanışı

Öncelikle orta boy hindiyi iyice yıkayıp, süzün. Ayrı bir yerde soğanları rendeleyin. Sarımsakları dövün veya küçük küçük doğrayın. İçine 2 limon suyunu ilave edin. Salçayı, tuzu, karabiberi, kekiği ve şekeri ekleyerek tüm malzemeleri iyice karıştırın. Hazırladığınız bu sosu tel süzgeçten geçirip, içine sıvıyağ ilave edin. Hindinin iç ve dış kısmına bu sosu fırça ile sürerek buzdolabında 1 gece bekletin. Sosun arta kalanını saklayın.

Ertesi gün fırın tepsisini sıvı yağla yağlayın ve hindiyi fırın tepsisine yerleştirin. Kalan sosu bir kez daha hindinin üzerine sürün. Orta ısılı fırında üzeri nar gibi kızarana dek pişirin. eğer hindinizin daha da lezzetlenmesini istiyorsanız tepsinize biberiye ve defne yaprakları da koyabilirsiniz..

FIRINDA SEBZELİ HİNDİ

Malzemeler
1 adet Hindi But
1 yemek kaşığı Djon Hardalı

1 tatlı kaşığı Bal

3-4 yemek kaşığı soya sosu

1 yemek kaşığı kırmızı toz biber

4-5 diş sarımsak

Taze Patates (ince kabuklu)

Brokoli

Karnabahar

Yeşil Biber

Kırmızı Biber

Soğan

Zeytinyağı

Tuz, Karabiber

Yapılışı

Tercihinize göre hindi budunu veya bütün hindiyi yaklaşık 15-20 dk. haşlayın ve süzün. Sarımsağı dövün. Hardalı, balı sarımsağı soya sosunu ve kırmızı biberi karıştırın ve yoğun bir sos elde edin. Haşladığınız hindiyi bu sosa iyice bulayın ve buzdolabına koyarak yarım gün bekletin. Hindiyi önceden haşlamak istemezseniz güzel pişmesi için fırın torbasında da pişirebilirsiniz. Şayet bu yolu tercih edecekseniz, çiğ hindiyi hazırladığınız sosa iyice bulayın ve bir gece buzdolabında bekletin.

Sebzeleri dilediğiniz miktarda doğrayarak tepsinize dizin ve üzerine zeytinyağı ve dilediğiniz baharatı serperek tatlandırın. Haşlanmış ve sosa bulanmış hindinizi sebzelerin üzerine yerleştirin. Tepsinizin üstünü bir kat yağlı kağıt ve aliminyum folyo ile iyice kapatın.

Bu şekilde 180°C fırında 40-45 dk. pişirin.  Folyoyu kaldırarak, fırının derecesini 200°Cye yükseltin. Hindinin ve sebzelerin her tarafı kızarana kadar  yaklaşık 30 dk. pişirin. Hindiyi fırın torbasında pişirmeyi tercih ettiyseniz üzerindeki talimata uyarak hindiyi ayrı sebzeleri ayrı pişirin.

Hindi Tandır

1 parca kemiği üzerinde hindi but ve kalça
1 adet 4e bölünmüş büyük kuru soğan
8-10 adet sarımsak
8-10 adet taze dal kekik
1 adet iri küp doğranmış kereviz
1 iri doğranmış havuç
Tuz – karabiber
Zeytinyağı
Yarim çay bardağı su

* Hindi etinin üzerine bıçağınız ile küçük çizikler atın
* Zeytinyağı tuz ve karabiber ile hindi etinin her yerini iyice ovuşturun
* Soğanı 4e bölün, sarımsaklar, taze kekik dalları ile birlikte hindinizin üzerine su serpin ve Fırın tepsisine alın , üzerini alüminyum folyo ile kapatın
* Daha önceden 200 dereceye ısıtılmış sıfırda 30 dakika pişirin
* Sonra fırın derecenizi 180e düşürün ve 1 saat de bu şekilde pişirin
* Daha sonra üzerindeki folyoyu çıkartın ve 30 dakika kadar daha 160 derecede pşsirin ve üzerini kızartın

Malzemeler 
1 adet hindi
10 adet arpacık soğan
1 adet defne yaprağı
1 çay bardağı zeytinyağı
2 adet domates
4 adet sivri biber
Tuz, karabiber, kırmızı biberİç Pilav İçin:
2 su bardağı pirinç
2 doluca yemek kaşığı tereyağı
2 çorba kaşığı dolmalık fıstık
1 kuru soğan
200 gram kuzu ciğeri
2 çorba kaşığı kuş üzümü
3 su bardağı et suyu
Yenibahar, karabiber, tarçın, tuz

Tarifi   

Öncelikle kasaptan aldığınız orta boy hindiyi iyice yıkayıp, süzün.
Ayrı bir yerde soğanları rendeleyin.
Sarımsakları dövün veya küçük küçük doğrayın.
İçine 2 limon suyunu ilave edin.
Salçayı, tuzu, karabiberi, kekiği ve şekeri ekleyerek tüm malzemeleri iyice karıştırın.
Hazırladığınız bu sosu tel süzgeçten geçirip, içine sıvıyağ ilave edin.
Hindinin iç ve dış kısmına bu sosu fırça ile sürerek buzdolabında 1 gece bekletin.
Sosun arta kalanını saklayın.
Ertesi gün fırın tepsisini sıvı yağla yağlayın ve hindiyi fırın tepsisine yerleştirin.
Kalan sosu bir kez daha hindinin üzerine sürün.
Orta ısılı fırında üzeri nar gibi kızarana dek pişirin.
NOT : Bu sosla hindi yerine tavuk da pişirebilirsiniz.
Yışbaşı için hazırlayacağınız hindinin yada tavuğun daha lezzetli olması için, mutlaka tarifini verdiğimiz bu sosta bir gece bekletin ve hindinin içini kestaneli pilavla doldurun.